Districtsleider M. B. Middelkoop mocht geen kruidenier worden ilLiBDIlHlBï Vader verkocht bijtijds zijn zaak Pluspluim voor de familie A.H., Voorstraat, Dordrecht Bekijk het zó eens! A.H. spaarsysteem Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Lande'ijke editie 12e Jaargang No. 3 - Maart 1955 SAH002000147 Flitsen Landelijk maart 1955 Kom op mei Uw idee! Al hebben we niet allen elke dag- zo'n daverend idee als onze heer J. W. de Vries met zijn j klanten-obligatie, toch ver beelden wij ons in Zaandam niet, dat wij alleen de wijsheid in pacht hebben. In „Op eigen terrein", het perso neelsblad van de Unilever, la zen wij de volgende aardige gedachte: „Als twee mensen ieder een gul den hebben en zij ruilen die met elkaar, dan hebben zij weer ieder een gulden. Maar als twee mensen ieder een idee hebben en zij wisselen dat met elkaar uit, dan hebben zij ieder twee ideeën!" In onze fabrieken en kantoren hebben wij reeds jaren een ideeënbus en een commissie, die de binnengekomen ideeën beoordeelt en eventueel een beloning toekent, die in ver houding staat tot de waarde van het idee. Ook onder het personeel van de filialen willen wij deze ideeën- actie nieuw leven inblazen. Aan alle filialen hebben wij een aantal formulieren gezonden, waarop U Uw idee kunt invul len. Be formulieren zyn ge nummerd en bestaan uit 2 de len. Het bovenste, anonieme, gedeelte zendt U aan Zaan dam en het onderste behoudt U zelf. Maandelijks worden in de Flitsen de beloningen bekend ge maakt. Als Uw nummer daar bij is, zendt U het dan aan Zaandam met uw naam even eens ingevuld en zullen wij uw rayonleider of chef ver zoeken U de beloning uit te betalen. De beoordelingscommissie bestaat uit de heren Th. Daalhuyzen, II. K. Engel, C. Govers, M. B. Middelkoop en H. Valk. U begrijpt de bedoeling: we moe ten niet alleen met onze han den, maar ook met onze her sens werken. Heilige huisjes houden we er niet op na. Op elk gebied betref fende de verkoop, reclame, Flitsen, Aller Hande, opstel ling artikelen, administratie, opleiding of wat dan ook, mag U ideeën indienen, als het maar in opbouwende zin is. Niet alleen dat elk gezond idee, dat nog niet eerder ingediend is, beloond wordt, maar ook loven wij voor de beste ideeën, die in 1955 worden ingediend, extra uit: een eerste prijs van 100. een tweede prijs van 50. een derde prijs van 25. Succes er mee! Hei bloed kruipt De heer Middelkoop aan zijn schrijftafel. Samen met zijn grote „gezin' kwam chef A. Smit uit het filiaal in de Voorstraat in Dordrecht op 1 Maart naar Zaandam. Het hele gezin kwam niet in een auto, maar in een Volkswagen busje naar het koude Noorden om de „Pluspluim" in ontvangst te nemen. Nu zullen de lezers wel begrijpen dat de heer en mevrouw Smit niet de ouders zijn van alle dames en heren, die hiernaast op de foto staan afgebeeld. Toch is het woord gezin hier op zijn plaats, want de sfeer, die er tussen de personeels leden van het A.H.-filiaal in Dor drecht heerst, is als die in een grote, gelukkige familie. Het is dan ook geen wonder dat Nel van der Ven (24 jaar) al zeven jaar in het filiaal in de Voorstraat werkt en met plezier. Zij deinst er niet voor terug eens een extra werkje te verrichten, behalve op Vrijdag en Maandagmiddag zo tegen 6 uur, want dan heeft Nel haast om weg te komen. Cm 8 uur namelijk staat zij achter de contrabas en maakt muziek samen met de leden van 't Harmoniecorps te Dordrecht. Haar zusje Hennie van der Ven (20 jaar) bedient de klanten in een ijl-tempo; er is niemand in de winkel die haar bij kan houden. Ieder vrij momentje brengt Hen nie dan ook door op de training van de Athletiekvereniging te Dordrecht. Door de week rent zij door de winkel, 's Zondags draaft zij over het sportveld. De 14-jarige Riet Miener heeft het record koffie-verkopen op haar naam staan met 150 pak. En zij is vast van plan haar eigen record zo vlug mogelijk te verbeteren. De hobby van Willy Bons (2" jaar) uit Sliedrecht is het verko pen van Oscablokken, steeds meer Oscablokken. In de wedstrijd „Wie verkoopt het hoogste aantal Oscablokken", streden Hennie van der Ven en Willy Eons enkele we ken geleden om de eer. Zij gaven elkaar geen duimbreed toe, tot op de laatste dag van de wedstrijd tegen 6 uur een klant In de winkel kwam om wat chocoladerepen. Vervolg pag. 2, kol. 1 en 2 Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, zegt een spreek woord. Districtsleider-Oost, de heer M. B. Middelkoop (52) uit Bilthoven, heeft kennelijk de juistheid van dit gezegde nog eens willen bewijzen. Toen hij nog heel jong was, wist hij al wat hij zou worden: Kruidenier, net als zijn vader en grootvader. Met dat doel voor ogen volgde hij dus in Amersfoort de Middelbare Handels school, waarover in die dagen, om in stijl te blijven, de heer Peper de directie voerde. Tussen twee haakjes dezelfde heer Peper, volgens wiens ideën zeg maar half Nederland het boek houden heeft geleerd. Alvorens na zijn eindexamen in de Scherpenzeelse kruideniers zaak van vader te stappen, leek het de jonge Middelkoop wel nuttig een beetje kantoor-ervaring op te doen. Juist toen hij meende genoeg gezien en geleerd te hebben,verkocht vader zijn bloeiende dorpszaak aan een vreemde. „Jij geen kruidenier, jö," moet-ie toen in goed Gelders dialect tegen zoonlief gezegd hebben. „Da's hier een veel te klein gedoetje voor jou." aantrekkelijk Chef Smit, van Dordrecht, Voorstraat, uit handen van de heer J. Legerstee in ontvangt de le Zilveren P'us-Pluim de vergaderzaal op het Hoofdkantoor Van verschillende kanten ontvin gen we het verzoek of het mogelijk was, dat het perso neel zegeltjes kocht, zonder boodschappen te kopen. Dit kunnen wij niet toestaan en voor het personeel geldt dus hetzelfde als voor de klant. Bij iedere gulden boodschap pen kan men een zegeltje ko pen. Voor het personeel is het echter aantrekkelijk om bij de „Stichting Spaarfonds Albert Heijn" te sparen. Men ont vangt dan een vaste rente van 3,9 dus ruim 1 meer dan bij de spaarbank. Bovendien ontvangt men een toe slag op het bedrag van deze rente, die neerkomt op 1/5 van dit bedrag voor elk ge heel procent dividend, dat op dc- gewone aandelen van Al- bert Heijn N.V. boven de 5 wordt uitgekeerd. Over 1953 was het dividend 9 dus de spaarders van het A.H.-Spaar- fonds ontvingen nog eens ex tra 4/5 van het rentebedrag. Was deze rente dus 10.dan ontving men extra 4/5 x 10 - 8.-. Omgerekend wil dit zeggen, een uitkering van maar liefst 7.04 procent. Daar de rente van een obligatie bij het zelfde di vidend 6 is, spreekt liet vanzelf, dat het Spaarfonds voordeliger is. Men kan door storten op het kas- lijstje lid worden van het Spaarfonds en ontvangt iede re periode een overzicht van de stand van zijn spaarreke ning. Heeft men onverwachts geld nodig, dan betaalt de chef uit. Deze regeling geldt uitsluitend voor het personeel van Albert Heijn N.V. De TOESLAG op de rente is ge limiteerd tot 200.Daar boven wordt alleen 3.9 ren te gegeven. Hoe welgemeend het onherroepe lijk besluit van vader was, voor de jonge Middelkoop was het een teleurstelling. Om zijn roeping voor het gruttersvak toch te kun nen volgen, solliciteerde hij naar de post van bedrijfsleider in een levensmiddelen-grossierderij in Steenwijk en werd prompt be noemd. De vreugde daar bleek maar van korte duur te zijn. Toen de baas weldra overleed, werd de zaak ge liquideerd. De jonge Middelkoop .erd voor een keuze gesteld. Een eigen zaak. Het werd een radicale keuze. In Barneveld, de streek waarvan hij de bevolking sinds zijn kinder jaren kende, opende hij een eigen kruidenierswinkel. En omdat hij en zijn vrouw, die hij inmiddels aan zijn zij gekregen had, uit het goede hout gesneden waren, lukte het. Er werd daar in luttele jaren een goed beklant bedrijf opge bouwd, waar de heer Middel koop nu op dit ogenblik wellicht nog in grijze stofjas achter de toonbank gestaan zou hebben, als Ja, alsna tien jaar mevr. Middelkoop niet met haar gezond heid was gaan sukkelen. Een triest hoofdstuk in het levensboek van Middelkoop heel goed. En toen er dan ook een rayonleider gevraagd werd bij Albert Heijn, solliciteerde hij. Hij had zijn benoeming al in zijn zak, voordat hij zijn zaak nog verkocht had. Of-ie er spijt van gehad heeft? Het is overbodig deze vraag te stellen. Wie deze districts leider kent robuust, zake lijk, maar altijd redelijk in zijn oordeel, en dus de ver trouwensman van velen weet het antwoord al. Met heel zijn hart heeft hij zich weer aan deze nieuwe taak in zijn leven gewijd. En het was hem wel toevertrouwd. Twin tig jaar reeds is hij nu aan het A.H.-concern verbonden. Begonnen als rayonleider in Den Haag, werd hem weldra het groter rayon Gelderland toevertrouwd en weer enige tijd later bovendien nog het rayon het Gooi. Zeventig za ken had hij op dat ogenblik onder zijn hoede. Thans zijn het er voor hem als districts leider ongeveer 150. En weet U wat het grappige van deze hele situatie is? Als je de heer Middelkoop vraagt,- wat nu precies zijn werk is, dan weet hij dat niet in een paar woorden te dit gelukkige gezin, waar inmid- zeggen, dels ook twee welgeschapen zoons „Alles wat met de verkoop te ma- het gezinsleven waren komen ver sterken. vVeldra was het duidelijk, dat me vrouw haar betekenisvolle rol in de Barneveldse zaak, niet meer zou kunnen spelen. Andermaal moest er een keus ge daan worden. Zonder de vrouw ging het niet. Dat voelde de heer ken heeft," antwoordt hij dan. Maar dat antwoord bevredigt hem elf niet. En daarom voegt hij er even later aan toe, dat er ook soms een woningprobleem iets mee te maken heeft. Of huiselijke zorgen van een chef. Of,Nou ja, vult U zelf maar aanAlles wat met de mense lijke kant te maken heeft HÉttter 'f>, Gebrek aan tijd. tfjfe' t.T En wie deze duistere, maar voor 'BR' r insiders toch ook weer duidelijke J^schrijving gehoord^ be~ deze manier van doen zijn onkos- Dit is ons filiaal Renkum zoals de tenrekening knap laag gehouden heer Middelkoop dit na de wapen- heeft. Dat is een erezaak voor stilstand aantrof j hëlh.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 1