Spieren-spel Zaandagen - Rayonwinkeldagen Geslaagd en Namen uit ons vak 4 AH-FL ITSFN Amount betekent hoeveelheid. Small amount sugar added kleine hoeveelheid suiker toege voegd. Ansjovis Een klein visje, 16 cm lang, lijkt op kleine haring, sprot en sardines. Deze vier visjes worden vaak voor elkaar gebruikt. Door haar pikan te smaak en de zilverwitte kleur is de Hollandse Ansjovis de beste. Zij zijn buitengewoon sterk gepe keld en moeten dan ook voor ze gebruikt worden in lauwe melk worden uitgespoeld. Ansjovis kan lang bewaard blijven en wordt dan fijner van smaak. Ze worden door de klanten gebruikt voor het op maken van een sla-schotel, hors d'oeuvre en toast. Zó vermaken zich de cursisten tijdens de middagpauze in de tuin van het Ontspanningsgebouw. Appellation (controlée) Op onze flessen met echte Franse importwijnen, staat onder de naam van de soort, de zin: Appellation controlée. Bijvooi'beeld bij Graves Supérieures staat: Appellation Graves supérieures controlée. Dit j betekent in het Hollands, dat de I naam „Graves Supérieures" door de Franse wijnwet beschermd is en dat als op een fles wijn de naam Graves voorkomt, deze wijn ook werkelijk uit de landstreek Graves vandaan komt. Bovendien voldoet deze wijn .aan de in de zelfde wijnwet genoemde kwali teitseigenschappen. Voor onze verkopers en verkoop sters is deze zin te gebruiken bj het aanbevelen van onze wijn aan de huisvrouw en ook aan de wijn kenner. Deze zin garandeert echte wijn èn kwaliteit. Dit is vooral nodig, omdat de klant wel eens twijfelt aan de kwaliteit van een bij een kruide nier gekochte wijn. Waar ook de prijs bij ons aanmerkelijk lager ligt dan bij de wijnhandel, is deze twijfel nog groter. U als verkopers of verkoopsters heeft hier de taak de klant duidelijk te maken, dat hier, evenals bij bijna al onze an dere artikelen, de prijs lager ligt door: eigen import, eigen verzor ging in de wijnkelder en dan recht streeks naar U als verkoper, dat „maakt de huisvrouw het leven goedkoper". Appetitsild Behoort tot de Noorse visconser- ven. Het woord sild betekent: ha ring-. Meestal wordt echter een kleinere vis zoals ansjovis of sprot gebruikt. Het woord Appetit be tekent: smakelijk en eetlust-op- wekkend. In een klein blik zitten 3 smalle graatvrije reepjes vis van ongeveer 12 cm lang. De smaak is zeer hartig. De visjes worden dan ook meestal gebruikt met toast als een „hartig hapje" bij een glas wijn (aperitief). Hetzelfde visje opgerold rondom een capertje. heet „sardelring". Deze zijn echter vrij zacht van smaak (liggen in olijfolie). Een capertje is een bloemknopje van een plantje dat in Frankrijk ge kweekt wordt. Het wordt inge maakt in azijn en behoort tot de fijnere zuurwaren. Approx 21A cups Approx betekent ongeveer, circa. Approx 2x/i cups circa 214 be ker (bij sinaasappelsap). Arachide (olie) Enkele maanden geleden was het voor de huisvrouwen en voor de verkopers een heugelijke mede deling, dat er weer echte Arachide olie verkrijgbaar was. Arachide olie is de allerbeste sla olie, gemaakt uit pindas en is goudgeel van kleur. Bijna tien jaar lang was het in I verband met de schaarste en met de deviezen, verboden geweest de pinda's voor sla-oliebereiding te gebruiken. Als gevolg van het vrij geven van de pinda's nu ook voor de vetbereiding, kwam nog ee;i tweede heugelijk bericht voor de huisvrouw, namelijk het in de han- del brengen van Delfrite. Hei smeltpunt van dit uit pinda-olie gemaakte vet is hoger dan van an dere vetten, zodat dit zich bij uit stek leent voor het bakken in de frituurpan. Delfia is gemaakt van o.a. cocos- vet en kan niet zo hoog verhit worden. Diamant vet daarentegen kan deze hoge temperatuur wel hebben, maar is geen zuiver plantaardig vet. Als frituurvet verkopen wij dus Delfrite of Diamant. Aspic Bij het opmaken van vleesschotels hoort men wel eens spreken van .Aspic". Dit ziet er uit als een doorzichtig, iets drilaehtige be dekking. Het wordt gebruikt om delen van de vleesschotel er mooier te doen uitzien en ook om het iets minder snel te laten verkleuren. Er bestaan meerdere recepten voor het maken van deze Aspic Het hoofdbestanddeel is gelatine en bouillon (echt, of blokjes) in een verhouding van ongeveer liter bouillon en 30 gram gelatine. Had U ook succes!? Bijna ieder nummer van Flitsen bevat enkele foto's van „Zaandagen". Honderden nee, meer dan duizend verkoopsters en verkopers be zochten het laatste jaar een instructiedag. Zij maakten kennis met het bedrijf en hoorden een en ander over hun vak. Het was eens iets heel anders dan in de wijk of achter de toonbank. Velen kwamen door zo'n dag eens geheel uit de sleur van hun werk en kwamen met frisse, nieuwe ideeën terug in hun filiaal. Het zijn soms van die kleinighe- den, waardoor een mens over een j dood punt heen geholpen moet worden. Tientallen brieven getui- i gen van deze ommekeer. Niet al leen bedienden die deze dagen be zochten gaven ons enthousiaste brieven, maar ook veel chefs ver telden iets van de resultaten. Uit1 de vele brieven maken wij hier een geheel willekeui'ige keuze. Omdat wij niet ieder tot zijn recht kunnen laten komen door gebrek aan ruimte, noemen wij deze keer geen namen. „Geïnspireerd door hetgeen mij in „Zaandam is voor gehouden, was „het mij de volgende dag reeds „mogelijk in de wijk een order te „noteren van blikjes vruchten op „sap, vruchtenwijn, toast, augurk- „jes, enz." Enthousiast. „Deze bediende is zeer enthousiast „teruggekeerd, 's Avonds om 9 „uur uit Zaandam, is hij nog bij „mij aan geweest en was deze reis „dan ook zeker verantwoord (uit „Zeeland naar Zaandam). De vol gende morgen is hij direct de an- „dere bedienden alles gaan vertel- „len en zijn samen de wijk in ge- „gaan met het vaste idee, de ar tikelen waarover gesproken was, „beter te vex-kopen door te pro- „beren het „betere artikel" naar „voien te brengen. Ik kan U me dedelen dat hij van zijn bezoek „aan Zaandam tot nu toe verschil- „lende vaste klanten (boekjes) de „betere artikelen heeft vei'kocht „en dat de klanten ze tot nu „toe nog steeds bestellen: Zil vervloot in plaats van Armada, „Bi-uinmerk in plaats van losse „koffie, Groenmei'k in plaats van „Biuin, Blauw meik thee in plaats „van geel". Goede voorlichting. (Uit het hoge Noorden). „Wat ik die dag geleerd en gezien „heb is mij beslist ten goede geko- „men en wat mij de hoofdzaak „lijkt: de cliënten vinden het pret- „tig een goede voorlichting te krij- „gen van de producten die zy ko- „pen". Middenstands Diploma: 5 R. Voordouw 48 J. A. M. v. d. Boornen 51 Mej. M. C. Fx-anken 80 J. B. M. Muurlink 141 Mevi\ J. Kuiphuis 147 J. W. G. Kicken 154 Mej. M. Schoenmaker 199 P. J. de Blieck 206 B. H. J. v. d. Veen 208 L. de Kroon 230 L. W. P. Straatman 246 E. A. Lohman 257 J. Noord 271 J. de Kroon 336 M. J. Verbrugge 342 H. Meinen 501 J. A. Veldhoven 505 E. de Gi'oote 518 J. C. 't Hart 525 A. L. H. Henst 531 C. G. J. M. Timmer 533 R. Korsten G. K. Dop Handelsavondschool (vrijstelling Middenstand) 513 J. H. Houben Vakbekwaamheid 162 A. F. M. Schalken Tabaksdiploma H. Nieuwenhuizen Allen hartelijk gefeliciteeixl. Drie foto's van Zaandagen en één van de deelnemers aan een vierdaagse cursus tijdens de afgelopen periode. Indien mogelijk, hopen wij voortaan ook foto's te brengen van rayonwinkeldagen. Al zijn wc dan geen minister, we zien ons zelf dan toch eens in de krant. \ercn met vet In 90 van de 100 gevallen is het liet de klant die koopt maar De verkoopster (verkoper) die verkoopt! „Iemand die met zijn tijd meegaat, scheert zich elec- trisch", dat was steeds de opmerking van mijn vrouw, wanneer wij ons meer ge kerfd dan glad gelaat met I een liefdevolle blik naar haar toebogen. Echter met geen ander resultaat dan j een afwijzend gebaar ha rerzijds. Zou ons echtelijk i geluk nu aan dat verfoeide scheren geofferd moeten worden Wij zijn nl. nog steeds uit de oude doos. Wij scheren ons nog altijd met zon echt. degelijk, ouderwets scheermes. U weet wel, zo'n mes, dat zo lekker doorzet en de geregelde leverancier is van de bloedstillende watten, wel ke wij angstvallig in voor raad houden. Waarom zou den wij anders? Weten wij ook niet steeds op tijd, bij het dichtknippen van het mes, onze vinger terug te trekken? Nu ja, steeds? Maar zo nauw moet je niet kijken. Ouderwets is dege lijk en degelijk willen wij nu eenmaal zijn. Totdat Zaandam de Dia- mantvet-wedstrijd organi seerde. Juichend wuifde mijn ega de bewuste circu laire naar ons toe en met een blik waarin alles ver borgen lag, sprak zij de voor mij gedenkwaardige woorden: „Dat is iets voor jou. Je kunt en je moet een electrisch scheerapparaat winnen! Diamantvet ver kopen." Wij knikten enigszins be grijpend, want juist op dat moment waren wij zoals van ouds bezig met meer of minder succes onze bui- tengaatse bloedcirculatie te stillen. En angstig hielden wij de handdoek verborgen, waarmede wij weer iets te nadrukkelijk het mes had den afgedroogd. Want ook de handdoek, geachte lezer, was de ver stoorder van onze huise lijke vrede. Trots op haar linnenkast waren wij het, die ondanks onze hardnek kige ontkenning, door onze wederhelft verantwoorde lijk werden gesteld voor de gleedjes en gleufjes in I deze onmisbare stukken j van haar linnengoed. In de echtelijke huiskamer werd 's avonds niet ge sproken, maar wel gedacht. En die nacht werd de slaap, die rechtvaardigen j ten deel valt, angstig on- I derbroken door visioenen van stapels Diamantvet, I electrisch geschoren dcor stukgesneden handdoeken. Totdat de morgenstond ons riep. Wat in vrouwenlogi ca eenmaal komen moet is niet te weerhouden en het oude scheermes, mogelijk bewust van zijn afscheid, bewees die ochtend betere 1 diensten dan ooit. I Wat in tijden niet was ge- benrd, het gladde onbe schadigde gelaat werd dit maal door vrouwlief har telijk aanvaard. Zou ze dan toch? Maar neen, bij het betreden van de win kel waren wij weer in de werkelijkheid terug, er werd ons van boven nog even liefelijk, maar ietwat dwingend toegevoegd: „Er moet Diamantvet verkocht worden. Het electrisch scheerapparaatDenk er aan." Dat was de druppel, die de emmer deed overlopen. Er werd Diamantvet verkocht. Het resultaat heeft U in de uitslagenlijst kunnen le zen. Wij hebben het elec trisch scheerapparaat. Wij rijn niet meei degelijk en ouderwets. Wij scheren ons electrisch. Her echtelijk ge- iulc, de huiselijke vrede is hersteld: ons gelaat is lie felijker dan ooit en even als de handdoeken nu on geschonden. Waar een ver koopwedstrijd al niet goed voor kan zijn. Het oude scheermes viel als slachtoffer van de on aantastbare werkelijkheid. Het laatste woord is altijd aan het zwakke geslacht. Het ligt troosteloos in een verlaten hoekje, zich niet bewust van het feit, dat hei naast de kleine kerfjes ook bijna de oorzaak was geweest van een onherstel bare klove tussen man en vrouw. Het oude, trouwe mesmochten er liefheb bers voor zijn, het wordt li gaarne ter beschikking gesteld door PRIKKEL Amount

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 4