Elastisch" centraal magazijn Van radio-telegrafie Een praatje en een plaatje over de afdeling Drukkerij Veel verhuizen is ons lot Vijgen na de Paas is scha voor de baas tot personeelswerving Heer van der Vliet onderhoudt contact met 5000 Amsterdamse gezinnen Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 12e Jaargang No. 8 - Augustus 1955 YVNALITf/r Doordat het winkelbedrijf zich in steeds sneller tempo ontwikkelde, werd door de directie in 1926 besloten tot het inrichten van een drukkerij, want meer en meer werd de behoefte gevoeld om divers drukwerk zelf te vervaardigen. Er werd gestart onder betrekkelijk primitieve omstandigheden wat machines en personeel betrof. De eerste huisvesting was nl. in de voormalige slaap kamers van een woning, welke stond op de plaats waar nu pand 38 staat. vervaardigd. Ik schrijf kan, want hiermede is niet gezegd, dat het ook altijd naar onze zin is. Vaak is het noodzakelijk, dat drukwerk vervaardigd moet worden in zo n korte tijd. dat het, bezien uit het oogpunt van kwaliteit zeer moei lijk is. Altijd haast De omstandigheden eisen het echter, want reclame kan niet wachten. Ge lukkig zijn er ook andere tijden en kunnen we werk maken, dat ons ge heel bevredigt en waardoor dan de balans weer enigszins in evenwicht komt. Een drukkerij, waar het tempo niet overheerst, moet nog gevonden worden. Met recht durven we dan ook te zeggen, dat de drukkerij een dynamisch bedrijf is. Dit is ook merkwaardig in de ge stadige groei van de afd., want, hoewel zeer klein begonnen, met een minimum aan personeel, zijn we thans in staat flinke hoeveel heden drukwerk in korte tijd af le leveren. Door ruimtegebrek op het hoofd kantoor moesten we verleden jaar weer een andere bedrijfsruimte zoeken, welke gevonden werd in een gebouw aan de Peperstraat. Dit kan echter ook niet van lange duur zijn, daar dit „pand" op de nominatie staat gesloopt te wor den om ruimte te maken voor een e brug over de Zaan. reclame kan niet wachten Lang heeft dit niet geduurd, want al heel spoedig moesten we ver huizen en kwamen we terecht bo ven de V.A. in de omgeving van de koffiebranderij. Erg rustig was 't daar niet, want op onze afd. stond een grote kof- fie-meleer-inrichting en door he grote geraas was het ons vaak niet mogelijk elkander te verstaan. Daar kwam nog bij dat veel hin der werd ondervonden van de Fourage-afd., welke in de onmid dellijke nabijheid was. Beide afde lingen veroorzaakten veel stof en een ieder die enigszins bekend is met de druk-techniek weet, dat stof en drukwerk grote vijanden van elkaar zijn. Moeilijke omstandigheden Het was dan ook vaak niet ipoge- lijk behoorlijk drukwerk te Ver vaardigen, maar jawe moes ten roeien met de riemen die we hadden, want een andere ruimte was er niet te vinden. Een grote verbetering was het dan ook toen we ongeveer 7 jaar geleden konden verhuizen naar het hoofd kantoor. Daar waren we op onze plaats en eindelijk waren we dan verlost van stof en lawaai. Deze plaats bleek ook een groot gemak te zijn, want doordat we steeds ten nauwste moeten samenwerken met de reclame-afdeling was de oude afstand fabriekhoofdkantoor vele malen een grote last. Al spoedig was nu te bemerken, dat met de oude drukpers niet datgene bereikt kon worden, wat redelijkerwijze de toets der critiek kon doorstaan. Daarom werd dooi de directie besloten twee nieuwe machines aan te schaffen, waar mede veel beter werk kan worden Zo zullen we dan te zyner tijd nogmaals moeten verhuizen en dan naar ik hoop in een riante om geving waar het prettig is te wer ken met nog meer en betere ma chines, zodat we, hoe bescheiden ook, het bedrijf kunnen dienen met nog meer en beter drukwerk. DE W. Pepermunt proevend paard Dat paarden er eigenaardige ge woonten op na houden blijkt wel uit het volgende voorval. In IJsselstein woont boer Evert de Lange, die in het bezit is van een bruine hengst. Over dil paard gesprokenals bruintje van nieuwe hoefijzers wordt voorzien kan hij zich niet rustig laten be slaan. Ondanks de pogingen van de hoefsmid en de boer was men er nimmer in geslaagd een vlotte be handeling aan bruintje te ver lenen. Het euvel is nu echter verholpen. Als de tijd voor nieuwe ijzers is aangebroken komt men naar het A.H.-filiaal te IJsselstein (drie huizen naast de smederij) om daar voor het paard heerlijke A.H.- pepermunt te kopen. Nu komt het aardige van het geval. Men heeft wel eens ge tracht om hem King- of Faam- pepermunt te geven. Maar bruintje is onrustig bij andere soorten alleen A.H .-pepermunt geeft aan dit paard de rust en een rustige behandeling kan worden gegaran deerd. Of het komt door de andere kleur van het etiket wordt niet vermeld. W. J. WESTERHOUT N.B. Bovenstaand feit is ook ge constateerd door onze rayonleider de heer de Jong. De heer Teunissen, chef van het centraal magazijn in de Westzijde te Zaandam, weet met de 21 mensen, die in het magazijn werken en zijn twee assistenten op kantoor beter dan menige huisvrouw wanneer de bloemkooltijd daar is, wanneer de sla goedkoop is en wanneer de verse groenten schaars zijn. Dan vliegen nl. de nootmuscaat, de slaolie of de blikgroenten het magazijn uit. Het magazijn, dat elastisch moet zijn, want hei is geen geringe opgave de 200 tot 250 ton levensmiddelen, die per week binnenkomen op te bergen en iedere week 12 tot 15.000 colli gereed te maken en te verzenden. Het magazijn voorziet alle filialen (plus de groothandel: hotels, in richtingen, ziekenhuizen e.d.) van de producten, die niet in de A.H.- fabrieken worden vervaardigd of verwerkt. Dat zijn voornamelijk conserven, zuidvruchten, jams, e.d. Er zijn zo ongeveer 370 filialen, die in vijf-en-een-halve dag tijd moeten worden bediend. Lastpos ten daartussen zijn de zelfbedie ningswinkels, die vragen om bor stels, stofdoeken, zeepkloppers en dergelijk soort huishoudelijke voorwerpen, die tot voor kort slechts in handen van de schoon maaksters in het magazijn kwa men, maar die er nu in lange rijen liggen opgestapeld. V er wonderlijk. Het is werkelijk verwonderlijk, dat de muren van het magazijn af en toe niet naar buiten uit stulpen, want het is geen kleinig heid binnen een paar dagen tijd .,De sollicitanten kunnen zich persoonlijk melden bij de heer C. van der Vliet, Bos en Lommerweg 239 II, Amsterdam.'' Onopvallend, in kleine letters staat een dergelijk soort zinnetje steeds onder de advertenties, die Albert Heijn plaatst met een oproep voor personeel. De heer Van der Vliet vormt dus het eerste contact tussen het toekomstige A.H.-personeel en het bedrijf. Wanneer het gezegde.' „De eerste indruk is de beste" juist is, dan moet het goed werken zijn bij Albert Heijn, want de in druk, die je als sollicitant van de heer Van der Vliet krijgt is een uitstekende. Al pratende weet hij je direct op je gemak te stellen en ongemerkt komt hij precies aan de weet wat hij wil weten, zonder dat je de indruk krijgt te worden uitgehoord. De heer Van der Vliet (52), wiens oorspronkelijke werk, dat van ra dio-telegrafist, niets met perso neelswerving of ziekencontrole heeft te maken, neemt Amster dams personeel aan voor de A.H.- fabrieken in Zaandam, voor de Riva-Garage, voor de 67 A.H.- filialen te Amsterdam, voor de melkfabrieken van Sterovita, voor Restaurant Formosa en voor de V.A.M.I.-lunchroom in de Kalver- straat te Amsterdam. een plaatsje is. Van één van die 5000 gezinnen bijv. werkt de vader bij Formosa in de spoelkeuken, is een zoon koksleerling bij For mosa, werkt een dochter in de A.H.-fabrieken en zit een dochter op het kantoor van Sterovita. De heer Van der Vliet onderhoudt steeds contact met zijn personeel (een van zijn stelregels), ook wan neer de (vrouwelijke) personeels leden hun baan hebben geruild voor die van huisvrouw. (Een van De radio-telegrafie leidde onze de fabrieksmeisjes, die door de zegsman via een ingenieursbureau i heer Van der Vliet met het een of naar de ziekencontrole bij A.H. ander was geholpen, noemde zelf Van ziekencontrole naar perso- haar eerste zoon naar hem), neelswerving was toen nog maar een stapje. Kinderfoto's. De laden van het bureau in het in plaats van 240 winkels plot seling meer dan 300 filialen te moeten bedienen (dat gebeurde toen de Van Amerongen-winkels in A.H.-handen overgingen) Slok-ops. In de winter zijn de Amsterdam se filialen enorme afnemers. In de zomer echter zijn het de winkels in de badplaatsen en vacantie- centra die plotseling de slok-ops zijn geworden. De deur uit. Een gulden regel, die in het maga zijn heerst luidt: „Vijgen na de Paas, is scha voor de baas". Dat wil zeggen, dat de niet houdbare artikelen (die bijv. aan bederf ten gevolge van de warmte onderhe vig zijn) voor de Pasen de deur uit moeten. De heer Teunissen, die met hart en ziel zijn magazijn is toege daan, komt niet uit een kruide niersfamilie. Zijn ouders bezaten een hotel, zoonlief echter zag meer toekomst in de rozijnen en krenten en werkt daar nu al meer dan 25 jaar met succes! 5000 gezinnen. kantoortje op de Bos en Lommerweg vol met foto's van kinderen In zijn, nu al weer tien jaar du rend, dienstverband met Albert Heijn N.V., heeft de heer Van der uan oud-personeelsleden, die eens zijn Vliet in Amsterdam 5000 gezinnen aangenomen door de lieer Van der leren kennen. Begrijpelijkerwijs Vliet. Iedere zomer weer hangen de deed hij veel relaties op, die hem in zijn werk altijd van pas komen. wanden an he' kantoortje ooi met Veel manlijke personeelsleden heb- ansichten, die het personeel met va- ben een zoon of dochter, voor wie cantie naar de Bos en Lommerweg of de garage, of in de lunchroom, stUUrt of in het restaurant of in de win kel of op kantoor of in de fabriek Wat zijn werk als ziekencontroleur •-angaat, zegt de heer Van der liet alleen dit: „Ik ben erg trots op m jn Amsterdams personeel, Jat het niet in zijn hoofd haalt oor een wissewasje weg te blij ven". Dnze zegsman speelde het klaa- :even jaar lang personeel te wer en zonder behulp van adverten ties, alleen door relaties. Zijn ziek te echter noopte hem kalmer aan te doen. Ongeveer drie-en-een- halve maand heeft hij op bed ge legen (in die tijd ontving hij on geveer 300 bezoeken!). Langer kon hij het in bed niet uithouden, want: „Ik moet mensen om me heen hebben om gelukkig te zijn". Bij het weggaan zei de heer Van der Vliet, die van tekenen houdt, graag schaakt en leest en dol is op dieren: „Als ik dan toch in de Flitsen kom, moet mijn vrouw er ook in, want zonder haar had ik nooit bereikt, wat ik nu heb be reikt".

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 1