AH-WTSIN Modern kruideniersvak vraagt goede scholing Uitstekende resultaten het gevolg 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e Jaargang - No. 2 Landelijke editie Februari 1955 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken liedactie H. Valk en A. B. Fienieg Propaganda C. Covers Verkoop G. J. van Hulzen In- en externe betrekkingen A. H. Pilger Opleiding Aan dit nummer werkten mee: J. H. W. Auf dem Brinke Aller Hande stimuleert N. Kalsbeek Trouwe klanten F. Meinders Wij riepen in koor A. Pasman Paramaribo K. Romp De economische spijker Th. Ruys Spaanse sinaasappelen E. Somers Huwelijk niet eenvoudig R. Weizenbach Slecht fietsen Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Nu er zo langzamerhand honderder. verkopers en verkoopsters één of meer dagen een bezoek gebracht hebben aan onze bedrijfsschool te Zaandam, lijkt het ogenschijnlijk overbodig nog iets over de waarde van scholing te schrijven. Van deze honderden hebben toch reeds tientallen, die de moed hadden een briefje te schrijven, hun practijkervaringen doorgegeven. Steeds bleek, dat als U iets geleerd had over vruchten in blik, U vruchten in blik ging verkopen. Was het visconserven, dan werd dit visconserven. Zelfs een artikel waar de klant bijna nooit uil zichzelf om vraagt, dus een moeilijk artikel als wijn, werd de afgelopen winter door velen die op de school geweest waren vlot verkocht. Pakjes Armada werden Zilvervloot of Blue Band. Losse koffie werd Croenmerk. Kent U uw artikel? Dan verkoopt Kent U uw artikel niet, dan bent U een automaat die alleen maar overreikt wat de klant vraagt. Kent ge uw artikel wel, dan geeft U dit een zekere voldoening en voelt U zich een persoonlijkheid. U bent iets! U kunt echter begrijpen, dat 't on mogelijk is, dat alle 2000 verkoop sters en verkopers meerdere keren per jaar op de school komen. Wij zijn al blij als dit één maal per jaar gebeurt. Moeten wij nu zolang met de han den maar in de schoot zitten? Verre van dat! Iedere dag, iedere week bestaat er gelegenheid naast de praktijk ei-varing, uw kennis te vermeer deren. Instructies. Uw chef geeft regelmatig zijn in structies. Uw oudere collega's kunnen hun kennis aan U door geven. Regelmatig komen uit Zaandam personeelsmededelingen (met de bekende blauwe rand). I Flitsen en ander schriftelijke scho- lingsleetuur. Ook de huisorganen I voor de huisvrouw, zoals Libelle, Goed Nieuws, Eva, en niet te ver geten ons eigen orgaan: Allerhan de, staan vol interessante lectuur. Want wij moeten weten wat de klant met de door ons te verkopen artikelen doet. De moderne huisvrouw. Weten wij dit, dan kunnen wij pas de juiste service geven het juiste advies over kwaliteit, smaak, het be- waren en de bijbehorende artikelen. Misschien zegt een enkel van LI: ..Dat weet de huisvrouw beter dan ik. Bovendien laat zij zich door mij niets gezeggen"Dat de huisvrouw het beter weet, is tegenwoordig nog niet zó vanzelfsprekend als vroeger. In de tijd van onze oudere chefs lag dit héél anders. De huisvrouw, die toen zij haar loopbaan begon voor de toon bank kwam, was meestal in het huis houden doorkneed. Zij was öf bij moeder geschoold öf zij was in dienst betrekking geweest. Koken kon zij reeds jaren vóór zij zelf een huis houding ging stichten. Maar nu De dames komen van kantoor, uit de fabriek, van het atelier, uit de winkel. Zij horen, dat zij een wo ning kunnen krijgen en binnen een week zijn zij gebrouwd en moeten Wat kent U er van? (ANTWOORDEN) 1. Onze heerlijke Haze laars zijn vooral zo lekker, omdat ze een zachte vul ling hebben van chocolade met hazelnoot. Om deze zachte vulling zit eerst een effen laag en daarom heen een gestreepte laag. Om deze gestreepte laag te krijgen (ook bij peper munt- en kaneelkussentjes), legt de suikerbakker een donkere en een lichtge kleurde warme en taaie suikermassa op de werk bank precies tegen elkaar. Met een schaar knipt hij de strook in drie stukken en legt deze stukken na ze te hebben uitgerekt, naast elkaar. Zo krijgt U een stuk suikerdecg, dat op een gestreepte lap stof ge lijkt. De zachte vulling wordt, na eerst met een stevige laag te zijn bekleed, midden, op de lap gelegd en erin gewikkeld. Het geheel kpmt nu in een speciale machine, die de enorm grote Hazelaar uit rekt tot een smal lint. Dit lint wordt in normale Ha zelaars geknipt. Naar uw filiaal gestuurd krijgt 11 een buitengewoon lekker snoepje, dat gezien de prima kwaliteit van de grondstoffen en het vele werk zeer voordelig is! Werk U er ook eens extra mee en U zult blijvende klanten winnen. 2. Hoe komt de smaak aan de kaas? De kaas komt, zoals U. al len weet, van de melk. De ze melk wordt zo vers mo gelijk in grote kuipen ge daan en iets verwarmd. Bij deze melk komt nu strem sel. Al roerende „stremt" de melk. Er vormt zich een dik en een waterig ge deelte. Dit waterige ge deelte (de „wei") laat men weglopen en de dikke mas sa wrongelwordt na nog te zijn nagewassen in vor men gedaan (Edammer of Gouds model). De wrongel heeft nog geen smaak. Komt de wrongel uit de vorm dan heeft ze wel de vorm van de kaas. maar alle smaak moet er nog aan komen. Eerst gaan deze jonge kazen in een pekelbad. Langzaam dringt dit zout in de kaas en aan de bui tenkant ontstaat een korst. Uit de pekel gaan de kazen op de stellingen en hier gaat er wat i n de kaas gebeuren. Er zitten name lijk bacteriën in de kaas en deze komen tot verdere ontwikkeling. Deze bacte riën geven de smaak aan de kaas. Hoe .meer deze verschillende bacteriën zich ontwikkelen, hoe rijper de kaas wordt. Van jong tot oud wordt de kaas steeds pittiger. Jammer genoeg zijn alle bacteriën geen smaakverbcterendë bacte riën. Er zijn er ook, die de kaas kunnen bederven. U ziet wel eens kazen, die in het midden los beginnen te staan. Dan moet U er vlug bij zijn. De kaas is nog net goed, maar over een paar dagen kan de kaas onge nietbaar zijn. Een andere keer zullen wij wel eens wal meer hierover vertel len. Voorlopig weet U, dat de bacteriën de smaak aan de kaas geven! 3. Tomatenpurée kan vele gerechten smakelijk maken. Ten eerste gerechten als macaronie -f- kaas stuk jes vlees, witte bonen en slaatjes. 4. Bij „mie" denken wij aan: Sajoeran kring (ge droogde groenten), stukjes vlees, ei, ketjap en even tueel sambal en kroepoek. 5. In een staande fles be vindt zich boven de wijn lucht. Deze lucht komt door de uitdrogende kurk in aanraking met de bui tenlucht. De zuurstof van de lucht binnen en buiten de fles doet de wijn verder gisten, in ongunstige zin. Ligt de fles, dan blijft de kurk vochtig en de buiten lucht komt niet de in de fles aanwezige lucht ver versen. De wijn rijpt nu zonder te bederven. 6. Het sealen van kaas be staat hieruit, dat men met een warme bout het seal- papier luchtdicht om de kaas smelt. Nu moet men er aan denken, dat het pa pier strak slaat en dat U de dicht te smelten naden op de korst van de kaas samensmelt. De hete bout mag niet de snijvlakken van de kaas raken! 7. Noorse visconserven mo gen niet bewaard worden. Snel uitverkopen. Het zijn half-conserven, die spoedig „bol" gaan staan. Moeten wij ze bewaren, dan zo koel mogelijk (vitrine). 8. „Mevrouw, moet het droogkokende of paprijst zijn?" Probeer er achter te komen wat de klant van de rijst gaat maken. Bij rijst komt altijd iets dat er de smaak aan geeft. Suiker, boter, bessensap, pruimen en abrikozen, In dische artikelen. Rijst geeft „bijverkoop"Als LI er ten minste aan denkt! 9. Blauw of blauwgroen. De witte kleur van rijst wordt mooier door een blauwe of groene onder grond. Denk maar eens aan de huisvrouw die „blauw sel" in haar was doet om de was witter te doen lij ken. Klontjes suiker in een blauw-witte zak. 10. Rookworst mag niet gekookt worden, maar „ge weld". Zie beschrijving op zakje van de vleeswaren- fabrikant. Wanneer het water kookt, springt het velletje en de lekkere sap pen lopen er uit. Maar zó dan het eten voor hun man klaar maken. Deze huisvrouw staat er nu heel anders tegenover. Zij leest gretig de artikelen in de damesbladen. Zij luistert naar de radio kook-lessen, en zij is ook bereid iets te vernemen van een goede verkoopster of verkoper, die langs haar neus weg iets ver telt over combinatie-artikelen die met de gekookte rijst of macaroni een heerlijk maal maken. Dit laatste geldt wel in het bij zonder voor de zelfbediening. Zien doet hier in de eerste plaats ver kopen. Ziet de klant naast een pak macaroni de tomatenpurée, dan is het of je de stem van de ver koopster hoort uit een bedienings zaak: Mevrouw, moet er nog een blikje tomatenpurée bij?" Bij de visconserven het pakje toast. Bij de thee, de koffie en de klontjes suiker. Tijdens de scholing zien wij ook hoe iets gemaakt wordt. Ieder deel van de fabriek staat voor de cur sisten open. De smaak beet. Heeft U de scholing eenmaal mee gemaakt, dan krijgt U er de smaak van te pakken. Er staan heel wat namen van ver koopsters en verkopers op een wacht lijst om eens naar de bedrijfsschool te komen. Wij hopen, dat wij in 1955 weer heel wat meer verkoopsters en verkopers op de school mogen be groeten. Ook staat er weer een serie rayondagen op het programma. Deze rayondagen bestaan, zoals enkele van U wel zullen weten, uit een ochtendbijeenkomst in een restaurant, daar horen wij iets over ons werk en na een gezamen lijke lunch gaan wij naar een voor de verkoop gesloten winkel om daar ons hart op te halen aan al lerlei moeilijkheden van het ver- koopgesprek. Aan het eind van dit artikel wil len wij U er op attent maken, dat als U verlangens heeft betreffen de deze opleidingsmogelijkheden, U altijd uw wensen kenbaar kunt maken aan uw chef, uw x-ayonlei- der of ï'echtstreeks aan de be drijfsschool te Zaandam. Wij hebben in Zaandam ook altijd graag wanneer de men sen' in de praktyk van de ver koop en dat kunt U aan ons doorgeven hoe zij een goede verkoop behaalden. De ervaring van een verkoop ster in Groningen kan straks een verkoopster in Zeeland of Den Haag succes brengen. Kaas-sealen: papier strak - hete bout niet snijvlakken raken!

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2