Voor liet eerst in Nederland speciale klanten-obligaties en deze goodwill wordt verkregen door de medewerkers! TSIN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandan Landelijke editie 12e Jaargang No. 2 - Februari 1955 ^WALITfTr Aller Hande heeft contact Thans reeds, na het verschijnen van het tweede nummer van ons klantenblad Aller Hande blijkt, dat in menig opzicht de juiste snaar getroffen is om de belangstelling van de klan tenkring en niet te verge- ten de niet-klantenkring, te trekken. Bewijs hiervoor is de werkelijk overweldigende stroom brie ven, die dagelijks op het re- dactiebureau binnenkomt. Vele brieven bevatten lof over deze opzet, „vvaarby", naar men zegt „nu eens afgeweken is van de traditionele paden en ook lectuur wordt gegeven, waar men als huisvrouw iets aan heeft". De binding, die door deze corres pondentie met „zomaar hon derden en nog eens honderden huisvrouwen uit alle rangen en standen" ontstaat, is van enorm belang. „Het wordt steeds duidelijker, dat bedrijven, die het leeuwenaandeel» van de afzetmogelijkheden be machtigen, veelal die bedrijven zijn, die bij het publiek de meeste goodwill hebben. Wanneer de mensen een bedrijf kennen, er vertrouwen in hebben, geloven dat het een leidende po sitie Inneemt en zijn verkoopme- thoden waarderen, dan zijn zij geneigd ook zijn producten te ko- Pen ondanks de argumenten die concurrerende bedrijven aanvoe ren. Goodwill is het meest waar devolle bezit, dat een bedrijf kan hebben." CLIFFORD B. REEVES, Vice-President Mutual Life Ins. Co. Neen, dit is geen luchtfoto. De fotograaf stond met beide benen op de grond toen hij deze opname maakte-, althans, hij was met de aarde verbonden via de muren van het fabrieksgebouw van Albert Heijn te Zaandam. Met andere woorden: hij stond op het dak en genoot daar van het ruime uitzicht over Zaandam, dat al zo menige dakbezoekervan onze fabriek heeft getroffen. Bij het bekijken van dit plaatje trof ons de gedachte, dat, al blijft men met beide benen soliede verbonden met de aarde, men toch wel een ruime blik kan hebben. Dat gaat letterlijk op voor deze foto en het is ook van toepassing in figuurlijke zin. Ook zij. die de gedachte hadden de klanten van ons bedrijf door middel van de uitgifte van klantenobligaties rechtstreeks aan Albert Heijn te binden, daarmede meegaande met de moderne stroming in de economie, die genoemd wordt bezitsspreiding. bleken te be schikken over een „verre blik". Zij bleven toch met beide benen op de grond. Intussen, wij zijn er van overtuigd, dat zij die verre blik kregen, staande op het hechte bouwsel van hun ervaring, inzicht en vooruitstrevendheid. De fam. Lankreyer bedankt hier door de Directie en de collega's, voor de attentie en geschenken bij hun 25-jarig jubileum ontvangen. Wat kent U er van? streepjes op 1. Hoe komen onze Hazelaars? 2. Hoe komt de smaak aan de kaas? 3. Een klant vraagt om tomaten- purée. Waarbij kan zij deze straks gebruiken? 4. Een klant vraagt een pak mie. Aan welke artikelen denkt U nu als „bij"-verkoop? 5. Waarom worden flessen wijn zoveel mogelijk liggend bewaard? 6. Wat zijn de voornaamste pun ten waaraan U moet denken als U kaas sealt? (Zelfbedienings- vraag). 7. Hoe lang kunt U Noorse vis- conserven bewaren? 8. Waar vraagt U het eerst om, als een klant rijst vraagt? 9. Ik wil rijst etaleren in een bakje of mand. Welke kleur pa pier kan er het best onder lig gen? 10. Hoe kookt U rookworst? Antivoorden op pag. 2. Klant onder de loupe „Hij is geen onderbreking van uw werk. Hij is het doel daarvan. De klant stoort U niet bij uw bezig heid, hij is er de reden van. Per slot van rekening betaalt hij uw salaris. Hij is niet van U afhanke lijk, rnaar U bent het van hem. Daarom bewijst U hem geen diénst indien U zich met hem be moeit, maar hij U. Hij geeft U de gelegenheid te bewijzen, dat U de juiste man op de juiste plaats bent. De klant is niet iemand om mee te redetwisten, die U imponeren moet, of tonen, dat U er meer van weet, dan hij. De klant is geen materiaal, geen nummer in het klantenregister, geen verkoop weerstand of een buitenstaander in ons bedrijf. Hij is een mens van vlees en bloed, als U. Hij kan grillen hebben, als U. Hij kan eigenwijs en eigenzinnig zijn, als U. Hij kan vooroordelen of dwaze ideeën hebben, als U. Hij kan soms gelijk, soms ongelijk hebben, als U. Maar als hij bij U komt, is hij uw gast. Behandel hem zoals Uzelf als gast behan deld wilt worden." Deze gedachte over de klant is van Heinz M. Goldmann, de be- kende Zweedse verkoopconsulent. Het ligt in de bedoeling de „klan- zuiverste zin van het woord. Met I ten-obligatiehouders" door middel andere woorden, het is volkomen van een speciaal voor deze groep vrijwillig; men kan het als een samengesteld jaai-verslag op de I moderne variant beschouwen op j hoogte te houden van de gang van het spaax-varken of de oude kous. i zaken van het bedrijf. Men belegt namelijk geld uit eigen Naast obligaties is men ook za^ zegels, die de bouwstenen overgegaan tot de uitgifte vox-men voor de obligatie, van spaarbrieven, welke, na Maximaal mag per keer 10 van verloop van 22 jaar recht ge- bet in een vex-koopplaats van A.H. ven op uitbetaling van drie- bestede bedrag worden gespaard. maal de nominale waarde, dat I is 150.—. Bezuspreiaing. Obligaties en spaarbrieven De heer J. W. de Vries, plv. lid kunnen te allen tijde verzil- van de Raad van Bestuur van Al- verd worden. bert Heijn N.V., belast met de fi- De technische uitvoering van dit nanciële leiding van het bedrijf, j project, waarbij het begrip klant Saf tijdens een recent gehouden j geconcretiseex-d diende te worden, bijeenkomst van winkelchefs het is gebaseerd op een zegelsysteem, volgend commentaar op deze ont- aan de hand waarvan men, indien wikkeling. men dit wenst, kan sparen voor de Wij bebben het gevoel, dat wij obligatie. door deze financiële stap meegaan Vrilwillif met 6011 moderne stroming in de Ti-. - economie. De gemeèxischapsge- Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dachte, zowel in algemene als in dat het hxer om sparen gaat in de bedrijfseconomische zin wint veld en het is mede daarom, dat juist UIT „DE TELEGRAAF" een bedx-ijf als het onze, dat steeds Hieronder een alleraardigste reactie'n contact komt met de eindcon- van Gé Dekker in ..De Telegraaf'sument- deze gemeenschapsge- van 2 Februari waarbij hij in- dachte °°k ten aanzien van zijn haakt op onze klanten-obligatie-actie. Maftenkring wil uitdragen. Alle belangrijke bladen in NederlandPat zeggen, dat de klan- hebben grote aandacht gewijd aan ten ar bd horen' zowel wat het deze ontwikkeling. de ™stdeling ba- Klanten van levensmiddelenhedryf Door de uitgifte van winstdelende kunnen obligaties kopen. klantenobligaties is Albert'Heijn thans de eerste Nedex-landse on derneming, die dit nieuwe'econo mische streven naar bezitsprei- ding daadwex-kelijk in dê praktijk brengt. Van de mate van inzicht van de klan ten zal het afhangen in hoeverre men rijp is de, door het bedrijf toegewor pen bal, op ie vangen. Mei andere woorden, in hoeverre men zal inzien welke mogelijkheden hier in zitten en j hoe men dit het beste ten eigen nutte I en ten nutte van de gemeenschap zal kunnen toepassen. Indrukwekkende bijeenkomst. De eerder genoemde bijeenkomst, waarbij alle chefs naar Zaandam waren gekomen en op vertrouwe lijke wijze op de hoogte gebracht werden van de consequenties van dit plan, vond plaats op Dinsdag 25 Januax'i. De heex- G. Heijn ver welkomde de ruim 400 aanwezigen en sprak hen op de hem zo eigen gemoedelijke wijze toe, waarbij hij niet naliet naast lof over de pres taties van het afgelopen jaar, aan te sporen tot nog doeltreffender- productiemethoden in de filialen. Na de uiteenzetting van de heer J. W. de Vries, lichtte de heer Valk in stimulerende bewoordin gen, aan de hand van een fraaie expositie op het toneel van het O. G., de plannen voor de ingrijpende reclame-actie voor dit obligatie plan toe. een rolletje drop! En wanneer ik m'n obligatie-rente komen halen?" Coupures van f 50 voor de huisvrouwen Welslagen beziisspreidingsopzef afhankelijk van inzicht van het grote publiek Ten behoeve van hpar klanten ging Albert Heijn met ingang van 3 Febr. over tot de uitgifte van obligaties met een nominale waarde van 50,ieder. Dit is de eerste maal in Nederland, dat obligaties worden uit gegeven met een zo kleine nominale waarde als 50, Ook het feit, dat deze bestemd zijn voor de klanten van het bedrijf is voor ons land nieuw, waarbij de klant-obligatie houder van het bedrijf dus financieel gesproken rechtstreeks bij de gang van zaken betrokken wordt. Een rente vergoeding boven de vaste rentevoet van 4'% wordt aan de hand van het vastgestelde aandelendividend bepaald. Uitbetaling geschiedt jaarlijks op vertoon van een aangewezen coupon. Men verwacht dat de jaarlijks uit te keren rentevergoeding zal liggen in de buurt van 6%.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 1