AH-TUTSIN Over benen en kilometers Een dag in Eindhoven Voor ons een vraag, Athletiek de moeder der sporten thans een weet Gast van gemeente, Philips en Daf Roken in kleedkamers peper ew Kindsruitstapja succes Volksuniversiteit Zaanstreek 2 AH-FLITSEN f«» '7f;r Personeelsorgaan van Albert Hetjn N.V. Zaandam lie jaargang - No. 11 October 1954 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie; G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mee: De Arbeidsstudieafdeling Peper en zout M. Barrette Muziek J. Bartelson Personeelfonds J. Boon Diversen P. J. Goudriaan Tafeltennis H. v. d. Hazel Bridge W. v. Maltha Illustratie Mej. G. Meijn Personeelsvereniging H. A. van Petten Toneel H. Valk Hélicoptère Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Louis Geeroms, deegmaker van beroep, sprong tydens wereldoorlog nr. 2 negen maal als parachutist in dienst van de geallieerde legers. Eerst in Normandië later aan de Belgische grens, de grens van zijn Moederland. Want Louis is van geboorte een Belg en het was ook in België dat zijn talenten op het gebied van lopen en hardlopen voor het eerst ontdekt werden. Geeroms namelyk is een verwoed Mara thonloper; by de Marathon van 25 Juli j 1. veroverde hij 'n zesde plaats. 42 Ion in 2 uur 52 minuten. „Het had beter gekund," vertelt hij, „als ik maar geen kramp gekregen had ongeveer zes kilometer voor het eind." „Je mag tijdens de wedstrijd niet gemasseerd worden, zodoen de heb ik een heel stuk moeten wandelen en dat heeft my een hoop tijd gekost." 17 September j.l. was de vooravond van de 10-jarige bevrijding van Eind- i hoven. Met een 70-tal journalisten zijn we toen een dag de gast geweest van de stad. 's Morgens bezichtigden we het demonstratielaboratorium van Philips. Wij meenden, dat wij met onze z.g. visuelemiddelen in onze bedrijf sschool al een aardig shownummer weggaven, maar wat Philips daar vertoont, overtrof alles wat we gewend waren. In het kleine plaatsje bij Brussel, waar Geeroms geboren werd, deed hij als jongen van een jaar of twaalf altijd mee aan de zoge naamde straatlopen tydens ker missen. Hier werd hij ontdekt en men raadde hem aan lid te worden van een athletiekvereniging. „Eerst specialiseerde ik mij op de korte afstand, maar na '47, toen ik geopereerd was aan een voet balknietje, leek het mij beter over te gaan op de lange afstand; daar zou ik meer kunnen bereiken," al dus Louis. En als men zo de lijst van successen hoort, dan blykt, dat hij gelijk heeft gehad. Een geraffineerde gehoorzaal waar alle soorten verlichting ge demonstreerd worden, waar een super reclame-film, door Joop Geesink in Dollywood samenge steld, draait, waar men uitgelegd krygt uit welke kleuren licht is opgebouwd en dat rode en groene verkeerslichten eigenlijk fout zijn (rood en groen geeft n.l. wit, evenals geel en blauw). Show-etalages. Beneden in het lab zijn o.a. show etalages en daar kun je zien hoe je vrouw voor de gek gehouden kan worden wanneer ze een jurk koopt. Met de etalageverlichting, indirect, diffuus, of achtergrond, kan n.L zo gegoocheld worden, dat de goedkoopste stofjes peperduur lijken en omgekeerd. We hoorden daar andere interes sante dingen. Wanneer de zon schijnt is men goed gehumeurd. Licht en fleurigheid zyn be langrijk. Gedurende 4 maan den had men een schooljuf frouw een zwarte jurk, zwar te kousen en heur haar in een „knoetje" laten dragen. Daar na droeg zy 4 maanden een kleurige jurk, en lichte ny lons, heur haar was geper manent en haar make-up was goed verzorgd. Resultaat: de cijfers lagen gemiddeld 2 punten hoger! 's Middags zagen we de DAF. We hebben altijd een beetje sceptisch gestaan tegenover de snelle ont wikkeling van de DAF, omdat we meenden dat de DAF wel in een bij zonder gunstige positie verkeerde. DAF imponerend. Na ons bezoek zijn we echter vol ledig gecapituleerd. Wat daar in 2 jaar gepresteerd is, grenst aan het ongelofelijke. Een fabriek, waar nu 1500 geschoolde mensen werken, die 2 jaar terug nog land bouwer enz. waren, is daar als het ware uit de grond gestampt. Wel iswaar is dat met 175.000.000 Marshall-hulp gebeurd en werkt de fabriek gedeeltelijk voor het leger, maar aan de andere kant is de DAF ook een deviezen-ver diener. Na afloop van de rondgang door het bedrijf hebben we een dolle rit mee mogen mogen ma ken in een artillerietrekker, dat is zo'n wagen die over bergen en door sloten kan rijden. Eindhoven lichtstad, 's Avonds werden we, als gast van de gemeente, nog rondgereden door Eindhoven-lichtstad. Elke buurt had zijn eigen feestverlich ting. Vrijwel elk huis had een ver lichte bevrijdingsster en een para chute met de Arend van de Air- bome-troepen voor de ramen han gen. We kunnen ons nu indenken dat 18 September voor Eindhoven meer zegt dan 5 Mei. voel ens in de benen krijgen bij het idee te voet naar het postkantoor om de hoek te moeten, even over wogen het volgende jaar ook eens mee te lopen. Als een koe. Toen echter Stroober vertelde dat één van hen de laatste kilometers met een touw om het middel ge bonden voortgetrokken was „net als een koe", voelden wij in ge dachten reeds de folteringen, die aan een dergelijke wijze van wan delen verbonden zijn en wij beslo ten voorlopig eens wat meer in de buurt van onze woning te gaan lo- Geeroms vindt het jammer dat pen met vrouw en hond. Louis athletiek eigenlijk zo weinig be- Visjager had het ons inziens goed langstelling geniet en daardoor bekeken. Die ging als verzorger ook niet zoveel steun als tal van mee, ook bij de Amsterdamse andere sporten. Rode Kruisers. Wij persoonlijk zijn ,,En dat, terwijl athletiek eigenlijk altijd uit op die bijzondere baan de Moeder van de sport is," zo be- tjes; zo niet echter Visjager, die sluit hij enigszins weemoedig. j het maar een opgave gevonden Wandelaars heeft de hele dag geen "Poot" te mogen verzetten. „Doktersvoor- Zoekt Louis Geeroms het in het schrift," vertelde hij, „maar vol- afleggen van de kilometers, „zo gend jaar mag ik ook weer mee snel als zijn benen hem dragen doen." „Net deze week ben ik kunnen", er zijn ook rustiger kilo- goedgekeurd", meter-verslinders bij Albert Heijn, Ab Groot heeft ook de stoute namelijk de wandelaars. Vierdaagse schoenen aangetrok- Eén van hen is Stroober. Daarom ken; hij ging ditmaal naar de togen wij in gezelschap van „Ol- „tour van Apeldoorn", die bijzon- ga" van de personeelsafdeling j der fraai was. Ook 's avonds was naar boven, naar de limonade- er volop vertier in Apeldoorn, zo- fabriek. dat na de kilometertjes verwerkt Stroober is snel ter been, dus was te hebben, er geen ogenblik voor hij niet op de plaats waar wij hem I verveling was. Ab heeft twee hob- zochten; hij was een verdieping j bies: lopen en het verzamelen van lager. Toen wij daar aankwamen oude prentbriefkaarten, vooral was hij weer een verdieping ho- met molens. En hoe gaat het als ger en tenslotte konden wy hem er al zoveel over lopen gepraat vangen op het dak. Althans Olga is. Wij begonnen maar eens over ving hem, nadat zij speciaal voor de molens en daar wist Ab een dit interview via een smalle ijze- hoop van te vertellen. Wij hebben ren brandtrap langs de gevel naar het opgetekend en zullen er in de boven geklommen was, onder het volgende Flitsen iets over schrij- roepen van „Stroober, Stroober", ven. iets wat niet nagelaten heeft een diepe indruk op ons te maken. Wij dachten bij onszelf: „de vier daagse is bijna twee maanden ge leden, waarom zoeken wij nu juist hét moment in die twee maanden, dat wij ons leven in de waag schaal moeten stellen, om met hem te praten. Maar zo is het leven voor ons. En hoewel dus de Het roken in de meisjeskleedka mers is de laatste tijd weer toe genomen. Zo op het eerste gezicht zal men Vierdaagse geen brandend nieuws zich afvragen: „Wat is dat nu meer voor de flitsen was, hebben voor plagerij, om dat te vevbie- wij niet in het minst spijt gehad j den?" van dit gesprek. Zelden hoorden In de gehele fabriek is roken ech- wij een enthousiaster verslag over ter verboden, dus ook in de kleed de vele schone facetten die de kamers. Het witte gebouw, waar wandelsport biedt. Stroober is een in de meeste kleedkamers zijn on gezellig verteller en hij wist ons dergebracht, is vroeger oliepak- het wel en wee van deze Vier- huis geweest, zodat het uit een daagse, die hij in ploegverband oogpunt van brandgevaar heus zo van het Amsterdamse Rode Kruis I gek nog niet is om ook daar het uitliep zo smakelijk op te dissen, I roken te verbieden. Ons O.G. mag dat wij, die reeds vermoeide ge- j desnoods blauw gerookt worden! Verdraaid, over 5 minuten werk ik al 7 minuten over! „Natuurlijk mag U met mijn dochter trouwen met wie spreek ik ook alweer?" WEET U: dat Miss Blanche en Old Mac getrouwd zijn dat er stemmen opgaan om een A.H, vrijgezel len bond op te richten dat de beren Pilger en Van Duimen geen vader en zoon zijn dat de bussen van Zaanse koeken geen drinkglazen zijn dat de asbakjes in fief O.G. toch omgekeerd worden Brengt die helicopter me u-erk „Maar man, waarom wind je je toch zo op? 't Is toch maar water?" Zij: „Hè. wat ongezellig Geen bloemetjes op tafel!' „Ze zijn gelukkig thuis „Heb je lang gewacht Is dat nou een ouwe mop, vader? Maar foto mislukt! Op 3 Augustus zijn een 65-tal A.H.-kinderen van 8 tot en met 12 jaar in 2 bussen samen uit ge weest onder de beproefde leiding van de heer Van Rooyen, Mej. Meijn, Mevr. Sikkes, Mevr. Berg- hege en Mevr. Bartelson. Via de boulevard in Scheveningen ging het naar Madurodam, waar de miniatuurstad grondig werd bekeken. Vandaar naar een res taurant buiten den Haag, waar koffie werd gedronken. De tunnel in Rotterdam was het volgende programmapunt. Men liet de bussen heen leeg door de tunnel rijden en het gezelschap ging lopen. Terug werd in de bus de auto tunnel gepasseerd. In Plaswijck werd tenslotte nog een tijd in de speeltuin doorgebracht. Ruim acht uur 's avonds was het gezelschap pas terug in ons O.G. Het was weer een leuk uitstapje geweest, kinderen zijn altijd dank bare klanten. Tot onze spijt kunnen wij geen foto tonen, omdat de enige foto die genomen is, mislukt is. Goed en goedkoop Hebt u er wel eens over ge dacht om een avondcursus te volgen van de Volkuniversi teit? De lessen worden ge geven in het Lyceum te Zaan dam en kosten 0.50 per les. U kunt u opgeven bij 't Adm. en Ass. kantoor de Wind, Ge dempte Gracht 10, Zaandam. De onderstaande cursussen worden deze winter gegeven, bestaande uit 3 tot 20 voor drachten Aantal voordrachten of lessen 1. Empire en Bie- demeier 6 2. Hedendaagse en Bijbelse Mens beschouwing 3 3. Muziek 4 4. Spreken in het openbaar 8 5. De geestelijke achtergronden van 't ziek zijn 3 6. Moderne poëzie 3 7. Het wezen van man en vrouw 3 8. Hoe komt een schilderij tot stand 4 9. Arabië 3 10. De sterren 4 11. Theun de Vries behandelt eigen werk 3 12. Enkele medi sche problemen rond het huwe lijk 3 13. Engels 20 14. Frans 20 15. Duits 20 16. Spaans 20 17. Italiaans 20 De voordrachten en lessen worden gegeven door bekende leraren. Indien dit nog niet gebeurd is, raden wij u aan eens kennis te gaan maken met de Volksuni versiteit.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 2