iininimni Dat laatste halfuur doet me de das om Een dag medische dienst Over de pensioenpolis Een tip van de sluier opgelicht Doorlichting personeel op 8 en 9 Juni a.s. Ifp M Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 12e Jaargang No. 5 - Mei 1955 *WALITfr sen F abri Zaan mei 1955 Die uitdrukking hoorden wij laatst enige mensen tot ons zeggen. Wat was het geval? Men had 8 uur aan een werk gestaan en moest daarna nog een ander werk uitvoeren. Dat is jammer, dachten deze personen, want nu is onze hele overver- dienste (de premie) naar de maan. Hoe ze dit berekenden? We hebben nu 8 uur gewerkt en zo ongeveer 18 verdiend en moeten nu nog een half uur. Aan het einde van de dag werken we niet zo hard als midden op de dag en verdienen dan misschien maar een procent of 5. Wel, 5% en 18is 23'% en dat gedeeld door 2 11,5%. Dit is dus ons resultaat over de hele dag. Deze redenering gaat niet op en is niet waar. Het was jammer, dat de mensen die dat werkje aan het eind van de dag moesten doen een beetje boos waren en daarom nog maar wat langzamer gingen werken. Hoe het dan wel uitgerekend moet worden Het gemakkelijkst is om de punten te gebruiken die op iedere tarieflijst voorkomen. Daar staat b.v.: 100 dozen of zakken 120 punten. Zoals allen geacht worden te weten wordt voor iedere 100 punten 1 uurloon betaald. Komt nu bovengenoemd geval voor en heeft men 100 dozen klaargemaakt in een uur dan krijgt men dus 120 punten, dat is 20 punten extra. Dit betekent 20% oververdienste premie) Heeft men dus 95 dozen klaarge maakt in dat uur, dan krijgt men dus 95 x 1,2 punt per doos 114 punten of 14% extra. Zo was het dus ook met die men sen die dachten dat dat laatste half uur hun net de das omdeed. Rustig doorgewerkt Wat was het geval geweest indien ze niet boos waren geweest, doch rustig doorgewerkt hadden? Eerste werk: In 8 uur, 59 dozen klaargemaakt a 16 punten per doos totaal 944 punten. In y2 uur, 20 zakken gevuld 3 punten per zak to taal 60 punten. Totaal gewerkt 8V2 uur. Totaal over de hele dag- verdiend 1004 punten. Per uur dus 104 punten gedeeld door 8y2 uur 118 punten. Oververdienste over de gehele dag dus 18%. Nu het geval zoals door dit mis verstand is verlopen. Zij hebben 8 uur gewerkt en daar in 118% verdiend ofwel 944 pun ten. Het laatste halfuur zakte de prestatie merkbaar tot 53 punten. Totaal dus 997 punten in 8,5 uur ruim 117 punten is 117%. Weliswaar scheelde dit halfuur de groep 1% inkomen doch bij een juist begrip menen wij dat dit te voorkomen was geweest. Tweede voorbeeld Wij geven nog een tweede voor beeld van een dagproductie. Voor zakken vullen krijgt men 20 pun ten per zak. In één dag vulde men 20 zakken en verdiende dus 400 punten. Verder moest er sorteer- werk worden verricht. Voor 100 kg sorteren krijgt men 248 pun ten per 100 kg en men sorteerde die dag nog 250 kg, dat is dus 2,5 x 248 punten is 620 punten. Totale prestatie over die gehele dag 400 620 punten 1020 punten in 8% uur (Zaandammers werken 8,7 uur) is 120 punten per uur of 20% extra verdiend. Voor meisjes geldt precies het zelfde. alleen moeten de meisjes „meisjespunten" gebruiken (beide staan op de tarieflijst). Verse voorverpakte groenten en fruit Interieur van de nieuwe supermart in Amsterdam, Met de verkoop van groente is hier een begin gemaakt. Zuster Moederzoon moet de teugels strak houden t Is even 8 uur en de verbandkanier binnenkomend doe ik de deur met een klap achter mij dicht. De med. Dienst van een fabriek is nu eenmaal geen ziekenhuis. Daar ik er niet van houd om in uniform op straat te lopen, begin ik myn burgerkleding door uniform te vervangen. Opeens wordt zonder kloppen de deur opengegooid, een paar angstige ogen kijken mij aan, een jongen komt binnen en schreeuwt: „zuster, zuster, ik heb een ongeluk gehad". Met het wassen van potten greep by in een stuk glas en heeft een kleine, vry diepe snywond aan zijn rechterhand, welke hevig bloedt. Ik begryp, dat hij in zijn angst verzuimde te kloppen. Een modern instrumentarium staat Dr Smit ten dienste voor de behandeling van degenen die op het fabrieks- spreekuur komen. Alle manlijke personeelsleden, die meer dan 2 jaar bij ons bedrijf werken, worden volgens de gel dende regeling in ons pensioen fonds opgenomen. Het is echter mogelijk dat enke le personen, voor wie dit geldt, nog niet in het bezit zijn van een polis. Daarom verzoeken wij ieder, die wel meent hiervoor in aan merking te komen, doch nog geen polis heeft ontvangen, contact op te nemen met de afdeling perso neelszaken. Cantineconcert in Juni Ons cantine-programma op 15 Ju ni a.s. zal worden verzorgd door de heer Max van Praag onder be geleiding van het dans- en show orkest „The Gusonians" o.l.v. Guus Spelten. Voorlopig za.1 dit 't laatste progi'amma zijn. Voor de vacantiemaanden Juli en Augustus zijn nl. geen contracten afgesloten. Eventuele wensen voor de maand September e.v. zijn nog de Bie tenbouwers en Boyd Bachmann. Tot dus verre gelukte het niet deze orkesten te engageren, maar wij hopen in het najaar meer succes te hebben. Regelmatig komen de vijftal chef: en de personeelschef bijeen voo een korte bespreking en wellich vragen een aantal buitenstaander zich af welke problemen dan wel behandeld zullen worden, in deze samenkomsten wordt tel kens een onderdeel besproken van de taak van de chef in het alge meen en hierop geeft iedere aan wezige zijn zienswijze. Het is ge woon de bedoeling dat tweeof in dit geval zesmeer weten dan één en dat door uitwisseling van gedachten bereikt wordt dai men meer mogelijkheden ziet voor liet oplossen van vragen die zich bij het werk voordoen. Verder kan er grotere eenheid komen tussen chefs onderling en tussen het werk van de chefs en de personeelschef, die elkaar tot steun moeten zijn in het belang van het bedrijf en al haar medewerkers. Dat deze gesprekken dus pas op de lange duur tot meer zichtbare resultaten zullen kunnen leiden ligt wel voor de hand, maar alle goede dingen groeien langzaam en hoewel we U dus het langzaam groeien hopenlijk duidelijk hebben gemaakt, zullen we het resultaat aan uw goede vertrouwen moeten overlaten. Gestoord in de kleedpartij maak ik nog haastig de laatste knoop jes van mijn japon dicht en prijs me gelukkig dat hij nu pas binnen kwam. Terwijl ik bezig ben de wond van enkele agraven (krammen noemt men die in 't dagelijks gebruik) te voorzien, wordt er geklopt. Ik roep „ja", gil uiteindelijk „bin nen". Op dit moment is 't mij on mogelijk gebruik te maken van het tableautje, waardoor met een druk op de knop binnen, wachten, niet storen aangegeven wordt. Maar aan de andere kant van de deur heeft men mij blijkbaar ver staan. Een meisje komt binnen. „Zuster, kan ik naar huis, ik heb zo'n pijn in mijn buik?" Ik probeer haar te overtuigen dat ik hier geen toestemming voor geven kan en dat ze het nog maar eens met een medicijntje probe ren moet. Gaat 't niet dan kan zij terugkomen. Klaar gekomen met 't verband van de jongen ga ik naar de kast en tel vlug enkele druppels in een medicijnglaasje. Met een boos ge zicht pakt de lijderes, die er ove rigens welvarend uitziet, 't medi cijnglaasje aan en worden de druppels weggeslikt onder 't ge mompel van ,,'t helpt toch niet, dan ga ik wel voor eigen reke ning naar huis. Je moet hier wel half dood zijn voordat je naar huis mag." Deur dicht Ze trekt de deur met een ruk open en heeft stellig 't plan deze achter zich dicht te smijten, doch een ander maakt van de gelegenheid gebruik binnen te komen. Iemand van 't manlijk personeel vraagt advies voor zijn vrouw, welke 's nacht ernstig ziek was. Terwijl ik luister en hem adviseer vanuit de fabriek de huisarts te bellen, word ik steeds gestoord door de telefoon. Wanneer hij Kinderuitstapje Evenals vorige jaren mogen wij op kosten van onze Directie wederom een uitstapje voor de kinderen van ons gehuwd personeel organiseren. Dit uitstapje zal plaatsvinden op Woensdag 3 Augustus a.s. In aanmerking komen hiervoor de kinderen die op genoemde datum 812 jaar zijn. Ook de kinderen van ons gehuwd vrouwelijk personeel mogen mee, indien de moeder op 3 Augustus minstens 1 jaar in onze dienst is. Deze bekendmaking werd op 10 Mei j.l. op de publieke borden aangebracht en de opgaven zijn inmiddels binnen. In totaal gaan er 64 kinderen mee op dit reisje. Evenals het vorige jaar zal ook nu een algemene doorlichting worden georganiseerd en wel op 8 en 9 Juni a.s. jflBraroü De organisatie hiervan wordt ver- zorgd door de medische dienst die elk personeelslid op de hoogte zal stellen van het uur waarop men zal moeten verschijnen. /^ÊÊHËÈÊÈ Wij vertrouwen erop, dat ieder Met grote nauwkeurigheid worden de ertoe zal bijdragen deze doorlich- 1 onderzoekingen verricht, zowel wan ting op vlotte wyze te doen ver- neer het gaat om keuring van- als lopen. medische hulp aan personeelsleden. weggaat meldt de portier de komst van enkele keuringen. Nog steeds heb ik mijn schort niet voor en geen kam door mijn haren kunnen halen. Hoogte/.on. In haast geef ik nog een injectie, zet iemand onder de hoogtezon. leg enkele verbanden en maak enige afspraken voor de dokter. Dan kan 't keuren beginnen. Te zamen met de sollicitant wordt een vrij lange vragenlijst doorge worsteld, welke na afloop „naar waarheid beantwoord" door de sollicitant getekend moet worden. De bloeddruk wordt opgemeten, gekeken wordt naar de aanwezig heid van platvoeten, spataderen, keelafwijkingen en of 't gebit ge saneerd is. Belangrijk voor ons levensmiddelenbedrijf is ook de hygiënische toestand van de sol licitant. Spoedboodschap. Hiermede nog niet klaar, rent dokter Smit binnen. ..Zuster, ik heb een spoedboodschap, dus tempo." De medische dienst is wat klein en dus benut ik in een vaartje iedere ruimte om te laten ontkleden. In drie kwartier a een uur wordt er gekeurd, bevindingen vast gelegd, brieven getekend, brieven gelezen, afspraken ge maakt. is een bloedonderzoek ge daan. Verscheidene mensen kwa men voor controle. Ook 's middags is er nog veel af te maken en het is vaak de gehele dag door onrustig. Als ik 's avonds weer de deur van de med. dienst dichtklap, maar nu van de andere zijde, ben ik moe, physiek, maar ook psychisch. Ik heb veel moeten praten, veel moe ten vragen, veel moeten luisteren naar oppervlakkige, maar ook naar in vertrouwen medegedeelde en ernstige zaken. Weest u echter niet bevreesd, dat deze dingen buiten de muren van de med. v. komen. Artsen en zusters staan onder ede. Beiden leggen eed en gelofte af ge heim te zullen houden al dat bij de uitoefening van hun beroep als ge heim is toevertrouwd of ter kennis is gekomen.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 1