Spanje voor onze begrippen goedkoop Pluspluim naar het Oosten Chef Munnik vertrok „naakt" uit Enschedé en keerde er gekleed terug Columbus staat op 60 meter hoog leis over wijn en kastelen Over vissen, mensen en vi oeding AH FLITSEN 3 Bij wijze van spreken kwamen chef A. Munnik ongekleed uit Enschedé naar 't Westen van het land om in Zaandam samen met zijn vrouw en zijn ploeg de Pluspluim in ontvangst te nemen en om in Amsterdam van de uitverkoop te profiteren en zich een costuum met bijbehoren aan te schaffen (plus een horloge, cadeau!). Een Pluspluim, een aantal glimmend ge- poetste rijksdaalders en tassen vol inkopen rijker vertrok het personeel van het A.H.-filiaal te Enschedé na een geslaagde middag in Zaandam en een geanimeerd diner in Restaurant Formosa te Amsterdam weer naar het Oosten. Logeer één week op Majorca en je blijft er de rest van je leven wonen", heeft iemand eens geschreven. Denkend aan deze woorden besloten we daar dan maar eens onze vacantie door te brengen. Misschien kwamen we dan ook wel niet meer terug. de Middellandse Zee; Voor de zekerheid kochten we toch maar een retourtje Bai*ce- lona. Majorca is een eiland in het Weste- Lang zit chef Munnik nog niet in Overijssel. 17 Januari j.l. verhuis de hij uit Heemstede naar Ensche- dé. Het hart van zijn vrouw, die in Enschedé is geboren, trok naai het Oosten. „n,n och, vindt de chef, die van geboorte een Edam mer is, „waar goed brood wordt gebakken, daar is mijn huis". De hobby s van de chef Motor rijden. Een motorfiets is voor de heer Munnik echter taboe, want volgens zijn vrouw rijdt hij te hard. De wens van de chef is nu een scooter met twee zelfbedie ningsbakjes opzij, zodat hij daarin zijn kinderen kan vervoeren. Vooi Mevr. Munnik biedt de scootei een plaatsje op de duo. Gymnastiek. Mevr. G. Munnik-Kalsbeek houdt naast de zorg voor haar zes kinderen (van wie de oudste 15 jaar is) niet veel tijd over voor liefhebberijen. Haar gymnastiek laat zij echter niet lopen, want daar blijf je gezond en lenig bij en jong! Want wie mevr. Munnik ziet zal zich verbaasd af vragen of zij heus met haar slanke figuurtje en guitige gezicht een der gelijk groot gezin verzorgt. Handballen. Annie Schuiten (15) uit Overdin- kel kent het klappen van de zweep. Zij werkt pas sinds Mei bij A.H., maar daarvoor hielp zij thuis in de winkel (huishoudelijke arti kelen). Haar grootste liefhebberij is handballen. Kanaries. De heer G. J. Westervoorde ruildi het filiaal in Enschedé niet lanj. geleden voor dat in Winterswijk, waar hij chef is geworden. Een zoon van vijf maanden vormt de trots van de heer Westervoorde die sinds anderhalf jaar is ge trouwd. Naast de zorg voor zijn „gezin" en voor zijn filiaal, houdt hy tijd over voor voetballen, hel fokken van kanaries en af en toe het drinken van een glaasje bier. Puzzles. Jan Schroer (27) uit Ootmarsum, is een geboren kruidenier. Thuis, in Ootmarsum, stond hij ook al in de kruidenierszaak. Met zijn werk, lezen en het oplossen van puzzles heeft hij het zo druk dat er geen tijd overschiet om naar een vrouw te zoeken. Maar dat komt nog wel volgens de heer Schroei*. Dochter van de chef. Cor Munnik (15), dochter van de chef, voelt zich volkomen thuis in de winkel, waarin zij al twee jaar werkt. Zij prefereert het wer ken in de winkel boven leren. Haar liefhebberijen Zwemmen en le zen. Cheffin. De 16-jarige Gerrie Linker wil in de toekomst cheffin worden. In haar vrije tijd houdt zij zich bezig met mode-ontwerpen en met schil deren. Zij houdt van moderne mu ziek. Duiven. Johan Bosman (15) stamt ook al uit een kruideniersfamilie. Zijn vrije tijd vult hij met studeren (handelskennis, boekhouden en warenkennis)De dui vensport is zijn liefhebberij. Van de plus-producten, die het fi liaal te Enschedé de overwinning opleverden gingen de karabiesjes, die de chef grasboterkoekjes had gedoopt, het beste. Met ponden te gelijk vlogen ze de deur uit. Samen met de ploeg uit Enschedé maakte Gré van Dijk (32) uit Gro ningen het diner in Formosa mee. Zij werkt in het filiaal aan de Korreweg en kreej Mevr. X was opgetreden tijdens de rayonwinkel dag in Groningen, een reisje naar Zaandam aange boden, teneinde de fabrieken te bekijken. Op het station te Zaan dam ontmoetten de Enschedé'ers hun collega uit Groningen en zij namen haar onmiddellijk in him midden op. Hoe vele van ons Nederlanders, liefhebbers als wij zijn van rei zen en trekken, hebben niet een bezoek gebracht aan „La Douce France" Tien tegen één dat het diegenen vergaan is als mij en dat de sfeer van dit land ook hen te pakken heeft gekregen. Ook zij zullen verlangen naar een „tabac" waar men een paar croissants eet, een bistro, een terrasje waar velen urenlang kunnen zitten met één aperitief je. Ook zij kennen zo een eethuisje „Chez Gaston", „Chez Régine", Chez. och er zijn er zo vele waar men goedkoop en vaak zeer goed kan dineren. Waar de Patron U zijn trots, zijn „vin de la maison" zal adviseren. Ja die wijn. Hoewel hier in Nederland zeker geen volksdrank neemt de vraag naar Franse wijnen steeds toe. En dat is ook geen wonder want zij helpen U nagenieten van zo een Franse vacantie. Gelukkig kunt U hier weer vol- het niet als U de wijnkelder be- doende van dit kostelijke vocht treedt. Men kan 'er wat je noemt verkrijgen. Mooie wijnen met van de grond eten. De wapenschil- fraaie namen, te kust en te keur. den van de grote exporthuizen, de Onze aangeboren critische zin laat aparte verlichting, alles is er op ons echter wel eens smalen: „Cha- gericht de bezoeker in een sprook- teau Zus en Chateau Zohet mocht wat! Dat zullen wel ge wone boerenhofsteden zijn". En in derdaad komt dit natuurlijk wel voor, maar het departement Gi- ronde, waar de Bordeaux-wijnen vandaan komen, tonen ons toch werkelijk kastelen in de vorm die men er van mag verwachten. Grote weelde. Neem eens het Chateau Mouton Rothschild, eigendom van een Ba- a t- ron de Rothschild. Onmiddellijk bij omdat zij ais j dg entree valt u de grote weelde op. Het embleem van het Huis, het schaap, ziet U er in vaak zeer kostbar*e vormen, b.v. een enorme opgezette schapekop, ingelegd en opgesierd met edele metalen en gesteenten. In een ontvangkamer wacht U een schitterend uitgevoerd receptie- jesachtige sfeer te brengen. On willekeurig praat men gedempt en waant men zich in een soort kathedraal Vaak zijn deze bezittingen reeds zeer oud en om hun ontstaan te verklaren dienen wij een eind te rug te gaan in de historie. Voorname kooplieden. In 1154 werd dit gebied veroverd door Engeland, hetwelk de heer schappij behield tot 1453. Tijdens deze 3 eeuwen brak een tijdperk van grote bloei aan, daar de En gelsen de wijnen uit deze streek ten zeerste wisten te waarderen. (Nog steeds zijn de Engelsen de eerste afnemers van Bordeaux wijnen.) De burgers uit Bordeaux kregen Slotpoort van het beroemde chateau d'Yquem. Sauternes. boek. Maar dit zinkt allemaal in allerlei privileges zoals de vrijheid tot het aanleggen van versterkin- gen in hun vignobles. Hieruit ont- stond de voorname kooplieden- stand, die zijn stempel op het ar tikel zou drukken. Ondanks andere regimes, revolu ties e.d. is deze wynadel blijven bestaan. Vele van de kastelen ber gen verzamelingen op alle moge lijke gebieden; porcelein, munten, enz. en zijn op zichzelf reeds een bezoek waard. Als U dan bovendien nog weet, dat iedere toerist, die de kelders i wil bezichtigen, van harte wel- 1 kom is op de kastelen en wij- nen van diverse jaargangen te proeven krijgt, dan begrijpt U dat vele bezoekers op doorreis naar Biarritz hier het nodige oponthoud hebben. Dat men vis kan eten is alom en vanouds bekend. In voorhistorische tijden wist men er al raad mee. De primitieve mens vangt op tal van manieren zijn vis. De bewoners van de Oceaaneilanden hebben alle musea ter wereld rijkelijk van visgerei voorzien. Men vindt er haken, harpoenen, visgarden, en ook de pijl en boog, waarmee de vis werd geschoten. De Indianen vingen hun vis met netten. De Maleiers en de Melanesiërs vergiftigden het water; op bepaalde plekken in de rivier strooien zij kruiden wier sappen de vissen als opium verdoven, waarna zij er met de hand de vissen uithalen. De Chinezen gaan nog vernuftiger te werk. Zij houden jachten ter zee, die veel van onze valkenjachten weg hebben, met dit verschil, dat zij in plaats van valken aalscholvers gebruiken. Deze vogel, een echte duikacrobaat, pakt de vis onder water en brengt hem aan zijn meester; hij apporteert dus. Onder alle volken der oudheid waren staat de vis thans in hoog aan- blijkbaar in Europa de Grieken de zien; sardines, ansjovis en ma- enigen, die op het vissersberoep neer- kreel zijn bij de Ziud-europeanen keken. Vis was bij hen niet in tel. allemaal vissoorten voor de grote Pas later ontwaakte ook in Grieken- massa en in grote massa's. Zij be- land belangstelling voor de tekenen voor hen hetzelfde als De onverschilligheid van de oude voor de bewoners van het Noor- Grieken ten opzichte van de vis is i den haring, kabeljauw en stokvis. des te onbegrijpelijker, aangezien de De savdljnen in het water en de Bgeisehe Zee rijk aan is en de L^cmum aan de oeverkant schie- visvangst in later tijden de Uriekse bevolking vele malen voor de bon- Pen sa™e,n het gerdood heeft behoed. Hoog aanzien. sardientje, een voortreffelijk geschenk van de cultuur der Middellandse zeebe- Langs de gehele Middellandse Zee j woners aan de mensheid. lijk deel met de boot twaalf uur varen van Barcelona, de tweede stad van Spanje. In de haven van Barcelona do mineert het standbeeld van Co lumbus, net als straks dat van Czaar Peter in Zaandam het ha venbeeld beheersen zal. Columbus en Czaar Peter. Bovendien hebben beide heren nog gemeen dat ze in de stad waarin ze vereerd worden maar heel kort geweest zijn: Czaar Pe ter in Zaandam nog geen week Columbus in Barcelona niet veel langer. Het enige verschil is, dat de man het ei op een zuil van 60 meter staat. Deze zuil kun je ook nog be klimmen en van daaruit heb je een prachtig uitzicht over de stad, over de haven en de zee. Barcelona heeft met zijn voor steden ruim 1 millioen inwoners. Toen we dan in Barcelona aan kwamen, was de hele stad in op schudding. Niet zo zeer om ons als wel om een verdere verhoging van het prijspeil en het daarbij achtei'blijven van de lonen. Verzoekschriften om hogere lonen werden aangeboden en hier en daar werd wild gestaakt. Maar stakingen zijn verboden in Spanje. Dus nam men zijn toevlucht tot een ander middel. Van de open bare vervoersmiddelen werd geen gebruik gemaakt. Men vertrok een uurtje eerder van huis en ging dan rustig naar zijn werk lopen. Trams. De trams reden als altijd, maar niemand maakte er gebruik van. De burgemeester zat in de tram om iedereen duidelijk te maken, dat de tram toch heus een goed vervoermiddel is. Enige dagen later sprak de Paus door de radio om de gemoederen gerust te stellen. Een week later was alles weer voorbij. Met de ondergrondse gingen we naar de haven. Wist U dat Spanje een van de weinige landen is waar men in twee steden een onder grondse heeft? Met de boot gingen we nog de zelfde dag naar Palma de Ma jorca, waar we de dag daarop aankwamen en toen regende het pijpenstelen. Aan de steiger werden we opge wacht door een legertje opdrin gerige eilandbewoners, die van al les aanboden: koffersdragen, schoenen poetsen, hotels, snoep, enz. Snoep is erg duur in Spanje. De toffees worden per stuk ver kocht en wij maken ze vele malen beter. Majorca Majorca is een mooi eiland, maar toen het de tweede dag weer regende besloten we maar verder te reizen. Later hoorden we, dat daar 360 da gen per jaar de zon schijnt. Via Ibiza gingen we per boot naar Valencia, 't land van de Sinaas appeltjes. In de omstreken van Valencia wordt ook rijst ver bouwd, net als op Java op natte sawah's.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 3