Hello America! AHef S| Hoe gaai dai in Amerika? Supermart beschreven door oud-collega Over vliegende schotels en nog wat peper ew ffyfj/- - 2 AH-FLITSEN .ï/'V.lK'.-' Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e jaargang No. 7 Landelijke editie Juli 1955 Verantwooi'delrjk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie: H. Valk en A. B. Fienieg Propaganda C. Govers Verkoop G. J. van Hulzen In- en externe betrekkingen A. H. Pilger Opleiding Aan dit nummer werkten mede: J. Becx 7 A.H.-mannen volgden cursus H. v. d. Burg Stemmen uit de praktijk F. G. Lebrechthausen Hoe gaat dat in Amerika? H. A. van Petten 100.000 fietspompen Contactclub Haarlem Karei Romp Over vliegende schotels R. J. Sinia Het zetduiveltje Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Overgenomen uit Elsevier's Weekblad van 20 Mei j.l. door Mariie Verdenius I edere Supermarket is in drie departments verdeeld, Elk zijn eigen Pvïanager. Vlees Kruidenierswaren Groenten en Fruit. Deze drie mensen werken gezamenlijk geassisteerd door hun personeel. De Manager van de kruidenierswaren heeft de al gemene leiding voor de gehele winkel. De beide anderen dragen dat alleen van hun eigen afdeling. Hun taak bestaat uit de inkoop van het betreffende artikel en bet gereed maken voor de verkoop. Zoals dat ook bij II is, zijn er diverse grote en kleine zaken. De cassières hebben de taak de klanten, zodra zij met winkelen klaar zijn, af te helpen en worden daarbij geassisteerd door hun helpsters. Zij bedienen een draaibare toonbank en schui ven de aangeslagen artikelen door naar de gereedstaande juffrouw, die alles in zakken pakt en de klant goedendag zegt. Mocht echter de order te zwaar zijn, dan belt zij een boy en deze brengt dan de bestelling in hun auto, mocht de klant voor keur geven aan bezorging, dan betaalt zij 15 cent meer en krijgt de boodschappen, de zelfde, of indien ze na twee uur komt, de volgende dag thuis. Eventuele bevroren artikelen woi'- den in de koelcel geplaatst met de naam van de klant. Er zijn voor bezoi'ging speciale auto's, die In Amerika heb je alles mooier en beter, in de huishouding dan. Een tijdje geleden las ik zelfs, dat er een warenhuis was, waar je met je auto tot de derde verdie ping kon rijden. Er stond alleen niet bij, hoe je weer beneden kwam. En dan die verhalen van je beste vrienden, die er kort of een nog kortere tijd zijn geweest. Hoe korter, hoe langer. De vei'halen, bedoel ik. In Amerika heeft iedere vrouw blinkende tanden, een blin kende woonkeuken met allemaal laboratorium-apparaten er in waarbij je de afwas en het eten vlugger klaar krijgt dan wij een stofdoek uitkloppen. Je gooit el kaar met ijsblokjes om de oren en je hebt twee blinkende-tanden- kinderen, eerst een meisje en dan een jongen plus een blinkende-tan- den-man, die je aanbidt, als hij tenminste niet van je gaat schei den, maar dan aanbidt hij weer een ander, dus voor de statistiek blijft het hetzelfde. Die vrouwen kopen him levensmiddelen in win kels, word je dan verder verteld, waar je alles.verpakt krijgt, alles in cellophaan, gekoeld en keurig uitgestald, zodat zelfs uien een mysterieus opwindend aanzien krijgen. Ik heb op deze verhalen altijd lauw gereageerd maar zat in mijn onderbewustzijn zeker vol met knei'sende jalouzie, want met een innig geluksgevoel ga ik tegen- wooi'dig minstens een keer per week naar een px-achtige zelfbe dieningswinkel in een heel nieuw deel van Amstex*dam, wat „tuin dorp" voor zijn naam heeft staan, vermoedelijk om de mensen te troosten over de loeiende wind om de geresigneerde steenkazercxes. Maar als je eenmaal in die winkel bent, precies Amerika. Met een licht wagentje wandel je van het ene vei'pakte artikel naar het an- dex'e. Je vult je mand met in cel lophaan verpakte radijs, charn- j pigxxons, moesappelen, sla, peter- j selie en bros gebakken krakelin gen. Geen gedrang, geen mensen, die voor hun beurt gaan, je kunt rustig uitzoeken, wat je wilt. De vleeswaren, de kaas, de vis, de zoutjes, de vatenkwast, de bloem kool en de wrijfwas. En tex-wijl je met je wagentje loopt, speel je Amerika. Je ziet je zelf met die blinkende tanden en die blinkende man en die blinkende kinderen naar de woonkeuken met je ijs kast en je afwasmachine gaan. Hello America", zeg je zachtjes tegen jezelf, terwijl je je wagentje naar een van de cassa's x'ijdt, waar aardige meisjes vlug je mandje uitladen en vliegensvlug op de cassa tikkend je voorrekenen, wat je moet betalen. Het is precies het Amerika wat je kent uit de ver halen, die irriterend volmaakte verhalen van de kennissen, die er zo kort zijn geweest. „Weet je," zeiden ze dan, „die meisjes aan de cassa, allemaal even mooi, glamour hè, dat ken nen we hier niet, zo'n blinkende lach, nou ja, net als alle andere vrouwen, of hebben we dat al vex-- teld?" En daarom, om die verhalen lach ik tegen het mooie meisje aan de cassa, met de blinkende tanden, die het mij vooi'tovert, werkelijker dan werkelijk. Ze ziet mij kijken en lacht terug. Zou ze thank you, madam" zeggen of met een echt Amerikaans accent „next" knau wen Geenszins. „Ik hep me schoene effe uitge- trokke, want ik kon nie-meer op me foete staan," zegt ze. En ik weer in Slotermeer (tuin dorp) Amsterdam. Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet! Wat zie je dan? Een vliegende schotel. Ach, die bestaan toch im mers niet! Net zoals in vroeger eeuwen vei'halen over zeemonsters de verbeelding gevangen hielden, staan thans vliegende schotels in het teken van de belangstelling. De meningen zijn hierover ver deeld. Sommigen geloven er vol- sti-ekt niets van en anderen geven het bestaan van vliegende scho tels weer toe. Er zijn mensen, die in de vliegen de schotels een geheim wapen van één der grote mogendheden willen zien. Intussen zijn er opmerke- lijke verhalen gepubliceerd over landingen van vliegende schotels, zelfs met foto's en tekeningen er bij. Dit alles maakt, dat we wel in vliegende schotels móéten ge loven. Een groot deel van de Haar lemse bevolking twijfelt er ook niet meer aan, want menigeen heeft die schotels met eigen ogen aanschouwd en nog zeer vele Ne derlanders zullen dit evenement in de toekomst gade kunnen slaan, bij het zien van de nieuwe recla me-film. Geboeid zullen ze toezien als de schotels landen en de bewoners van andere planeten voor het eei'st hier in Nederland hun opwachting maken. Nog meer geboeid zal men zijn, als men zich, als deze scho tels plotseling van gedaante ver- andei'en en een schotelvormig mo del krijgen. Bij deze schotel hoort dan vanzelfspi'ekend een kop ech te Boffie Koffie en iedereen is het er dan over eens: „Boffie Koffie... Zó!" Als we de bioscoop verlaten dan ï'est ons echter één taak. De Bof fie Koffie móét ook in vliegende (en rijdende koppen) en schotels .geschonken worden. Voortaan dus in vliegtuig en trein: Boffie Kof fie... Zó! KAREL ROMP. verschillende zaken helpen de boel weg te krijgen en komen twee keer per dag. s Morgens om 9 uur en s middags om twee uur. Crediet wordt er niet gegeven, telefoni sche orders bestaan niet, wel heeft iedere winkel een telefoon, maar dat nummer is voor het publiek geheim en is uitsluitend bestemd voor zakengespxekken met de di verse afdelingen van het hoofd- kantoor. Speciale man. Een man is speciaal aangewezen voor het gereedmaken van de or ders van de levensmiddelen-afde ling. Deze worden telefonisch aan net hoofdkantoor dooi'gegeven. Hier vallen echter de volgende ar tikelen buiten: boter, kaas, bis cuits, koekjes, bx-ood, gebak, melk, wasmiddel, margarine. Deze be stelling dient op bepaalde tijden te gebeuren en wordt na twee dagen door het hoofdkantoor afgezon den. Bij aankomst worden de goe- dex'en direct van prijs voorzien, d.w.z. de pi'ijs wordt op de doos of kist geplaatst en afgeschreven van de nota's. Daaxma wox'den ze naar de winkel gebracht en staan er uitpakkers en paksters klaar om alles van prijzen te voorzien en in de schappen te plaatsen. Geen moeilijkheden. Moeilijkheden betreffende de prijs is dus uitgesloten, want ze staat vei'meld op de kist of doos. De cassières pakken eveneens xiit als de drukte dat toelaat. Het vlees wordt na aankomst verwerkt-verpakt en in de dis plays geplaatst. Zo gaat het ook met al het fruit en groen ten, aardappels worden uit sluitend in 5 en 10 pond zak ken verkocht, alles natuurlijk van prijs voorzien. Dat van prijzen voorzien heeft zijn grote voordeel, dat de afwer king van de klant zo spoedig kan verlopen. Wachten is ab soluut verkeerd. Alles moet gaan met spoed. Vooral als er soms honderd tot honderdvijftig klanten in de win kel aanwezig zijn. Alle vakken wox'den steeds vol gehouden, dat bevoi'dert de verkoop, vol is het parool. De genoemde artikelen zo als boter, enz. worden door de fa brikanten zelf vei'zoi'gd, zowel da- Aantekening redactie Dit is één typisch voorbeeld, hoe er in Amerika gewerkt wordt en wel met name in een deel van Canada. In andere delen van Nrd.-Amerika wordt weer met andere methoden gewerkt. Een vergelijking met Nederland is moeilijk te maken omdat de ver houdingen op verschillende ter reinen, zo geheel anders liggen. De functie van onze Districts leider is te vergelijken met die van General DistrictsManager. ..Maakt U ook grotingen?" Dat is onze logeerkamer w s kl Tnet vacantie gaat, pakt U dan uw koffer zó in, of zó en dan schreeuw jij: „Iedereen in de reddings boten, vrouwen en kinderen eerst!" Je neemt 't mij toch niet kwalijk? HIJ heeft het I eerder nodig dan jij! Ho! Mevrouw, 't is abstract fM Mil Ik zei door de tele foon, zonder te denken, dat ik zijn tegenwoordige ver voermiddel als gedeeltelijke I Sportwagen, two-seater of betaling zou accepteren luxe slee, meneer?" gelijks of wekelijks. Zij hebben zelf de contx'öle en de reizigei's vullen de displays zelf aan en ver vangen eventuele oude pakjes. Dit is geweldig handig, omdat zulks de managers een hoop zorg ont neemt en altijd gerekend kan wor den op verse artikelen. Zo is dat ook met diepvries, aan vullen en verversen. Dat dit ge controleerd wordt, behoef ik U ze ker niet te vermelden, al is de mentaliteit wel wat anders. Controle. Wat de contx-öle betreft, deze ligt wel een beetje anders dan in het grote A.H.-bedrijf. Zoals ik U reeds schreef, vele fabri kanten controleren en verzorgen hun toegewezen displays door middel van reizigers. De rayonleiding wordt het dus wel makkelijk gemaakt, dit is dan ook de oorzaak dat hun be zoek nooit langer duurt dan 15 minu ten, zij beperken zich tot het meest interne der zaak. De stadscontroleur heeft 22 winkels en bezoekt ze elke dag. Voordat ik verder ga moet ik U vertellen, dat iedere zaak met zijn drie departments ook drie controleurs op bezoek krijgt. De kruideniersafde ling is de grootste en wordt dus iede re dag bezocht, de twee andere af delingen krijgen dat eens per week. De stadscontroleur bezoekt deze dus elke dag en bespreekt het personeel-, verkoop-, bepaalde stands- en even tuele demonstratieprobleem. Ook de moeilijkheden van de staf worden hem voorgelegd en is hij bevoegd ze naar zijn beste weten op te lossen. Doordat een controleur hier alle dagen op bezoek komt, is het dus uitgesloten, dat bespx'oken geval len niet uitgevoerd zouden wor den. Dit geldt echter niet voor het plat teland. Elke „Country"-rayonlei- der heeft 16 zaken onder zich en brengt iedex-e week al deze zaken een bezoek en waar nodig is twee keer. Het lijkt echter niet veel, maar indien U weet dat de af standen hier ontzettend zijn; 100 tot 400 mijl per dag is niets on gewoons. Een ideaal oord voor on ze heer Daalhuijzen. Hij zou z'n hart op deze wegen kunnen opha len. Bomen staan hier niet en bruggen zijn er maar weinig. Hier bij moet ik aantekenen dat de Rayonleiders een 5-daagse werk week hebben en dus alles moeten doen in 5 dagen. Verantwoording. Persoonlijke verantwoording' voor de zaken hebben zij niet. De Gene ral Manager is de aangewezen per soon en draagt alle verantwoor ding. Alleen waar zy een beslis sing hebben genomen begint hun verantwoording. De manager controleert zyn eigen winkel en maakt voor die artike len die geruimd moeten worden, een speciale prijs en legt deze aan zyn Rayonleider voor, dit gebeurt echter niet veel, maar het kan voorkomen en dan is de Manager vrij te doen wat goed is. Afboe king wordt dan voor 100 ge geven. Iedere dag woi'dt de staat ont vangen goederen plus nota's, kas- lijstjes met kassastanden naar het kantoor doox-gezonden door mid del van, de controleur. Ook neemt hij iedere dag het ontvangen geld mede. Elke veertien dagen brengt hij de salarissen van de gehele staf (in couverts). De Manager heeft verder met de uitbetaling daax-van niets te maken en weet vaak niet wat zijn personeel verdient. Sala rissen worden door de controleur geregeld volgens schema, halfjaar- lijkse verhogingen worden auto matisch gegeven. Hoofdrayonleidei's bestaan hier niet en zouden overbodig blijken te zijn, gezien de gx'ote bevoegd heden van de gewone contx'oleur. Rapporten worden niet gemaakt, hoogstens zo nodig een aanteke ning. F. G. LEBRECHTHAUSEN.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2