Schaakolympiade mei interessante facetten Verkenningen in Canada Mei de muziek naar Egmond De beker ging naar Aalsmeer Geslaagde driekamp tafeltennis Bridgers nog altijd actief AH-FLITSEN Heer A. Slob sprak mei grooimeesier Flohr I)e heer A. Slob, kassier van ons hoofdkantoor, is een kundig schaker. Voor de zevende maal in successie is hij dit jaar schaakkampioen van de Zaanstreek geworden en voor de vyfde maal behaalde hy de clubtitel van de Zaandamse vereniging Z.S.C. Echter niet alleen in de Zaanstreek deed hij van zich spreken, ook op grote tournooien en tydcns andere schaakgebeurtenissen in den lande. Zelfs ging hij éénmaal naar Hastings in Engeland, waar hy als hoofdklasser een uitstekend figuur sloeg. De heer Slob begon op 13-jarige leeftyd te schaken. Mej. Bossen, de vroegere personeelchcf van Unilever, Nassaukade, Rotterdam, verblijft, al sinds 2 jaar in Canada, waar zij allerlei „banen" heeft gehad, o.a. als verkoopster in een groot warenhuis. In het personeelsorgaan van Unilever „Op eigen terrein", vertelt zy over haar ervaringen: Voordat hij zijn eerste streektitel behaalde, was hij vele malen als nummer twee geëindigd en toen had menige sterke speler al on dervonden, dat deze Zaandammer over een gedegen kennis van alle mogelijke schaaktheorieën be schikt en daarbij het belangrijke wapen der tactiek dikwijls op een welhaast feilloze wijze weet te hanteren. Schaakolympiade. Het spreekt min of meer vanzelf, dat de heer Slob de „Schaak- Olympiade" te Amsterdam met de meeste belangstelling heeft ge volgd. Vele avonden ging hij des avonds naar de Apollo-hal en aan gezien hij in een Zaans dagblad één en ander over deze Olympiade heeft gepubliceerd, was hij als pers-man in de gelegenheid de verrichtingen der schaakfenome nen van dichtbij gade te slaan. Hij sprak o.a. met de bekende groot meester Flohr, die hij 20 jaar ge leden in een simultaanseance re mise wist af te dwingen. „Dit grote schaakgebeuren was rijk aan vele interessante facet ten," vertelde de heer Slob ons. Neem alleen maar de Russen. Botwinnik, Smyslof, Keres, Gei ler, Bronstein en Kotov, uiterst begaafde spelers en stuk voor stuk persoonlijkheden. Neem ook de Argentijn Najdorf, die tegen iedereen durft te vertellen, dat hij „het genie" is. De spelers van Israël, die zo verrassend goed voor de dag kwamen, evenals de Yoego- Slaven. De Engelsman Alexander, een zuivere natuurspeler, die al tijd tegen de meest prominente grootmeesters zo uitzonderlijk sterk voor de dag komt. De heer Slob kan er uren over vertellen. Over de spelers, de par tijen en ook over de voortreffelijke sfeer. Kortom over al het boeien de, waarvan hij vele avonden ge tuige geweest is en waarvan hij ongetwijfeld weer het één en an der heeft geleerd. Zijn tegenstan ders in de Zaanstreek zullen dat waarschijnlijk wel ervaren. ,,En hiermede benoem ik U tot hono rair meester-koffieproever"zegt de heer G. Heijn tegen Ir. F. C. M. Wijffels, terwijl de laatste het ere teken van de Boffie-orde omgehangen wordt. Muziek In het voorjaar hebben de chefs van de fabrieken een keer onderling een excursie georganiseerd naar Rotterdam. Hier ziet U hen, in de stromende regen, na een rondvaart door de havens. Tafeltennis Ook dit jaar is onze driekamp (2-10-54) weer uitstekend ge slaagd. De stemming onder de talrijke deelnemers was prima. Dit was niet in het minst te danken aan de heer Kiev, die de „inwendige mens" weer op een prima manier verzorgde. Het tijdschema liet ons deze keer echter lelijk in de steek. De prijs uitreiking was n.l. bepaald op 10 uur, maar om 10.45 uur werd nog gespeeld. Voor ons en onze Am sterdamse gasten van K.K.K. was dit niet zo bezwaarlijk, maar onze Aalsmeerse vrienden (en vrien dinnen natuurlijk!) moesten met de trein van 11.15 vertrekken, om de laatste verbinding met Aals- mere niet te missen. Gelukkig kon de prijsuitreiking om 10.50 uur beginnen en om 11 uur waren de mensen van „Bloe- menlust" al in twee taxi's geladen op weg naar het station. Diverse vx-iendschapsbanden zijn op de je dag weer aangeknoopt of verstevigd en de afspraken voor het volgende jaar zijn al gemaakt. Over de sportieve resultaten wil len wij liever niet te veel uitwei den. „Albert Heijn" kwam n.l. niet in het stuk voor. De uitslag wei'd: 1 Bloemenlust, 55 pt.; 2 K.K.K., 53 pt.; 3 Albert Heijn, 27 pt. zo dat de ,,J. Poldenman-beker" naar Aalsmeer ging. De persoonlijke resultaten van A. H. waren over het algemeen niet zodanig, dat wij ze hier nog rele veren willen. Bij een dei'gelijke wedstrijd is trouwens toch alleen de totaaluitslag belangrijk. En die beker winnen wij ook nog wel eens terug! Waar moet ik dan roken Bridge Ja zeker, alle sombere voorspel lingen ten spijt is de Bridge-afd. nog steeds actief. We hebben een flinke ledengroei gehad, en juist gistei'en, 4 October, zijn we weex- gestart met de nieuwe competitie. We kunnen natuurlijk nog meer leden gebruiken, en zij die het spel reeds kennen, zyn dan ook Op Zaterdag 28 Augustus ging ons muziekcorps naar Egmond a. Zee. Onder het genot van een zon netje reden wij met drie autobus sen daai'heen. Het doel van deze tocht was de Pi'ins-Hendrikstich- ting, waar van vijf tot zes uur I een concert werd gegeven. Tevo- ren was een mars door deze plaats I gemaakt. Als bijzonderheid zij nog i vei'meld, dat door de drukte onze voorzitter zijn instrument vex'gat 1 mede te nemen wat door de heer Van Dijk gelukkig werd gehaald. I Ook werd door verschillende ledexx de Prins-Hendi'ikstichting beke- ken, een prachtig gebouw met vele 1 mooie scheepsmodellen. Vrijdagavond 10 September werd 1 afscheid genomen van de familie W. de Groot, die emigreei'de naar Australië. De voorzitter dankte de heer De Gi*oot voor het vele wei'k verricht als secretaris van het muziekcorps en hoopte dat het de familie De Groot in dat verre land goed moge gaan. Als hei'innering werd de heer De Gx-oot een foto van het cox*ps aangeboden en een vierkleuren-potlood. Mevr. De Groot kreeg bloemen. Als opvol- I ger van de heer De Groot werd i benoemd de heer Barrette. Door onze drumband werd op 18 September deelgenomen aan het drumband concours in Utrecht, geoi'ganlseei'd door de stichting Stadsontspanning Utrecht. Van de 28 deelnemers kwamen onze jon gens als zesde uit de bus in de eerste afdeling. Zowaar een uit stekende prestatie. De heer W. Doets won de 4B-prijs ais tam- boer-nxaitre. En nu weer hai'd aangepakt voor het winterconeert. Wij hebben een mooi programma in studie en ho pen dat er veel wordt gestudeei'd, zodat het ook voor de heer Kat, onze bekwame dirigent, een vol doening moge zijn ons corps steeds op hoger peil te brengen. Dit geldt ook voor onze drum band. Het resultaat was goed, maar er lagen er nog vijf voor ons, dus goed de repetities be zoeken zodat volgend jaar weel een paar plaatsen wox*dt opge schoven. Dan hebben wij nog altijd verschillende instrumenten lig gen. Zijn er onder het personeel nog muzikanten of zij die graag willen woi'den opgeleid als muzi kant, komt bij ons blazen, het is er gezellig repeteren en er heerst een heel goede geest in onze har monie. Zo, dit is het dan weer. Tot een volgende maal. M. BARRETTE. altijd welkom. We spelen op Maandagavond in het O.G. De uitslag van de eerste avond was 1. A. v. d. Hazel-Aafjes 24 pt. 2. A. v. d. Bx-ink-Blank 23 pt. 3. J. Keune-Hulst 22% pt. 4. H. Siffels-Rigter 19% pt. 5 C. Koomen-Vos 18% pt. 6. H. v. Dijk-Middelbeek 12 pt. Onze nieuwelingen speelden x*eeds enige viertal-wedstrijden onder el kaar. Zeer geanimeerd speelden zij 2 keer gelijk en wonnen ieder 1 maal. Ook hier dus weinig krachtsverschil. Volgende week starten ook zij in de pei-soonlyke competitie. j ,.Ik was, schrijft mej. Bossen, j „resex-ve-verkoopster voor de drukke maanden. In November en j December koopt iedereen voor iedereen cadeautjes en dat geven van geschenken is zelfs (helaas) uitgegxoexd tot een soort prestige kwestie. Dat verooi-zaakt in de grote warenhuizen een onvoor stelbare drukte, iets van die druk- te heb ik beleefd. Ingewyd. ik werd twee dagen lang ingewijd in de geheimen van bonnen schrij ven en kasregister bedienen en toen losgelaten op de klanten. Ik moet er bijvoegen, dat er een wa re vex-schexdenheid van kassabons is, want het systeem van op re kening kopen is wijd verbreid. Men kan bijvoox-beeld een bedrag storten en dan tot dat bedrag uit geput is aankopen doen, maar ex- zijn ook verschillende andere mo gelijkheden. Men geeft een vrij wel onbeperkte service. Het kan dan ook gebeuren dat je in het heetst van de strijd voor een aankoop van 10 cent een el lenlange bon met naam, adi-es, nummer, prijs, artikel, enz. staat uit te schrijven, de gedeelten van de bon ter bestemde plaatse depo neert, intussen vx-agen van een half dozijn wachtende klanten tracht te beantwoox-den en dan als het een beetje wil het verzoek krijgt om het artikel alsjeblieft te bezorgen, waax-voor weer een ander soort bon nodig is. Rui lingsmogelijkheden zijn onbeperkt waarvan dan ook danig misbniik wordt gemaakt. Ik heb mij kostelijk geamuseerd in de vijf weken die ik heb door gebracht in de verkoop van over zeese pakketten, overschoenen, peignoix-s, blouses, zakdoeken, speelgoed, sneeuwschoenen, isola tiemateriaal, vogeltjeszaad, enz. Het is ongelofelijk, hoeveel een vei'koopster verondersteld wordt te weten. Hec moeilijkste in dat opzicht was de „hardwai-e afde ling". Ik dacht met potten en pannen te maken te krijgen, maar kwam terecht tussen allerlei vreemdsoortige artikelen, waar van ik noch de naam, noch het gebruik kende. De voornaamste aftrek had het materiaal waar mee je een huis tochtvrij maakt. Ik leerde al gauw drie soorten klanten ondex-scheiden. Eén cate gorie weet precies wat hij of zij wil hebben en hoe het begeei'de artikel wei-kt. Dat is de gemak kelijkste. Een tweede categox-ie vx-aagt om uitleg en dui-ft niet te bekennen dat ze je vage verkla- ring, half opgepikt van verkoop- gespi-ekken van anderen en zelf half begrepen, niet begrijpt, en koopt of koopt niet. Maar het moeilijkste zijn de mensen die het naadje van de kous willen weten. Dan moest ik meestal de hulp van een van de vaste krachten inroe pen. Met fantasie kom je echter een eind in de verkoop, waarbij je echter wel eens je hart vasthoudt voor de toepassing van je theo- x-ieën. Klanten onthullen zich. Wanneer je een artikel verkoopt dat wat meer tijd vraagt, peig- noix-s bijvoorbeeld, dan is het ver bazingwekkend hoeveel klanten over zichzelf onthullingen doen. Je krijgt dan vaak ongelofelijk ple zierige contacten voor de tijd van de onderhandelingen en als de koop gesloten is, ken je een stuk mensenleven. Massa's echtgenoten of zoons kwamen peignoirs ko pen; geen eenvoudige kwestie, wanneer de heren geen maat we ten. De smaak van hun vrouw is minder belangx-ijk, want ze kopen toch alleen wat ze zelf mooi vin den. Als ik vrouwen mag i-aden: koop nooit een donkere peignoir, want negen van de tien mannen willen hun vrouwen niet in een somber gewaad zien. Een paar dagen bracht ik door als cassière achter een kasregis ter. Dan zie je een warenhuis weer uit een andere hoek. Het geeft goede gelegenheid om ver kopers te obsex-veren, hun hebbe lijkheden en onhebbelijkheden. Verder niet te vergeten het pu bliek. Het was in de „hax-dware afdeling". Men kon zelf geprijsde ax-tikelen meenemen naar de kas sa. De prijs ontbrak echter op vele dingen. Als het een kwestie van wat schx-oeven en moeren was, ging ik af op wat de klant opgaf. Het was te druk om te in- formeren. Als het artikel er duur der uitzag dan de klant opgaf, stuurde ik ze terug naar een ver koper om een briefje met de prijs te halen. Mijn vermoeden dat ik beduveld werd, kwam altijd uit. Er zitten heel wat verlieselemen- ten in een dergelijk bedrijf. Het is bijvoorbeeld ontzagwekkend wat vernield wordt op de toon banken door ruwe klanten. Ik merkte dat vooral op de speel goedafdeling. Eerst trekken ze een doos zo ongeveer kapot om te zien wat er in zit, en dan vraagt men om een andere doos. Zo nu en dan kon ik niet nalaten een opmerking te maken die niet gewaardeerd werd, maar men kan niet te veel zeggen. Bij het 25-jarig jubileum van de heer P. Schaap van de L.F. op 13 September j.l. Bij het 25-jarig jubileum van de heer M. J. B. Bergh i September j.l. i het C.M. op 25

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 6