Zelfbedieningscursussen zijn begonnen Het klinkt misschien nieuw in de oren Ons hedriff Goede voorlichting AH-FLITSEN 3 Nigp INLICHTINGEN De deelnemers aan de le Z.B.-cursus in onze bedrijfsschool. Kachel snorde behaaglijk Donderdagochtend 3 Februari. De grote brikettenkachel in de Gr. Houtstraat snort behaaglijk. De grote dag is aangebroken. Dagenlang hadden we reeds op al lerlei manieren getracht op slink se wijze te weten te komen wat of dat grote geheim wel was, maar nee hoor, er werd niets los gela ten. Nu wisten we het. "Eindelijk De eerste klant komt met een glimlach op z'n gezicht binnen en loopt met afgemeten passen op de chef af. „Goeden morgen chef, ik ben obli gatiehouder. U werkt toch wel een beetje door, hè? En die kachel moet maar wat minder branden want dat gaat allemaal van mijn centen". Daar had je de poppen al aan het dansen en als het eerste schaap over de dam isZo ging het de hele dag. Vrijwel iedereen had belangstelling voor het nieu- ve spaarsysteem. Velen besloten met sparen te beginnen en menig een had dit besluit reeds thuis ge nomen. Eén klant wilde als obli- ~atiehouder de boodschappen be- list vóór twaalf uur per helicop- er bezorgd hebben! We hebben le bestellingen maar op de bak fiets gebracht. De hele P.I.T.-ploeg is het er over ?ens: „Een flinke stap in de goe- 3e richting. KAREL ROMP En hier de deelnemers aan de 2e Z.B.-cursus in het zonnetje. Het kan aan de Zaan ook wel eens mooi weer zijn De zelfbediening had, toen ze in ons land werd ingevoerd, een zeer duidelijk Amerikaanse inslag. Amerika is het land waar nu eenmaal de zelfbediening opkwam en een grote nog niet gestuite bloei beleeft. Toch weten wij wel. dat Nederland geen Amerika is. Dat de Hollandse huisvrouw een geheel andere huiselijke instelling heeft. Wij eten hier anders, wij leven anders. De meeste huisvrouwen bezitten geen auto en ook geen frigidaire. Dit verschil moet zich ook uiten in de wijze waarop de Nederlandse huis vrouw haar inkopen doet. In 1952 begonnen wij in Schiedam zij zonder een of ander verkoopge- met onze eerste Zelfbediening, sprek hun eigen keuze kunnen maken Thans tel en wij reeds 30 ZB's en en snel weer uit de winkel verdwijnen. dit aantal zal zeker nog stijgen. j Anderen juist willen wel zo af et Toen de heer Pasman zó uit de een voorlichting bij hun koop. bedieningszaak te Hengelo de eer ste chef werd in de Zelfbediening, was het een experiment. Hoe zou het Nederlandse publiek reageren. Zou de Nederlandse huisvrouw met dezelfde graagte bij Albert Heijn blijven kopen? Zoals zij dit reeds jaren in onze bedieningsza ken deden? ten is er de chef en het andere met speciale taken belaste perso neel die steeds ten dienste moe ten staan van de klant. De klant yaat vóór, bij al ons werk! 'n de .,ZB" geldt dit gelijk als in 3e bedieningszaak. Dit eist ook Tan allen die hier werken, dat zij •oldoende op de hoogte zijn met Je gebruiksmogelijkheden van alle geëtaleerde artikelen. Heeft de klant een voorlich ting nodig en komt de verko per naar haar toe, dan zal het gesprek meestal niet gaan over suiker, havermout, be schuit en andere dagelijkse ar tikelen. Maar het niet da gelijkse artikel, de comesti bles, de rijsttafel-artikelen, de wijnen, de toast-artikelen zijn eerder het onderwerp van ge sprek. Ook over de smaak en de prima kwaliteit van onze koffie en thee zal met de nieuwe klanten meerdere malen gesproken moeten worden. klant zal zich bij ons thuis moeten Uw chef zal met U de uitslagen toe zij houden van een praatje en ook deze voelen. Verkopen in een Zelfbediening berust in de eerste plaats op laten zien, door het smakelijk naar voren bren gen van de artikelen. Een aardige tckstkaart vervangt soms het gespro ken woord. De cassière en de verkoopster of verkoper bij de kaas en vleeswa ren zijn de vaste punten waar een I kennis, w ook zelf zaten wij met heel wat persoonlijk contact tussen Albert naar hun filialen terug sturen. onopgeloste vragen. Hoe moest HeiJn en de klant plaats vindt. Is Aan hun de taak om met hun chef i c dit contact prettig voor de klant samei V ragen Dit was een vraagteken. Maar van de verkoop van de plus-arti- kelen besproken hebben. En ook hier komen ook vaak zelfbedie ningsfilialen goed uit de bus. Een bewijs dat hier „verkocht" wordt. De zelfbedienings-cursussen in Zaandam zullen nog vóór de Pa sen heel veel verkopers, verkoop ster-s en cassières met de nodige het nodige enthousiasme dit hoe moest datEen maatregel die op een moment Albert Heijn. genomen werd kon twee dagen later wel weer gewijzigd wor den, want het bleek al spoedig dat het geheel nadoen van Amerika in Nederland niet voldoende was. Hoe moest er geëtaleerd wor den? Hoe moest er verkocht wor den? Wel of geen contant met de klant? Dit zijn maar een paar vragen. Wij wisten wel iets maar door eigen ervaring was dit niet ge dekt. Nu na drie jaren kunnen wij eindelijk met enige zekerheid zeg gen hoe het wel moet. 4e Cursus - - dan is het prettig winkelen bij de zelfbedieningszaken van Albert Heijn de meest gezochte levens- Voorlichting. Maar naast deze vaste contactpun- middelenzaken van ons land blij ven! Albert Heijn, al zeventien jaren Werk ik aan uw omzet mee. Maar daardoor tevens aan mijn voordeel En beiden zijn wij steeds tevreê. Géén korting op betaalde waren, 'n Stunt zoals er vele zijn. Maar het daadwerkelijk" voordeel bieden Dat doet toch alleen „Albert Heijn". Laat mij A.H. nu complimenteren Voor zakelijk inzicht, juist beleid. Want als toekomstig obligatie houder Word ik nóg sterker toegewijd. A.H.'s Obligatie Spaarsysteem Voor iédere klant bereikbaar. Als men dra spreekt van „ons" bedrijf Is 't alleszins verklaarbaar. Mevr. C. Zoetmulder- Groningen. Schoemaker. Zij schrikt niet wanneer het een rommel in de winkel is. Zij moppert niet, als zij lang moet wachten. Zij zegt niets wanneer het perso- JÊÊÊÊÊÊÊ^ -Ê neel vuile schorten draagt. MÊÊ Zij zwijgt wanneer een gangbaar «pj SÊÊ artikel niet aanwezig is. s-jj fUk Zij vindt het niet erg wanneer het '^0' Êem stukje kaas 200 gram te zwaar is. x.ïïlA. Zij moppert niet wanneer onder k. elk mooi plakje vleeswaren enkele kleine stukjes liggen. |fAU Lfonj-pi. iü Zij klaagt niet wanneer de verpak- Bo.* ^Hj king niet aan de gestelde eisen voldoet. Zij betaalt zonder meer wanneer in de afrekening een fout zit. Maar zij keert NOOIT naar de Zó organiseerde chef Boon van Rot- zaak terug, in welke zij zo bitter tcrdam. Binnenweg, zijn propaganda werk teleurgesteld. stand voor de obligatiezegels! Onze heer G. Heijn overhandigt het gouden kruis van verdienste aan chef C. D. van Leeuwenvan Arnhem, Klarendalseweg, die op 3 Februari j.l. zijn 25-jarig zakenjubileum vierde. Als dit nummer van Flitsen verschijnt zijn wij reeds in Zaandam met de vierde ..ZIÏ"- cursus bezig. En wat wij hier leren, zal wel eens als iets heel nieuws in de oren klinken. Maar na verloop van een paar maanden reke nen wij er op dat er één werk methode is, gebaseerd op er varing en onderlinge uitwis seling van ideeën. Ken uw werk Ken uw taak. Iedere klant in de Z.B. zal het „pret tig winkelen" bij Albert Heijn moeten vinden. En iedere klant is niet dezelfde er zijn er, die de Z.B. verkiezen omdat Wat weet U er van? 1. In de weken vóór de Paas willen de meeste huis vrouwen „schoonmaken" De groep schoonmaakarti kelen staan dus ook bij ons op een gunstige plaats. Naast de directe was-arti- kelen om vitrages en gor dijnen te wassen komen de eigenlijke „schoonmaak" - artikelen om te boenen en te wrijven. Maak eens extra werk van ons eigen merk wrijfwas. Een artikel, dat zeker de moeite waard is in de ver koop wat extra werk aan te besteden. 2. Het Franse woord Champignons betekent pad denstoelen. Een van de vele paddenstoelen heet ook van zichzelf Cham pignon en wordt speciaal als eetbare paddenstoel ge kweekt). In het Engels heten de paddenstoelen „Mushroom". Verkopen wij een grote sortering soepen, dan bevindt zich er ook bij „Mushroom soup" Kid ney soup niertjessoep. Mulligatawny soup ker- rysoep). 3. Om soep, ragouts, cro- quetjes een pikantere smaak te geven (aromatiseren), verkopen wij o.m. Maggi aroma, Marmite zéér rijk aan vitaminen en geschikt om zonder vlees een jus te maken met een vlees smaak), Worchester sauce. Saus piquant. Saus Madei ra, Ketjup en verder di verse kruiden: kerry, peper, selderie. Wij moeten er om denken, dat deze aromati serende artikelen steeds vluchtige oliën bevatten. Wij voegen ze dan ook pas toe als de soep en de jus reeds gekookt is. Bij het koken zou verreweg het grootste gedeelte van de smaak verdwenen zijn. 4. Asperges zijn de uit lopers (spruiten) van de wortelstokken van een plant. Zij worden bij het kweken geheel onder de grond gehouden en hier door blijven ze bleek van kleur. Uit de top van iede re uitloper kan de jonge plant komen. Deze top ver toont schubben en is het zachtste (meest malse) ge deelte van de asperges (punt- asperges). Het andere ge deelte van de asperge (het stokgedeelteis minder mals. iets grover en wordt voor soep gebruikt (soep asperges). 5. De vruchten uit een blikje lenen zich ten zeer ste voor het maken van bowl, maar zijn ook ge schikt en daardoor ook gemakkelijk te verkopen bij Custardpudding en rijst. Tegen de Paas kunt U er leuk gegarneerde puddin gen mee maken. Ook een drinkglas gevuld met laag jes custard en vruchtjes, eventueel met wat slagroom er boven op, is een feeste lijk geheel. 6. Veldsla, jonge kropsla, jonge spinazie, tuinkers. Deze groenten rijk aan vitaminen) lenen zich in het bijzonder voor het ma ken van een sla. Wij ver kopen hiervoor slasaus CalvéSalata, Citrolata, eventueel citroenen en sui ker (bij tuinkers), uitjes, augurkjes. Ook vóór de jonge groenten is een lek kere sla te maken van fijn gesneden lof, geraspte ap pel, biet en selderie. Ook met slasaus. 7. Hard water is water waarin zich vrij veel „kalk" bevindt, dat tijdens het wassen met de niet syn thetische wasmiddelen een deel van de zeep tot „kalk- zecp" omzet. Hierdoor ver liest dit deel van de zeep het vermogen vuil op te lossen. De synthetische wasmiddelen trekken zich van deze hardheid van het water niets aan en wassen voor honderd procent. Zij djn daarom dan ook zui niger in het gebruik. De hardheid van het water is niet in alle delen van het land even groot. De om geving van Leiden, Zaan dam en Maastricht is erg hard. Daarentegen Bloc- mendaal, Apeldoorn, Arn hem. Zeist en Tilburg zijn vrij zacht. (Let op hoeveel wasserijen juist in deze gebieden ge vestigd zijn). Het zachtste water is re genwater. Bij de oudere huisvrouw en op het plat teland zeer gewaardeerd! 8. In Omo bevindt zich, evenals in andere zelf wassende wasmiddelen, na trium perbonaat. Wordt dit bleekmiddel warm dan ontleedt het zich en er ontstaat onder meer vrije zuurstof. Deze vrije zuur stof heeft een blekende werkzaamheid. Zij „oxy deert" de vlekken weg (de huisvrouw zegt: „ze bijt" de kleuren van de te was sen stof ook vaak mee). Hoe warmer het water hoe meer het bleekmiddel gaat uitbijten. In koud of lauw water kunnen dus wél ge kleurde stoffen veilig ge wassen worden met deze zelfivassende zeep. Boven IQ graden Celsius en bij het koken van de ivas bleekt Omo en Sunil dus we! sterk. 9. Sandwich spread bete kent een belegging op een sandwich. En een sand wich is een sneedje oud brood (casino) zonder korstjes 'en meestal in een driehoekige vorm gesneden. 10. Schijven, stukjes (schij ven in partjes gesneden), blokjes en jus (sap).

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 3