Dit komt altijd van pas Cl Lakschrijven is noodzakelijk Een cursus die nieis kosf AH-FLITSEN Iedere week bezoeken een aantal bedienden uit de filialen onze internaatcursussen te Zaandam, en iedere week ontdekken wij weer hoe bijzonder treurig het staat met de kennis van deze mensen van het zo noodzakelijke vak lakschrijven. Vele bedienden weten zelfs nog niet eens van het bestaan van onze schriftelijke cursus af, of hoe men hieraan kan deelnemen. Een grote open koelvitrine in de hoek van onze supermart in de Slotermeer. Voorwaar een kostelijk gezicht! Iedere manlijke bediende die verder wil komen die straks via de functie van plaatsvervangend chef, chef wil worden, kan dit alleen worden, wanneer hij naast zijn geschiktheid als verkoper en naast geschiktheid om leiding te geven, beschikt over de beide wettelyk vastgestelde diploma's, vakkennis en middenstand. Twee diploma's, die de wet voorsehryft. In een half jaar kunt U ons schrift leren. Het tempo wordt door U zelf bepaald; stuurt U werk in, dan krijgt U de les gecorrigeerd terug en kunt U weer verder in sturen. Het tijdstip om te begin nen is ook niet van een bepaalde latum afhankelijk. Als U deze week aan uw chef doorgeeft dat U de cursus wilt /olgen en de chef van U 3.50 heeft ontvangen, welke 3.50 de chef via kassa-strook doorboekt aan Zaandam, dan ontvangt U van ons ons lakschrijf-studieboek en kunt U beginnen met het instu ren van de lessen. Gaat het werk goed en komt U na verloop van _:ikele maanden zover, dat U exa men kunt doen. dan krijgt U de examen-opgaven toegestuurd. Onder toezicht van uw chef, van de rayonleider, maakt U uw werk. Slaagt TJ voor Uw examen, dan ontvangt U Uw diploma en tevens het eerst door U betaalde inschrijfgeld van 3.50 terug. De cursus kost U dus niets, be halve de aanschaf van uw pense len, die U ook via uw chef bij het VRIO kunt bestellen. Hoe eerder U met deze studie be gint, hoe gemakkelijker U zich deze vaardigheid kunt aanleren. Velen van uw collega's beginnen pas met de studie als zij menen vervanger te kunnen worden. Het is dan vaak heel wat moeilijker de nodige tijd vrij te maken voor het oefenwerk. Het vakkennis-diploma garandeert overigens niet, dat U Uw vak kent. Wij kennen gevallen van jongelui met een goed stel herse nen die een jaar na afloop van hun school in het bezit waren van beide diploma's en nog geen stap gedaan hadden in een kruideniers zaak Met ons eigen lakschrijfdiploma is het wel iets anders. Dit diploma is wettelijk niet voorgeschreven, maar in de praktijk bij Albert Heijn juist wel noodzakelijk. De voorstudie die hier voor nodig is, garandeert tenminste dat men een behoorlijk aantal vooroefenin gen heeft moeten doen. Hij heeft werk moeten inzenden dat hij gecorrigeerd terug ontving hij heeft bij zijn laatste proef werk een aantal prijskaartjes moeten insturen in diverse maten. Voorstudie. En dit alles afgestemd op het speciale Albert Heijn Schrift". Een ongeveer even dikke letter in staand en lopend schrift, en een even dik cijfer. Dit schrift eist een behoorlijke voorstudie om de nodige vaardigheid te krijgen. De vormen zijn op zichzelf niet zo moeilijk. Alleen de man, die gewend is geweest aan een ander soort schrift, bijvoorbeeld dik-dun schrift met een dik-dun cijfer, heeft de meeste m lijkheid om zijn oude manier van schrijven af te leren, hij vervalt nogal eens gauw in de afwijkingen, die nu eenmaal bij een examen niet geduld worden. Added (Spreek uit: èddid) betekent toe- ge voegd. Gp verschillende blikken staat deze naam; bijvoorbeeld: sugar added, suiker aan toege voegd; salt added, zout aan toe gevoegd. Op de blikken Heinz soe pen, staat .water equivalent to one third may be added". Dit be tekent dat er aan één blik soep een hoeveelheid water bij kan ge lijk aan één derde van de inhoud. Advocaat Een typisch Hollandse drank, sa mengesteld uit brandewijn, sui ker. eieren en vanille. Er zit nog veel verschil in kwaliteit tussen de verschillende merken. Albert Heijn heeft een kwaliteit die te vergelijken valt met de bij de wijn handel te verkrijgen advocaat. Al leen is deze 1 tot 2 gulden duur der per fles dan ons merk. Onze goedkoopste soort is, verhoudings gewijze, eigenlijk te goed voor de prijs. Dat zien wij dan ook wel in het succes dat U met onze advo caat bereikt. Denkt U er om, bij het etaleren en bij het vervoer de advocaat niet te laten liggen. Dan „breekt" de in houd en geeft dit straks een lelijk uiterlijk. Ook mag advocaat niet in de zon staan. Behalve datde kleur verbleekt, kan ook de kwa liteit achteruit lopen. Bij advocaat worden lange vingers gepresenteerd of wafels. Agar - Agar Wordt door ons in stangen ver kocht en gebruikt als bindmiddel, waar anders gelatine gebruikt wordt. 1 stang is gelijk aan 20 w 'am gelatine. Agar-agar is ge maakt uit een wiersoort, die voor komt in de tropische zeeën en is dus geheel plantaardig in tegen stelling met gelatine, dat uit been deren gemaakt wordt. Waar agar-agar een veel hoger smeltpunt heeft, is het vooral in de zomermaanden geschikt voor puddingen en geleien. Bovendien is het bindvermogen ongeveer 5 a 6 keer zo groot als van gelatine. Vooral de Indische keuken kent de agar-agar, zodat ze bij ons ook bij de Indische artikelen ge- etaleerd staat. Vroeger was agar- agar in de Hollandse fijne keuken meer bekend dan nu. Apéritief Het woord betekent eetlustopwek- kend en wordt gebruikt voor die wijnsoorten, die door hun hoger alcohol-gehalte meestal vóór de maaltijd geschonken woi'den. De bij Albert Heijn meest bekende apéritiefwijnen uit onze eigen wijn kelder zijn Port, Sherry en Ver mouth. Behalve vóór de maaltijd worden deze apéritiefwijnen ook 's avonds :n bij een receptie gedronken. De prijzen van onze wijnen, maar spe- iaal ook van onze eigen apéritief wijnen liggen zeer veel lager dan die in de wijnhandel. De kwaliteit echter is gel.jk aan die van de be kendste merken. De lage prijs wordt veroorzaakt door dat Albert Heijn deze wijnen zelf importeert, zelf in de wijnkelder opslaat, zelf tapt, en rechtstreeks naar U toe stuurt. Dat is natuurlijk heel wat goedkoper dan zoals dit bij de par ticuliere zaak gebeurt via impor teurs, reizigers en grossiers. Dit voordeel biedt Albert Heijn de klant bij bijna ieder artikel. Denk Niet verwaarlozen Heeft U eenmaal uw diploma, denk er dan aan, dat U in de praktijk, door het schilderen voor etalage en winkel, Uw vaardigheid uehoudt. Meerdere malen is het gebleken dat een bediende die zijn diploma gehaald heeft en daarna een half jaar er niets meer aan gedaan had, geen fatsoenlijk kaartje meer kan schilderen. Geeft U deze week nog op bij de chef en U komt straks niet te laat. Namen uit ons vak Wij openen hier, op verzoek van vele verkopers en verkoopsters, een nieuwe rubriek „Namen uit ons vak". Lag het eerst in de bedoeling uitsluitend buitenlandse namen te geven met hun uitspraak, bespre kingen vragen van verkopers op onze cursussen gaven de indruk, dat een behoefte bestond om vooral ook iets meer te horen over minder algemeen gebruikte artikelen. In de nu volgende rubriek zijn opgenomen: vreemde namen voor komend op onze etiketten met hun betekenis en hun uitspraak, alsook een groep comestibles en wijnen. Bewaart U de Flitsen niet in zijn geheel, knip dan deze rubriek uit. Na verloop van enkele maanden komt U zo in het bezit van een buitengewoon leerzaam nasla- boekje. maar eens aan de lage prijzen van onze koffie en thee. Ook hier: rechtstreeks kopen, zelf meieren (zelf branden), zelf verpakken en dan meteen door U verkocht. Dit scheelt minstens 10 Asem De vrucht van de Tamarinde. De smaak is wrang-zuur en wordt gebruikt bij het maken van sam- ballan, en diverse groentesausen (sajoer). Met suiker gemengd krijgt men Asemkoekjes, een In donesische lekkernij. A sin en Af jan Bij artikelen van de Indische rijst tafel staat wel eens het woord Asin. BijvoorbeeldLombok asin. Dit betekent op zout gepekeld. Vergis U niet, het woord lijkt op ons Nederlandse woord azijn. Maar dan spreekt de Maleier over Atjar. Van boven naar beneden: Deelnemers aan een Zaandag. Deelnemers aan een bediendecursus. Vol aandacht voor de lakschrijfcursus. Nog een bediendecursus voor de hal van ons Ontspanningsgebouw. Prestaticverkopers en verkoopsters, onlangs bijeen in Formosa, Amsterdam.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 4