IM) Co nt act club Utrecht en omgeving opgericht Wat arbeidstechnici er van zeggen cASsière-cwrsws (en wa! fiiervAtt oolz voov \A ge 4 AH-FLITSEN Van boven naar beneden: Chefs en hun vrouwen, die de fabrieken nog nooit hadden gezien, op bezoek in Zaandam. Deelnemers en deelneemsters aan de z.g. Zaandagen De meeste grapjes over ar beidstechnici zijn nogal kwaad aardig. Wij lazen laatst in de „Arbeitswissenschaftlicher Auslandsdienst", een blad voor arbeidstechnici, onderstaand rapport, dat men ontvangen had van een team arbeidstech nici na een bezoek aan de con certzaal „De vier hoboïsten hadden tel kens gedurende lange tijd in het geheel niets te doen. Aan- oevo.en werd hun aantal te verminderen en hun werk meer gelijkmatig te verdelen om zo copbelastmg te vermijden. De twaalf eerste violen speelden ale dezelfde melodie. Dit lijkt volkomen overbodig. Hun aan tal kan drastisch verlaagd wor den en indien een groter ge luidsvolume gewenst wordt, kan dat gemakkelijk met in schakeling van een verster kingsinstallatie bereikt worden. Grote inspanning veroorzaakte kennelijk het spelen van passa ges met tweeëndertigste en vierenzestigste noten. Dit lijkt een overbodige verfijning. Aanbevolen wordt de verfijning hoogstens te beperken tot acht ste noten. In dit geval zou men meer geoefende krachten kun- inschakelen. Vele thema's wor den te vaak herhaald. De par tituren moeten daarop grondig nagezien worden. Het heeft we.nig zin een thema van de violen nogmaals door de hoorns te laten spelen. Men mag ver wachten, dat na verwijdering van alle overbodige passages de duur van het concert van twee uur tot twintig minuten teruggebracht kan worden. De pauze zou dan ook kunnen ver vallen." Als dit artikel voor U ligt I hebben wij uit al onze Zelf- bedieningszaken één of 1 meer cassières naar Zaan dam gehad. Zij hebben 1 daar prettige dagen beleefd' dat is zeker, maar wij 1 hopen ook, dar ze er iefs van geleerd hebben. Omdat', wij geloven, dat wat daan op deze cursussen feespro- Aren is ook voor onze ver koopsters in de bedienings- zaken interessant is, geven wij hier een kort overzicht I van de verschillende onder werpen. Een cassière is in de Zelf bediening de enige persoon i waarmede de klant mc- vrouw altijd in contact móét komen. Alle artikelen kan de klant van de stel lingen afnemen, zij behoeft daarbij met geen een van de in de winkel aanwezige bedienden te spreken. Al leen wanneer zij de winkel wil verlaten komt zij bij de kassa. Hier moet ze even stoppen, misschien lang, misschien kort. De cassière zegt de klant goedendag, zij pakt het mandje met de gekochte boodschappen aan en slaat de bedragen hiervan op de cassa aan. De indruk, die deze cassière op de klant maakt, is de indruk, die Al- bert Heijn op de klant maakt. Is deze indruk een j prettige, dan is het prettig j winkelen bij Albert Heijn. Is deze indruk niet zo pret- J tig, dan verliezen wij het\ ook bij deze klant. Hoogst- I waarschijnlijk komt deze klant niet meer bij ons te-1 rug, en het ergste hierbij is, dat wij dit niet eens zullen weten, want de klant zegt haar klacht aan ons meestal niet, maar blijft weg. Wat zijn nu de punten1 waaraan een goede cas sière moet voldoen? En dit geldt voor iedere verkoop ster! Mevrouw X verlangt: 1. Beleefdheid. 2. Helder heid. 3. Vriendelijkheid. 4. Vlotheid. 5. Accuratesse. BELEEFDHEID. Groet Uw klant, wanneer zij naar de cassa komt. Op een wij ze, die de klant prettig vindt. Let dus op de per soonlijkheid van de klant. Zeg „goeden morgen" of; „goeden middag" en zeg „dank U" als zij weggaat. Wat moet het nu zijn? Me vrouw? of Mevrouw van Vliet? of „Tante Mie?" Weet wel, dat U dit niet in een leerboekje kunt vinden. Zaandam kan U dit ook niet voorzeggen. U zelf zult voldoende mensenkennis moeten hebben om hier op het juiste moment de juiste aanspreekvorm te vinden. Eén is er maar goed! Wees in alle gevallen be leefd, ook als de klant prik kelbaar of onredelijk is. U bent de gastvrouw Geef de kinderen een snoepje! Is een ouder daar bij, vraag dan altijd: „Me vrouw, mag hij (zij) een snoepje hebben?" HELDERHEID (netheid). Wees helder en welver zorgd niet te veel make up), draag een schone jas. houdt Uw handen schoon I en ook Uw nagels goed verzorgd, het haar gekamd. Bij make-up moet U er j altijd om denken, dat U er zo moet uitzien als de klant I 1 dit prettig vindt. VRIENDELIJKHEID j Wees vriendelijk in stem en manieren. Uw. klanten haken hierop 1 meestal wel in. Maak Uw dagtaak prettiger door zelf prettiger te ■jn Over prettiger gespro- ken weet U dat j de klok er niets harder om loopt wanneer U Uw werk niet met plezier doet? Integen deel, het is of die steeds stil staat. VLOTHEID. De check-out is op de vleeswaren na het enige punt waar de j klant gedwongen wordt haar eigen tempo aan die i van een ander over te la- ten. Moet de klant hier te lang wachten, dan is de waarde van het systeem zelfbediening voor een groot deel verloren. Het is dan ook de taak van dei cassière haar werkzaam- j heden zo vlot mogelijk te verrichten. Uitpakken, aan slaan, inpakken eisen regel matige oefening en toepas sing van de beste werk methode. Dit geldt ook voor de bedieningszaak. i OoA: hier is de vlotheid aan de kassa belangrijk. En voor het inpakken kunnen wij de regel houden: Pakj de tas van de klant met de ivoorden: Mevrouw, ik zal het even voor U inpak- l ken." Behalve dat de klant I dit op prijs stelt is het voor U een controle of de klant niet reeds iets zonder te, betalen in de tas heeft ge daan. Ook in de bedie- ningszaak bestaat deze mo gelijkheid, vooral nu wijl veel meer dan vroeger de artikelen los vóór de toon bank op allerlei standjes uitstallen. Bij het inpakken steeds er aan denken, de zware artikelen, zoals blik- groenten, flessen enz. eerst in de tas of zak pakken. Daarna de lichtere, maar niet kwetsbare artikelen en bovenop komen die artike len, die wel kwetsbaar zijn, zoals beschuit, biscuits, koekjes, vleeswaren, kaas en eieren. De kassabon te\ allen tijde met de bood schappen inpakken. ACCURATESSE Het aanslaan van het juiste bedrag, zoals 't geprijsd is, (met sta tiegeld in Z.B.). Het aanslaan van alle arti kelen zonder één te I vergelen of één dub bel aan te slaan. (In de bedieningszaken geldt deze zelfde nauwkeurigheid bij 't invullen van het RE KENBOEKJE di rect ieder artikel in schrijven en dan pas halen!! Wie dit in schrijven vergeet vergeet straks het ar tikel te berekenen) Accuratesse bij het inpakken, zodat de ar tikelen in overeen stemming met de aard van het artikel in de zak of tas komen. Accuratesse bij het afrekenen. En tot slot: Denk er steeds aan, dat U het laatste per soonlijke contact hebt met de klant. En dit geldt ook voor iedere verkoper en verkoopster in de bedie ningszaken. Is de indruk, die U op de klant maakt een goede, dan laat ook de hele winkel een prettige herinnering achter. Het is prettig winkelen bij Albert Heijn. Prijs en kwaliteit daar zorgt Zaandam voor, daar kunt U niets aan doen. Honderden klanten komen voor deze lage prijs en goe de kwaliteit in onze zaken. Maar doet de cassière of de verkoopster het niet goed, laat zij geen prettige indruk na, dan komt de klant niet meer bij ons terug. Van boven naar beneden: Instructie aan de cassa. Op het plein voor de bedrijfsschool. Voor de hal van het ontspanningsgebouw. De heer Louw bezig met de geheimen te onthullen van de nieuwe vleessnijmachine. De organisatoren, de heren v. d. Pijl, Koorn en Hogerdljk, hebben hun werk bekroond gezien met een geweldige, niet voorziene opkomst Deze opkomst was zo groot, dat er al spoedig stoelen bijgezet moesten worden en het aantal op gekomen chefs en personeel beliep plm. 100 personen. Het doel onzer Contactclub is, zo als chef Bakker het uiteen zette, sfeer en culturele ontwikkeling te brengen. Hierna werd er toe overgegaan een voorzitter te kiezen. Na stemming door alle aanwezi gen werd de heer v. d. Pijl als voorzitter gekozen. Hierna kwam de verdere bestuurs verkiezing aan de orde. waarvoor na stemming de heer Hogerdijk als secretaris werd gekozen; als pen ningmeester werd de heer Van Zeist gekozen; als tweede secreta ris werd door het bestuur de heer Koorn aangewezen. De heer Horstïnk werd belast met de functie van tweede penning- I meester, waarna de functie van al- j gemeen adjunct door de heer Van Hees zal worden waargenomen en de heer Westerhout als commissa- ris werd aangesteld. I Als stemmentellers fungeerden bij deze stemmingen chef v. d. Laan j en de bediende Bakhuizen. Alvorens de vergadering te sluiten werd door de voorzitter het agen dapunt „Rondvraag" aangesnedn waarop verschillende vragen en ideeën naar voren werden ge- I bracht, die het beste voof de toe komst doen verwachten. Na dat de vergadering uiteen was gegaan, heeft het gekozen bestuur 1 nog even de toekomstplannen be- sproken, waarna ze uiteen gingen met de beste voornemens. HET BESTUUR.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 4