Nieuws over ideeënbus Eén grote zeilersfamilie Wat wordt er verdiend? AH-FLITSEN 3 Het kan voorkomen, dat U een idee hebt ingestuurd en dat U niet in de eerstvolgende Flitsen het antwoord vindt. De reden hiervan is, dat de bin nengekomen ideeën 3 weken vóór het verschijnen van de Flitsen getypt worden gezonden aan de leden van de beoordelingscommis sie, bestaande uit de heren Th. Daalhuysen, H. K. Engel, C. Go- vers, J. Kuyl, H. Middelkoop en H. Valk. Twee weken voor het verschijnen van de Flitsen komen deze heren bijeen om de ideeën te bespreken, waarna de antwoorden woi'den uitgev/erkt en verzonden aan de drukker. Daarna volgt het drukken van de drukproef, het corrigeren daarvan en het verzorgen van de zg. layout, dus de opmaak van de krant. Ten slotte wordt de krant dan ge drukt. Mocht dus de beantwoording van uw idee niet in de eerstvolgende Flitsen geschieden, U kunt er van verzekerd zijn, dat dit dan in het volgende nummer gebeurt. Bij het ter perse gaan van dit nummer zijn er intussen al weer 40 ideeën binnen gekomen. 1059. Koersverhoging van de obli gaties in de klantenboekjes stempelen. In verband met de steeds wisselende koers niet uit voerbaar. 1084. Evenals in Z.B. ook in B.Z. de dames een haarband la ten dragen. Dit idee is niet nieuw. Deze maatregel is reeds eerder overwogen. Wij zullen er echter niet toe overgaan. 1086. „Zwaluw" per 10 pak bij C.M. bestellen, daar BZ te grote hoeveelheid. Verzending via C.M. vex-gt hoge extra kosten. Het voordeel van het aanhou den van een kleine voor raad weegt hier niet tegen op. 1393. Speciale- en reclame-aan biedingen in stevige omlijs ting", op mand- en bakfiets monteren. Is in enkele gevallen ge probeerd. Is bij slecht weer en beschadiging door de jeugd, zéér moeilijk uitvoer baar. 1565. Voor aantal punten van koffie, thee, beschuit of margarine spaarzegels ver strekken. Is om technische- en admi nistratieve redenen niet uit voerbaar. 1750. a. het eerste nummer van de zegel rol aan de bin nenkant van het rolletje plakken, dan kan men direct zien hoeveel er nog op zitten; b. eenvoudige zegelhouder als geldhouder; c. zwoerd van ontbijtspek over de breedte 5 cm. los snijden en met platte tang aftrekken. a. Onze zegelrollen worden volautomatisch gefabri ceerd. Voorgestelde maatregel hierdoor niet uitvoerbaar. b. diverse proeven worden op dit gebied reeds ge nomen. c. wij gaven hiervoor ande- x-e instructies (spek niet geheel van zwoex'd ont doen). 1903. Reclamekaartjes bij losse gemalen koffie. Wij gaan hiertoe niet over 1904. Zegelcontröle: letter A chef letter B Piet, letter C Jan letter D Tini, letter E Toos, letter F Zegels. Piet i'ekent af met een klant en slaat 10.60 aan op let ter B -|- 1.voor zegels op letter F. Is in vele filialen niet uit voerbaar, omdat de letter- toetsen op de kassa's ont- breken. 1905. Tip voor klanten, vleeswa ren houdt men langer vers wanneer men deze vex-pakt 1-1 een zakje, waaromheen een vochtige doek. Is niet hygiënisch. Wanneer het zakje goed wordt dicht gevouwen blijven de vlees waren lang vers. 2185. Bier onder eigen naam brengen „A.H. bier doet het". De grote brouweryen wei geren anders, dan onder hun eigen naam (etiket), te le veren. 2186. Zaanse korstjes verpakken in koekblik, niet in papiei', b.v. 8 a 9 voor 25 ct., klant ziet dan de korstjes. Is geprobeerd teneinde ver- pakkingskosten te bespa ren. Het is geen succes ge bleken. Komen volgend jaar met nieuwe tx'ansparante verpakking. 2187. In weekbei'ichten vermei den van welke artikelen prijsstijging of -daling vei*- wacht kan worden in ver band met voorraad spuien of klein houden. Hier wordt zovéél mogelijk naar gestreefd, doch is lang niet altijd te doen. 2704. Papierstrooisel boven en onder ln blik Zaanse koe ken en sprits. Dit is onmogelijk en beïn vloedt bovendien de smaak Meer „inpalthandelingen" maken het artikel tevens duurder. Breukklachten trouwens momenteel zeer gering. 2609. Het spaarzegelboekje stem pelen met de datum er bij Dan kan men zien hoelang er over gedaan wordt. Niet iedex-e klant heeft het boekje in b.v. X maanden vol. Gi'ootte van het gezin enz. spreken een rol. Con trole op de tijdsduur van volplakken zal dus geen al gemene x*ichtlijn te zien ge ven. 3010. Kaasprijzen in de étalage worden altijd nat. Melkglas of matglas gebruiken. Zou in de praktijk te riskan zijn met het oog op breuk en glassplinters. 3076. Blikvanger maken van bal lonnen-draadstandaard voor theeverkoop (foto bijge voegd). Dit is een aardig idee. Over het algemeen echter maken finna's die reclamc-mate- ï'iaal (b.v. in de vorm van draadstandaards) beschik baar stellen, bezwaar teger het gebruik van dit mate riaal, anders dan voor hur eigen px-oducten. Aanmoe digingspremie 2.50. 3253. a. slagzin winstdelendc obligaties: A.H.A.! A.H geeft U voordeel! b. bestelbiljet -f- artikel te gelijk met de admini stratie op Zaterdag naai de filialen zenden. Be spaart porto. a. aardig gevonden, doch voor publicatie niet ge schikt; b. de plus-artikelen bestel- lijst wordt bijna altijd gelijktijdig met andere post verzonden. Bovendien hangen pro ductie en verkoop-plan ning nauw samen met het tijdstip van verzen ding van deze bestellijs- ten. Ongenummerd 1. Ontwerp kaartje met opwekking tot gebruik van Diamant-vet. Het receptenboekje wijst ook al op de vele voordelen aan het gebruik van Dia mant-vet vex-bonden. Een afzonderlijk kaartje zou „dubbel op" zijn. Ongenummerd 2. Dubbel gebrande koffie gaan voeren ter leve ring aan Espresso koffie- drinkeis. Een onderzoek naar de mo gelijkheden is gaande. Aan moedigingspremie 2.50. Ongenummerd 3. Op losbladige klantenlijst noteren wie er zegels sparen, ter controle van af rekenboekjes en na lopen vergeetpostexx. Dit is een loffelijk Idee dat, goed toegepast, zeer zeker een behoorlijke contx'óle geeft. Premie 5. Ongenummerd 4. Zegelboekjes be drukken met reclame teks ten. Dit idee is reeds vaker ge opperd. Het is echter niet onze bedoeling de zegel boekjes met reclame teks ten te bedrukken. 2191. Verschillende kleuren prijs- stempels voor Z.B.'s A.H., de Gruyter en Simon de Wit. Geen nieuw idee. De prac- tyk heeft tot nu toe uitge wezen, dat alleen de blau we inkt het best voldoet. 2490. Wagentje voor aanvullen margarine in Z.B.'s. Idee is goed en zal moeten worden uitgewerkt. Premie 25.—. 2489. Hampunt aan zijkant aan snijden. Wordt nader ondex'zocht. Ongenummerd 5. Rolletje zegels voor wijk tussen 2 deksels met di'aaischijfje. Wij ontvingen reeds vele brieven, waarin dit idee al of niet gevariëei'd naar vo ren wordt gebracht. Een goede oplossing is nog niet gevonden. Ongenummerd 6. In Z.B.'s kaar! bij cassa voor ontvangen en terugbetaalde emballage. Wel een aardig idee, doch het is om practische rede nen niet uitvoerbaar. Ideaal is dat één man ver antwoordelijk is voor de em ballage-bak. Ongenummerd 7. Inhoud - glas li monade in plastic tube. Deze tubes zijn in de han del. Wij willen dit artikel echter niet voei'en. Ongenummerd 8. Waaxxlebon in Aller-Hande voor divex'se artikelen. Dit idee is al eens eerder ingediend. Wij hebben ti'ou- wens vaker met waai'de- bonnen gewerkt. Of Allei"- Hande hiervoor zal woi'den ingeschakeld, staat nog niet vast. Ongenummerd 9. Propaganda boekje voor militairen, die met groot vei'lof gaan. In vex-schillende militaire centi*a wordt reeds op de publicatieboi'den op ons be drijf de aandacht gevestigd Een propagandaboekje uit reiken wordt te kostbaar. Aanmoedigingspremie 2.50 Ongenummerd 10. Bij jubilea ge meenschappelijk cadeau van alle chefs, b.v. 0.50 of 0.25 per persoon. Door de zeer vex'spreide lig ging van onze filialen niet uitvoerbaar. Bovendien kun nen wij het gemeenschappe lijk geven van cadeaux niet voorschrijven. Ongenummerd 11. a. Showcax'd met bloc ideeënfonnulie- ren; b. Boodschappen eex'st no teren in het bonboekje en dan klaai'maken; c. Receptenboekje met los se band voor klanten. a. de uitvoering hiervan wordt te kostbaar. b. reeds vaker naar voren gebracht. Voorkomt in derdaad heen en weer lopen, doch de bijvex'koop komt hierdoor beslist in het gedrang; c. wij zijn reeds bezig met receptuur. Aanmoedi gingspremie 5. 22220. Adverteren waarde obliga tiezegel niet 10 cent, maar 15 cent. Idee is nieuw. Wordt nader bestudeerd. 1383. Invoex-en van kladbloc voor reel ame-opnamen Dit idee is reeds eerder in- gestuux'd. In de px-aktijk moeilijk uitvoei'baar. Geeft bovendien extra schrijfwerk omdat alles weer overge- schreven moet worden. 1384. Klasse-indeling van de filia len. Hoogste omzet no. 1 en zo vervolgens. Dit idee is voor het gehele land niet uitvoerbaar. Iede re chef kan zijn rangno. ten opzichte van Plan 1955, in dien hij dit niet zou weten, onmiddellijk van zijn rayon leider vernemen. 1432. Pi'ijskaartjes waaraan let ters A.H. In de praktijk onuitvoer baar. Letters buigen om, waardoor het geheel bij veelvuldig gebruik slordig wox'dt. 3426. Zegelaxitomaat (als postze gelautomaat). Chef geeft penningen aan de klanten, welke dan zelf hun zegels draaien. Idee is onuitvoex-baar, van wege de enorme kosten die hieraan vei'bonden zijn. Nagekomen. Kaartje op weeg schaal: „Vergeet niet Uw zegels te vragen, U hebt er recht op". Goed idee. Premie 10. Grouw, Sneek en Volendam gastvrij Begin Augustus hebben wij als bemanning mee mogen varen met een vriend, die zijn schip van Grouw naar Dordrecht bren gen moest. Op een Zaterdagmiddag meldden wij ons dan in Grouw en prompt vielen wij met onze neus in de boter, want op het Pik meer was „skutjesielen U weet, de jaarlijkse wedstrijd tussen tjalkschippers, die, gesteund door de V.V.V.'s en de zeillief- hebbers, op verschillende Friese meren hun krachten meten. Het is een machtig gezicht om die gevaarten over het meer te zien stuiven. Als in een echte race ligt de bemanning plat op het dek en bij het overstag gaan moet alles vlot en gediscipli neerd verlopen. Het waren er dit keer zeven, waarvan schipper Mink als eerste eindigde. Hij stuurde zijn schip bij wijze van spreken met zijn pink, net als in het boek: ,,het fregatschip Johanna Maria" beschreven staat, zo voelde hij zijn schip aan. 's Avonds was er prijsuitreiken en zag je om 12 uur hoe de schippers en de bemanning door hun vrouwen weer veilig naar boord geloodst werden, want Grouw bleek verre van droog gelegd. Oude haventjes als Hellevoetsluis, Oud-Beijei'land en Willemstad zijn oergezellig en je kxint je zo in denken, dat Oost-Indiëvaax'ders daar in vroeger jaren veel vertier brachten. Rond de Moei'dijk kan het behoor lijk spoken en het vexwondert ons nu niet meer, dat de boot van Jo- han Willem Friso daar kapseisde. Na een week zijn we weer met een onwennig booi'dje om in de bur germaatschappij teruggekeerd met een allerplezierigste herinnering aan gastvrije mensen, die wij ln Fi-iesland en Volendam ontmoet ten. De volgende morgen voeren wij naar Eernewoude en dronken een kop koffie in het Princehof. Wij hadden Friesland nog nooit van de waterkant bekeken en wisten niet, dat het daar zo mooi was. En ge zellig! Elke Fries heeft blijkbaar een bootje en legt daar op zo'n stille morgen in het riet zijn hen gel uit. 's Avonds op de thee bij Friezen in Sneek, waar wij de vo- i'ige avoixd op het Pikmeer mee kennis gemaakt hadden. Wat een spontane gastvrijheid. Dat brengt blijkbaar het water mee. Je praat meteen op dezelfde golflengte. Dagjesmensen. De volgende morgen over Lange- weerder Wielen, Heegermeer, Fluessen en De Morra naar Sta veren, plassen van afmetingen, zo als wij hier in het Westen alleen de Westeinder hebben. Van Stave ren ovei'gestoken via Enkhuizen naar Volendam. Wij kennen Vo lendam alleen als dagjesmensen en hebben er nooit veel aan gevon den. Maar nu, 's avonds en 's mor gens als er geen toeristen zijn, dan is het pas gezellig. Je scharrelt wat op de afslag, men zoekt een kostelijke aal voor je uit om te bakken. Je heipt spiering sjouwen en informeert naai" alles wat er aan die visserij vastzit. In Volendam zijn er nog 40 bot ters, in Marken 4. Als er wind is, vangt men 's nachts en slaapt der. middags. Dit jaar is de vangst maar matig. Toch varen ze liever voor 40.in de week, dan dat ze in de fabriek werken voor 70.Het is daar in de haven ondex'ling een verdraaid gezellig gedoe. Net als plezierzeilers pla gen de schippers elkaar over slecht aankomen, te laat fok strijken en alles wat zo kan vooikomen. Hun werk is hun sport. Op de dijk is het ook gezellig. De meisjes flaneren er op en neer, alles in Volendammer costuum. Ze weten wat ze doen, want het flatteert bij zonder. De jongens, die elders wer ken, dragen veelal gewone kleding. De meisjes schijnen zoveel aan de gezelligheid en traditie in Volendam te hechten, dat ze de jongens niet graag volgen naar een andere plaats, wanneer hun werk dat vereist. V/ij hadden ook geen idee van de kosten van sommige zaken. De meis jes en vrouwen dragen veelal bloed koralen kettingen met een gouden slot. Zoiets kost maar even f S50. Voor de wind. Van Volendam ging het voor de wind suisend op Amsterdam af, een sensatie als je alleen maar op onze plassen gewend bent. Via de Westeinder en de gezellige Kaag zijn wij verder naar het Zui den gevaren. Op de rivieren rond Rottex'dam en Dox'dt vind je dan weer een heel andere wereld. Je moet rekening houden met het tij en de zware slepen. Je gaat „buur- ten" in de roef van een aak, die naast je in de haven ligt. In een jaarverslag van het Ne derlands Verbond van Mid denstands-verenigingen la zen wij, dat belangrijke groepen van de handeldrij vende middenstand wat hun inkomen betreft, ten achter blijven bij het gemiddelde inkomen der werknemers. Bij deze groepen moet van een noodtoestand worden gesproken. Maar ook by de andere zogenaamde betere middenstandsbedrijven kan men by een geregelde be studering van de onderzoe kingen van het Economisch Instituut voor de Midden stand niet tot de conclusie komen, dat het deze onder nemingen nu zo goed gaat. Verreweg in de meeste ge vallen blijkt, dat bij de over grote meerderheid der be drijven het positief econo misch resultaat te gering is. Uit het in de loop van 1954 ver schenen rapport van het Economisch Instituut van de Middenstand over inko mensverhoudingen in am bacht en detailhandel blykt, dat 62 van de onderne mers der onderzochte bedry- ven in het ambacht en 60 in de detailhandel met hun uit de onderneming verwor ven inkomen blijven beneden de 4000.per jaar (dat is dan een bruto-gezinsinko- men). Volgens berekeningen bedraagt in het kruideniersbedrijf in de omzetgroep van 40.000. tot 50.000.de nettowinst 3672.Deze netto-winst is het resultaat van de ar beid van het gezin. Stelt men de verrichte arbeid van de ondernemers op 2-derde en die der gezinsleden op 1- derde bij een aantal arbeids uren van 3000, dan betekent dit een bruto-uurloon van de ondernemer van 0.80. Hier moeten dan alle sociale verzekeringen, die de werk nemer boven zijn loon ont vangt, van worden betaald.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 3