Één grote zeilersfamilie Als „kruidenier" in het Zwarte Woud Van magazijnbediende ioi aris Pet af voor deze uitmuntende prestatie 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e jaargang - No. 8 September 1955 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: M. Barrette J. Ph. Bartelson J. Boon Th. A. van Duimen H. K. Engel A. B. Fienieg A. v. d. Hazel Ch. Jager J. Janse A. A. Koopman Zr. C. Moederzoon H. van Petten H. Valk G. A. v. Rooyen J. Schijf Hanneke Sikkes P. C. Vink Muziek Personeelfonds Diversen Foto's Zeilersfamilie Zwarte Woud Diversen Schaken Intervieuw Diversen Avondcursus Toneelkijker Scheren met diamantvet Kinderuitstapje Scherpschutters De Efteling Tafeltennis Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Grouw, Sneek en Volendam gastvrij Begin Augustus hebben wij als bemanning mee mogen varen met een vriend, die zijn schip van Grouw naar Dordrecht bren gen moest. Op een Zaterdagmiddag meldden wij ons dan in Grouw en prompt vielen wij met onze neus in de boter, want op het Pik meer was „skutjesielen", U weet, de jaarlijkse wedstrijd tussen tjalkschippers, die, gesteund door de V.V.V.'s en de zeillief- hebbers, op verschillende Friese meren hun krachten meten. Het is een machtig gezicht om die gevaarten over het meer te zien stuiven. Als in een echte race ligt de bemanning plat op het dek en bij het overstag gaan moet alles vlot en gediscipli neerd verlopen. Het waren er dit keer zeven, waarvan schipper Mink als eerste eindigde. Hij stuurde zijn schip bij wijze van spreken met zijn pink, net als in het boek: „het fregatschip Johanna Maria" beschreven staat, zo voelde hij zijn schip aan. 's Avonds was er prijsuitreiken en zag je om 12 uur hoe de schippers en de bemanning door hun vrouwen weer veilig naar boord geloodst werden, want Grouw bleek verre van droog gelegd. middags. Dit jaar is de vangst maar matig. Toch varen ze liever voor 40.in de week, dan dat ze in de fabriek werken voor 70.- Het is daar in de haven onderling een verdraaid gezellig gedoe. Net als plezierzeilers pla gen de schippers elkaar over slecht aankomen, te laat fok strijken en alles wat zo kan voorkomen. Hun verk is hun sport. De volgende morgen voeren wij naar Eemewoude en dronken een kop koffie in het Princehof. Wij hadden Fi'iesland nog nooit van de waterkant bekeken en wisten niet, dat het daar zo mooi was. En ge zellig! Elke Fries heeft blijkbaar een bootje en legt daar op zo'n stille morgen in het riet zijn hen gel uit. 's Avonds op de thee bij Friezen in Sneek, waar wij de vo rige avond op het Pikmeer mee kennis gemaakt hadden. Wat een spontane gastvrijheid. Dat brengt blijkbaar het water mee. Je praat meteen op dezelfde golflengte. Dagjesmensen De volgende morgen over Lange- weerder Wielen, Heegermeer, Fluessen en De Morra naar Sta veren, plassen van afmetingen, zo als wij hier in het Westen alleen de Westeinder hebben. Van Stave ren overgestoken via Enkhuizen naar Volendam. Wij kennen Vo lendam alleen als dagjesmensen en hebben er nooit veel aan gevon den. Maar nu, 's avonds en s mor gens als er geen toeristen zijn, dar: is het pas gezellig. Je scharrel wat op de afslag, men zoekt een kostelijke aal voor je uit om te bakken. Je heipt spiering sjouwen en informeert naar alles wat er aan die visserij vastzit. In Volendam zijn er nog 40 bot ters, in Marken 4. Als er wind is. vangt men 's nachts en slaapt des Op de dijk is het ook gezellig. De meisjes flaneren er op en neer. alles in Volendammer costuum. Ze weten wat ze doen, want het flatteert bij zonder. De jongens, die elders wer ken, dragen veelal gewone kleding. De meisjes schijnen zoveel aan de gezelligheid en traditie in Volendam te hechten, dat ze de jongens niet jraag volgen naar een andere plaats, wanneer hun werk dat vereist. V/ij hadden ook geen idee van de kosten van sommige zaken. De meis jes en vrouwen dragen veelal bloed koralen kettingen met een gouden slot. Zoiets kost maar even f 850. Voor de wind. Van Volendam ging het voor de wind suisend op Amsterdam af, ren sensatie als je alleen maar op onze plassen gewend bent. Via de Westeinder en de gezellige Kaag zijn wij verder naar het Zui den gevaren. Op de rivieren rond Rotterdam en Dordt vind je dan weer een heel andere wereld. Je moet rekening houden met het tij en de zware slepen. Je gaat buur ten" in de roef van een aak, die naast je in de haven ligt. Oude haventjes als Hellevoetsluis. Oud-Beijerland en Willemstad zijn oergezellig en je kunt je zo in denken, dat Oost-Indiëvaarders daar in vroeger jaren veel vertier brachten. Rond de Moerdijk kan het behoor lijk spoken en het verwondert ons nu niet meer, dat de boot van Jo- han Willem Friso daar kapseisde. Na een week zijn we weer met een onwennig boordje om in de bur germaatschappij teruggekeerd met een allerplezierigste herinnering aan gastvrije mensen, die wij in Friesland en Volendam ontmoet ten. Ach nee, weten deed nie mand het. Het was een kalme jongen, die rustig zijn weg ging zonder op de afd. uit te blin ken, ja zelfs met moeite zijn loon „haalde". Nu is dit alles begrijpelijk geworden. Natuurlijk als men alle avon den tot 's nachts 1, 2 of 3 uur zit te studeren en om 5 uur weer op staat, dan is men niet geheel fris en loopt men wel eens half - of soms helemaal - te slapen achter zijn karretje op Mag. I. De studie voor arts is zwaar en als men het laatste jaar overdag op een fabriek werkt, dan is deze dubbel zwaar en toch heeft Becker, No. 198, thans zijn arts-diplo ma in zijn zak. Frederik Napoleon Becker werd j 24 Juli 1915 te Batavia geboren, volgde aldaar het L.O., vervolgens 5-jarige H.B.S. B (Koning Willem Ill-school) om via een jaar aan- „Dat heb je er van, jij altijd met al j vullend Grieks en Latijn geduren- die extra doorslagen op kantoor." de 5 jaar de Geneeskundige Hoge- Dooie vliegen niei ie koop Jef bloed kruipt toch altijd waar het niet gaan kan, wanneer je vacantie hebt. Wanneer je als AH-man in het buitenland bent let je nu eenmaal óók op dingen waar een andere toerist geen erg in heeft. En zo hadden de „kruidenierswinkels" dan ook een beetje méér belangstelling dan waarop zij als beziens waardigheid recht hadden. Veel van de winkels die wij zagen waren óf aangesloten bij een inkoop-combinatie óf het waren winkels van de Konsum Gesellschaft. de Coöperatie dus. Het eerste dat je dan opvalt is, dat zo'n kruidenierswinkel een combinatie is van kruidenier, groenteman en sigarenhandel. Afzonderlijke groenten- en sigarenwinkels zagen we niet. Zelfs in het kleinste winkeltje waren waar wij vertoefden uiter aard al deze artikelen op en naast elkaar gestouwd. We weten niet of de Duitse keuringsdienst erg gemakkelijk is, maar we kunnen ons toch niet voorstellen dat sommige etalages met dozijnen dode vliegen hun onverdeelde goedkeu ring zouden krijgen. Kopen kon je ze niet, dus ze hoorden ook niet tot het uitgebreide assortiment artikelen. Weinig variatie. Wat de prijzen betreft, die lopen nogal uiteen in vergelijking met ons land. Goedkoop is het er lang niet, maar aan de andere kant is ook lang niet alles even duur. Aardappelen kosten er 1 mark 38 per kilo, maar perziken 90 ct. per pond. Koffie (zo op het eerste ge zicht een mengsel van Guatemala en Robusta) deed 2 mark 20 dus ongeveer 2 gulden per ons. terwijl een groot tablet heerlijke chocolade met hele hazelnoten nog een gulden kostte. Roken is wel erg duur daar. Een doosje lucifers moet 10 pfennig kosten, een sigaret 8V» pfennig en een zwarte sigaar (zwarte ta bak dan) kostte 60 pfennig. Dat was dan nog lang geen sigaar van Voor de zuivere smaak van vleeswaren behoef je er niet heen te gaan. Behalve de tongenworst die net zo smaakt als hier, geeft de rest van het vleeswaren- assortiment je meer de in druk van gemalen uien met knoflook dan van iets an ders. U begrijpt dat we in zo'n kort artikeltje als dit geen volledige verhandeling over de Duitse krui denier en zijn artikelen hebben kunnen geven. Het was zo maar hier en daar een greep in de din gen die ons het meest zijn opge- Hollandse kwaliteit. Wat ons ver- vallen en die ook zeker niet op het der opviel was, dat men er hele land betrekking behoeven te totaal geen „synthetische" drank- hebben. Veel was er volkomen an- jes verkocht zoals je hier kunt ders dan wij het hier gewend zijn, krijgen. Naast prima bier en daarom waren we blij ook daar en bronwater was het alleen zui- eens geweest te zijn. Het verruimt ver vruchtensap. Traubensaft de blik en je doet weer heel andere (di'uivensap) voor ca. 1 mark per j indi'ukken op. Een paar van die flesje en Apfelsaft (appelsap) indrukken treft U dan hierboven voor zo ongeveer 60 ct. Buiten-1 aan, waarvan we hopen, dat U ze met belangstelling lezen zult. gewoon lekker! De natuur in het Zwarte Woud is in één woord prachtig. Hier ziet U een panorama in de omgeving van het dorpje Nussbach. d,.t midden in het centrale Schwarz- wald ligt. Wij logeerden in Tri- berg. Een stadje van ca. 5000 in woners, met de hoogste waterval van Duitsland. Het water komt daar van een totale hoogte van 200 meter naar beneden. school daar ter plaatse te bezoe ken. Toen de oorlog ln 1941 ook in Indië uitbrak, werd hij ingedeeld bij de pantser-afd., krijgsgevangene ge maakt en naar de Japanse ijzer mijnen te Ohasi gezonden. Het was daar geen gezondheidsoord; ook maakte hij daar nog twee maal een mijn-instorting mede. 15 Augustus 1945 kwam de bevrij ding. Door een legende was deze datum al enigszins bekend. Vol gens deze legende zou, eeuwen ge leden, Prins Djojo Bojo gezegd hebben, dat Java eens zou ovex*- heerst worden door het gele ras, doch, dat dit ras Java niet lang zou houden, want 100 dagen na de val van de Djago kampioen, i.e. Duitsland 5 Mei 1945) zou ook deze heerser capituleren, echter niet, dan nadat 2 gi-ote natuur rampen zouden hebben plaats ge vonden (Nagasaki, Hei'osima). Keren we echter weer tot onze jonge arts terug, dan werd hij door de Amerikanen naar Manilla overgebracht, vertrok vervolgens naar Celebes en deed tot 1949 dienst bij de Para-troepen van de roemruchte kapitein Westerling. Vertrok naar Java, werd gedemobiliseerd en vertrok, na een jaar bij een Gasmij. te heb ben gewerkt om zijn overtocht te verdienen, naar Nederland, waar hij tenslotte in Amsterdam kwam. Hij werkte bij een tweetal andere werkgevex-s alvorens bij A.H. te komen en hij is zeer dankbaar voor de wijze waarop hij hier is behan deld. Na een diensttijd bij ons van een jaar vertrok hij Zaterdag 17 Sep tember, en is Maandag 19 Septem ber gaan wei-ken als assistent in het Amstex-damse Wilhelmina Gasthuis (de fijnste stad, welke hij kant. Voor de Zaandammers is het wellicht prettig te horen, dat zijn vader in Zaandam is geboren Zijn tussen-examens heeft hij in Batavia gedaan, nl. prop, ex., cand ex. en doet. Ie ged.; waarbij hij voor de beide eerste examens met lof en voor het derde met hoogste lof slaagde. Toekomstplannen In Amsterdam chirurg worden, wat nog zeker 3 jaar duurt. Dokter Becker, proficiat en onze beste wensen voor de toekomst! Alweer een A.H. zelfbedieningszaak Donderdag 11 Augustus jl. werd de 2e Z.B. winkel in Brunssum ge opend. Filiaal Rumpenersti-aat, een oude bedieningswinkel welke niet meer aan de gestelde eisen voldeed, wex-d verbouwd tot een hyper-mo- dex-ne zelfbediening, welke een grote aanwinst voor de Gemeente Brunssum ,,de Parel van de mijn streek" genoemd kan worden. Chef Berkhof is met recht van de Hel in de Hemel gekomen. Uit de geweldige belangstelling en het grote aantal gelukwensen dat de chef in ontvangst had te ne men, bleek wel, dat deze vex-ande- ring door klanten en publiek op grote prijs werd gesteld. Aan de schaakliefhebbers Op Donderdag 6 Oct. a.s. zal een onderlinge schaakwedsti-ijd in het O.G. worden gespeeld. Geeft U met spoed op bij de heer Klaver. DE SCHAAKCOMMISSIE.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2