fg EEN /.I I IS ONGEVAL Laatst overkwam iemand in een bedrijf een ongeval, dat hij niet gauw zal ver geten. De man moest een literfles vullen uit een mandfles met zwavelzuur. Mandfles is eigenlijk te veel gezegd, een mand zat er niet meer omheen, aangezien deze in zodanige staat van verval was geraakt, dat onze man de resten daarvan maar had verwijderd. Hij plaatste de volle fles op een smal bankje en de literfles op de vloer. Naast de bank staande, begon hij te schenken. O ja, meer naast dan In de fles. Het werd nog erger toen de fles onderuit gleed; onze „handige Knaap" kon het geval niet houden en het gevolg was, dat de fles viel en brak. Vriend „Zuurmans" kreeg het zuur over handen en benen. De wonden waren des te erger daar in de werkplaats een douche of waterbak ontbraken. Zijn kleren kon hij wel weggooien. Had deze man een schenkstoel of een zuurpompje gebruikt, dan had hij dit karweitje zonder enige risico kunnen op knappen. GUMMIKABEL of TOUW? Bij het schoonmaken van verlichtings armaturen stonden twee personen, ieder aan een kant van een dubbele ladder. Plotseling schoof de ladder uit elkaar, omdat de gummikabel, die gebruikt was om de beide ladderdelen aan elkaar te verbinden, losschoot. Beide wassers kwa men te vallen. Eén van hen moest met zware inwendige kneuzingen in het zie kenhuis worden opgenomen. Er is hier een fout gemaakt, die misschien niet voor een ieder duidelijk is. Voor de verbinding is een gummikabel gebruikt, deze is misschien wel sterk genoeg, maar te glad om er een knoop in te leggen die blijft zitten. Bovendien was de kabel nog veel te lang. Gebruik voor de verbinding dus een deugdelijk touw en zorg er voor dftt het touw de juiste lengte heeft anders staan de ladders te stijl of te schuin. Dit ongeval is slechts een van de zeer vele ladderongevallen die nog steeds ge schieden en die het gevolg zijn van on deugdelijkheid, soms zelfs van verregaan de bouwvalligheid van de ladder, ofwel van een verkeerd gebruik. Ieder die van een ladder gebruik maakt, dient zich dus allereerst te overtuigen of ladder en eventueel touw in goede staat verkeren. Toelichting zie pag. 4.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 7