J Waarom dit jaar zuurder? Bijzondere eigenschappen Spaanse sinaasappelen Slecht fietsen Kienavond Den Haag 132000 kop en schotels per jaar A/. zes jaar lang klopt mej. G. Marcus iedere ochtend en iedere middag aan alle deuren, die het kantoor van Albert Heijn in de Westzijde telt. Zij wordt nooit met een onvrien delijk gezicht of met de opmerking,,Ik heb nu geen tijd" ont vangen. Voor mej. Marcus heeft iedereen een paar minuutjes vrij. Zij voorziet namelijk het kantoorpersoneel en het personeel mIS op'he? AH-FLITSEN 't Is opvallend hoe zeer de laatste weken de gouden appeltjes uit Spanje in de Nederlandse publieke belangstelling staan Damesweekbladen, plaatselijke couranten, ja zelfs radio geven berichten over de smaak en kwaliteit van een der heerlijkste vruchten der aarde. Men hoort allerwegen dat de smaak niet meer zo is als vroeger. Kwalitatief zijn ze ook iets minder. Waar schuilen de oorzaken? Een goede kwaliteit Spaanse sinaasappel is niet uitgesproken zoet. Althans wanneer we maatstaven aan gaan leggen in vergelijking met de tropische vruchten. Een sinaasappel clie binnen de keerkringen groeit en van zich ze'f een geel groen jasje heeft in plaats van dat heldere oranje blousje, waarvan de afscheidingen tussen de partjes hard en moeilijk verteerbaar zijn. die sinaasappel is uitgesproken zoel Echter een geheel eigen zoete smaak, totaal verschillend van fruit dat in subtropische gewesten lot volle wasdom komt. D\ fruit is iets rinziger, iets pittiger, vertoont meer eigen smaak en I aroma. Perst U maar eens een goede Spaanse- en een Florida sinaasappel uit. Geheel verschillend is dan de smaak en dd^ aroma van het verkregen vruchtensap. Wij dienen de Spaanse sinaasappel te beoordelen naar zijn eigen merites. Men kent i Spanje streken waar uitgesproken zoete sinaasappelen vandaa komen. De z.g. Malaga- en Sevilla-appels die eind October geoogst worden, z.jn zoet, maar van een zoetheid die door het Nederlandse publiek niet wordt gewaardeerd. Dat nare, intens, suikerzoetachtige, wat heel goedkoop snoepgoed kenmerkt, dat een flauw-weeë nasmaak heeft. Wij waarderen juist in de Spaanse sinaasappel dat heerlijke frisse, dat geheel eigen aromati sche, die typische voor Spanje zo kenmerkende smaak. Wanneer een Spaanse sinaasappel wordt gege ten, dient men hem te brengen op de temperatuur, waarin hij in het land van herkomst ook geconsu meerd wordt. Zorgt dus minstens voor ka mertemperatuur en eet hem nooit koud. Wanneer TJ dan gaat pellen en doorbreken, dan ruikt U de inhoud al. Is het vruchtvlees dan geel en vertoont het partje droge vlekken, dan heeft U te ma ken met een mindere kwali teit en zal de smaak naar verhouding zyn. Is het vruchtvlees zacht-rood en schijnt het door de vliezen heen, dan kunt U er van op aan, dat U een heerlijk exemplaar onder han den heeft. De oogst '53-'54 was, zoals U allen weet, geteisterd door een, naar Spaanse begrippen, hef tige en langdurige vorstperiode. Vorst. Ruim 40 van de oogst was to taal bedorven en zelfs niet meer te verkopen voor binnenlands ge bruik en de sapfabrieken, laat staan geschikt voor export. De bomen zelf hadden zeer veel te lij den gehad en na Januari 1954 was het in Nedexiand dan ook gebeurd met de aanvoer van consumabele Spaanse vruchten. Iedereen dacht dat alleen de getroffen streken ook het volgend oogstjaar de te rugslag zouden ondex-vinden van de teistering. Langzamerhand vat echter de mening post, dat ook de bomen, waar ogenschijnlijk niets aan te zien was, in dit voorjaar nadelige gevolgen hebben te ver werken van de voi'staanslag. In vakklingen beweert men dat het reeds in 1954 aanwezig zijnde vruchtbeginsel beschadigd is in zijn hormonen en dat tengevolge hiervan de kwaliteit van de oogst dit seizoen ook danig wordt be- invloed. De radio, weekbladen en couranten hebben er hun licht ook reeds herhaalde malen over laten schijnen en lichtten het publiek in over deze aangelegenheid. Ook wij hebben in onze winkels een taak op dit gebied. De sinaasappel is, vex-geleken met andex-e jaren, naar onze begrippen en maatstaven die we gewend waren aan te leggen, uitgesproken zuurder. Echter de calorische waarde en het vitaminegehalte is niet minder, integendeel, men be weert zelfs van hoger dan an dere jaren. Juist in dezo dagen van sneeuw, régen, koude en tochtig weer moeten de mensen veel, heel veel si naasappelen eten om zich te wapenen tegen aanvallen van verkoudheid, griep en andere nare winterverschynselen. Tracht daarom de klanten er van te overtuigen, dat zij de sinaasappelen anders dienen) te beoordelen dan ze normaal gewend waren. De citi'oen en de sinaasappel hou den in vele gevallen de dokter uit huis. Albert Heijn koopt het beste wat in Europa te koop is en brengt dit tegen prijzen, die glans rijk de vergelijking met de con- curi'entie kunnen doorslaap, en... geeft bovendien een attractieve verpakking cadeau. Van de dage lijkse omzet in Nedexiand in dit volksvoedsel dienexx wij ons deel te bemachtigen. We kunnen dit, we bewezen het. Vertelt U de klant dus eens iets over de z.g. zuux-heid, dan kijkt hij heel anders naar U en zal veel meer vertrou wen krijgen dan voorheen het geval was. RUIJS. Hedenmorgen klant in de winkel (man) welke vroeg Hebben jullie varkenspootjes Prompt werd geantwoox-d„Zeker neneei'." waarop de klant direct i'eageerde met: „Dan kunnen jullie slecht fietsen Waai-op natuurlijk veel gelach volgde Weinig woorden - veel succes Hoewel de volledige redactie van de Fiitsen op de kienavond in Den Haag aanwezig was, en bovendien tallozen hun medewei'king beloof den, om een verslag te schrijven, is door een blijkbaar afschuwelijk misverstand geen letter op papier gekomen. Er waren 200 aanwezigen en het millioenste kopje omwassen. Een feit, dat de moeite van het herdenken waard is. Door een ringetje. Mej. Marcus zal misschien wel bezwaar maken tegen het woord worstelen, want zij houdt van haar werk en zij staat met plezier in haar keuken die haar domein is en die er dan ook uitziet om door een ringetje te halen. van het centraal magazijn van koffie en thee. En bij deze hart versterkingen schenkt mej. Marcus al haar klanten een vrien delijk woord en een lach. Binnen 2 jaar wast mej. Marcus haar millioenste kopje om kantoor geliefd maken, het is haar glimlach. Vele gepensionneex-de le den van het kantooi-personeel ko men af en toe nog een kopje kof fie in de keuken halen, daar horen zij dan de nieuwtjes en krijgen het gevoel niet helemaal met hun vroegere werk te hebben afge daan. Ook een verkleumde post bode of een chauffeur zal nooit tevergeefs aan de keukendeur kloppen. Koffiedouehe. Het benauwdste moment, dat mej. Marcus in haar loopbaan als hoofd van de keuken meemaakte weet zij Het was in de vergaderzaal, waar een van de aanwezige heren met zijn hoofd tegen haar dienblad vol met kopjes koffie stootte. Gelukkig wist mej. Marcus het blad recht te hou den en een koffiedouehe te Mej. Marcus is hoofd van de keu ken in het kantoor van Albert Heijn in de Westzijde. Zij zet iede re dag voor zo n kleine 250 man koffie en thee, Daarbij verzorgt zij de lunches voor de leden van het kantoorpersoneel, dat tussen de middag overblijft en ook wan neer er langdurige vergaderingen zijn, zorgt mej. Marcus voor een koffietafel met een hartig hapje. Twee maal per dag wast zij 250 koppen cn schotels af, De koffie van Mej. Marcus is de beste koffie die er in het land geschonken wordt. De heer Legerstee denkt er ook zo over. terwijl de vuile boel van de ZIC'1 no9 goed te herinneren. lunches daar nog bij komt. Dat maakt 2750 koppen en schotels in de week en 132.000 in een jaar. Gelukkig zijn er twee meisjes, Corrie Water en Ilannie Rietveld, die zich samen met mej. Marcus door deze berg kopjes en schotels komen. Maar het leek haar toch het heen worstelen. Binnen twee jaar zal mej. Marcus haar raadzaamst de zaal te verlaten om j weer even op verhaal te komen. Spijkers worden maar al te vaak minachtend bejegend. Zon ge woon roestig geval, wat betekent dat nu en de waarde is meestal zeer gering. Doch hoe belangrijk kan ook één zo'n doodgewone spijker zijn'. Geen wonder, dat er dan ook zoveel spreekwoorden en gezegden zijn, waarin de spij ker voorkomt. Och, ik wil nu ook geen spijkers op laag water zoeken, door te zeggen, dat de hebben een nagel aan m'n dood kist is. maarin filiaal 24, Grote Houtstraat. Haarlem, zaten we altijd zonder touw. Voor het terugzenden van retour-emballage naar Zaandam? Geen touw! Jaren lang gingen we gebukt onder deze touw plaag. TotdatChef Ver mar re op de lumineuze gedachte kwam om in het magazijn een spijker in een stelling te slaan. Vanaf die tijd geldt het gebod, dat alle touwtjes, die om de bis- cuitblikken uit Zaandam komen, netjes achter de knoop worden doorgesneden en op de spijker ge hangen worden. Gevolg?? Touw in overvloed!! Met de Kerstdagen hoorden we de opmerking: „Zal ik er even een touwtje om doen, zonder blikken of blozen! Die spijker is goud (of wel spij kerswaard en het kost geen „spijker", die economische spij ker!! KAREL ROMP

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 3