AH-WT5IN Id eeen bu s-nieuws <VHet peper ew 3out 24.060 oorlogsfoto's en 1400 kaasetiketten Werk van Maaike Braat in ontspanningsgebouw cAt AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e Jaargang No. 11 November 195.= Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: Arbeidsstudie M. Barrette J. Ph. Bartelson A. v. d. Mazel J. Janse G. Kosters W. van Maltha H. van Petten K. Romp E. Roos Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Diversen Muziek Personeel Divei-sen Diversen Tafeltennis Diversen Toneelkijker Wereldomroep Functionele kleuren is de echtgenote van de beeldhouwer L. P. J. deze naam tekent zij en is zij ook bekend Maaike Braat Braat. Onder geworden. Zij is geboren in Arnhem, studeerde er 5 jaar en naderhand nog een jaar in Parijs. Tentoonstellingen van haar eigen werk werden gehouden in alle grote plaatsen van Nederland. Groepstentoonstellingen, waar haar werk vertegenwoordigd was, vonden plaats in de voornaamste steden van Nederland, vele plaatsen in de pro vincie, en bovendien in Parijs, Londen en New-York. Mevrouw Braat had, heel jong al, een voorliefde voor het landschap. Die voorliefde is gebleven, ook al zitten er consequenties aan vast. Eén van deze consequenties is: het altijd buiten zitten, daar Me vrouw Braat haar tekeningen ook buiten afmaakt. Ieder jaargetijde kan men Mevrouw Braat in de buitenlucht vinden; ook al is zij soms verstijfd van de kou. De heer D. Bakker (33), J. H. op den Veldestraat 54, Zaandam, werkzaam in de kaasafdeling, is een verwoed verzamelaar van oor logsdocumentatie, gegevens omtrent de Verenigde Naties en, om in zijn vak te blyven, kaasetiketten. Jaren geleden ontdekte hij in de fabriek een paar oude kaasetiketten, die hem op het idee brachten deze „papiertjes" te verzamelen. Als verzamelaar in hart en nieren begon hij in Juli '39 een verzame ling van alle mogelijke voorwerpen, betrekking hebbende op de tweede wereldoorlog. Na de oorlog was het de oprichting van de Verenigde Naties, die hem tot een nieuwe collectie inspireerde. Deze drie verzamelingen nemen in de woning van de heer Bakker zoveel plaats in dat zijn vrouw er af en toe geen raad mee weet. Waar men in huize Bakker, zoals in ieder gezin, in het dressoir theekopjes e.d. zou verwachten be de 1400 kaasetiketten, keurig op vellen papier geplakt, zolang in een hoek van de kamer opgesla gen. (1400 Etiketten noemt de heer Bakker weinig, in Bodegra ven woont een verzamelaar, die 15000 exemplaren bezit). Ondanks de vele reizen die Me vrouw Braat maakte, trekt haar aart toch altijd naar het Neder landse landschap met de verre ho rizon, dat zij zo dikwijls in haar ekeningen heeft vastgelegd. vindt zich een deel van de meer De etiketten, die de Zaandammer dan 240 boeken, handelend over (lid van de Vereniging De Verza de oorlog. Wie lakens en slopens meiaar) spaarde, komen o.m. uit in de slaapkamerkast verwacht, Denemarken, Noorwegen, Duits- heeft het mis: dozen vol aanplak- land, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, biljetten, W.A.- en Jeugdstorm- vlaggen en Winterhulpspeldjes ko men eruit te voorschijn. Mevr. Bakker gunt haar man zijn hobby echter graag en zij lééft mee met iedere nieuwe aanwinst. Omdat alle kasten vol zijn, liggen qenctxr op Annie Schmidt en Simon Car- miggelt. Bent U er ook geweestWas het niet kostelijk te luisteren naar die voortkabbelende stroom van gees tigheden, zo lekker effe langs de neus weg verteld? Al luisterende moest ik onwille keurig aan mijn jongste dochtertje denken, die laatst ergens om stond te koppen. Waarom weet ik niet meer, want ze kopt principieel zeven keer per dag. Ze had toen juist een reep verslonden en aan gezien wij met de opvoeding bij het hoofdstuk netjes eten waren blijven steken, was haar gezicht onherkenbaar, ledereen had schik in die koppige chocoladetoet. be halve zij zelf. Zij werd steeds bozer, totdat mijn vrouw haar een spiegel voorhield. Toen moest zij wel lachen of zij wilde of niet. Ik wil maar zeggen, wat doen Simon en Annie anders dan ons een spiegeltje voorhouden. Zij laten ons lachen om onze eigen dwaasheden, met andere woorden, zij zetten ons iets voor, wij smul len er van en wij betalen hen ook nog dankbaar vooronze eigen soep. „Maar gelache datte me hebbe Maar apropos, wanneer U dit stukje leest, lopen ondergetekende en nog een aantal toneelmensen stevast met aspirine, broom en Hoffmanndruppels in hun zak. want de 26e moeten wij proberen met het blijspel „En toen kwam Oma 11 een plezierige avond te bezorgen. Laten we hopen, dat het lukt. Ach, wat klets ik, natuurlijk lukt het. H. v. P. Mevrouw Braat heeft een zeer goed geheugen voor de omgeving. Hoewel zij honderden tekeningen maakte, kan zij onmiddellijk zeg gen, waar zij de bewuste tekening maakte, welke dag, hoe het weel was, of ze lang moest zoeken naar een plaatsje enz. Mevrouw Braat tekent graag een landschap met water. Soms als zij een aantal tekeningen heeft, komt zij tot de ontdekking dat er over al slootjes en kanalen op te vin den zijn. Zij houdt veel van vergezichten, vandaar dat zij het prettig vindt in Frankrijk en Italië te werken; ook al omdat het klimaat daar zo aangenaam is. Met ingang van November is met een maandelijkse behandeling van de binnengekomen ideeën begon nen en de commissie hoopt dat zij dan steeds een lange lijst inzen dingen zal krijgen te verwerken. Deze eerste keer kwamen er 'n ze vental ideeën ter tafel waarvan er liefst vijf voor een beloning in aan merking kwamen en wel: Een idee van de heer D. Bakker (kaas) betreffende de verkoop van j lucifers, dat om technische rede nen niet uitvoerbaar bleek. Desal- niettemin verwierf hij een aan moedigingspremie van 2.50. Een oud idee van J. A. Popping (K.B.over het besparen van grondstoffen door vermindering i van afval werd beloond met 5. evenals het idee van H. G. Sman (C.F.) betreffende het uitpoetsen van beschuitplaten. Verder werd een idee ten aanzien van de pro ductie ingediend door K. Jansen (T.A.) dat hoewel het in ge wijzigde vorm werd verwezenlijkt hem toch 10.opbracht. De hoogste waardering viel te beurt aan J. Broersma (T.A.), die een verbetering aan de vermicelli- machine bedacht en hiervoor een beloning van 40. ontving, waarbij hij nog hoopt op een waar dering van de Italiaanse fabri kant, die ook van deze vinding op de hoogte werd gebracht. Wie mogen wij voor de volgende maand op dit erelijstje plaatsen? „En zie je wel, geen woord, geen énkel woord Herkent U dit zelfportret van één van onze trouwe medewerkers? Dokter, ik ben zo legen 't Plafond hoger of de productie omlaag! Wat doen ze daar? Ze (roken) over! Burgemeester d'Atlly rechtstoonde gro'.e belangstelling voor de toelichting van de heer Bakker tijdens de expositie in Amsterdam. Frankrijk en Zwitserland. Het zijn schreef hij de fabrieken aan met echter niet alleen de etiketten, die de vraag hem etiketten op te stu- hij byeenbrengt, ook de papieren ren. opzettertjes, die in sommige doos- Wie van mening is dat de oorlog jes kaas zijn verpakt, krijgen een alweer zo ver achter ons ligt en plaatsje in de collectie. dat het beter is niet meer aan die Zelfs in de vacantie kruipt het ellendige tijd te denken, zou er verzamelaarsbloed waar het niet goed aan doen zijn geheugen eens gaan kan. Uit Duitsland nam de te gaan opfrissen bij de heer Bak- heer Bakker n.l. 'n voorraad nieu-ker. Alle verschrikkingen uit die we merken mee. Eenmaal thuis tijd staan je weer duidelijk voor ogen, wanneer je de onderschei- I dingstekens ziet waarmee de 1 Duitsers de buitenlanders, die in het Duitse leger vochten, sierden, of de aanplakbiljetten, met behulp j waarvan de landverraders de bur gers opwekten lid te worden van de N.S.B., of de foto's van ons koninklijk gezin in Canada, waar onder een bemoedigend opschrift voor het onderdrukte volk, of de gehate hakenkruisvlag, of het zilverpapier dat uit de geallieerde vliegtuigen omlaag dwarrelde. „Wat zal het zijn: diner a la carte, warme schotel of scheren en haar knippen?" WIST U dat we geen Three Jack sons in een trommeltje als verstrekking mee kregen dat de nieuwe gedenksteen echt niet gebarsten is; dat je geen oude woning moet verkopen voor je een nieuwe hebt; dat dit zelfs de Typhoon ter ore is gekomen; dat Karei van de Velde het O G. blijkbaar erg gezellig vindt, of hij ziet wat in één van onze dames. 24.060 Foto's verzamelde de heer Bakker over een en hetzelfde on derwerp: de tweede wereldoorlog en 120 schoolschriften plakte hij vol met knipsels over de ellende die mensen elkaar aandeden. Er zullen niet velen zijn, die meer afweten van de oprichting, het stre ven, het slagen en het falen van de Verenigde Naties dan hij. De heer Bakker is zelfs in de gelegenheid geweest vergaderingen van de Ver enigde Naties in het Palais Chaillot in Parijs bij te wonen. In Januari 1952 loste hij een prijsvraag op, uit geschreven door het Voorlichtings centrum Zaanstreek en handelend over het onderwerp, dat hem zo na aan het hart ligt; de Verenigde Na ties. Hij won een prijs, bestaande uit een reis naar Parijs en een ver blijf van een week in de lichtstad, samen met negen andere Zaankan- ters.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2