AH-WT5IN Va n Lijn tot Linnenkamer Meisj Hei klonk zo geleerd.. es naar „De Zandhoeve Gang lijki op boulevard Waar'n loonstrookje al niet goed voor is peper ew jout De vier geleerden AH-FLITSEN KHMlir Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e Jaargang - No. 2 Februari 1955 Verantwoordelijk eindi-edacteur J. Ph. IJpma, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mee: Arbeidsstudie Diversen M. Barette Muziek J. Ph. Bartelson Personeelfonds J. Boon Diversen Mej. T. van Gog Volkshogeschool J. Janse Diversen Mej. T. Kwast Volkshogeschool W. v. Maltha Peper en Zout H. A. v. Petten Toneel G. A. v. Rooyen Óntsp. ver. A. Stens Dure Eendjes C. v. d. Vliet Ko Lagrand E. Vonk Schaken S. Vos Bridge Druk: Ramshoi-st, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Een knagende onrust heeft zich ons ons meester gemaakt, sinds wij Het Parool van 18 December gelezen hebben. Altijd grijpen wij het allereerst naar Pa Simpelman. Wij hebben waardering voor hem. waarschijnlijk omdat wij zelf ook een simpel man zijn. Wat wij graag wilden weten was, wat er op de buiken van die groetende heren geschreven staat. A.H. konden wij lezen, maar verder Wij hebben Wim van Wieringen niet durven opbellen. Misschien heeft hij helemaal geen Albert Heijn bedoeld en dat zou een grote teleurstelling zijn. Het was kwart voor twee. Dus dat betekent aankleden voor de trein van halfdrie. Op het station aangekomen, moesten we nog 5 min. drentelen voor de trein binnen kwam. En toen wij daar in waren was er geen zitplaats meer. Dus dat was staan tot Alkmaar. Van Alkmaar af moesten we met de bus naar de Zand hoeve, daar is de Volkshoge school. Daar moesten we ook ïl staan in de bus. Eerst waren we wat zenuwachtig, want we waren nog nooit op een hoge school geweest. En het woord je hogeschool klonk ook zo geleerd. De bus stopte voor het Voorhuis. Wij er uit. Toen was het eerst nog klimmen, want het gebouw ligt nogal in de hoogte. We waren doodop, want we hadden onze kof fers ook nog bij ons. Eindelijk waren we bij de deur en de dames kwamen al naar buiten om kennis te maken en de slaap plaatsen aan te wijzen. Je hebt er allemaal verschillende namen voor als: Dromenland, Sterren wacht, Kippenhok, Tortelhok en Panopticum. Daar lagen er twee i van ons. Erge leuke slaapplaatsen wai*en het. Je sliep met acht meis- J jes op een kamer. Er stonden twee bedden boven elkaar. Voorgesteld. Nadat we onze koffers hadden weggezet gingen we thee drinken en werden de regels van het huis voorgelezen. Daarna werden de meisjes alle maal aan elkaar voorgesteld en hoorden we van elkaar wat hun beroep was. Nu, het waren alle maal plattelanders. En wij met z'n vieren stadsmeisjes. Maar reuze leuk gaan ze hier met elkaar om 's Morgens was het om zeven uur opstaan, om kwart voor acht ont bijten, waaraan een lied vooraf ging. Dat was om wakker te wor den. Na het ontbijt moest je je bed opmaken en dan volgde prac- tisch werk, zoals wrijven, stoffen, dweilen en vegen. Om tien uur, na het koffiedrinken begonnen de lessen. In het begin ging het nogal veel over het plat teland. Daar moesten we eerst even in komen. 's Avonds verlangden we erg naar ons bed. En als we daar in lagen, sliepen we de eerste uren nog niet. Truus van Gog sliep bij mij op Panopticum. Op 't Oude Hof, dat ligt verderop, lagen de jongens Dat waren onze mede-cursisten, waar we veel mee samenkwamen Enkele meisjes wisten op de slaapzalen te komen en hebben de pyama's van de jongens aan el kaar geknoopt. Wat ons natuurlijk heel wat lol opbracht. Als je op school met meetkunde begint, dan is de „lijn'' de eerste figuur, welke wordt geleerd. Hoe weinig besef je dan. dat. wat hier het eenvoudigste is. later zal blijken één der belangrijkste dingen in het leven te kunnen zijn. Ik moest hieraan denken, toen ik om 12 uur in de gangen van de fabriek liep. Met een beetje fantasie kon ik mij voorstellen op een boulevard aan zee te lopen. De stevige bries in de vorm van tocht was duidelijk merkbaar, men zag vele schonen in witte nu ja. witte) kledij zich. min of meer heupwiegend, naar de uitgang begeven. Het was een interlocaal gezelschap. De zon ontbrak, doch zulks gebeurt ook wel eens aan zee. Bij het gadeslaan van het vrou welijk gedeelte (honni soit, qui mal y pense) kwam de „lijn" in nijn gedachten. Ik zag d? A-lijn (American style overall), de H-lijn (schort-model) en by enke len zelfs de nieuwe AH-lijn (Au drey Hepburn-Iyii). Denkende aan de mode-ateliers van Dior en de weduwe Fath, kwam de idee bij mij op, ons eigen atelier, genaamd Linnenkamer, te bezoeken. Geen wegwijzers, geen lichtreclames, zelfs geen aandui ding op de deur. U kent echter het gezegde „Goede wijn behoeft geen krans". Ijverig gezelschap. Ik trof hier een ijverig gezelschap dames. De ene was bezig gaten aan elkaar te knopen en zó weer een muts te repareren; de ander deed juist weer het tegenovergestelde, want deze was bezig op de machine (eigenlijk door middel van de ma chine) gaatjes vol te stoppen met garen en het was maar knap, dat ze steeds op tijd haar vingers van de gretig op en neer gaande naald wist weg te trekken. Weer een ander was bezig stukken in te zetten, want ge looft U maar, dat er niets wordt af gekeurd. wat na reparatie nog goed bruikbaar is, al is het maar voor zeer vuil werk. De vierde van het klaver blad zat rijstzakjes om te toveren in mouwen, d.w.z. ze maakte er mou wen van. Even later was men bezig met reparatie van handschoenen. Natuurlijk moet er ook nog admi nistratie gevoerd worden, maar ze zijn daar van alle markten thuis. Flatteus. Ik vroeg hen, of er wel eens lasti- gen waren, die öf hun muts niet flatteus genoeg vonden, öf de maat van de schort niet volgens de laatste lijn achtten. Dit viel over 't algemeen best mee, alleen was er een man, die nu niet altijd „vrolijk" kijkt, als zijn sloof niet volgens de laatste mode zit. Of er wensen waren Zeker, twee, n.l. een tussentijds kopje koffie en als hartewens: radio. De radio is inmiddels al aange schaft. Maandag 24 Januari werden wij opgebeld door de firma Metz te Amsterdam met de vraag: ..Werkt bij U een zekere Zandvliet. Wij hebben een poriemonnaie gevon den met een loonstrookje waarop zijn naam staat!" Hoe het verder ging kunt 11 be grijpen. Wij hebben er geen gras over laten groeien om Z.. die nu niet bepaald op zo'n snelle en correcte eerlijke vinder had dur ven hopen, het goede nieuws te vertellen. Tegenover alle sombere geluiden, die we tegenwoordig horen over oneerlijkheid enzovoort, verheugt het ons ook geluiden als deze te kunen laten horen. Zomerhuisjes fabriekspersoneel In de vergadering van Directie en C.C. is de vraag gesteld of het mogelijk was voor fabrieksperso neel zomerhuisjes te huren. Hoewel de Directie niet bereid is in financieel opzicht tegemoet te komen aan deze vraag, wil zij wel bemiddeling verlenen bij de even tuele inhuur of bij het leggen van contacten met eigenaren van zo merhuisjes. Teneinde een duidelijk overzicht te hebben van de vraag naar zo merhuisjes, verzoeken wij dege nen, die gaame geholpen zouden willen worden contact op te ne men met de voorzitter of secre taris der C.C. vóór 1 Maart a.s. Niet meer verlegen. Nu zal ik U iets over de lessen schrijven. Die waren heel interes sant. Eerst b.v. woord en gebaar. Dat ging om verlegen meisjes over hun verlegenheid heen te hel pen door 'n toneelstukje op te voe- .•en. Zo werd er één opgevoerd met als onderwerp Mens en Dier. We werden in groepjes van zes verdeeld en hebben zo allemaal een verschillend stukje opgevoerd. Bloemen schikken. Daarbij moest je zelf een vaasje met bloemen vullen. Of een potje opmaken. Met het groen uit de bossen kun je heel leuke bloem- stukjes maken. Maar ja, het kan moeilijkheden opleveren. Want 't lijkt gemakkelijker dan het is. Maar ook dat was heel aardig .verk. En dan hadden we excur- sie's naar Wognum en Hoogwoud met de cui'sisten van het Oude Hof, waarover je met z'n vijven een verslag moest schrijven. Een jongen schreef het verslag dan. Hij vroeg aan ons of het goed I was. En dan werden die verslagen vooi-gelezen als ze allemaal bij el kaar waren. Dus daar kon je ook nog wat uit leren. Verder hadden we volksdansen en zang, iets, dat je helemaal niet meer vergeet. En het was af hoor! En dan hadden we weer eens een Dominee die over het feestcultuur sprak. Dat was ook heel interessant. Een an dere lezing ging over het onder werp Hoe ontwikkelen wy onze smaak? Dat ging er eigenlijk over, wat voor kleurtype je bent en wat je het best staat. Verder over wo- ningir richting. Nu, dat was het een en ander wat we al zo gedaan hadden. Ik zal jullie eerlijk vertellen, dat 't best meegevallen is, al waren de eerste twee dagen dan vreemd voor ons. Het eten daar was ook prima in orde. W.ant 's middags werd er als raven naar de tafel gerend. En dat was een goed teken voor de kokkin Cobi. Met mej. Geertsema, die daar de leiding over ons had was best te praten als je iets niet begreep. TINI KWAST. dat bij de wegenwacht de motoren met zijspan hebben afgedaan, om dat trucks beter schij nen te voldoen dat de heer Koomen dacht, dat er Maandag 31 Ja nuari nog voor hem werd gevlagd. OtS* ..Laat de motor niet afslaan. Jaap!" dat het bordje vermoedelijk als gevolg van het vreselijke lawaai is verdwenen; WIST U dat op zekere plaats in het O.G. een bordje ver dwenen is; dat de tekst ongeveer luid de: „Gelieve geen peukjes hierin te wer pen, daar zijn de as bakjes voor"; dat de amateurs hun beste beentje weer niet heb ben voorgezet; „Wel gefeliciteerd, juf frouw, en hier is een cadeautje voor 11: Van Dale's woordenboek" Kan ik de heren misschien van dienst Ik kan niet minder doen sinds ik „coupons" knip Klant-aandeelhouder! Ik voel me nu mede ver antwoordelijk voor deze zaak. dus een beetje meer enthousiasme, chef! 'k Ben nu ook coupon knipper! Volkshogeschool-Alphabet A is de Afwas, die hoort bij 't practisch werk. B is het Bloemen schikken, dat was heel leuk. C was Cobi uit de keuken, die zórgde voor lekker eten. D waren de Discussiegroepen, in tweeën verdeeld. E de Excursie naar enige plaat sen in Noord-Holland. F was de Feestcultuur door een dominee besproken. G is juffrouw Geertsema, die de leiding had. H is Handenarbeid, wat ieder goed beviel. I is ledereen die was het naar de zin. J dat waren de vier Jongens, die door het ijs zakten. K is de Koffie waar we altijd trek in hadden. L is de Leiding, die door heel goed in orde was. M was de Middagmaaltijd, waar we als raven op afvlogen. N was de Nabespreking over de cursus. O dat was Opstaan waar we wel eens geen zin in hadden. P was de Postuitdeling waar een ieder naar verlangde. R was de Rondrit met de bus door Wognum. S was de Sneeuw, waar flink mee werd gekogeld. T de Tekenwedstrijd, een aar dig spel. U dat waren de Uren, die voor bij vlogen. V dat was de Vrije middag, waar we allemaal gebruik van maakten. W was Woord en gebaar ge geven door mej. A. Top. IJ was Ijverig wrijven en boe nen voor het vertrek. Z is de Zandhoeve. waar ie dereen naar toe moet gaan.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2