Karaktervormend onderwijs Bartelson bezoekt 04 4 3^^ en l\reef 4et 4 Noiulen van de vergadering' van Di rectie en Contactcommissie op 13 Juli 1955. Aanwezig de dames: Zr. C. Moe- derzoon, R. de Boer, D. Buysingh en F. Jansma en de heren: F. Schuddeboom, J. C. Berghege, M. Bergh, A. J. Dogger. J. W. Hek- kert, J. Sikkes, S. Vos en J. Ph. Ypma. In zijn openingswoord deelt de lieer Schuddeboom mede, dat ook dit jaar een vacantiepakket zal worden uitgereikt, waarvan de in houd op de publlcatieborden is be kend gemaakt. Namens het personeel brengt de voorzitter der C.C. de Directie dank voor deze verstrekking. Ongevalsuitkering. De uitkering, die iemand ontvangt na een ongeval is gebaseerd op het weekloon over de week, voor afgaande aan het ongeval. Er is j dus geen sprake van een gemid deld loon over b.v. de laatste 6 weken. Bij de Ziektewet is dit wel het geval, zodat er in dit opzicht dus verschil tussen beide uitkerin gen bestaat. Indien in de week, waarop de uit- t kering normaal wordt gebaseerd met geconstateerd. Voortaan een abnormaal loon is betaald za' elk jaar doorlichting plaats door bijzondere omstandigheden v,nJen en degenen, die dit jaar (plotseling overwerk of omge- j Verhinderd waren, zullen alsnog keerd b.v. niet doorbetaald ver- aan de beurt komen zuiml, houdt men zich niet star 1 de rondvraag deelt de heer aan de bovenstaande regel. In Schuddeboom naar aanleiding van deze gevallen wordt het loon over een normale week aangehouden Verhouding afdelingschef - C.C.- lid - personeelsafdeling. Qp een vraag over financiële- of Wanneer personeelsleden hun vra- j andere vormen van extra uitke- gen of opmerkingen naar voren i ringen voor ons personeel, deelt willen brengen, staan hiervoor de heer Schuddeboom mede, dat verschillende wegen open. Zowel hierop nog nader teruggekomen voor de chef als voor nieuwkomers zal worden. en voor hen die pas in de C.C. zijn Een reeds eerder opgeworpen gekomen, is het prettig om het di- vraag of het nuttig zou zijn aan rectiestandpunt in deze duidelijk personen met onregelmatige Het lijkt wel vacant ie Hoewel het de meesten van U be kend is, dat een aantal van onze meisjes de laatste jaren in de ge legenheid gesteld werd om in diensttijd een cursus te volgen, ben ik er bijna zeker van, dat U niet wist, dat dit karaktervormend onderwijs genoemd wordt. U dacht tot nu toe waarschijnlijk dat de meisjes leerden naaien en koken zonder meer en misschien zegt U schouderophalend „Nou, nou, de naam is mooi genoeg" of „Wat een idealisme". 't Is echter niet zo verschrikke lijk idealistisch. Natuurlijk is 't wel zo, dat wij een groot gedeelte van onze aanleg en zeker van ons karakter, bij onze geboorte mee brengen. Naar mijn mening moe ten wij hier dan ook 't middelste woord „vormend" als 't belang rijkste zien. De commissie voor karaktervormend onderwijs stelt zich ten doel de in aanleg aan wezige kwaliteiten van de wer kende jeugd te vormen. Speciaal wordt de werkende jeugd genoemd en wel omdat deze jongens en meisjes reeds op zeer jeugdige een desbetreffende opmerking I mede, dat de kwaliteit der ver-1 strekking zijn volle aandacht heeft. te maken. Vragen betreffende het werk worden altijd tot de chef ge richt, eveneens persoonlijke vra- gen. Er kunnen zich verschillen de omstandigheden voordoen, waarom men zich niet tot deze chef kan of wil wenden en in deze gevallen kan men öf naar het af delingslid der C.C. gaan öf naai de personeelsafdeling. Ook met vragen van meer algemene aard zal men veelal niet naar de chef gaan. De verhouding tussen chefs, C.C.-leden en personeelsafdeling, is zodanig, dat niemand zich ge passeerd zal gevoelen en dat in overleg gestreefd wordt naar een oplossing van alle vragen of op merkingen, ongeacht aan wie ze geiïcht zijn. Eén punt moet echter nooit ver geten worden, nl. dat de chef van de afdeling waar iemand werkt, moet weten waar zijn personeel zich bevindt. Wil men dus van de afdeling weggaan, dan dient dit vooraf aan de chef verzocht te zyn. In bijna alle gevallen kan een ge sprek met een C.C.-lid of op de personeelsafdeling zo geregeld worden dat het werk er niet onder lijdt. Ook voor de leden der C.C. diensttijden trajectkaarten te ver strekken in plaats van weekkaar- ten, zal door de personeelsafdeling- worden behandeld. Een loonvraag, welke betx-ekking heeft op de hoogste vakgroep in de T.A., is inmiddels behandeld, terwijl op de afwerking van de pensioenfonds-polissen zal worden aangedxongen. Zo is dan voor de meesten van ons de vacantie weer achter de rug, en wij kunnen gerust zeggen, deze vacantie is voor een ieder ten volle geslaagd. Wat hebben wij al len de laatste weken volop kunnen genieten van de heerlijke zon die zo volop scheen. Voor de strand en bos-liefhebbers en niet te ver geten de zwemmers en zeilers, was 't ideaal weer. Wat knapt een mens op van zo'n week rust, waar in men mag doen wat men maar wil. In deze tijd met zo'n hoog tempo is 't ook van groot belang eens uit te mogen blazen, om daarna weer met frisse moed de arbeid te hei-vatten. Wat een voor recht om te mogen wei-ken en dit .xi! - 1CV.HI. UJ11 IC IVVUiUl VÏCIIVC11 dl UIL kan het lastig zijn onder werktijd te ku tel^ij, zovelcn r-nllpo-a tp wnnrn fp mrwtpr staan collega's te woord te moeten staan Als dit wordt beseft en nageleefd, komt de onderlinge verstandhou ding niet in gevaar en krijgen alle door het personeel naar voren te brengen wensen en suggesties de volle aandacht. Zonnebloem en Mater Amabilis. Een groot aantal van onze rneis- te wachten wanneer hun dit weer te beurt zal vallen. Dus vrienden, opgetogen aan de slag en wees een voorbeeld voor elkaar, tenein de deze arbeid zo goed mogelijk te doen slagen! Gelukkig mogen wij zeggen dat 't met onze zieken momenteel best ogaat. jes mocht deze week het diploma Jammer dat er nog enkelen zijn van de Zonnebloem ontvangen na me' ,een langdurige ziekte. Mej. een geslaagde cursus. Dit gaf de voorzitter der C.C. reden om de erkentelijkheid van het vrouwelijk personeel uit te spreken voor de geboden gelegenheid deze lessen te volgen. Deze dank stelt de heer Schuddeboom erg op prijs, waar bij hij er op wijst dat van Directie zijde veel waarde gehecht wordt aan dit vormend onderwijs. Hoewel de personeelsbezetting dit jaar van dien aard is dat de pro ductie alle aandacht vraagt en weinig verzuim toelaat, zal toch ook In de komende winter een ge lijk aantal oudere meisjes aan het Zonnebloem en Mater Amabilis- werk mogen deelnemen. Daarbo ven komt hoogstwaarschijnlijk nog een Zaterdagmorgencursus voor 15-jarige meisjes. Dit hangt echter mede af van de deelname uit andere bedrijven. Doorlichting. De uitslag van de doorlichting is dit jaar bijzonder gunstig geweest. Er is niemand opgeroepen voor nacontrole en t.b.c.-aandoeningen Oosting (V.A.) ligt al weken lan^ in 't ziekenhuis, wachtende wat er eigenlijk gaat gebeuren. B. Kei zer en B. Vinke waren enige we ken opgenomen maar zijn nu ook weer thuis om verder op te knap pen. Laten wij hopen dat dit een gunstig resultaat zal hebben. Ook Mej. Rooselaar is na een ernstige operatie weer thuis en mag weer wandelen. Ze is zelfs al weer op de fabriek geweest voor controle laten wij hopen voor haar dat al les zo bl jft. Mej. Fokkema (P.M.) is ook steeds niet in orde, werkt af en toe eens, maar moest 't dan toch weer opgeven. De heer G. v. Urk ls na enige weken in 't zie kenhuis te zijn geweest weer thuis om zijn rustkuur voort te zetten. Met onze vriend in „Hoog-Laren" (Abrahamsen) gaat 't prima. Zo als hij mij schreef, komt hij in Sept. weer thuis en dan gezond en wel. Wat een vreugde in zo'n mensenhart. Binsbergen mag na zijn rustkuur van zes weken weer proberen halve dagen te werken, 't viel nog niet erg mee, maar in sc Ziezo, de vacantie zit erl al te vaak in badcos- op eer bijna op. Met be hulp van de zon, huid olie en via opotferingen zoals stekende hoofd- pijn, pijnlijke schouder bladen en afschuwelijke vervellingen, hebben wc allemaal een bruin tuum staken en in hun ogen een duidelijk ver moeden hadden, dat het lijnenspel van hun fi guur flink afweek va de bedoelingen der schepping heren van middelbare leeftijd spor- kleurtje van kruin tot tief in bretels en opge- adamsappcl en van vin- rolde broekspijpen met gertoppen tot ellebogen] hoed op, een eindje weten te fokken en zijn moe af, genietend van weer vol goede moed het prachtige uitzicht (hum!) in een wit over-' (welk uitzicht wil ik in hemdje (vanwege het het midden laten). Ik contrast) naar kantoor of werkplaats gestapt om weer over te gaan tot de orde van de We kunnen echter niet nalaten af en toe terug te denken aan die heer lijke dagen, want al kom je op elk strand collega s tegen en kin deren met Boffie zonne klepjes, je probeerde toch Albert Heijn een paar luttele dagen te vergeten en lekker pre cies te doen waar je zelf zin in had wat zegt Unou ja, de vrijge zellen in ieder geval wel en wij ook wel klein beetje Over strand gesproken. je een donkere zonnebril op hebt en je kijkt via de ooghoeken per slot benne wc nette mensenwat valt er dan veel te zien zeg. Ik zag er badgasten, die zichzelf blijkbaar niet zag een gezellige dikke oma, haar rokken weg gestopt in een rose niet nader aan te duiden kledingstuk, in de gol ven ronddartelen met een paar kleinkinderen. Op dat moment pas seerde juist een slanke juffrouw in Bikini ik snap nu nog niet waarom die twee dames elkaar zo met een blik van afkeuring aanke ken. Dit was blijkbaar een ontmoeting van twee werelden. Even verderop zag ik (alweer vanuit de oog hoeken een mansper soon van kleding ver- wisselen. Hij dacht het zo geraffineerd onge zien te doen. dat het hele strand ervan ge noot. Over het hele strand verspreid men vaders zwoegen aan zandforten, daar toe aangezet door zoon- lief en moe. Wanneer de goeie man zich dan even de tijd gunt het zweet van het hoofd te vegen, bemerkt hij dat zoontje even verderop speelt en het fort allang vergeten is. Mismoedig smijt hij dan de mee gebrachte kolenschop na een laatste wee moedige blik op zijn halfvoltooide schepping neer en komt hoofd schuddend naar zijn strandstoel terug. De eerste uren zijn voor hem vergald. Zijn enige wraak bestaat daaruit, dat hij het kind even later tijdelijk een ijsje weigert, daarmee echter duidelijk demonstrerend zelf ook nog een groot kind te zijn. Verder heb ik een diep respect gekregen voor fabrikanten van bad pakken, want voor elk figuur schijnt er een ge maakt te worden, ook al kost het vaak meters stof en voor anderen enkele centimeters. Beste mensen, ik wil geen ruzie hebben met de redactie, dus hou ik er maar mee op. Boven dien wanneer U een donkere bril hebt en U keek vanuit de oog hoeken, dan hebt U het allemaal zelf wel ge zien. H. v. P. de loop van de tijd komt dit wel in orde. Ook Mej. Willemsen is al bijna 2 maanden thuis met een oogontste king. Wij wensen haar 't aller beste toe. Mevr. Cappelleveen is na opname in 't ziekenhuis weer thuis ge komen, als men praat van geduld om beter te worden, dan kunnen wij aan haar een voorbeeld ne men, want dat is geweldig. Zij weet nog steeds 't goede humeur te houden. De heer C. Smit (T.W.) die al eni ge weken voor rust thuis is, mag binnenkort zijn werk hervatten. Al onze zieken willen wij een spoe dig en algeheel herstel toewensen en nog veel mooi weer. De heer en mevrouw B. Keizer waren op 31 Juli 25 jaar getrouwd. Wij feliciteren U belden nog met dit heugelijke gebeuren en wen sen U nog vele en goede jaren toe ■n gezondheid. A. Duut (Exp.) is in 't huwelijksbootje gestapt. Wij wensen U goede vaart en veel ge luk in dit nieuwe leven. H. de Vries (Exp.) is deze week ge trouwd; wij feliciteren ook U en wensen U en uw vrouw een goed huwelijksleven. Wij hadden ook nog een bruid in ons midden, C. Koelewijn-Broertjes. Onze felicita tie ging vergezeld van een enve loppe met inhoud. De heer en mevrouw Muller (K.B.) waren op 13 Juli 12 Va jaar ge trouwd. Ook hier ging onze felici tatie gepaard met een enveloppe. Jubilaris Bezooijen is de huldiging best meegevallen (al zag hij er wat tegenop), 't Was een gezellig samenzijn in de Hal. Bij de fam. T. Veraar (S.B.) werd een dochter geboren. Zij wordt ge noemd Ellen. De fam. Wuthrich werd verblijd met een zoon die de naam Niels kreeg. Wij wensen de ze ouders veel geluk met deze kin deren en hopen dat ze in goede gezondheid mogen opgroeien tot grote vreugde van hun ouders. Bij de fam. v. d. Hazel werd ook een zoon geboren, onze felicitaties aan de ouders. Op 23 Aug. is K. D. Nikolaas 7% jaar ons bedrijf verbonden en op 25 Aug. A. v. Wely. Wij komen hier op terug in de volgende Flit- Korfballen in middagpauze De opgave hiervoor is zo gering geweest dat een georganiseerde sportbeoefening in de middagpauze moeilijk tot stand kan komen. Mochten er personen zijn, die zich alsnog wensen op te geven, dan dienen zij dit te doen op de afd. Personeelszaken. Dank brengen aan Directie en personeel voor de bewezen attenties: Fam. Blokker en Van der Hazel bij de geboorte van hun dochter en zoon. Annie van Es, Mevr. Sijbrands, K. Jansen en H. Abramsen tijdens hun ziekte. leeftijd (15-16 jaar) in 't bedrijfs leven komen. Het streven van het vormend on derwijs is, deze jonge mensen in bedrijfstijd door cursussen te ont wikkelen. Tevens wordt getracht hen aan te zetten tot nuttige be steding van de vrije tijd. Behalve naaien en koken krijgen de meisjes les in kinderverzorging, opvoeding en smaakontwikkeling, zoals woninginrichting. Een pre dikant, priester of anderszins voor dit doel opgeleide kracht spreekt met hen over de diepere levens vragen, terwijl een medicus 't vak medische raad behandelt. Dit jaar werd aan 21 H.A.-meisjes het getuigschrift uitgereikt voor het le cursusjaar. Van deze 21 meisjes volgden 18 het neutrale of Zonnebloem-onderwijs, terwijl er 3 meisjes naar de R.K. Mater Amabilisschool gingen. 4 meisjes, die het vorig jaar dit getuigschrift ontvingen, kregen nadat zij nu geheel in vrije tijd het 2e cursusjaar gevolgd hadden, een aantekening hiervoor op hun diploma. Enkelen van hen hopen ook het 3e jaar van de partij te zijn. Beide scholen verzorgden een fees telijke diploma-uitreiking. De verschillende bedrijven als Verkade, Hille, Cacaofabriek „De Zaan" e.a. werden vertegenwoor digd door hun personeelschef en maatschappelijk werkster. De sfeer was goed en de meisjes zagen er stuk voor stuk stralend uit. In de pauze bestond er gelegen heid de in 't afgelopen jaar ver vaardigde werkstukken te bewon deren, terwijl de meisjes zelf be reide versnaperingen serveerden. Hieronder de namen van de ge slaagden: Femmie Bonne, Corrie Broertjes, Lenie Hagman, Willy Hendrix, Ita de Kruiff, Annie Meyer, Tinie Neyman, Tiny ten Wolde, Marie Weidema, Julia v. d. Wiel, Marie- tje van Veen, Diny Buisingh, Nel van Schaik, Truus van Zijl, Cobie Bijlsma, Elsie Jagt, Jans Jansen, Fietje Jansma, Lenie Kostelijk, Annie Kreeft, Els de Vries (2e jaar), Cobie de Boer, Gonnie van der Hagen, Rie Jongkind Sweer man, Greet Otto. Ook dit jaar gaf de directie weer toestemming om 18 meisjes ge noemde lessen te laten volgen. Daarenboven gaan 8 van onze al lerjongsten naar een aparte cur- cus voor jongeren, die vermoede lijk op Zaterdagmorgen zal wor den gehouden. Juist de jaren na de lagere school zijn voor het latere leven zo be langrijk en omdat het grootste deel van ons leven zich binnen de fabriek afspeelt, kan het bedrijfs leven zich niet aan de verantwoor delijkheid voor de verzorging van haar jeugdig personeel onttrek ken. Dit nog temeer, omdat de mannelijke jeugd later ook be langrijke plaatsen in het produc tie-proces gaat innemen en voor verantwoordelijke taken wordt ge steld. Helaas staat het vormend onderwijs voor jongens nog in de kinderschoenen, maar ook dit heeft tegenwoordig veel aandacht. Terwijl vroeger onder een cursus werd verstaan dat een leraar of lerares sprak en de leerlingen al leen maar mochten luisteren, wordt op deze cursussen het mee praten en vooral het meedenken aangemoedigd. Zo werden er ook plannen besproken voor vacantle- uitstapjes, gezellige middagen enz. waarbij de meisjes zelf met voor stellen komen. Mej. Rüpke, de leidster van het Zonnebloeimverk, in de Koog, drukte zich kernachtig uit in haar beschouwing over de eerste reac ties van de meeste meisjes. „Lek ker een vrye middag". Later blykt, dat er toch ook gewerkt moet worden in <ie cursus. Anders dan in de fabriek, niet op tarief, niet zo sterk gebonden, maar toch wel hard en secuur, toch wel toege- wyd en collegiaal en toch wel de- gelyk met een doel. Zonder inzet van jezelf heeft de cursus geen zin en alle meisjes, die in de ko mende maanden als nieuwelingen toetreden, zullen bemerken, dat het succes van de cursus niet al leen afhangt van de leiding van het Mater Amabilis- en Zonne bloemwerk, maar vooral van eigen yver en ambitie.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 4