Edam won piuspluim, dank zij propere Volendammers Chef Buyten lijdt honger, wanneer er veel klanten zijn Verpakkingsnieuws uit Amsterdam Filiaal Wagenweg (Haarlem) won Piuspluim Bitterkoekjes hangen Haarlem de keel uit A H-FLITSEN Telepaath Jovanni. Johan van Brugge (22 jaar) werkt al zeven jaar bij Albert Heijn. Hij is geen jongen, die vindt, dat hij, nu hij een goede baan heeft, op zijn lauweren kan gaan rusten. Hij behaalde in zijn vrije tijd het mid denstandsdiploma en blokt nu Deelneemsters aan de laatste cassièrecursus, die de vorige maand werd. Eersi de dijk zien en dan Jjditmaal was 't het personeel van het [Hiaat te Edam, dat naar Zaandam kwam om de Piuspluim in ontvangst te nemen. Na a[loop van het o[[iciëlc gedeelte van het bezoek aan de stad aan de Zaan troffen wij chef Buyten en zijn vrouw, Nel van Rijn. Alic van Drunen, Piet Buyten, Luit-)an Groot en Johan van Dansik in Restaurant Formosa te Amsterdam, waar zij voor het diner gezelliijg met elkaar zaten te praten in gezelschap van de heren H. K. Engel en H. Valk. De lieer en mevrouw Buyten wonen nog niet lang in Edam. Twee jaar geleden kwamen zij uit Haarlem naar dat stille, mooie stadje aan het IJssel- meer. Chef Buyten is beslist niet van plan zijn hele leven in Edam te slijten. Voor buitenlanders mag het een aantrekkelijke plaats zijn en een heel mooi plekje om een dag of wat zoek te brengen, maar dag-in-dag-uit in die rust en die stilte is niet bepaald ideaal. En dan mist de heer Buyten er de mooie omgeving van Haarlem, waarin hij gewend was iedere Zondag te wandelen. Nee, het is noch de omgeving van Edam, noch het vertier daar, die de chef aan die plaats binden, het is het succes, dat hij in zijn winkel boekt, dat hem daar vast houdt. Mevr. Buyten zou ook wel graag eens naar een andere stad trek- ken (Den Helder is haar ideaal), maar zij voelt zich in Edam ook gelukkig. Helpen in de winkel is haar hobby. „Jazegt de chef mopperend, (maar innerlijk erg trots op zijn flinke vrouw) „dat helpen berooft mij van mijn eten. Veel klanten in de winkel betekent voor mij geen volledige maaltijden, maar maca roni of rijst, omdat mijn vrouw geen tijd heeft om aardappels te koken en vlees te braden." De heer en mevr. Buyten hebben een dochtertje, een meisje van 4 jaar, dat nu al weet wat zij wil worden: kruidenier. Nel van Rijn (18 jaar) een van de twee verkoopsters, moet heel wat plagebijtj'ës van haar collega's ver duren. Nel is namelijk erg be vriend (scharrelt zeggen haar col lega's) met een Volendammer, Siem. Hij draagt niet het Volen- dams costuum, maar heeft wel de gewoontes, die daar heersen. Nel kan heel wat vertellen over de Volendammers, die, zodra zij thuis komen, hun bovenkleren uittrek ken en in hun ondergoed aan tafel gaan, bij ieder kopje thee min stens 5 koekjes eten en zo gast vrij zijn dat de AH-jongens, die de boodschappen rondbrengen, soms in een uur tijd 11 koppen koffie moeten drinken en vaak aan tafel worden genood, wanneer zij toevallig onder etenstijd hun boodschappen brengen. Nel woont in Edam, haar liefheb berijen zijn handwerken en schoon maken, want proper zijn ze daar in die hoek van ons land. Man met auto. Alie van Drunen (18 jaar) komt eveneens uit Edam. Zij zoekt het niet in Volendam. Zij wacht rus tig thuis op de man van haar dro men (die, als het eenigszins kan een auto moet bezitten). Alie is dol op dansen en zwemmen. Voor al de moderne dansen genieten haar voorkeui'. Wanneer er in de buurt niet kan worden gedanst, daxx trekt zij naar Purmerend. Naar de verhalen van Ali te oor delen is het wat gezellig in het Damhotel te Edam. De Benjamin van het gezelschap Piet Buyten (15 jaar) is het neef je van de chef. Hij is een geboi'en en getogen Edammer en voelt zich in de winkel al aardig thuis. Hij is een van de xood-gi'oene leeuwen, die de naam van Edam in de voetbalwereld hoog houden. (Rood-groen zijn de kleuren van de Edamse Voetbalclub, E.V.C.). De 18-jarige Luit-Jan Groot komt uit De Beets. Iedere dag fietst hij 20 km om op zijn werk te komen. Luit-Jan is een sportsman. Hij doet aan athletiek (hardlopen), hij biljart en schaakt. Ook dansen behoort tot zijn liefhebberijen. Zijn opex-atie-terrein ligt in Hoorn, waar volgens zeggen gezellige dansgelegenheden zijn. Johan van Dansik (21 jaar) is ge ïmporteerd uit Haarlem. De ge boorteplaats van Johan is Am sterdam, vandaar vertrok hij naar Haarlem, waar hij al samenwerk te met chef Buyten. Toen de heer en mevr. Buyten naar Edam ver- ti'okken, bleef Johan alleen in Haarlem. Dat. beviel hem hele maal niet, want een jaar later kwam hij ook naar Edam, waar hij nu bij de familie Buyten in huis is. Zwemmen is de grote liefheb berij van Johan. Hoe hij Edam vindt? Wat ei'g stil 's avonds. Geen „aardigheidjes". Ondanks al het gemopper op de stilte van het stadje, blijkt uit de vex'halen, dat het er toch wel ple- ziei'ig kan zijn. Vooi'al in het AH- filiaal. Wat hebben de personeels leden niet gelachen bij de verkoop van de plus-artikelen. Vooral de boenwas (een van de plus-pi-oduc- ten) ging er bij de Volendammers in als koek. De Volendamse vi'ou- wen boenen n.l. alles wat los en vast zit. Als het ging, zouden ze liefst ook de straat met boenwas insmex'en. Met di'ie bussen tegelijk vloog de was de deur uit. Volen dam heeft nog nooit zo geblonken, als toen boenwas het plus-artikel van AH voi-mde. De vei'koop van het cocosbi'ood liep minder gesmeerd, want wat men in die streek niet kent, dat eet of gebruikt men niet. Met dergelijke „aardigheidjes" hebben de E- en Volendammers niets op. Voor jonge, verliefde mensen blijkt Edam een ideaal woonooi'd te zijn, want het kan 's avonds op de dijk langs het IJsselmeer erg gezellig zijn. Met een variatie op het ge zegde: „Eerst Napels zien en dan stei'ven", zeggen ze in Edam: „Eei'st de dijk zien en dan trou wen". Voor de derde maal werd te Am- JHTef personeel van het A.H.-filiaal aan de Wagenweg te Haarlem kan geen bitterkoekjes meer zien en geen tomatensoep met rijst meer ruiken. De blikken aardbeien, kersen en appel moes hangen alle personeelsleden, van chef Floris tot de kleine Nico Jenje (Mouse) toe mijlenver de keel uit. Zij verkochten de afgelopen maand nl. zoveel van deze artikelen dat zij ruimschoots de Piuspluim in de wacht sleepten. Daar hebben chef Floris, Toos Kuyper, Thea Rooyers, Johan van Brugge en Nico Jenje echter hard voor moeten werken. Ook mevr. Floris leverde haar aandeel in de strijd. Zij at een week lang oud brood, omdat haar broodtrommel door de bitterkoekjes in beslag was genomen. Het uitblijven van het telegram, met de toezegging van de Pius pluim hield de gemoederen in het filiaal Wagenweg danig in bewe ging- Vrijdagochtend al vex-wachtte men de P.T.T.-besteller met het tele gram. De gehele dag keek men uit naai' de gemotoriseerde bx-ievenbestel- ler. Noch Vrijdag noch Zaterdag arriveerde hij, tot eindelijk Maan dagochtend, toen de spanning ten top was gestegen en alle perso neelsleden hun neus plat tegen de ruiten drukten om als eei'ste de telegrambesteller te ontdekken, een onaanzienlijk jongetje zijn fiets tegen de winkelruit plaatste, onopgemerkt naar binnen stapte, zijn tas openmaakte en daar een telegram uithaalde, dat eindelgk, eindelijk het goede bericht be vatte. Met dat telegram kwam ook een einde aan de vele telefoongespi'ek- ken, die men voerde met het per soneel van het filiaal in de Jan van Goyenstraat in Heemstede. Lange tijd vormde dit filiaal n.l. een ernstige concurrent voor de uiteindelijke winnaai's van de Piuspluim. Chef C. S. Floris wei'kt pas tien maanden in Haarlem als chef. Zijn jonge vrouw, met wie hij, even eens tien maanden geleden, trouw de, hqlpt ijverig mee in de winkel wanneer het dnik is. In de afde ling vleeswaren is zij een kei. Voor haar huwelijk werkte zij in ver scheidene winkels. Het vak is haar dus niet vreemd. Naast het werk in de winkel vindt zij tijd genoeg voor koken, een van haar lief hebberijen. Haar bami is volgens alle personeelsleden voortreffelijk. Chef Floris knutselt graag. Hij is erg stex-k in het uit elkaar halen van allexlei apparaten. Met het weer in elkaar zetten heeft hij wel eens moeite. Hij probeert zijn kun nen graag aan dynamo's van de fietsen van zijn personeel. De 16-jarige Toos Kuyper werkt pas sinds Augustus bij Albert Heijn. Het bevalt haar goed, Toos, die in Haarlem woont, was een jaar op de Modevakschool, zij voelt zich echter meer aangetrok ken tot het bex'oep van verkoop ster. Haar liefhebberijen? Zwem men, fietsen en uitgaan. Dat laat ste schijnt volgens de mededelin gen van haar collega's heel wat voeten in de aarde te hebben. Want een dag voor het bewuste uitgangetje is Toos al zenuwach tig. hard op het vakdiploma. Daar naast vindt hij echter tijd voor zijn liefhebbex'ijendansen en op treden tijdens Contactavonden als goochelaar en telepaath Jovanni. Johan is de ster op gezellige avondjes, hij weet steeds iets nieuws te vinden en past zijn kunstjes toe op zijn collega's in de winkel. Het is Johan's wens in het kruideniex-svak door te gaan. Thea Rooyers (19 jaar) uit Haar lem is niet erg mededeelzaam. Zij houdt veel van toneelspelen, en zwemt graag. Luistert bij voor keur naar muziek en vindt dansen fijn. Over de man van haar dro men wilde Thea zich niet uitlaten, hoewel de plagende opmerkingen van de aanwezigen wezen in de i'ichting van een musicus. Benjamin Nico Jenje (17 jaar), wordt door iedei'een Mouse ge noemd. Met al drie gi'ote porties ijs achter zijn kiezen vertelde hij in Restaurant Formosa (waar hij alweer achter een x'euze-portie ijs zat) dat hij is ovei'geplaatst naar Aerdenhout, dus tegelijkei'tijd zijn afscheid van het filiaal Wagenweg vierde. Mouse houdt van fotogi'a- fei'en, fietsen en plezier maken. Op de Wagenweg zullen ze het vrolijke snuit van Nico missen. De stoeipax'tijen met Johan van Brug ge behoren voor Mouse tot de da gelijkse gang van zaken. De grote Johan kan slechts met inspanning- van al zijn krachten de wat ex-vlug ge Nico, die tussen zijn benen doorkruipt, te pakken krijgen. De dagelijkse telefoongesprekken, die Nico met „zijn" Anneke in Bloe- mendaal voert, zullen ook gemist worden op de Wagenweg. Op weg van Zaandam, waar de Piuspluim werd uitgex-eikt en waar het gezelschap de bedrijfs- school bezichtigde, brachten de Haarlemmers een bezoek aan de nieuwe A.H.-Supermart te Slo- termeer, een uitstapje, dat allen met plezier maakten. sterdam in het R.A.I.-gebouw de Nederlandse Vei'pakkingstentoon stelling gehouden. Het aantal deel- nemers neemt nog steeds toe en veel bezoekers van over de gren zen bezochten deze overzichtelijke en belangi'ijke tentoonstelling. Een compliment voor de Nederlandse industrie en tevens een bewijs van de belangrijke rol die vei'pakking in de industi'ie speelt. Steeds meer artikelen woi'den bij de bron, dus bij de fabrikant, ver pakt en zo naar de winkels ge zonden. Dit spaart op den duur tijd en geld en versterkt de con- currentie-positie van onze produc ten. Zo zagen wij op de tentoonstel ling een grote automatische vul- machine, fabrikaat Holler, waar mede o.a. producten zoals hagel slag in zakjes vei'pakt kunnen worden. De machine vult en sluit de zak en stempelt op de sluiting keui'ig netjes de prijs. De aandacht trok voorts een „vensterzakken"- machine van de firma Schenk te Zaandam, waaimede van de rol zakken met een venster gemaakt worden. Aan het begin van de ma chine zagen wij de rol papier en de rol doox-zichtige viscose folie („cellophanevoor het venster, terwijl aan het einde van de ma chine de in twee kleuren bedi'ukte zakken er uit rolden! verschillende stands toonden prachtig bedrukte „cellophane zakken en ook „folynetheen" zak ken waren er zien. Het bedruk ken van deze laatste soort zakken geeft echter technisch nog enige moeilijkheden. v/ist U overigens, dat de samen stelling van folynetheen eigenlijk dezelfde is als van paraffine Er iS alleen dit verschil, dat de mole culen tot lange sterke ketens vei- enigd zijn, waardoor polynetheen zo sterk en taai is. inen ander nieuw product is „Pills- Pak". Het lijkt wel iets op golf karton doch is het niet. De „gol ven" zijn hier n.l. massief en dit geeft aan het materiaal een grote veerkracht. Voor de verpakking- van potten en flessen, zowel als voor de verpakking van meubels en koelkasten. Een aardig inzicht omtrent ver pakking in voor ons onbekende streken, gaf de vitrine, waarboven vermeld stond: „Zo verpakt Ja pan". Duidelijk is de Amerikaanse mvloed op de moderne verpakkin gen waar te nemen, terwijl toch ook weer waar te nemen is, dat de Japanner zijn eigen kleuren- gamma trouw blijft en de voor keur geeft aan zachte kleuren. Naast de moderne vei'pakkingen zien we echter ook weer het voort bouwen op ti'aditionele grondstof fen: lakwerk, bamboe, bastvezel. Ook met deze voor ons vrij primi tieve grondstoffen weet men aesthetisch volkomen verantwoor de verpakkingen te creëren. Van zelfsprekend lenen deze verpak kingen zich niet voor machinale verwerking of voor millioenen op lagen, maar zij ademen zeer zeker een verfijnde geest, die wij in ons moderne, jachtige leven nog maar zelden tegenkomen. R. J. SINIA.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 3