-■ Sm asS5-3K5-£ac Bartelson bezoektOver vissen, mensen en voeding urieken geen vissers voor de bewoners van het Noor- leis over wijn en kastelen s Plannen bridgeclub 4 Zoals in onze vorige Flitsen ge- Dat men vis kan eten is alom en vanouds bekend. In voorhistorische tijden zegd werd, zou Ko Lagrand niets wist men er al raad mee. De primitieve mens vangt op tal van manieren liever wensen dan weer in 't volle zijn vis. De bewoners van de Oceaaneilanden hebben alle musea ter wereld leven opgenomen te worden. Die rijkelijk van visgerei voorzien. Men vindt er haken, harpoenen, visgarden. I hartev ens gaat binnen korte tijd en ook de pijl en boog. waarmee de vis werd geschoten. De Indianen vingen in vervuiling, dan wordt zijn wens /tun vjs mct netten. De Maleiers en de Melanesiërs vergiftigden het water; op bepaalde plekken in de rivier strooien zij kruiden wier sappen de vissen als opium verdoven, waarna zij er met de hand de vissen uithalen. De1 Chinezen gaan nog vernuftiger te werk. Zij houden jachten ter zee, die veel van onze valkenjachten weg hebben, met dit verschil, dat zij in plaats van valken aalscholvers gebruiken. Deze vogel, een echte duikacrobaal, pakt de vis onder water en brengt hem aan zijn meesterhij apporteert dus. r I tekenen voor hen hetzelfde als den haring, kabeljauw en stokvis. J Voor een juist begrip omtrent de p>e sardijnen in het water en de I grote betekenis van de vis in de olijfbomen aan de oeverkant schie- antieke wereld, putten wij rijkelijk pen samen het sardientje, een stof uit oude bronnen, en ook de voortreffelijk geschenk van de vastendagen herinneren ons aan cultuur der Middellandse zeebe de zin die deze waterbewoners in woners aan de mensheid. Dozijnen sommige godsdiensten eens werd smakelijke vissen schenkt de zee toegekend. van het Zuiden, maarwat Onder alle volken der oudheid waren j slikken de verre nakomelingen der werkelijkheid. Hij heeft al een be zoek aan de fabrieken gebracht, vele handen moeten schudden en alle oude vrienden weer gezien. Laten we hopen, dat alles zo mag blijven, want dan kan men weten, wat of 't zeggen wil om gezond te mogen zijn. De heer H. Boom is nu al een paar weken in 't zieken huis, wij wensen hem 't allerbeste toe en hopen op een spoedige te rugkeer in t bedrijf. Ook J. Breh- ler begint nu op te knappen na weken gedwongen rust; nog en kele weken en ook hij zal weer mogen werken. Mej. Sondaar van de S.B., die al meer dan een jaar thuis is, is nu de Bruid. We wen sen haar veel succes in haar hu welijk en hopen, dat haar algehele gezondheid spoedig mag wederke ren. De toestand van Mevr. Cap- pelleveen is nog steeds van dien aard, dat hulp aanwezig moet zijn 't goede humeur blijft en dat is voor haar een groot geluk. Haai man staat haar trouw bij met de hulp in 't gezin. Haar nieuwe wo ning (Bioemstraat 62) is een Ideaal wat zon en licht betreft. Mej. v. Scheppingen (Broek in Waterland) is ook nog steeds ziek, wij wensen haar 't allerbeste toe Zo ook Mej. Oostlng (V.A.) die al een paar weken in 't W.G. wordt verpleegd. H. v. d. Loo moet nog steeds rust houden; eerst moesc hij voor zes weken opgenomen worden, maar dit ging niet door. Nu kan hij thuis rusten en wat de dokter verder voorschrijft. Mej Speelman (B.W.) is na de operatie aan beide voeten weer aan de be terende hand; nu straks weer le ren lopen en dan is 't ergste leed weer geleden. Ook Mej. J. Heide- man, die ook nog steeds thuis is van haar ongeval, begint op tc knappen, maar moet nog voorzich tig aan doen, want haar been zii in loopgips. Mevr. Dudink (Ou- dorp) is al geruime tijd ziek. Ooi voor haar onze beste wensen voo een spoedig herstel. Mevr. Huys- man (Div.) die niet in het wate. mag komen met de handen, moe enige tijd verstek laten gaan. D heer Gillissen is al 3 weken thui maar begint ook weer op te knap pen. K. Keune (T. Afd.) loopt a' enige tijd met de hand naar he ziekenhuis, 't oude jaar was oo al pech en 't nieuwe begon me pech. We wensen hem 't allerbeste Verder bezochten wij nog Mevr Vlottes (Westzaan), die nu al enige maanden rusten moet, ge lukkig is nu toch een verbetering waar te nemen. We zullen hopen, dat als straks de Lente haar intrede doet, de zon veel gezondheid zal geven. Dat hebben wij allemaal hard nodig laten wij hopen dat de zieke mens er veel van kan profiteren. S. Brakenhof is in 't huwelijks bootje gestapt evenals Mej. Sui- dema (B.B.). H. Siffels en E. de Beer hebben e'kaar trouw gezwo ren en op Donderdag 10 Maart za' de plechtigheid plaats vinden. Wij wensen U allen veel geluk en ge zondheid toe. De heer en mevr. Brinkemper zijn 12 y2 jaar getrouwd geweest. De heer en mevr. Oosthuizen zijn 25 jaar getrouwd. Jammer dat de blijkbaar in Europa de Grieken de enigen, die op het visscrsberocp neer- keken. Vis was bij hen niet in tel; Odysseus althans deed helemaal niet aan vissen, hij had meer op met melk en wijn. Pas later ontwaakte ook in Grieken land belangstelling voor de vis; bij de Romeinen verscheen vis toen al op de meest uitgelezen spijskaarten. De onverschilligheid van de oude de. Grieken ten opzichte Oudheid bovendien niet allemaal waarvoor velen van ons de neus zouden optrekken! Wie de alikruiken, mosselen en krabben, al die „frutti di mare" gestort uit overvolle korven op de markten van Piraeus, Brindisi en Napels ooit heeft gezien, begrypt zo ongeveer waarom Plato de vis serij bij „onedele" beroepen indeel- In de sneeuw vierde J. J. Bouman zijn 25-jarig jubileum. gen, want er is volop vis, maai er is lang niet overal zout te krij- gen, zodat de visserij slechts wordt beoefend waar men dit mineraal bij de hand heeft. Over het algemeen vangen de be woners meer in hun rivieren dan op zee. In dit opzicht heeft India veel gemeen met Rusland, met dit verschil echter, dat er in Rusland, behalve grote rivieren, ook uitge strekte binnenzeeën zijn. Hier kan men overal prachtig vissen en er omheen wonen oude vissersvolken. de vis is des te onbegrijpelijker, aangezien de Vreemdsoortige bewoners Egeische Zee rijk aan vis is en de Verder naar het Oosten wordt de visvangst in later tijden de Griekse zee gaandeweg warmer en haar bevolking vele malen voor de hon- bewoners vreemdsoortiger. In de gerdood heeft behoed. Indische Oceaan leeft van alles Hoog aanzien, door elkaar, haaien, paarloesters, f II I Langs de gehele Middellandse Zee koraal, alleen de eenvoudige ha- (.OTDS ifl afd. uitmuntcndhëid staat de vis thans in hoog aan- ring, de kabeljauw en de schelvis ien; sardines, ansjovis en ma- missen wij er. In India zijn de 11 Februari hielden wij onze Muziek kreel zijn bij de Zuid-europeanen bazaars der kustplaatsen tjokvol diemaal vissoorten voor de grote met gedroogde vis. Men zou in dit massa en in grote massa's. Zij be- land ook aardig wat kunnen van- jaai-vergadering. Hierop werd be sloten dat wij dit jaar aan twee concoursen zullen deelnemen, en wel op Hemelvaartsdag 19 Mei in Woerden en op Zaterdagmiddag 2 Juli in Westzaan. Wij komen dan uit in de afdeling uitmuntendheid. Ook nemen wij deel aan de marswedstrijd en de drumband apart aan de wedstrijd /oor tambours en bazuinen, in Augustus gaan wij waarschijn- .ijk op een Zaterdag naar Enkhui- Hoe vele van ons Nederlanders, liefhebbers als wij zijn van rei zen en trekken, hebben niet een bezoek gebracht aan ,,La Douce France". rien tegen één dat het diegenen vergaan is als mij en dat de sfeer van dit land ook hen te pakken heeft gekregen. Ook zij zullen verlangen naar een ,,tabac" waar men een paar croissants jen oni daar een mars door de stad eeteen bistro, een terrasje waar velen urenlang kunnen zitten Le. maken e.n een concert te geven met één aperitief je. Ook zij kennen zo een eethuisje „Chez Caston"„Chez Régine", Chez. och er zijn er zo vele waar men goedkoop en vaak zeer goed kan dineren. Waar de Patron U zijn trots, zijn „vin de la maison" zal adviseren, fa die wijn. Hoewel hier in Nederland zeker geen volksdrank neemt de vraag naar Franse wijnen steeds toe. En dat is ook geen wonder want zij helpen U nagenieten van zo een Franse vacantie. Jelukkig kunt U hier weer vol doende van dit kostelijke vocht verkrijgen. Mooie wijnen met fraaie namen, te kust en te keur. Onze aangeboren critische zin laat ons echter wel eens smalen: „Cha teau Zus en Chateau Zohet mocht wat! Dat zullen wel ge wone boerenhofsteden zijn". En in derdaad komt dit natuurlijk wel voor, maar het departement Gi- ronde, waar de Bordeaux-wijnen vandaan komen, tonen ons toch werkelijk kastelen in de vorm die men er van mag verwachten. Grote weelde. Neem eens het Chateau Mouton Rothschild, eigendom van een Ba ron de Rothschild. Onmiddellijk bij de entree valt U de grote weelde vader van de Bruidegom in de m "u a t n bruidsdagen overleed. Dit gaf een het schaap, ziet U er in vaak zeer droeve blik over dit feest. kostbare vormen b.v. een enorme zondheid in uw nieuwe vaderland I. - 6 van ons allen. treedt. Men kan er wat je noemt van de grond eten. De wapenschil den van de grote exporthuizen, de aparte verlichting, alles is er op gericht de bezoeker in een sprook jesachtige sfeer te brengen. On willekeurig praat men gedempt en waant men zich in een soort kathedraal Vaak zijn deze bezittingen reeds zeer oud en om hun ontstaan te verklaren dienen wij een eind te rug te gaan in de historie. Voorname kooplieden. In 1154 werd dit gebied veroverd door Engeland, hetwelk de heer schappij behield tot 1453. Tijdens deze 3 eeuwen brak een tijdperk van grote bloei aan, daar de En- x/it in verband met het feit dat -.nkhuizen dan 600 jaar stad is. Inmiddels wordt hard gestudeerd aan de concoursnummers en ver dere muziek. Op 2 Maart vertrok de heer Hart- -and van onze drumband met zijn gezin naar Zuid-Afrika. Wij wen sen hem en zijn gezin in het zwar te werelddeel veel succes toe. Zo, dit was het dan weer. i'ot een volgende keer. M. BARRETTE. Bridge ten zeerste wisten te waarderen. (Nog steeds zijn de Engelsen de eerste afnemers van Bordeaux wijnen.) De burgers uit Bordeaux kregen allerlei privileges zoals de vrijheid tot het aanleggen van versterkin- J -- gen in hun vignobles. Hieruit ont- boek. Maar dit zinkt allemaal in stond de voorname kooplieden- het niet als U de wijnkelder be- stand. die zijn stempel op het ar- tikel zou drukken. Ondanks andere regimes, revolu ties e.d. is deze wijnadel blijven bestaan. Vele van de kastelen ber gen verzamelingen op alle moge lijke gebieden; porcelein, munten, enz. en zijn op zichzelf reeds een bezoek waard. Als 11 dan bovendien nog weet, dat iedere toerist, die de kelders wil bezichtigen, van harte wel* kom is op de kastelen en wij nen van diverse jaargangen te proeven krijgt, dan begrijpt U dat vele bezoekers op doorreis naar Biarritz hier het nodige oponthoud hebben. H. Door onvoorziene omstandigheden is de Bridge Drive op 28 Februari niet doorgegaan. Wij komen hier later nog wel eens op terug. Wel zijn er enige nieuwe leden bij ge komen en daarom kunnen wij van af heden weer starten met een A- en een B-groep. Het is de bedoe ling dat de twee laagst geplaatste gëisen" "de wijnen™it "déze rtrëek paren uit A degraderen naar B en Noiulen van de vergadering van Di rectie en Contactcommissie op 9 Maart 1955. Aanwezig: de dames R. de Boei en F. Jansma en de heren F. Schuddeboom, M. Bergh, J. C. Berghege, A. Dogger, J. W. Hek- kert, J. Sikkes, S. Vos en J. Ph. Ypma. Op de eerste vraag inzake de werktijd op 30 April en 5 Mei kan de Directie nog geen definitief antwoord geven. De Stichting van de Arbeid heeft geadviseerd beide dagen als extra-vacantiedagen te beschouwen. De Regering heeft nog geen richtlijnen gegeven. Door een aantal personen die mo menteel niet voor fietsgeld in aan merking komen, doch in verband met de dagelijks af te leggen af stand beslist wel moeten fietsen, is verzocht ook fietsgeld te mogen ontvangen. De Directie is in prin cipe geen voorstander van fiets geld en dergelijke uitkeringen naast een behoorlijk loon en meent dat deze dingen hun tijd overleefd hebben. Toch zal bekeken worden of er een regeling getroffen kan worden voor een reisvergoeding aan alle weekloners die buiten Zaandam wonen. De heer Schuddeboom gaat er mee accoord dat bij de viering van een 25-jarig- jubileum de gehele C.C. aanwezig is, zodat voorkomen wordt dat bepaalde afdelingen niet vertegenwoordigd zijn. Van de zijde der meisjes zyn eni ge suggesties gedaan ten aanzien van onze cantine-concerten. Hier van zal dankbaar gebruik gemaakt v/orden en voor verdere opmerkin gen en wenken houden wij ons aanbevolen. Het muziekprogramma ln de fa briek heeft eveneens onze aan dacht, zoals reeds in de vorige Flitsen werd vermeld. De proe ven zijn echter nog niet volledig geslaagd. Het mannelijk personeel van de C. F. verzoekt om een toilet bij de eigen afdeling. Hoewel hiertegen o.a. uit bedrijfstechnisch en finan cieel oogpunt nog wel enige be zwaren zijn, zal de heer Schudde boom toch met de heer Hekkert nagaan of er een oplossing te vin den is. Het geschenk bij het eerste fa- brieksjubileum na 7% of 12 V2 diestjaar, bestaande uit een zil veren vork en lepel, wordt welis waar zeer gewaardeerd, doch van de twee hoogst geplaatste paren uit B naar A overgaan. Dit ver hoogt de spanning. Na een nog na der te bepalen aantal wedstrijden verschillende zijden zou men er worden dan de uiteindelijke kam- prijs op stellen indien het formaat pioenen weer aangewezen. hiervan iets kleiner zou zijn. De Tevens willen wij er nog even op personeelsafdeling zal met deze wijzen, dat het aanvangsuur nog wens rekening houden en zo nodig steeds 7.30 uur is. Laat een ieder vPora^ overleg plegen met de ju- op tijd komen, dit voorkomt veel *>ilarissen- narigheid' g rondvraag deelt de heer Sikkes mede, dat verschillende le den van het fabriekspersoneel gaarne gebruik zullen maken van de door de Directie aangeboden bemiddeling bij het huren van zo merhuisjes. Overleg hierover is nog gaande. De heer Berghege wijst op de tentoonstelling van schilderijen bij Polak en Schwarz en vraagt of ook in ons bedrijf iets dergelijks georganiseerd kan wor den. Tenslotte vraagt de heer Bergh of die personeelsleden van het C.M., die nooit in de fabriek komen, eens een rondleiding mogen meemaken. Ook aan deze wens zal worden vol daan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de heer Schuddeboom de ver gadering. GEDICHT VAN DAAN ZONDERLAND In de grote stad van Londen Wonen honderdduizend honden. Die op sanitaire gronden Telken dage vele malen Stil staan bij lantarenpalen. Londen nam tot onze stichting Dan ook op zich de verplichting Voor een goede straatverlichting. Iets dat, volgens vele honden. Elders zelden wordt gevonden. Uit: „Nederlandse nonsens op rijm".

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 4