Taak van de bouwafdeling Hoe wordt van een uitgewoond huis een modern filiaal gemaakt? Maartje naar Afrika Een dag bouwbeslommeringen Ziektemelding Amsterdammers v(wALiff,y SAHÖ02000021 'Sen Fa"r/Zaan november 1955 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 12e Jaargang No. 11 - November 1955 Si. Nicolaas in Amsterdam Hij bestaat! Heus mensen ik heb het nu met m'n eigen ogen ge zien. Hij bestaat. En nu zult U misschien ook wel willen weten wie er echt bestaat? Nou, Sinterklaas natuurlijk. Maar. laat ik het U rustig ver tellen. Ons Muziek-corps was uitgeno digd, om bij de intocht van St. Ni colaas hun medewerking te verle nen. En ik mocht mee om daar getuige van te zijn. Zo zijn we dan met de bestel wagen en 2 bussen naar Amster dam getogen, waar de Goed Hei lig Man voet aan wal zou zetten. En hij is gekomen. Direct toen we in Amsterdam aankwamen, was het al te zien, dat er iets bijzonders aan de hand was. Am sterdam is wel altijd druk, maar nu was het toch wel heel erg druk. En op het moment dat de stoet het punt waar wij stonden pas seerde, was de menigte zeker 10 rijen dik. Amsterdam had voor deze dag „Bij ons in de Jordaan" omge ruild voor „Zie ginds komt de stoomboot". En mij persoonlijk Ir, de chocoladefabriek w beviel dat beter. De stoet met al het bruidje Mev z'n praalwagens. Zwarte Pieten, Wie de inrichting van een nieuw filiaal van nabij heeft mee gemaakt weet iets van de taak. waarvoor de bouwafdeling. onder leiding van de heer C. J. Koomen. telkenmale wordt geplaatst. Het is geen geringe opgave een oud gebouw, een uitgewoond huis of een ouderwets ingerichte winkel te ver bouwen tot een modern filiaal. in Sneek bijv. kreeg de bouwafdeling de opdracht in een oud woonhuis, voorzien van een prachtig antiek trapgeveltjedat onder monumentenzorg viel. een A.H.-filiaal te vestigen. Het kostte heel wat moeite een pui te ontwerpen, die paste bij de oude gevel en de sfeer van het huis. Wanneer het gebouw, dat tot fi- een kantoortje, een garderobe en liaal moet worden verbouwd, is een eetgelegenheid voor het per- gekocht, beginnen de moeilijkhe den voor de bouwafdeling pas goed. Hoe kan de voorgevel wor- Ruwe schets denkt al deze pro den veranderd in een passende blemen te kunnen oplossen, gaat een A.H.-pui Kunnen de binnenmuren worden weggebroken zonder ge- ruwe schets van het nieuwe filiaal met de begroting naar de directie. in de afgelopen maand feeststemming rondom van Buuren. Het is niet verwonderlijk, dat de collega's an haar afdeling Mevr. van Buuren nu eens flink in de blommetjes acrobaten en vele andere groe- zetten, want naast de waardering, die zij bij haar superieuren geniet, heeft weggebroken? De vloeren, die in Ondertussen stelt de bopwafde- vaar voor instorting? Kan de Eenmaal goedgekeurd moet de teke- trap, die meestal al in dat ge- ning worden uitgewerkt voor de deelte van het huis staat, waarin plaatselijke schoonheidscommissie, die de winkel moet komen, worden haar fia( moet geven aan het ontwerp. Weercebroken De vloeren die in OnHartuc-oon rtnit „fj. pen, en niet te vergeten St. Ni- j zij door haar karakter het hart van haar omgeving weten te de winkel op dezelfde hoogte als ling een grote plattegrond (schaal colaas op z'n prachtige glimmen- We hopen èn voor het bedrijf èn voor degenen, die in haar naaste de straat behoren te liggen, zijn 1 20) samen, die precies weer de schimmel, maakte een o verwei- omgeving werken, dat zij nog vele jaren tot één werksters zal blijven behoren. digende indruk. Natuurlijk was onze Firma ook vertegenwoor digd met een mooie wagen waarop Boffie domineerde, en ons Muziek corps, dat in het geheel een keu- I Zaterdag' 22 Oct. vertrok Mevr. rige indruk maakte. Als er weer M Hartland-v. Berge met haar 3 een Molen op onze Praalwagen j kinderen naar haar man (Jack moet. maak er dan geen Koek- Hartlandte Kaapstad, Afrika, hakker van, maar laat hem de i Langs deze weg dankt zij afd. onze trouwe mede- meestal te hoog. Mag men het geeft hoe het filiaal eruit zal zien. pand uitbreiden? Mag de gevel Als ook de indeling van het fi- veranderd goede kant op draaien. j personeelszaken en groet alle AH- Ja, mensen, hij is er, en nou moet kennissen, ik er wel in geloven. Ik hoop nu i Namens de damesclub wensen wij alleen maar, dat hij op 5 Decern- Maartje en gezin een goede reis ber mijn geloof niet beschaamd i en veel succes in haar nieuwe maakt. Vadei'land. Om de lezers een indruk te geven I de bijbehorende verlichting moet van de problemen, waarmee de worden besteld, evenals het chroom, bouwafdeling dagelijks worstelt, volgt Wanneer kan de kast klaar zijn hieronder een beknopte weergave Wanneer gaat de ZaanzendingDe bespreking op die afdeling, kast moet in het begin Filiaal A tobt met de etalagever- wanneer het nog stil is ii lichting. Onderzoeken. Bedrading worden geplaatst. blijkt verdroogd en maakt kortsluiting. Moet nieuw draad worden gemaakt. Filiaal B zonnescherm afgewaaid (..Waarom laten ze dat scherm ook buiten hangen in zon storm?"). Moet worden gerepareerd. Filiaal C klaagt over lekkage. Blijkt dat goot moet worden vernieuwd. („Denk erom dat de loodgieter het oude zink terugrekent!"). Filiaal D klaagt ook over lekkage in het pakhuis. Ze hebben er daar al vaker last van gehad. Het dak is te oud. Het is het beste de hele „rommel" eraf te halen en er een plat dak op te maken. We moeten de zaak eens bekijken en een begro ting maken. De chef van filiaal E moppert over het zonnescherm, dat niet zou „lo pen". Stuur er maar iemand heen. Blijkt dat de draaipunten wat olie moeten hebben. („Had men dat niet zelf kunnen doen?"). de week. de winkel. Een timmerman A.H. moet de kast plaatsen, an ders wordt het niets. Probeer een plaatselijke electricien krijgen voor het aansluiten van de verlichting. Filiaal G scherm hangt te le Voorbijganger heeft zijn hoofd eraan gestoten. Te laag? Hoe kan dat? Wat hangt er voor scherm? Kijk eens op de kaart. (In het archief zit van ieder filiaal een zonnescherm- kaart, waarop alle gegevens staan vermeld). Het is een markies. Maar dat kan toch niet te laag hangen. We hebben er nooit eerder last mee gehad. Blijkt na onderzoek, dat het trottoir 20 cm is verhoogd. Wie moet de veranderingen aan het zonne scherm betalen? Maar eens informeren. Nacalculatie van filiaal H is hoger dan de begroting. Hoe komt dat? Schoorsteen zou alleen worden ge voegd. Bij het uithakken bleek de schoorsteen echter zo slecht te zijn, dat de bovenkap vernieuwd moest worden. Hebben we alles klaar voor de Z.B. in X? Dan gaan we er Dinsdag heen. Maandag kunnen we dc koelkasten in Amsterdam ophalen. Weet je de nummers van de kisten al? We moeten nodig aan de begroting voor volgend jaar beginnen. Waar halen we de tijd vandaan? kofpekast. Hebben we er ruimte voor Op de teke ning (die van ieder filiaal op de bouw afdeling in het archief wordt De bouwafdeling echter heeft te bewaard) blijkt, dat er een stuk van Links en rechts is heus hetzelfde pand. Het pand links op de rechtse foto is een „tweelingpand" Mag men woonruimte onttrek ken (wanneer het filiaal moet worden ondergebracht in een woonhuis) Hoe zit het met de rooilijn? Mag de open plaats of de tuin achter het pand worden bebouwd? (Over deze laatste vragen beslist bouw- en woning toezicht). Biedt het gebouw gelijkvloers vol doende ruimte? Hoeveel meters aan schappen kun nen er in de winkel worden ge plaatst Beantwoordt de vloer oppervlakte aan een minimum van 120 m2? Is er naast de winkel ruimte voor een magazijn, dat on geveer dezelfde oppervlakte als de winkel moet hebben en hetzelfde Met ingang van 21 November 1955 dient men zich voor ziekmel ding in Amsterdam uitsluitend te wenden tot de heer C. van der Vliet, Bos en Lommerweg 239II of telefonisch nr. 121103. De ziekmelding aan de Brouwers gracht is dus vervallen. Wel kan men zich rechtstreeks blijven melden op de fabriek. Wy verzoeken onze Amsterdam mers hiervan goede nota te ne men. aantal meters aan schappen moet kunnen bergen (minstens 140 m). Blijft er dan nog ruimte over voor er moet worden vernieuwd. liaal op papier klaar is, moet de bestektekening door het gemeen tebestuur worden goedgekeurd, waarna de aannemer aan het werk kan gaan. De pui van het nieuwe filiaal is het zorgenkind van de bouwafde ling. Een pui moet opvallen en moet de aandacht trekken, meer dan die van de buren. Een pui moet modem zijn en zo zijn ont worpen, dat de voorbijgangers di rect zien dat erachter een A.H.- filiaal huist. En het is meestal de pui, waarover met de plaatselijke schoonheidscommissie moet wor den gediscussieerd. Wanneer dan eindelijk het filiaal klaar is en feestelijk kan worden geopend, is er meestal geen en kele employé van de bouwafde ling aanwezig, omdat men op dat moment alweer midden in het voorbereidende werk voor de bouw van een nieuwe winkel zit, dat al le aandacht in beslag neemt. Het zyn de heren P. Jongens, J. van het Kaar, H. van Urk en G. Jonkers, die voor de inrichting van het nieuwe filiaal zorgen en die de regelingen treffen met de plaatselijke werklieden. De overige medewerkers van de heer Koomen zijn: het personeel van de tekenkamer, de timmer- afdeling, onder leiding van de heer C. Smit, de schilderafdeling, onder leiding van de heer Roos, de calculator, de opzichter van de filialen, wat betreft onderhoud e.d., de heer M. Stadt, en de ad ministrateur, de heer A. S. OnrusL Grote taak Tot de bezigheden van de bouw afdeling hoort o.a. het onderhou den van fabrieken, filialen, wo ningen, Formosa-restaurants enz. Geen geringe opgave, waarvoor een speciale opzichter in dienst is, die de zwakke plekken in de bezittingen zoekt en bepaalt wat Ja, de fabriek hoort ook tot hei domein van de bouwafdeling. Vooi iedere chef is zijn filiaal het be langrijkst en dat moet ook. bak moet worden verwijderd. Dat kan, want er staan bakken ge noeg. Kaét moet worden besteld. maken met 360 filialen, de fabrieken, j kantoren, 360 woningen, de Formosa I restaurants enz., enz. Sprekende foto s van „hoe het was vóór en na het gebruik" door de BA.!

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 1