A H-TUTSIN Welke keuze is de Uwe K w artaalafrekening xjvx xVX. - - - - - - Wat is eigenlijk Werkelassifieatie? De opbouw van hei uurloon Atlct peper en jout AH-FLITSEN CLASSIFICATIEFORMULIER GENORMALISEERDE METHODE Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e Jaargang - No. 5. Mei 1955 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: M. Barrette Muziek J. Ph. Bartelson Personeelfonds J. C. Berghege Oost en West J. Boon Oost en West Th. A. van Duimen Foto's P. J. Goudriaan Tafeltennis W. Haeser Diversen A. v. d. Hazel Bridgeclub W. van Maltha Schoonmaak Zr. J. C. E. Moederzoon Medische Dienst A. H. Pilger Tekeningen R. J. Sinia Verpakkingsbeurs A. Slob Schaken S. Vos Ontsp.ver. M. J. Wagter Spanje Druk: Ramshorst, Wormervcer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Een groot deel van uw leven brengt U door in uw werk in de fabriek of og een kantoor. U wordt daar bijeengebracht in een groep, die U zelf niet kiest en waarin U weinig verandering kunt brengen. Soms is het een erg prettige groep, soms valt het wat tegen en moet men zich aanpassen aan allerlei gewoonten en methoden. Dat deze aanpassing moeilijkheden met zich brengt en soms tot wrijving, ruzie en allerlei andere narigheden kan leiden, ondervindt U alle dagen, ook al doet U uw best er U zo goed mogelijk doorheen te slaan. Nu kunt 'J moeilijkheden ook die van uw werk op verschillende manieren aanpakken. Eén van deze manieren is er onverschillig tegenover gaan staan en 11 er zo min mogelijk van aan te trekken, zodat U afstompt en aan allerlei zaken voorbij gaat. Als U deze oplossing kiest verliest U echter ook uw interesse voor heel veel andere dingen, die tot uw plezierige belevenissen kunnen gaan behoren of waarin 11 vroeger wellicht belang stelde. Een andere manier is om anderen uw moeilijkheden te laten oplossen en ze zelf te ontlopen. Als U iets niet aanstaat gaat U weg uit uw huis of uit uw werk en zoekt U elders naar een plaats waar de dingen, die U niet prettig pond, niet zullen zijn. Na kortere of langere tijd herhaalt zich dat spelletje en zo gaat U door met zoeken tot U het moede hoofd in de schoot legt. Tegen die tijd bent U alleen veel teleurstellingen rijker en bent U oud. al behoeft dat niet in jaren te zijn. Tegenover deze beide wegen, die U zelf kiest en U alleen! staat een andere mogelijkheid, die gelukkig veel mensen, bewust of onbewust hebben gekozen. Als U, waar U ook werkt of wat U ook doet, er steeds van uitgaat, dat elke medaille een keerzijde heeft en U maakt er een gewoonte van de goede zijde te zoeken, kunt U èn voor U zelf èn voor uw omgeving het leven prettiger en rijker maken. Tal van grote figuren allemaal mensen als U hebben door hun voorbeeld getoond dit te kunnen en als LI de levensgeschiedenissen van deze personen leest en er lering uit trekt, vindt U ook voor U zelf altijd wel een antwoord op de vragen, die bij het lezen van dit artikeltje bij U opkomen. Voor ieder van 11 zal dit wellicht een ander zijn en daarom is namen noemen hier niet mogelijk. Zeker willen wij U niet voorspiegelen, dat U tot dezelfde hoogte zult klimmen als degenen, die de geschiedenis hebben overleefd, maar U kunt door het doen van de juiste keuze bij het oplossen van uw moeilijkheden reeds veel bereiken. Als U deze keuze gedaan hebt en U leeft ernaar, kunt U ertoe bijdragen, dat de sfeer ook in de afdeling waar U werkt beter wordt en dat is altijd mogelijk en dat LI voor anderen iets gaat betekenen als mens. Tenslotte nog dit: Als U op deze wijze voor uw werk en voor uw omgeving meer u aarde krijgt, zal ook de leiding graag een willig oor lenen voor Uw wensen en kunt U in uw werk de grootst mogelijke voldoening vinden. Bij de kwartaalafrekening van de inhoudingen op het loon, is er van uitgegaan dat er nooit te weinig ingehouden mag zijn. Met andere woorden men moet altijd een klein extraatje ontvangen wanneer de ze afrekening plaats vindt. In sommige gevallen is dit be drag aan de hoge kant en dit wordt niet door ieder op prijs ge steld, hoewel er weinig commen taar wordt gegeven aan degenen die de lonen uitbetalen. Mochten er echter mensen zijn die liever een verlaging zien van het weke lijks inhoudingspei-centage, waar door de eindafrekening wordt te ruggebracht, dan kan men hier van de loonafdeling, bij het uit betalen van het loon. in kennis stellen. V Bewegingsvaardigh. x. x. Gezichtspunten Kennis Zelfstandigheid Contact Gezag Uitdr. vaardigheid Materiaal- en machinegevoel Zwaarte Inspannende houding Bezwarende oplettendheid Werksfeer Pers. risico Speciale eisen Afbreukrisico Totaal punten Functies x. 5 6 2 2 1 2 1 1 1 1 3 1 2 4 Aardewerkindustrie 2 1 0 0 0 3 0 1 3 6 1 1 2 Tegelsorteren 10 6 6 1 3 6 3 2 8 45 2 V? 1V* 1 0 0 3 2 0 1 1 2 2 2 Tractorrijden 12' 2 9 2 0 0 6 2 0 1 1 6 2 0 8 49' '2 Over de opbouw van het uurloon wordt tegenwoordig nog al eens gesproken, al praten we dan meestal niet over vaststelling van uur lonen, maar over „Werkelassifieatie". Maar wat is werkelassifieatie dan eigenlijk? Het antwoord is niet zo moeilijk, n.l. een vergelyking van vak bekwaamheden en werkomstandigheden. Deze twee begrippen blijken niet gelijk te zijn. Als we spreken over werkelassifieatie dan bedoelen we dat we voor elke functie een aantal punten vaststellen. Hoe worden deze punten samengesteld Om een zo rechtvaardig mogelijke opzet te verkrijgen is een methode opgesteld om iedere functie door dezelfde bril te bekijken op ver schillende facetten ook wel kenmerken of gezichtspunten genoemd. Cyfers. Voor al deze gezichtspunten is het mogelijk cijfers te geven van 010, al naarmate er meer of minder belang bij het gezichts punt is. Komt het dus helemaal niet voor dan is dit cijfer 0, is het half om half dan is dit bijv. 5 enz. Deze gezichtspunten zijn: 1. Welke kennis van zaken wordt vereist. 2. Welke zelfstandigheid wordt vereist d.w.z. in hoeverre past hij zijn kennis toe. 3. Hoe is het contact met an deren, de tact en de hulp vaardigheid. 4. Hoe werkt hij met anderen samen als hij leiding of ge zag uitoefent en hoe groot is de groep. 5. Is er uitdrukkingsvaardigheid nodig, voor wie en wat be treft dit. 6. Hoe is de bewegingsvaardig heid, nauwkeurig, gecompli ceerd of snel. 7. Hoe is het materiaal en ma chinegevoel, in hoeverre kent men alle eigenaardigheden van 't materiaal en heeft men de bekwaamheid de werking van de machines aan te voe len en de verrichtingen daar aan aan te passen. 8. Zijn er bezwaren aan de ar beid verbonden, i.v.m. de zwaarte of inspannende hou ding of eenzijdige bewegin gen, sterke oplettendheid, weersinvloeden en gevaar. 9. Zijn er speciale eisen voor smaak, reuk, kunstzin of bij zonder herinneringsvermogen. 10. Hoe is de behandeling van de machines waarmee men werkt en doet men aan de machines geen afbreuk. Voorbeeld. De cijferbepaling geschiedt volgens tal llen. Als voorbeeld kiezen we de zelfstandigheid. a. zeer eenvoudig V2 punt b. eenvoudig 1 punt c. enigszins samen gesteld 2 punten d. samengesteld 4 punten e. vrij hoog7 punten N.B. Alle cijfers lopen niet tot 10. De aandachtige lezer zal waar schijnlijk al gedacht hebben: dat is nu wel mooi en aardig, maar het ene gezichtspunt is toch veel belangryker dan het ander? Dat is ook inderdaad zo: Zelfstan digheid is het meest belangrijk en heeft dus de hoogste waarde. Zo kan men voor ieder gezichtspunt een waarde vaststellen. Men ver gelijkt deze waarden, weegt ze aan elkaar af en noemt ze der halve afweegfactoren. Dit is dan ook gebeurd door een landelijke commissie die al deze afweegfactoren heeft vastgesteld. Zo kan men tot een vergelijking komen van allerlei functies. Wie deze punten al eens op een lijst gezien heeft weet dat men dan telkens voor verschillende Bij de vaststelling van lonen en toongroepen (A, B. C. D of E) wordt uitgegaan van een systeem, dat de naam draagt van werk elassifieatie. Volgens deze werk elassifieatie stellen de werkgevers- en werknemersorganisaties loon- schema's op onder controle van de rijksbemiddelaars. De bedrij ven die onder een bepaalde Col lectieve Arbeids Overeenkomst vallen hebben zich te houden aan deze loonschema's. Daar het clas sificeren van het werk en de functie, die iemand bekleedt dus veelal buiten het bedrijf gebeurt zij het dan ook met gegevens uit bedrijven leek het ons goed in dit nummer eens iets over deze werkelassifieatie te publiceren. Wij vonden de chef van de ar- beidsstudie-afdeling bereid tot het geven van een uiteenzetting en laten deze hieronder volgen. functies groepjes bij elkaar ziet staan. Tussen deze openingen kan men dikke strepen plaatsen en als wij dat doen dan ziet men groepen ontstaan. Dikke strepen. We hebben het tot nu toe voor namelijk over punten gehad en dat zegt in geld uitgedrukt nog maar weinig. Functies waar niets voor vereist wordt bestaan niet en daarom ook zal er zodoende een opklimming en een rangorde in functies ontstaan. In het kader van de loonpolitiek der regering en het overleg tussen werk gevers en werknemers speelt deze functiewaardering werkelassifieatie) een belangrijke rol. Aan de hand hier van worden de richtlijnen vastgesteld, waarbij een sociaal minimumloon per week de basis vormt. Meestal worden deze uur- of week lonen vastgelegd in een C.A.O. Ook de C.A.O. voor ons bedrijf kent deze loongrocpen-indeling. Indien deze al gemene inleiding nadere toelichting behoeft zijn wij gaarne bereid op dit onderwerp nog eens dieper in te gaan. I „Ik vind het maar wat netjes van de baas, dat hij ons ondanks de tech nische vernieuwingen niet ontslaat!" „Het kan me niet schelen „Was maar in het kruide niersvak gebleven!" „Zit ik nog! Afd. reclame!" Even een monster trekken of het ongezellig was de bureau s moeten onmiddel lijk weer op hun oude plaats gezet worden!"

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2