Heropen'ng filiaal Bloemendaal Heropening Alkmaar, Langestraat Noorderlingen naar zonnige Zuiden Geen Z.B. 's in Ital.ë 4 AH-FLITSEN Het heeft er weer om gespannen in Bloemendaal om onze Z.B. vóór ,,de beste weken van het jaar' klaar te krijgen. Schilders, monteurs, timmerlie- den, kortom alle mensen die met i zo n „verbouwing" te maken heb- I ben, werden als het wai'e door de 1 opdringende en alles voor z.ch uit- 1 drijvende A.H.-schare de winkel uitgedrukt. Filiaal Bloemendaal mag gezien worden van binnen en van buiten. Ter gelegenheid van deze her opening was, behalve de pers, ook een deputatie uitgenodigd van Sa natorium „Brederodeduin". Drie zusters fungeerden als eerste clientele en mochten gratis 2 mandjes met boodschappen vul len. Dat zij deze gelegenheid heb ben benut, zullen de patiënten met de feestdagen wel hebben ge merkt. Het was verheugend en hoopvol voor de toekomst dat er van de zijde der inwonei's al dadelijk zo veel belangstelling was voor deze nieuwe plaatselijke aanwinst. Voor alle medewerkers in dit fi liaal moet het prettig zijn om hier te werken. ±oat deze zaak dus natuurlijk onze oxjzondere belangstelling had kunt J zeker wei begrijpen. In zekere zin hen ik mijix verpakkmgscolie- a van „Motta benijd, urn wel c Op 1 December werd na hai'd en ingespannen wei'ken, te Alkmaar onze 29e zelfbedieningszaak ge opend. Deze nieuwe ZB, gelegen in één der drukste winkelstraten van Alkmaar, kan iedere vergelij- tmaar, Langestraat. S king met de andere zelfbedie ningszaken in de-e zelfde straat glansrijk doorstaan, hetgeen ook wel bewezen weid, door de grote belangstelling van het publiek. We mogen dan ook niet nalaten, de openingsploeg een compliment te maken voor de wijze, waarop hier weer gewerkt is. Speciaal de kaas- en vleeswaren- afdeling viel op door de vak kundige wijze, waarop de heer Louw deze afdeling verzorgd had. De demonstratie met Gelderse rookworst door de Fa. „De Hooi'n" verhoogde de gezelligheid en de omzet in rookworst. Het was buitengewoon jammer, dat chef Fok de heropening van zijn verbouwde zaak door ziekte niet kon meemaken. Verpleegsters van „Brederodeduin" vullen in Bloemendaal hun mandjes. Een geheim ontsluierd Geslaagden Vakdiploma 3 Fü. P. Dautzenbei'g 33 A. Teeseling 295 G. T. M. Peters 179 K. Gouma 14 W. ten Oort 60 A. Zwemmer 132 G. den Drijver 276 J. W. v. d. Wijngaard 27 G. Schuurman 37 Het was voor chef Van Gils een moeilijke taak, om na sluitingstijd nog een St. Nicolaas te vinden, die het personeel, dat een lange dag achter de rug had, nog te doen lachen. Niemand van het personeel had argwaan, toen de oudste bediende aan zijn chef vroeg of hij een uur tje vi*oeger weg kon, in verband met een vergadering. Er waren e zelfs die het voor hem opnam:: en het niet konden waarderen da' hij pas om 20.45 uur weg mocht Na een ieder een plezierige Zon dag gewenst te hebben en ec: goede St. N.colaasavond, vertrol de toekomstige Sint tot niet ver der dan om de hoek van de etala ge naar het bovenhuis van zij: chef, waar mevr. Van Gils al zat te wachten met poeder, lippen stift, lakens en een doos vol hout wol. Wat zag die kamer er uit door al die houtwol! Intussen was het 21 uur gewor den en de laatste klant was dc deur uit, tot daar opeens een St Nicolaas binnen kwam stappen met een grote zak vol cadeau tje: en het niet onbekende boek. Wat een succes, niemand was e" meer moe, en aan het lachen kwam geen einde, nadat men ge merkt had dat het een van de collega's was. Een ieder was reuze in zijn schik met de kleine verrassing, waar de chef voor gezorgd had. Ook mevr. Van Gils werd niet vei'geten. Haar werd het werk boven met het op ruimen van houtwol gemakkelijk gemaakt door het in ontvangst ne men van een stofzuiger. b- J- CREEMERS. Schimmel knipoogde Xienavond te Haarlem succes Dat de Contactclub Haaiiem op ontspanningsgebied de toon blijft aangeven, wei'd op 8 December j.l. bewezen. In zijn openingswooi'd heette de heer L. L. Vermaire de gasten uit Zaandam en 's-Gi'avenhage weer van harte welkom. Hierna werd de eerste ronde van het kienspel gespeeld en voor me nigeen kwam het beslissende num mer uit de zak. Bij die ene zak bleef het trouwens niet, want nadat de heer J. C. Hak j zijn verkooppraatje beëindigd had, bleek dat St. Nicolaas en Zwarte Piet onze Pitmensen niet hadden vergeten. Onder luid gejuich deed de eerbied waardige grijsaard zijn intrede. Zijn trouwe 'knecht voerde de ietwat onge duldig trappelende schimmel, welke met beide ogen beurtelings naar één der Pit-verkoopsters knipoogde, naar het toneel. St. Nicolaas had ditmaal wel een bizonder paard, want toen het oude beestje naast de goede Sint op een stoel had plaats genomen, bleek het, dat het beest goed kon tellen. Over de zindelijkheid van de aloude vos mag echter niets gezegd worden, want het beest wachtte netjes tot het een oude emmer kreeg! Onder uitbundig gezang werden Sint en Piet uitgeleide gedaan en konden de 2e en 3e i'onde van het kienspel worden gespeeld. Alle prijzen kwamen er vlot uit en men aeen kon met gevulde tas en goed humeur huiswaarts keren KAREL ROMP. Waf kent U er van Antwoorden 1. Bij peulvruchten kunnen wij heei wat verkopen. Van veel oeiang is hierb.j de streek waar wij wonen. Zo zal men in Noord-Hol iand grauwe erwten eten met rozijnen, terwijl men beneden de rivieren in Limburg en ook in een deel van Brabant, bijna geen peulvruchten kent. Men weet daai* niet het onder scheid tussen grauwe erwten en capucyners. Wel eet men er erwtensoep. Maar ook weer an- ders dan in het Noorden. Bij erwtensoep eet men in het Zui den vaak pannekoeken. Een vei'koper en verkoopster in de ze Zuidelijke provincies zal er om moeten denken, dat de „im port" wèl andere peulvx-uchten kent. r-ua als U met deze diverse ge woonten rekening houdt, ver kopen wij bij peulvruchten: Spek (dobbelsteentjes), worst, kluif, i'ozijnen, sti'oop, Wor- chestersaus, zuurwaren. Bij bruine bonen voor imitatie- sch.ldpadsoep, kruidnagelen, laurierbladen, wat keri'y. Ver der appe moes. B.j witte bo nen tomaten Ketcuup, to na- cenpui'é en mosterd (voor mos terdsaus) 2. De voedingswaarde van de peulvruchten is hoog (eiwit ten en koolhydi-aten). Ook bevatten zij zeer veel Vitamine BI. (Meer dan vlees, brood en aardappelen.) Doe vooral geen zuiveringszout tijdens het ko ken bij de peulvruchten, want dan verdwijnen de meeste Bl- vitaminen. 3. Witte bonen met tomaten saus! Zowel warm als koud te sexweren. 4. Er z.jn twee factoren waar door gedi'oogd fruit zo voed zaam is. Ie. Het gedi'oogde fi'uit is steeds zon-gerijpt in tegenstel ling met het fruit dat wij vers eten. Dit vei'se fruit wordt meestal vóói'dat het rijp is ge plukt, aangezien het dan beter vervoerd kan worden. Het fruit rijpt bij de groenteboer of bij U thuis. Het zon-gerijpte fruit bevat veel meer suiker en vita mine. Dit hoge suikergehalte is vaak de oorzaak van het wit uitslaan van pi*uimen en vijgen. Dadels hebben ruim 60°'0 suiKer. 2e. Door het drogen gaat een graot gedeelte van het water verloren. Vers fruit bevat 16 voedingsbestanddelen te gen 84 water en afval. Ge di'oogd fx'uit heeft 75 voe dingswaarde tegen 25 water en afval. Het aantal calorieën stijgt bij het dx'Ogen van 327 tot 1485. I Voor ons Noorderlingen, heeft het zonnige Zuiden altijd een 1 bijzondere aantrekking gehad. Het land met de „eeuwig blau- we hemel"de mooie kunststeden en de donkere cypressen" is dan ook voor velen een geliefd, zij het helaas veraf gelegen, reisdoel geworden. Om in dat land drie weken te mogen ver toeven, zij het niet voor vacantie maar voor studiedoeleinden, is dan ook een groot voorrecht. Dit grote voorrecht viel de I schrijver van dit stukje ten deel juist voor hij was overgestapt van de rayon kunstzijde) en de nylon naar de levens middelen. He'dev^ld. laan al telt Motta 26 van derge- I Op een mooie en zonnige Septem- 'like zaken! j bei'namiddag landde u_, met nog zeven andere Nederlanders op het J vliegveld van M-laan, dat uiterlijk veel weg heeft van e.-u xie develd. j In Milaan is het ver neer zet r druk heel veel auto's en snel rijdende i »iet feit, dat hij het in veel opzich- grote trams. Vlak naast de I -en zoveel gemakkelijker heeft mooie, geheel wit marmeren dom -«an ik. \»at is n.l. het geval? In Italië z.jn ve. pakte levens middelen, b-scu-ts en vóór- verpakt snoepgoed zeer ge- wilJ. Biscuits ziet men prac- t.sch niet anders dan in fleu rige, aantrekkelijke pakjes in de winkels liggen. Maar de Italiaanse huisvrouw heeft dan ook, in tegenstelling tot de meeste van haar Neder landse zusters, voor die aan trekkelijke verpakking, die het product in goede staat en in prettige en p. act.sche vorm in haar bezit doet komen, wel wat over. Daarbij is de Italiaan niet al leen van huis uit muzikaal, doch bezitten de meesten ook een aangeboren goede smaak; o.a. du.delijk merkbaar aan het gevoel voor kleuren en dus ook merkbaar aan de ver pakkingen die wel dikwijls kleurig, doch nimmer ordi nair of schreeuwerig zijn. Bovendien kan een warm klimaat ji het algemeen meer „kleur ver- Ji'agen" dan de koe.e Noordelijke streken waartoe wij behoren. Hogere prijzen. Dok zijn de prijzen van al de-e artikelen hoger dan bij ons, wat het verpakkingsprobleem ook al weer wat gemakkelijker maakt, zoals U zult kunnen begrijpen. In het kort zouden wij kunnen Jeggen: „Motta voor kwaliteit" zal wel gaan, maar „Motta maakt CJ het leven goedkoper", nee, dat sou ik, gezien mijn eigen ervarin- v begonnen in het jaar 1368) be vindt zich een van de modernste warenhuizen van heel Italië: „La I Rinascente" en nog iets verder aan dezelfde kant een grote zaak van „Motta". Wie en wat is „Mot ta"? zult U misschien vragen. Motta is een van de grootste en bekendste Italiaanse bedrijven die chocolade, biscuits, cakes, cara mels, drups, etc. fabriceren naast ijscream, jams, vruchtendranken en likeuren. Voor een groot deel j worden deze producten via eigen (zeer modem ingerichte) winkels verkocht. In de meeste gevallen zijn deze winkels gecombineerd I met wat ik zou willen noemen: een beter soort cafetaria en soms zelf met een lunchroom a la onze Formosa"-zaken. Alleen in Mi- Voor 12]/2 kg gedroogd fruit heeft men 65 kg verse abi'iko- zen nodig, of 31 kg pruimen, of 48 kg rozijnen. 1 kg ge droogde appelen staat gel.jk met 6 a 7 kg verse appelen. 5. Albert Hejn's koffie is lager in pi'ijs dan een zelfde kwali teit bij een van de andere be kende merken omdat wij de voor een bepaalde soort nodige koffiebonen zelf mêleren, zei branden, zelf verpakken en zelf rechtstjrgeks naar U in de win kel sturen. 6. Ieder merk koffie dat wij verkopen bevat verschillende soorten koffie. De streek waar deze koffie vandaan komt en de kwaliteit van deze soort be palen straks de pi'ijs van de I melange. Nu liggen de prijzen van de Centra-al-Amerika bo- I nen hoger dan de Santos bonen, en deze weer hoger dan de goedkope Afrika bo.u.i Groenmerk bevat nu in hoofd- zaak de prima Santos koffie; Oranjemerk bevat bovendien j nog Centraal-Amerika bonen. (Van die mooie gi*ote bonen met zo'n goudkleurige nerf in het midden.) De andex-e kleu- I ren bevatten hoe goedkoper zij 1 zijn, meer Afrika bonen in steeds minder wordende kwa liteit. 7. Eén van de belangrijkste ooi'zaken dat Edammer kaas j scheui't is dat deze op de tocht ligt. Een andere oorzaak be vindt zich in een dunne plek in de korst. Bij het maken van Edammer kaas woi'dt de nog zachte kaas (wrongel) in een x'ond tonnetje gedaan. Op dit tonnetje komt een deksel. Op de plaats waar de deksel het tonnetje raakt, komt nu een rand aan de kaas. Deze ï'and wordt later weg gesneden, met als gevolg dat de korst hier dunner is en bij tocht spoedig zal scheuren. 8. 60,70 op een kistje pruimen betekent dat er in ieder Engels pond 60 of 70 pruimen gaan. Len Engels pond is 453 gram. 9. Golden bleached bij rozijnen betekent goud-gebleekt. De Californische rozijnen zijn van nature niet blank. Zij worden kunstmatig gebleekt. Dit bleken is nodig omdat de klant graag een blanke rozijn koopt. De Smyrna rozijnen zijn wel van nature blank. Van daar dat de echte Smyrna ro zijn iets zoeter is dan de ge bleekte Californische i'ozijn. 10. Het eei'st legt men op het vleeswai'enschaaltje een stukje pei'kament (ex-zats). Hierdoor voox'komt men dat de karton- smaak overgaat op het vlees (en ook op de kaas). ;en, beslist niet durven bewei'en. n Pax ma zagen wij, hoe op de narkt, waar ±edereen komt kopen, ïeel veel vruchten en groenten erpakt waren. Voor de huisvrouw jngetwijfeld een groot gemak en oen grote tijdsbesparing. De in ,'olytheen of wel in wijdmazige ge- ./even zakjes verpakte aardappe len b.v. z.jn alle goed schoon ge borsteld. Bovendien koopt U dan ook uiteindelijk aai'dappelen en jeen: klei plus aardappelen! De ji'oenten zijn meestal gewassen, Jus minder afval en... geen vuile handen. Zelfbedieningszaken zagen wij niet in Italië. Men staat hier wat af wijzend tegenover, ook al, omdat helaas veel Italianen er een merk waardig begrip over het mijn en dijn" op na houden. Toch is men wel van plan om in Milaan een proef te nemen. Dat het warm was in Italië kunt U aan nevenstaande foto zien. De ver- keersagent dicht bij ons hotel stond, zoals 11 kunt zien, onder een grote I parasolEn als U die parasol goed bekijkt zult 11 kunnen zien. dat men 'n Italië geen „Boffie-Koffie" heeft doch „Coffi Anceschi"Eveneens uit stekend. dat moet gezegd worden. Alhoewelmaar nee, laat ik niet c hauvinistisch worden. Hierbij wil ik het voorlopig laten. Als het U interesseert vertel ik later nog wel eens wat meer over deze interessante „studie-trektocht" door talië, die in Milaan begon en in Rome eindigde. R- J SXNIA.

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 4