Verpakkingsnieuws uit Amsterdam Bartelson bezoekt Vriendschappelijke strijd te Alkmaar De schoonheid in de eindspelen Beproeft Uw krachten eens Mars door Slotermeer bij opening Z.B. Bridgeclub blijft deze zomer actief Wie doet er mee? AH-FLITStN Schaakperikelen De heer Slob heeft zich bereid verklaard aan onze flitsen mede werking te verlenen door een bijdrage voor de schaakliefheb bers. Wij hopen, dat onze lezers hier voor belangstelling zullen tonen en eventuele oplossingen aan de redactie zullen opzenden. Indien de animo bevredigend is kunnen wij in de toekomst voor goede oplossingen wellicht prij zen uitloven! Notulen Voor de derde maal werd te Am sterdam in het R.A.I.-gebouw de Nederlandse Verpakkingsten toon stelling gehouden. Het aantal deel nemers neemt nog steeds toe en veel bezoekers van over de gren zen bezochten deze overzichtelijke en belangrijke tentoonstelling. Een compliment voor de Nederlandse industrie en tevens een bewijs van de belangrijke rol die verpakking in de industrie speelt. Steeds meer artikelen worden bij de bron, dus bij de fabrikant, ver pakt en zo naar de winkels ge zonden. Dit spaart op den duur tijd en geld en versterkt de con- currentie-positie van onze produc ten. Zo zagen wij op de tentoonstel ling een grote automatische vul- machine, fabrikaat Holler, waar mede o.a. producten zoals hagel slag in zakjes verpakt kunnen worden. De machine vult en sluit de zak en stempelt op de sluiting keurig netjes de prijs. De aandacht trok voorts een „vensterzakken' - machine van de firma Schenk te Zaandam, waarmede van de rol zakken met een venster gemaakt worden. Aan het begin van de ma chine zagen wij de rol papier en j de rol doorzichtige viscose folie („cellophane voor het venster, terwijl aan het einde van de ma chine de in twee kleuren bedrukte zakken er uit rolden! Verschillende stands toonden prachtig bedrukte „cellophane zakken en ook „folynetheen zak ken waren er zien. Het bedruk ken van deze laatste soort zakken geeft echter technisch nog enige moeilijkheden. Wist u overigens, dat de samen- ste.ling van iolynetheen eigenlijk dezelfde is ais van paraffine? nii is alleen dit verschil, dat de mole culen tot lange sterke ketens ver enigd z.jn, waardoor polynetheen zo sierlt en taai is. j_eu ander nieuw product is „Pills- Pak' Het l.jkt wel iets op golf karton doch is het met. De „gol ven zijn hier nJ. massief en dit geeft aan het materiaal een grote veerkracht. Voor de verpakking van potten en fiessen, zowel als voor de verpakking van meubels en koelkasten. i_,en aardig inzicht omtrent ver pakking in voor ons onbekende streken, gaf de vitrine, waarboven vermeld stond: „Zo verpakt Ja pan Duidelijk is de Amerikaanse invloed op de moderne verpakkin gen waar te nemen, terwijl toch ook weer waar te nemen is, dat de Japanner zijn eigen kleuren gamma trouw blijft en de voor keur geeft aan zachte kleuren. Naast de moderne verpakkingen zien we echter ook weer het voort- bouwen op traditionele grondstof- j fen: lakwerk, bamboe, bastvezel. Ook met deze voor ons vrij primi tieve grondstoffen weet men aesthetisch volkomen verantwoor de verpakkingen te creëren. Van zelfsprekend lenen deze verpak kingen zich niet voor machinale verwerking of voor millioenen op lagen, maar zij ademen zeer zeker j een verfijnde geest, die wij in ons moderne, jachtige leven nog maar zelden tegenkomen. Ieder die zich voor het groeiende vak „verpakking" interesseerde, zag er aardige voorbeelden. En al was niet alles wat er te zien was geheel nieuw, het was goed om af en toe zijn geheugen eens op te frissen. R. J. SINIA. Zo hebben wij dan weer kort ge leden de bevrijding gevierd. Toch is dit de moeite waard om op zo'n dag eens te bedenken wat er aan zo'n bevrijding vooraf gaat. Gelukkig dat deze bevrijdings dag opnieuw wordt herdacht, want wij mogen nimmer vergeten wat zij die vielen, voor ons land betekenden. Mej. C. Boon werd op 22 April in de bloemen gezet ter gelegen heid van haar 1\'2 jarig jubileum, terwijl ook K. Krom en J. Schoo- lenaar hun jubileum vierden (zie elders in dit nummer). Zoals ge bruikelijk werd allen een enve loppe met inhoud aangeboden. De hr. en mevr. Uitendaal waren 4 Mei 12 As jaar getrouwd. Wij wensen hun nog vele jaren een gelukkig samenzijn toe. Ook had den wij nog bruidjes in ons mid den. De dames C. Balder en E. Kreeft stapten in het huwelijks bootje. Wij wensen U goede vaarl en veel gezondheid. Als bruide gom kunnen wij aandienen C. Piet (K.B.). We spreken de wens uit dat je de goede kaart getrokken hebt, maar daar twijfelt niemand aan. Wij blijven nog even in feeststem ming want bij de fam. W. v. d. Bijl en bij de fam. C. Ris werd een dochter geboren. Wij felici teren de ouders en hopen dat deze kinderen in de beste gezondheid mogen opgroeien tot vreugde van hun ouders. /at onze zieken aangaat mo gen wij niet ontevreden zijn, dit aantal is gelukkig niet hoog. Met R. Broek gaat het prima vooruit, hij zal als alles zo door blijft gaan wel spoedig weer in ons midden zijn. P. de Lange (Kaas) is na de maagoperatie weer thuis. Alles is tot nog toe ïi'g goed verlopen. at de heer Boom betreft, alles ;aat nog prima. Veel rust en goed "•'en is een grote factor. Mej. Oostingh ligt nog steeds in het ziekenhuis. We wensen haar 't allerbeste toe. Mej. van Schep pingen is nu weer zo ver dat ze hele dagen mag werken, dus ook dit leed is weer voorbij. Onze vriend Abramsen maakt het uit stekend en vanaf deze plaats een groet van ons allen. Tafeltennis Op 9 Mei hadden wij een vriend schappelijke ontmoeting met de sterke eerste klasser D.S.S. te Alkmaar. De wedstrijden zouden om zeven uur beginnen, maar wij stonden pas om kwart over zeven op 't Alkmaarse station. Dank zij een royale bui van onze pen ningmeester konden wij een taxi charteren, die ons snel naar het strijdtoneel bracht. De wedstrijden zelf brachten veel spanning met tenslotte een klei ne overwinning voor A.H. De Alk maarse heren waren echter zeer sterk. Ons eerste team verloor met 73 en het tweede met 64. Het derde herenteam maakte ech ter veel goed door een 91 over winning, terwijl de dames ook „niet thuis" gaven (73). Een 23-17 overwinning dus, en wij kon den de fraaie wisselprijs mee naar Zaandam nemen. Het was een gezellige avond. Het was alleen jammer, dat de pen ningmeester de croquetten na af loop niet wilde betalen. van de vergadering van Directie en Contact commissie op 11 Mei 1955 Aanwezig de dames Ria de Boer, Fietje Jansma, Zr. Moederzoon en de heren F. Schuddeboom, M. Bergh, J. C. Berghege, A. J. Dog ger, J. W. Hekkert, J. Sikkes, S. Vos en J. Ph. Ypma. De voorzitter van de Contactcom missie brengt de Directie dank voor de bijdrage bij het aanschaf fen van het boek „Herrezen Ne derland". Dank zij het feit dat dit boek door personeelsleden tegen de prijs van 1.beschikbaar is gesteld, hebben velen het kunnen aanschaffen en nu het éénmaal is uitgekomen blijkt er meer belang stelling te bestaan. De C.C. vraagt aan de Directie of bij eventuele nabestellingen ook op de subsidie van Directie zijde gerekend mag worden. In antwoord hierop wordt medege deeld dat er een aantal exempla ren besteld zijn door werknemers die inmiddels ons bedrijf hebben verlaten en dat diegenen, die nu bestellen in le instantie gehol pen zullen worden met de over gebleven exemplaren. Mocht er dan nog niet voldoende zijn dan zal de Directie zich over de vraag van de C.C. beraden. In verband met de vragen die er gerezen zijn over ploegen werk-pi-e- mie, wordt op het ogenblik een overzicht gemaakt van alle in het bedrijf toegepaste werktijden voor zover deze afwijken van de nor male werktijden. De extra beloning voor die afwij kende werktijden zal zo spoedig mogelijk bekeken worden en aan de hand hiervan zal nagegaan worden of wijzigingen nodig en gewenst zijn. Veiwolgens stelt de C.C. de vraag naar een maatschappelijk werk ster aan de orde. Zr. Moederzoon heeft een dubbele taak, n.l. die van zuster en maatschappelijk werkster. In verband met veel meer personeel is zij momenteel zeer zwaar belast. De heer Schud deboom heeft zich hierover bera den, doch wil nu nog geen defini tieve uitspraak doen. Als hij zich voldoende heeft geoxiënteei'd zal op deze vraag een antwoord wor den gegeven. Aansluitend hiei'op deelt de per soneelschef mede, dat aan ver trekkend personeel wordt ge- vraagd wat hun oordeel is over het bedrijf en werkomstandighe den en waarom ze ontslag heb ben gevraagd. Aan de hand van de gegevens die hierbij naar vo- ren komen, kan het nut van so ciale maati'egelen worden afge wogen en kan anderzijds bepaald worden welke zaken de aandacht van bedrijfsleiding en pei'soneels- afdeling vx-agen. De opmei'kingen die tijdens de chefs-besprekingen en bij andere gesprekken naar voren komen zul len eveneens invloed op de werk zaamheden van de personeelsafde ling uitoefenen, waarbij vanzelf- spx'ekend naar voren komt in hoe verre het maatschappelijk werk uitbreiding behoeft. Voor het bezoeken van huisartsen en specialisten zijn vastgestelde tijden bepaald, welke in ons in- ti-oductieboekje zijn vastgelegd. Mocht men door bepaalde oor zaken in de gestelde tijden niet het noodzakelijke doktersbezoek kunnen afleggen, dan kan in overleg met de chef, resp. perso neelszaken, wel eens iets langer doorbetaald verzuim worden ge geven. Dit moet vooi'af geval voor geval bekeken worden. Toen de Heer IJpma mij dezer dagen de vraag stelde of ik mij met de verzorging van een schaakrubriek voor de „A.H.flitsen" wilde belasten heb ik mij een ogenblik bedacht. De moeilijkheid ligt n.l. in het feit, dat de belangstelling van de schaakminnende lezer velerlei aspecten vertoont: het me rendeel heeft slechts interesse voor partijschaak; een andere groep houdt van oplossen van schaakproblemen (tweezetten, driezetten enz.) en ten slotte zijn er ook, die een speciale studie maken van eindspelen. Plaatsgebrek noopt mij uiteraard slechts een der ondeiwerpen per keer aan te snijden. Sugges- ties van belangstellende lezers zie ik graag tegemoet, opdat ik in de toekomst een richtlijn heb, voor welk facet van het schaakspel de meeste belangstelling is. Een partijrubriekje partijen uit eigen ki-ing! Een bron zou eventueel zijn de partijen uit wedstrijden die door A.H. scha kers tegen andere bedrijven wor den gespeeld. De schakers zijn de laatste maanden bijzonder actief geweest. De laatste wedstrijd op 21 April eindigde met een over winning van Verkade (65). Dan graag wit: Kb6- pion c6 zwart: Kal Tox-en d5. Opgave: wit aan zet... wint! Op het eex-ste gezicht lijkt deze opgave onmogelijk. Een enkel voorbeeld: 1. c6-c7 Td5- d6-j- 2. Kb6-b7 Td6-d7, gevolgd door Tc7: (remise). Of: 1. c6-c7 Td5-d6ï 2. Kb6-c5 Td6-dl, gevolgd Voor deze rubriek heb ik mijn door Telt en wéér kan wit met keus laten vallen op het terrein winnen. van de eindspelstudies. De schoon- Tóch is er een variant, die wit heid van het eeuwen oude schaak- winst oplevert: spel spreekt veelal het meest in „c - - j .1. c6-c7 Tdo-d6t 2. Kb6-b5 Td6- eindspelen, daar met een mini- mum aan materiaal een maximum Kb5~b4 Td5-d4f 4. Kb4-b3 aan schoonheid gepaai'd gaat. Td4-d3f 5. Kb3-c2 (wit heeft zijn Als voox-beeld het volgende, klas-j doel bereikt: de zwarte toren kan sieke eindspel: promotie van pion c7 niet ver hinderen. Er sluipt echter een addertje onder 't gras) 5Td3-d4! 6. c7-c8D?? Td4-c4f! 7. Dc8-c4 pat! In plaats van 6. c7-c8D heeft wit beter: nl. 6. c7-c8 To ren! (...Td4-c4 faalt thans eenvoudig op Td4: en zwart staat niet pat (Kal-a2!). Na c7-c8 Toren dreigt wit mat met Ta8. De enige pa rade is Td4-a4, waarop Kc2-b3 wit wint (Tegen de dubbele dreiging Ka4: en Tel mat helpt geen parade!) U weet nu waarom het gaat! Beproeft U uw Krach ten eens op nevenstaande eindspelsituatie. Opgave luidtwit speelt en remise. Muziek Op Zaterdag 23 April vertrokken wij met drie autobussen om kwart voor drie naar de Slotermeer in Amsterdam. Hier was de tot nog toe grootste zelfbedieningswinkel geopend. Nu het is werkelyk een droom van een winkel, een paleis waar de klant koning is. Alen verkoopt hier nu werkelijk van alles, kruidenierswaren, aardap pelen en groente, vis tot bloem bollen toe. Ons corps speelde eerst voor de winkel enige marsen en maakte toen een mars door de Slotermeer. Wij mai'cheerden met genoegen en het was werkelijk een pracht gezicht ongeveer 80 man keurig in uniform te zien marcheren; iets om trots op te zijn. Na afloop re den wij naar Heek op het Rern- brandtsplein en daar werden wij vergast op koffie en een uitsmij ter. Des avonds ging het gehele gezelschap naar Carré om de ijs- revue te bewonderen. Nu, het was wex-kelijk een middag en avond om met genoegen aan terug te denken. 5 Mei, tien jaar herdenking van onze bevrijding, waren wij al vroeg op pad. Het was tamelijk koud en er stond een storm. Om zeven uur wer den van diverse gebouwen af de in woners wakker gemaakt door onze bazuinen en tambours. Daarna om half acht marcheerde ons corps door verschillende straten van Oost Zaan dam. om de mensen nog verder wak ker te maken en onze vrolijke marsen te laten klinken. Op de Burcht sprak de burgemeester en speelden wij met de andere corpsen het Wilhelmus. Ook onze oud-burgemeester Mr. in 't Veld was hierbij aanwezig. Daarna marcheerden wij naar de Bloemgracht om bij de Ouden van Dagen nog een paar marsen te spelen en ook nog bij de zij-ingang van het St. Jans Zie kenhuis. 's Middags speelden wij ook nog in het Pieter Lakplantsoen voor de oudjes en bij de hoofdingang van de St. Jan. Deze geste werd zeer gewaardeerd. Daarna marcheerden wij naar de Burcht, waar een duizend koppige menigte aanwezig was. Hier speelden alle Zaandamse corpsen en drumbands een grote show. Jammer was, dat door de wind en de kou het hele programma niet kan worden af gewerkt. En nu maar weer flink verder studeren om op de voor ons lig gende concoursen zo goed moge lijk voor de dag te komen. M. BARRETTE Bridge De Winter-competitie voor paren, nadert z'n einde en in de volgende Flitsen zullen we de uitslag ge ven. We gaan nu enige onderlinge viei'tallen-wedstrijden spelen, en daarna aanvangen met een Zo- mer-competitie voor Paren. Hiervoor zullen onze leden zich apart dienen op te geven, omdat er natuurlijk altijd mensen zijn, die in de zomer andere liefhebbe rijen en besognes hebben, zodat wij graag willen weten, op wie we kunnen rekenen. Er wox-den po gingen in het werk gesteld, om ook enige wedstrijden tegen an dere bedrijven en/of verenigingen te spelen. Hiervan krijgt U ter- zijnertijd bericht. Momenteel telt onze Bridge-club 34. leden, -maar natuurlijk kunnen er nog meer bij. Aanmelden, dagelijks, en liefst per paar, hoewel we ook enkele niet terugwijzen. Door enkele vrouwelijke perso neelsleden is het plan geopperd om in de middagpauze of 's avonds te gaan korfballen of i.d. op het sportveldje bij ons O.G. Degenen die hiexwoor belangstel ling hebben gelieven zich in ver binding te stellen met de afd. per soneelszaken, opdat deze de na men kan noteren en de liefhebbers bjjeen kan brengen.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 4