KOOIEN ZONDER TRALIES ÏESEHfRMING VERWIJDEREN /betekent DE KOOI OPENEN! Gelukkig zijn de meeste machines in onze fabrieken en werkplaatsen nu wel doel matig afgeschermd. Vooral de actie „Scherm af" die in de maand April is gevoerd kan daartoe veel hebben bij gedragen. Maar er moet aan een machine of werk tuig wel eens iets gesteld of gerepareerd worden. Er komt een monteur bij, die de bescherming verwijdert om de reparatie te kunnen verrichten. Accoord! Maar wat zien wij nu zo ontstellend vaak na de reparatie? De machine wordt in gebruik genomen zonder dat eerst de bescherming weer is aangebracht. Wordt nu de gebruiker van de machine hierop attent gemaakt, dan horen wij zo vaak: „Dat is niet mijn schuld, monteur X heeft vergeten dat ding er weer op te zetten". Is dat nu de juiste houding? Wij menen van niet! De man had zijn baas op dit ernstige verzuim moeten wijzen, zodat de bescherming alsnog aangebracht wordt. Natuurlijk, de monteur is ernstig in ge breke gebleven. Hij zal hierdoor geen letsel oplopen, maar de man aan de machine kan de dupe worden. VEILIGHEIDSINSTITUUT A11 - 2 6 Lei wel op mijn woorden, maar niet Een helper moest de zinkplaat op de cylinder van een grote offsetpers mon teren. Hij draaide de bouten aan met een steeksleutel. De sleutel schoot uit en trof hem in het oog. De klap kwam zo aan, dat operatief ingegrepen moest worden. Was de sleutel versleten Neen, hij had gaaf gereedschap gebruikt Was dan de boutkop soms slecht? Ook dat was niet het geval, men werkte daar met goed gereedschap en goede bouten. Maar er moet natuurlijk een oorzaak zijn dat kan niet anders. Och, de oorzaak ken de de man zelf wel, hij had de sleutel nl. scheef op de kop van de bout gezet en dat is verkeerd, immers de sleutel behoort haaks op de bout geplaatst te worden. Ook dat wist hij wel, want een minuut vóór het ongeval had hij zijn maat er nog op attent gemaakt, dat het gevaarlijk is om de sleutel scheef in plaats van recht op de boutkop te plaatsen. Zo komt het ook vaak voor dat de baas of voorman iemand iets voordoet en dan zegt: „Denk er om dat je bij dit werk straks een bril draagt!" Maar tijdens het voordoen zelf geen bril gebruikt. Verwacht U dan dat de werker het wel nodig vindt en het heus zal doen? Het blijkt steeds weer dat „verkeerd voorgaan, verkeerd doet volgen". Bazen en voorlieden beseft in deze Uw verantwoordelijkheid.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 8