De Nolten onder de tippelaars Nieuws van onze militairen Reisindrukken uit Amerika Andere levensgewoonten dan hier ^Yttef peper ew joui 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e jaargang - No. 7 Augustus 1955 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: M. Barrette Muziek J. Ph. Bartelson Personeelfohds J. C. Berghege Oost en West J. B. van Dam Kookcursus Th. A. van Duimen Foto's J. Janse En wij tippelen Kampeerster" Zonnebloemkamp W. van Maltha Peper en zout Zr. J. C. E. Moederzoon Zonnebloemcursus H. van Petten Kwam, zag en schreef op G. A. van Rooyen Brandweer W. J. Westerhout Pepermunt S. Vos Bridge Mej. A. Scherphuis Reportages Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Onlangs vertelde de heer W. de Vries over zijn reis naar Amerika. Speciaal de boottocht heeft de heer de Vries op zijn reis naar Amerika goed gedaan. Door toevallige omstandigheden kreeg hij een hut dicht bij de brug. Daar, bij het radarscherm, werd hij in de gelegenheid gesteld de hindernissen op de bootlijn te overzien en werd hem uitgelegd hoe men wervelstormen en andere obstakels uit de weg kan gaan. In de haven van New York trof hem de grote paraatheid van het Amerikaanse leger, een paraat heid, die sinds de plotselinge aan val op Pearl Harbour, ononder broken is blijven voortbestaan. New York zelf was niet de hui zenzee, die 't plaatsvervangend lid van de Raad van Bestuur zich had voorgesteld. De bebouwing is hier voor te ruim en vanuit imponeren de gebouwen als het Empire State Building (400 meter hoog) kan men b.v. van de 56e verdieping een prachtig beeld van de stad krijgen. Als men hoger komt, ma ken opstijgende dampen de in drukken vager. Voortgaande over zijn indrukken vertelde de heer De Vries, dat de banden met het oude Europa die tal van Amerikanen via fa milieleden hebben hen tot een gastvrij volk hebben gemaakt. Handvaardig. Opvallend was verder de hand vaardigheid van de bevolking van hoog tot laag. Het opknappen van eigen huizen, het maken van meu bels, het timmeren van schuur of garages is in vele gevallen een vrtye tydsbesteding waarby dan dikwyis over gereedschap beschikt wordt waar in ons land de hand werksman jaloers op zou zijn. De heer De Vries vertelde o.m. over zijn bezoek aan de „General Foods". De omzet in deze bedrijven is ech ter niet te vergelijken met onze omzet. Van bepaalde artikelen verwerkt men per dag dezelfde hoeveelheid als ons bedrijf per jaar, waardoor de inrichting, me chanisatie enz. geen leerzaam voorbeeld meer zijn voor ons. Hoewel de organisatie-gedachte sterk is ontwikkeld en de bevoegd heden van elke. functionnaris scherp zyn afgebakend, worden de bedryfsproblemen toch op amicale wyze gezameniyk aangepakt. Doordat de productie van de ma chine zo hoog is opgevoerd, waar bij de bedienaar nog nauwelijks het tempo van deze machine kan beïnvloeden, zijn in dergelyke ge vallen de tarieven soms afge schaft, omdat elke werker zijn op dracht kent en de toewyding voor en het plezier in het werk er toe bydragen, dat hy of zij deze op dracht tegen een vast loon stipt uitvoert. Deze laatste houding is kenmer kend en uit zich ook in andere vormen, maar de inleider wees er met nadruk op dat hij slechts in drukken weergaf over de enkele bedrijven die hij bezocht had. En we tippelen voorbij Gaai naar Nederlander wordt gelopen Het kost niet veel moeite met Ab. Groot een gesprek te begin nen. Wandelaars zijn in de regel gezellige lieden en juist dit is ook de oorzaak, dat A. G. de Vierdaagse van Nijmegen ver wisseld heeft voor die van Apeldoorn en daar thans wéér heeft meegelopen. Wij zullen ons hier niet bezig houden met de weinig sportieve tegenstelling NijmegenApeldoorn, maar wat de sportieve zienswijze van A. G. betreft het volgende. Het aantal deelnemers te Apel doorn was dit jaar 620, de lopers hopen, dat dit niet groter zal wor den dan plm. 1500. De autoriteiten en bevolking van Apeldoorn hebben de lopers zeer hartelijk ontvangen en kreeg men niet van familie of kennissen bloe men, geen nood, dan kreeg men ze wel van de bevolking. Ook de burgemeester gaf van zijn belangstelling op vele wijzen blijk officiële opening, Luna-park, ver lichting, felicitatie e.d.). Tijdens de laatste vierdaagse kreeg Ab de bijnaam van Jan Nolten, zijn In de bloemen permunt, kauwgum en wat brood, niet te veel, want je moet alles toch maar meesjouwen. Ik had gedacht, dat hij meer reclame voor z'n toast zou maken.) Verder wordt door verschillende firma's tijdens de marsen wel het een en ander verstrekt, zoals koffie geen Boffie!), yoghurt en er reed ook een tankwagen van de gemeente met water, hetgeen dit jaar al thans zeer op prijs werd gesteld. Roken doet onze loper wel, alleen in de wandelweek zelf nagenoeg niet. Vroeg naar bed. Wat hem zeer goed heeft gedaan, is enige weken van te voren extra vroeg naar bed gaan. Wilt U nog meer weten van deze beoefenaar van de eenvoudigste, goedkoopste en gezondste sport, leest U dan de plaatselijke bladen maar eens. In de trein overpeinsde ik nog even ons onderhoud en vroeg mij af, of de Vierdaagsen in de toe komst voor ons wandelaars wel licht nog de enige dagen per jaar zullen zijn, dat wij kunnen lopen zonder door grotere of kleinere motoren te worden opgejaagd, voetpaden zijn toch al vaak niet meer aanwezig. Het zou dan een Ab Groot heeft in '49, '50. '51 en '52 meegelopen te Nijmegen en in '54 en '55 te Apeldoorn. De ontrouw aan Nijmegen ge schiedde: le. omdat hij daar was ingedeeld in de groep der 55 km-lopers en te Apeldoorn meer zelf zijn afstand kon bepalen, zo heeft hij dit jaar 3 X 30 -f 1 X 40 km gelopen; 2e. het parcours van Apeldoorn vindt hij veel mooier, of schoon het z.i. zwaarder is door de verschillende hoog ten; 3e. hij vindt, dat de gezelligheid en intimiteit te Nijmegen veel te lijden heeft door de grote deelname van militaire groe pen. mooie reclame voor buitenlands-' reisbureaux zijn. „Gaat naar Ne derland, er wordt gelopen!" J. J. Korporaal Ochtman geeft les in vliegtuig- en tankherkenning Sinds 4 Februari van het vorige jaar is onze schilder A. Ocht man onder de wapenen en omdat hij ingedeeld is bij de niet mobiele troepen van de LU WA heeft hij al sinds November in een van de nieuwe kazernes bij Garderen zijn plichten moeten vervullen. Evenals de jongens, waarover wij in ons vorig nummer schreven, begon zijn opleiding in Ossendrecht, maar na 2 maanden verhuisde hij naar de kaderschool in Amers foort. De eerste tv/ee maanden waren nog gewijd aan voort- kleine pas is n.l. zeer geschikt om verschillende hoogten te nemen. Of hem na de overwinning een Apel- doornse schone stond op te wachten vertelt hij wijselijk niet, doch ik ge loof niet. dat hij er van zou griezelen. Training. Zijn training begint in Maart, dan loopt hij zo geregeld een 15 km. Op de Zondag voor de vierdaagse heeft hij een wandeling gemaakt nogreenatoch?je van Is km" d'aTr" basis opleiding maar daarop volgden 6 maanden op- bij genietend van Hollands duinen, leiding tot korporaal- Nu heeft hij het commando over een Dat de voetbekleding van zeer groep van vier en vormt hij met deze mannen een ploeg voor groot belang is, daarover waren bediening van een stuk luchtdoelgeschut, we het roerend eens. Dikke, goed passende wollen sokken, gemakke- De oefeningen op vliegtuigen vin- lijk zittende stevige schoenen met den plaats in Den Helder en er is dikke zolen, verder speelt ook de groot feest als een der schutters hakhoogte een grote rol. er in slaagt een zak, achter een Een speciale voetbehandeling past vliegtuig, met een granaat aan Ab Groot niet toe. flarden te schieten. Jammer ge- Voor onderweg neemt hij mede pe- noeg is het wapen van Ochtman „En kerel, hoe gaat het met vrouw en eieren?" De profiteur. ik een kraan zie ik dorst! krijg te licht en heeft zijn raakschieten niet zon zichtbaar resultaat. Hij schiet nl. met kogels en heeft een grotere trefzekerheid, maar de ko gels doorboren de zak en deze blijft intact. Lager by de grond. Op de Veluwe blijft men lager bij de grond en oefent men in het be schieten van tanks, omdat het ge schut ook hierop is berekend. Deze schietoefeningen zijn voor Ochtman wel het meest opwindende deel van zijn huidige plichten, want exercitie en theorie zijn meer noodzakelijk dan enerverend. Overigens heeft Ocht man wel degelijk met de theorie te maken, want als neventaak geeft hij les in vliegtuig- en tankherkenning voor de hele batterij of soms voor de hele afdeling. Het belang van deze lessen is ons na het vliegtuig- drama boven Bulgarije weer eens heel duidelijk geworden, al zullen we hopen niet al te vaak op een derge lijke manier geattendeerd te worden op de gevolgen van onvoldoende of onjuiste militaire instructies. Toneel en film. „Ik kom namens onze vrouwenbond vragen, of u niet een paar uurtjes van uw vrije tijd over hebt Aan ontwikkeling en ontspanning wordt in de kazerne veel aandacht besteed. Toneel en film trekken grote belangstelling en ook onder elkaar verzorgen de militairen wel avonden met meer of minder succes. Sport neemt een zeer belangrijke plaats in en er worden goede pres taties geleverd. Ochtman houdt zijn judo-sport bij en doet veel aan turnen. Voor de 2de maal liep hij dit jaar met de vierdaagse mee en op zijn medaille met een kroontje (na 1 jaar zonder kroontje) kan hij o.i. met recht trots zijn. „Maar zul je me dan ook echt beloven het schoon te maken als er oorlog komt?" De spion.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2