AH'TUTSIN Verslaggeefster reizigster in A.H-obligaties Een opdracht die niet meeviel V er volg P luspluimen winn aars Atlct peper en joui 2 AH-FLITSEN Personeelsorgan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e jaargang - No. 3 Landelijke editie Maart 1955 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie: H. Valk en A. B. Fienieg Propaganda C GoversVerkoop G. J. van Hulzen In- en externe betrekkingen A. H. Pilger Opleiding Aan dit nummer werkten mede: A. Boon Foto's Binnenweg Th. A. van Duimen Foto's opleiding P. Francken Kienen Den Haag K. Romp Edammers spraken G. Steenbrink Forum Haarlem Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Het personeel van Dordt, Voorstraat, met Plus-Pluim en ere-metaal. Hennie en Willy zagen de klant op hetzelfde moment binnenko men, voelden haar kans in één klap de ander te kunen verslaan in de Oscastrijd. Hennie (de snelle Hen nie) won de sprint dwars door de winkel tot de plaats waar de klant stond en bracht de Oscawedstrijd op haar naam. Jopie Mesman (15 jaar) kun je öf in het A.H.-filiaal in de Voor straat vinden öf ergens op de dansvloer, want haar l.efhebberij is, naast zwemmen, stijldansen. Zij danst op wedstrijden en wan neer er even geen klanten in de winkel zijn. leert zij de nieuwe passen aan de leden van de A.H.- familie. Eén van haar trouwste leerlingen is ome Niek (51 jaar), de heer X. van Beek, bediende in het filiaal. De hobby van ome Niek, die door ziekte vei'hinderd was naar Zaandam te komen, is snipperen. Snipperdagen opnemen en die rustig thuis bij de haard doorbrengen. Albert Pott (19 jaar) is niet zo op zijn rust gesteld. Hij besteed: zijn vrije tijd aan de fotografie. Het laatste lid van de familie, die wegens ziekte het uitstapje niet kon meemaken is Nelly Schoon (18 jaar), de altijd vrolijke lache bek, die steeds weer kans ziet zelfc de meest verstokte kniesoor aa'i het lachen te brengen. Het waren de heren J. Legerstee H. Valk en H. K. Engel, die de gasten in het hoofdkantoor ontvin gen. De heer Legerstee reikte de Pluspluim uit, niet alleen aan chef Smit, maar aan alle personeels leden van het overwinnende filiaal want al emaal hebben zij er even hard voor gewerkt. Na een gezellig samenzijn werd de bedrijfsschool bekeken, waarna de Volkswagenbus het hele gezel schap naar restaurant Formosa te Amsterdam bracht voor een fees telijk diner. „Ach, U bent journaliste. Aardig, een mooi vak en zo afwisse lend. Je staat altijd overal vooraan, je maakt alles mee. Een prachtig beroep." En enthousiast knik je alle dames en heren, die het journa listenvak blijkbaar zo mooi vinden, vriendelijk toe. Af en toe echter informeer je eens verder en vraag je aan een van deze hartelijke mensen wat zij zich nu eigenlijk wel voorstellen van het werk van een verslaggever of verslaggeefster. Je krijgt dan zo ongeveer dit ten antwoord: Een journalist komt zo tegen een uur of tien eens op de redactie kijken. Hij gaat zitten, wipt zijn stoel achterover en legt zijn benen behoedzaam op het, met paperassen bezaaide, bureau. Hij vertelt de nieuwste mop aan een collega, die bin nen komt slenteren en wacht verder rustig op een telefoontje, dat hem naar de plaats roept waar juist een moord is gepleegd op een beeldschone juffrouw van 20 lentes. Na het telefoontje komt hij in actie, pakt blocnote en potlood en stapt in een grote auto (nieuwste model) die dag en. nacht gereed staat ten gerieve van de verslaggevers, 's Middags tikt hij een sensationeel verslag over de moord en 's avonds woont hij de première van een nieuw stuk in de schouwburg bij. Een verslaggeefster heeft vol gens de vriendelijke dames en heren een heel andere taak. Zij schijnt haar dagen in Frank rijk en Italië door te brengen met het kijken naar mode shows. Wanneer zij per onge luk in Holland is, wil zij hier ook nog wel eens een show bezoeken, maar daar houdt hel dan ook mee op. Het is werkelijk verbluffend hoevelen er dergelijke gedach ten op nahouden. Gelooft U ons, het ligt een beetje anders. Ter illustratie van deze bewe ring willen wij U het een en ander vertellen over onze in- terviewtocht voor Aller Hande. Vijf dames. De opdracht luidde: interview een vijftal dames over t nieuwe spaar systeem van Albert Heijn en schrijf hierover een artikeltje voor Alier Hande. Op het lijstje dat je in je handen gedrukt krijgt staan Je namen van de dames, die zich misschien wel willen laten uitho ren. Goed, de twee adressen in Amster dam zijn het dichtst bij huis, dus die neem je het eerst. Na uitgebreid zoeken vonden we mevr. A, die ons twintig minuten lang, in een klein, koud portaal staande, vertelde over het spaar systeem. Het kwam hierop neer dat mevr. A het een prachtig idee vond, maar dat zij er te oud voor ./as, omdat haast al haar kinderen al onderdak waren. Toen we dit alles dus ijverig hadden opgeschre ven, de blocnote tegen de gang muur klemmend, zei mevr. A, dat ze het allemaal wel aardig vond, maar dat ze beslist niet wilde dat dit in de krant kwam. Haar naam er bij, geen sprake van en een fcto? Daar kwam helemaal niets van in. ..Goed mevrouw, het spijt me, dag mevrouw". Meer geluk. Op het tweede adres hadden we, de volgende avond, meer geluk. Na een kwartier stonden we, een interview rijker, weer op straat. De echtgenoot van ons slachtoffer, die ambtenaar bij de Posterijen was, bleek enthou siast voor het spaarsysteem. Hij deel de ons mee A. H. een veilige firma te vinden, waar je je geld met een gerust hart kon beleggen, zo safe als de Nederlandse Bank. Restte nog een fotograaf op te bellen die de volgende dag een plaatje wilde maken. In Arnhem wachtte ons bij mevr. B geen vriendelijke ontvangst. Nadat wij ons hadden voorgesteld en verteld hadden waarvoor wij kwamen, maakte mevr. B aan stalten de buitendeur weer dicht te doen met de woorden: „Van daag geen interesse". Voet tussen deur. Gen persfotograaf zou geen pers fotograaf zijn en een journaliste geen journaliste, wanneer zij zich ouden laten afschepen, dus be landde er een stevige mannenvoet tussen de deur en de drempel en verzekerden wij Mevr. B dat wij niet kwamen om iets te verkopen, maar om haar het een en ander te vragen. Gelukkig kwam op dat moment de heer des huizes de gang in. die zijn vrouw overtuigde van het feit, dat wij geen A.H. obligaties wilden ver kopen. Na een kwartier ijverig praten stonden we in het portaal, na vijf minuten in de gang, na nog een minuut of tien in de keuken en ein delijk in de kamer. Ondertussen wis ten we nog niet hoe mevr. B. over Waf weef U er van? 1. Welke artikelen verkoopt U het meest een paar weken vóór de Pasen? 2. Noem een Hollands woord voor Champignons en wat is de En gelse naam 3. Wat verkoopt U om soep en jus te „aromatiseren"? 4. Wat zijn „asperges" en welke asperges zijn het lekkerst? 5. Wat kan de klant zo al met een blikje aardbeien en abrikozen doen? 6. Noem enkele van de eerste verse groenten en wat kunnen wij daarbij verkopen? 7. Wat is „hard" water en wat wil dit voor de huisvrouw zeg- gen? S. In Omo en enkele andere was middelen zit een bleekmiddel. Kan men er dan ook gekleurd goed in wassen? 9. Wat is het Nederlandse woord voor Sandwichspread? 10. Wij verkopen ananas. De vorm waarin zich deze ananas in de blikjes bevindt is verschil lend. Noem drie vormen. Antwoorden elders in dit blad. aangekomen bij de laatste acte toen de chef zich tot haar richtte. „En U, mevrouw?" Klant opschrikkend: „Oh, ja, een ons obligatiezegels alstublieft." „Laat de motor niet afslaan. Jaap!" GEKNIPT In een van onze filialen in Haarlem wees een ver koopster een oude dame op de schaar, die op de winkelruit was aangebracht en vroeg: „Doet U ook mee, mevrouw?"waarop zij als antwoord kreeg: „Ik heb al drie scharen thuis". Een dame moest in een filiaal wachten en verzonk daarbij in zoel gepeins. Haar gedachten waren net Wel gefeliciteerd, juf frouw, en hier is een cadeautje voor II: Van Dale's woordenboek" „Kan ik de heren misschien van dienst zijn?" Ik kan niet minder doen, sinds ik „coupons" knip! Klant-aandeelhouder! Ik voel me nu mede ver antwoordelijk voor deze zaak, dus een beetje meer enthousiasme, chef! ook coupon knippe obligaties dacht. Met behulp van een A.H.-functionaris, die in de buurt woonde, kregen de mevr. B. zover, dat zij haar mening vertelde. Mijn heer had dat al eerder gedaan. ^en foto wilde zij echter alleen maar op haar rug laten maken, waarop de fotograaf natuurlijk een plaatje knipte juist op 't moment dat mevr. B even opkeek en er met op verdacht was. Na twee-en-een-half uur verti-ok- ken we met wat aantekeningen en een foto, maar met een geschokt vertrouwen in de Hollandse gast vrijheid en de charme van de Hol landse vrouw. Gelukkig waren de ontvangsten in Dordrecht en Rotterdam vriende lijker. In Rotterdam leverde het vinden van een fotograaf echter moeilijkheden op. In de hele stad was op Zaterdagavond geen pers fotograaf vrij, dus klopten wij ten einde raad aan bij de buurman van mevr. C, die volgens mededelingen van de zoon des huizes een blitz- apparaat bezat. Net aan de soep. De buurman zat net aan de soep maar wilde wel even hel pen. Hij had juist nog een blitzlampje in huis, waar wij dus al onze hoop op vestigden. Gelukkig bleek de volgende ochtend dat de buurman ons keurig uit de brand had ge holpen, want zijn foto was prachtig gelukt. Het werk van een verslaggever of verslaggeefster is dus wel iets an ders dan wachten op een telefoon tje, ziet U nu. Je wordt aangeke ken voor een reiziger in A.H.-cou pons, je moet het redenaarstalent van Brugman hebben en in het be zit zijn van een onuitputtelijk ge duld. Wel een verschil met het be kijken van modeshows in Frank rijk of Italië. Wie echter eenmaal door de jour- nalistiek-bacil is aangetast, ge neest nooit meer. GEDICHT VAN DAAN ZONDERLAND In de grote stad van Londen Wonen honderdduizend honden. Die op sanitaire gronden Telken dage vele malen Stil staan bij lantarenpalen. Londen nam tot onze stichting Dan ook op zich de verplichting Voor een goede straatverlichting Iets dat, volgens vele honden. Elders zelden wordt gevonden. Uit: „Nederlandse nonsens op rijm". Bie Venlo os in Wannier gey vuul kups. krieg gey vuul van de wins. (Wanneer U veel koopt, krijgt U veel van de winst). Dit is thans de lijfspreuk van het personeel in Venlo en in dialect een leuk gehoor.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2