AH'WTSIN Van Oost- en Westzijde <YHet Nieuws van alle kanien VanderHazelscM°ns- ij heten welkom peper en AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 12e Jaargang - No. 1 Januari 1955 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJpma. personeelschef fabrieken Redactie: G. J, van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mee: Arbeidsstudie nivprcen M. Barette Ï.Ï.Ï.Ï.Ï.V.Ï.Muziek J. Ph. Bartelson Personeelfonds J. Boon Diversen Th. A. van Duimen Foto's H. Gorter Zuid-Afrika P. J. Goudriaan Tafeltennis A. v. d. Hazel Brief uit Hamburg W. van Maltha Diversen R. J. Sinia Italië G. J. van Urk Schietwedstrijden J. Woudt Foto's Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Afrika op zichzelf is een stuk na tuurschoon. Je hebt hier wel 10 verschillende stranden en het is li. I Ier overal even mooi. De warme Ulga s nieuwe werkgever is koning mode dag:en wolden ililn strand door- 3 gebracht. Is het niet zo erg warm (Van onze ex-collega, de heer Gorier) Kaapstad, 29 December 1954 Vanmorgen kreeg ik met de post de A.H. Flitsen. Nou, ik kreeg net een gevoel of er een goede vriend bij me binnen kwam huppelen. Je mag nou wel eens gemopperd hebben, maar even doet het je wat van binnen als je het nieuws leest van de zaak waar je de laatste 4 jaren gewerkt hebt. Het is werkelijk een pracht-idee om de emi granten een krantje te sturen. Ik had eigenlyk het idee dat ze me al zo'n beetje vergeten waren. Ik heb n.l. naar mijn oud-collega's ook een brief geschreven, maar daar nog steeds geen antwoord op gehad Wij zijn hier eigenlijk in een opgeschud bedje terecht gekomen. Toen .vij van de boot afstapten werden we opgehaald door mijn schoonvader en in de tijd van een half uur zaten we in ons eigen huisje. Helemaal compleet ingericht. Toen hebben we eerst 14 dagen vacantie genomen. Eigenlijk zou ik bij een chocoladefabriek be ginnen als monteur, maar ze kwamen vragen of ik zin had om stempelmaker te worden. Toen heb ik direct toegehapt en verdiende gelyk 3 pound meer dan by de firma waar ik eerst zou beginnen. Als je werkt zijn je verdiensten ïoog en sparen is heel goed moge lijk. We hebben er geen spijt van Jat we zijn weggegaan. DlGA BOON. 17 jaar oud. werkt nu twee jaar op de afdeling personeelszaken. Prettig vindt ze haar werk. Maar toch Zij is eigenlijk te ongeduldig om een hele dag achter een bureau te zitten. Maar wat dan Op leren is Olga ook niet, wat je noemt dol. Helpen in een bloemenwinkel? Bloemstukken schikken? Of werken in klein kunstzaakje? Olga houdt van mooie dingen. Tenslotte liet zij zich testen. Alles ver wachtte zij daarvan, maar toch niet die f uitslag mannequinOlga mannequin, j Zij moest even aan het idee wennen, maar vond het steeds aantrekkelijker. Thuis echter, waren de familieleden niet zo enthousiast. Haar vijf broers vonden het maar zo-zo, dat hun enige zusje, de benjamin, manne quin zou worden. Maar Olga zou Olga niet zijn, wanneer zij haar zin niet doorzette. Dus volgde zij een cursus voor mannequin in Amsterdam bij mevrouw Suzette Nibbeling. Zij moest opnieuw leren lopen, I Contract, leren draaien en leren glimlachen. r7-- T 6 IZij heeft al een contract voor een Half Januari is de cursus afge- modeshow in haar zak. Twaalf IoPen- I dagen lang zal zij in Maart op de dan ga je de bergen of het bin nenland in. En dan Kaapstad zelf. Dat is een wereldstad. De Kalverstraat is er leeg bij. Alle rassen en kleuren lopen door elkaar. Zuid-Afrika is een land van con trasten. Het is een hard land. He* is werken geblazen. Als je 's mor gens niet lekker bent kun je niet even naar de dokter gaan. Dat kost tijd en geld. Je hebt hier geen ziektewet of zo. Werken, is de boodschap, anders krijg je niets Doet U vooral van ons de groeten aan alle kennissen bij A. H. H. GORTER, 5 Kings Rd.: Brooklyn Kaapstad, Zuid-Afrika. DE KAASAFDELING zén van de afd. waarin de komen de maanden de ergste kou wordt geleden. Is het daarom niet jam mer, dat cr nog lieden in de fa briek zijn die ons iets warms mis gunnen. Want wat is het geval de afdelingen die in de kou wer- 1 ken, kregen eenmaal 's nnddag: Huishoudbeurs in het R.A.I.-ge- 3nei"t inplaats van thee. Nu, u bouw zomerjurken- en mantels kun.t begrijpen dat wilde er we' ihowen. Voor deze show was ilechts één maat 38 nodig (Olga's naat) en er waren dertien meis- es, die evenals Olga dit begeerde :ontract wilden krijgen. Olga gaf zich geen schijn van het was net als een engeltje op je tong Wij in onze nopjes, hopelijk blee' dit de hele winter zo. Maar nee hoor, de volgende dag ging de te lefoon, en weer klonk de stem var de heer Kleij ,,Thee halen". Af- kans en vatte het proeflopen gelopen was het al weer. Er wa- Nieuw personeel fabriek: J. C. Bonne B.F. W. F. Kruyff K.B. H. J. Werkhoven V.A. R. A. Huisman T.D. H. A. KnopperLab. W. J. G. Nassau K.B. W. F. Kruyff L F. Hoofdkantoor: M. Herman Reel. Afd. Geboren 10 December 1954: Cobl v. d. Stadt H.K.) 13 December 1954: Gijsbertha van Geffen (S.B.) 22 December 1954: Akke Fok- ke (K.B.) 25 December 1954: André Da niël Schoolenaar (K. B.) 6 Januari 1955: Johannes Ger- rit Gerritsen (K.B.) 3 Januari 1955: Yvonne van Wijngaarden (Exp.) 12 Januari 1955: Yvonne Ver meer (T.D.) Verloofd: 25 December 1954: A. Tolman en C. Zwart (Holl. afd.) Ondertrouwd: 14 Januari 1955: A. F. Vellinga en F. A. van den Dor pel (Lab.) Getrouwd: 5 Januari 1955: M. E. Clerc en J. P. Bok (S.B.) eigenlyk op als een soort test. Stom verbaasd was zij, toen zij na afloop de gelukkige bleek. Zij was nog niet eens een volleerd mannequin, zy had al haar lessen nog niet achter de rug en werd uitge kozen! Ook de foto's die van haar werden genomen door stonden de toets van de cri- tiek rijkelijk. lind Februari geeft zij haar baan op, want zij vertrouwt er vast op. dat er op haar eerste contract meerdere zullen volgen. Het ligt aan jezelf. Olga heeft gevoel voor mode en een aangeboren goede smaak. Zij kan zo echt gezellig praten over een nieuw jurkje dat zij wil ma ken (zij naait al haar kleren zelf), i Op de fabriek en in de kantoren zullen velen Olga missen, maar zij zelf zal zich temidden van kleren, en te veel afd. die in de warmte werkten, maar ook om snert vroe gen. Daar zijn nu de arbeiders op Ex., Leeggoed en Kaas de dupe van. Ook de kazen zelf leggen zo lang zamerhand het loodje, het zijn net stukken ijs. Eén man loopt daar erg over te treuren en dat is Ome Willem. Ja, u wilt het niet geloven, maar er was een kaas die tegen hem sprak hele verhalen hebben ze elkaar verteld. Als je er dan stiekum achter ging staan, dan lachte je je de stuipen. Als er op de fabriek nog eens de gele trui met de grote L van kampioen leugenaar uitge reikt moet worden, dan moet Ome Wil'em hem hebben. Cees Ris is weer vol van schaat sen dat kunt u wel begrijpen. Elk nieuwsbericht moet hij horen of het gaat dooien of vriezen. H:' is helemaal van de kaart. Van de week moest hij even met een kaas van zachte muziek, "véél" mensen j naar de. westzijde, springt op zjjn en applaus vast gelukkig voelen. Zij beseft goed dat er veel voor oordelen bestaan tegen haar nieu we beroep, maar zij vindt dat dat ligt aan de mannequins zelf. Olga is vast van plan er het beste van te maken. fiets, die glijdt onderuit en Cee: poogde de kaas te redden. Volgen: ooggetuigen moest het toen pre cies op Atlas geleken hebben, de kaas lag op zijn hoofd, en hij op zijn achterwerk. BONAPARTE dat de dijkbus geen rook hol is? dat wij ons zelf vervelend beginnen te vinden? Wedden, dat ik ook zonder bril durf opereren. WIST U, dat het alweer geen schrik keljaar isarme meisjes, dat onze schakers in tijd nood zijn? dat wij een jaar lang geen oliebollen meer kunnen zien, om van appel- I beignets maar te zwij gen en dat het vooruitzicht op Paaseieren ons weer in de verte toelacht? ,]a! hij is gauu Moest die koffer beslist mee? „Hoe kwam dat?" „Ik kreeg die 6 loons verhoging op mijn voet!" WIST U. dat hier iets stond, dat niet gepubliceerd kon wor den? Vaart 't pontje nog, of heeft het ijsvrij? Hamburg 20 8-l-'55. Beste vrienden en collega's, Allereerst zou ik willen beginnen met u ailen een recht goed nieuw jaar toe te wensen. Bij m.jn af scheid is mij gebleken, dat ik meer goede vrienden en vriendinr achterliet, dan ik zelf voor mog lijk had gehouden. Dit heeft mi erg veel goed gedaan en zal mij iiopelijk tot steun zijn in de nieu we werkkring die ik heb aan- .aard. Misschien dat U in Zaandam eni- ..e interesse hebt in de toestanden ui Hamburg? Ik zal dus proberen —o beknopt mogelijk myn persoon- yke indrukken weer te geven, x'oen ik na een goede reis in Ham- ourg arriveerde, voelde ik mij di rect thuis. Plet regende er n.l. nei zo gezapig als w,j in Holland ge wend zijn cn dat is de eerste 4 dagen niet veranderd. Ik kreeg allerminst de indruk in een we reldstad te zijn, want het verkeer was er lang niet zo druk als in Amsterdam. Die indruk verander de echter, toen ik op m'n kamer xwam, want daar hoorde ik dat k 25 DM per week moest betalen zonder eten. Dus toch wereldstad De volgende morgen ben ik naar m n nieuwe werkkring getogen, waar ik hartelijk werd ontvangen. vVe begonnen met een rondgang Joor 't bedrijf, zodat ik m'n eerste ndrukken kon opdoen. Nu, wat Je chocolade- en bonbonafdeling Jetreft, viel dit alles mee. Zij wa- en zeer modern en hygiënisch. De jakkerij echter stamt nog uit de niddeleeuwen, daar is alles nog landwerk, voor een leek is dat .och wel interessant, want men -iet dan nog het echte vakwerk. .Vel viel het mij al tijdens deze ■ondgang op, dat er zeer veel /rouwen werkten en dat deze neermalen werk hadden, dat in Iolland gewoonlijk door manner geschiedt. _ater bleek deze indruk juist zijn. Door veel vragen, kwam L te weten, dat plm. 95 c/c dezer vrouwen getrouwd zijn, maar dat zij wel moesten werken, omdat .iun mannen de kost voor het ge zin niet alleen konden verdienen. Deze vrouwen verdienen gemid deld 85 pf. per uur. U kunt zelf uitrekenen hoeveel dat is, als u /eet dat een Mark 100 pf. is en in Hollands geld plm. 90 cent waard. En daarvoor moeten zij zeer zwaar werken. In de Kerstdrukte /aren dagen van 5 uur 's mor gens tot 9 10 's avonds geen uit zondering. En daarbij altijd angst /oor de werkloosheid, want het vrouwen-overschot in Duitsland s zeer groot. Als ze kleine kinde- 'en hebben, besteden ze die uit in Je zogenaamde Kinder-garten, waar de kleuters dag en nacht olijven. Misschien kunt u nu ook oegrijpen, waarom zo veel Duit sers geen huiselijkheid kennen, want welke vrouw kan na zo'n werkdag nog een goede sfeer in haar woning scheppen Nee, Hollandse meisjes, jullie Duitse zusters hebben het heus niet zo eenvoudig. Voor de mannen geldt, op een enkele uitzondering na, hetzelfde. Hun gemiddeld loon be draagt 1,60 DM en zij kunnen al- een aan wat geld komen, door zeer veel overwerk, wat dan ook veelal het geval is. De bouwvak ken zijn de beste banen in Duits land. Die verdienen gemiddeld 2,40 DM per uur en krijgen bovendien, wanneer zij op afstand van hun woning werken nog 68 DM pen sion-geld. Als u deze cijfers leest, moet u voor ogen houden, dat het levensonderhoud hier beslist 35 dtturder is dan in Holland. Tot zo ver deze indrukken over het le venspeil van de Duitsers, waar wij in Ho'land dus beslist niet jaloers op behoeven te zijn! Wat de stad Hamburg betreft, dat was in deze Weihnacht-tijd een licht-sprookje. De hele bin nenstad was dag en nacht verlicht op een fantastische wijze en ik heb dan ook m'n ogen uitgekeken. De winkels waren van 's morgens vroeg tot 's avonds laat geopend en heel Hamburg deed z'n Kerst inkopen. Want dat Kerstfeest vie ren doen zelfs de armsten nog, al is het hier meer in de Feestsfeer getrokken, terwijl het in Holland meer een religieuze aangelegen heid is.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 2