Met Albert Heijn in de wolken llltjsi 1 ken tijd ens deze vlucht mm Enorme belangstelling voor Nationale Rondvlucht AH-FLITSEN En alle broeken grote moment was aangebroken, maar voordat werd ingestapt, meende de heer Schuller zijn me depassagier volkomen op zijn ge mak te moeten stellen, door hem mede te delen, dat hij (de mede- pasagier dus) voor 100.000. was verzekerd. De riemen werden vastgebonden, de motor aangezet en warm ge draaid en met de gedachte aan de goede verzorging van deze 100 duizend gulden in het hoofd, werd uw medewerker losgemaakt van de vaderlandse bodem. Op weg naar hoger sferen, het ondanks de vorige vlucht toch nog voor hem onbekende en onzekere te gemoet. Hangende in de lucht nog even poseren voor de fotograaf. leven heel in Tilburg, keurig, het toestel op de aangegeven plaats. De Amsterdamse brandweer was met groot materiaal aanwezig en de schuimblussers stonden in start houding gereed. Duizenden mensen, waaronder veel trotse A.H.-ers, nu Albert Heijn in het hart van Am sterdam op een wel zeer unieke manier haar voortuitstrevendheid be wees. Ter begroeiing waren onder meer aanwezig de heren ter Wee, Ligtenstein, van Hulzen en van Rooij. De mand met boodschappen werd aan een dankbare cliënte uitgereikt, waardebonnen uitgedeeld en verder ging het weer naar Bussum, nu met als medepassagier de heer ter Wee, die ook wel eens zijn Chevrolet met Vervolg pagina 5 door de chef daartoe uitgekozen en aangezochte klant een mand met specifieke A.H.-artikelen overhandigd. Dit als een symbool van de mo gelijkheden waarheen de ontwik keling van het moderne luchtver keer ons mogelijk in de toekomst zal kunnen voeren. De boodschap- pen per helicopter thuisbezorgd. Nu nog een idee-fixe, maar weten wij wel waar de steeds verdere opvoering van techniek en weten schap ons nog eens zullen bren gen? Wie kan ons zeggen hoe ons wereldje er na 10, 25 of meer ja ren uit zal zien Deze manden met boodschappen, alsmede het nodige reclamemateriaal moesten op iedere landingsplaats worden aangevoerd en daarvoor kreeg onze trouwe chauffeur Voogd de taak, per auto de A.H.-helicopter op de voet te volgen. Wij in de lucht, hij op de grond, een race met de tijd, waarbij de auto veelal in het nadeel was, doordat deze de rechte lijn van de helicopter nu eenmaal niet kon volgen. Naar hoger sferen. Het onzekere tegemoet. Zo vertrok dan schrijver dezes in de vroege morgen van de 4de Augustus met onze chauffeur per auto naar het vliegveld Ypenburg, waar de eerste start zou plaats vinden. Het afscheid was even an ders dan gewoonlijk. Van de toe komstige vliegende kruidenier luchthartig; je moet je nooit laten kennen. Van zijn vrouw wat min der opgewekt, ongetwijfeld door door de gedachte, je kunt wel I hoog vliegen, maar ook laag val len. „Telefoneer maar gauw, of alles goed is afgelopen," was de laatste uitroep welke wij verston den en voort snorde de auto op weg naar Aerdenhout waar de jongeheer Albert, de oudste zoon van onze directeur, de heer G. Heijn, met 'n vriend op ons stond te wachten om de eerste reis van de grond af te volgen. Om 9 uur op Ypenburg aangekomen, stond het toestel nog rustig in de hangar. De reclameborden met A.H. voor kwaliteit en Albert Heijn waren keurig aangebracht en de Engelse mecano, welke in onze auto eveneens de vlucht zou volgen, verrichtte nog zijn laatste grondige inspectie. Er werd wat heen en weer gelopen, stilstaan kun je nu eenmaal niet, kort voor zo'n beslissend moment. Een opgewekt „Goedemorgen mijnheer Valk," onderbrak onze overpeinzingen betreffende de ge varen aan het ambt van reclame chef verbonden. Het was de piloot de Heer Schuller en zijn wel komstgroet werd met geveinsde luchthartigheid beantwoord. Je la ten kennen als reclamechef van het grootste en voordeligste krui- deniersbedrijf van Nederland, dat, zoals gezegd, nooit. De machine werd naar buiten gereden, de mand met boodschappen en de no dige waardebonnen ingeladen. Het Deze heldhaftige foto zou dus in ieder geval voor de geschiede nis bewaard blijven en met een brede zwaai zaten wij al direct een 100 meter boven de grote autoweg Den Haag-Rotterdam, op weg naar Voorburg. Uit het luchtle dige waarin wij verkeerden, heb ben wij uit de enorme huizenzee van Voorburg en Den Haag onze filialen Parkweg en Prinses Ma- riannelaan niet kunnen ontdek ken. Het was alles zo vreemd en de ontelbare indrukken waren in deze eerste ogenblikken niet te ver werken. Het was prachtig weer en boven Voorschoten voelden wij ons reeds meer op ons gemak. Wel werd de riem waarmee wij vastgebonden waren eens betast, de stevigheid van de grendel aan het deurtje beproefd, maar verder ging het op weg naar Leiden, waar het geweldig complex van het Academisch Ziekenhuis ons opviel. Het verplegend personeel bleek niet alleen vol belangstel ling voor de patiënten, maar ook voor de vliegende kruidenier. Bij Sassenheim en Lisse werd vrij laag gevlogen en in deze laatste plaats zagen wij op de winkelpui duidelijk de naam van onze con currenten en de chef met zijn per soneel naar buiten komen om te constateren, dat niet alleen in, maar ook boven Nederland Albert Heijn weer Nummer Eén was. Hiliegom en Heemstede werden na enkele rondjes cirkelen geno men en in Aerdenhout bleven wij pal boven de trein staan, die juist in het station was aangekomen. Hier vlakbij is ons filiaal en onze wens was nu maar, dat chef Steenbrink en zijn Pitploeg ons zouden opmerken. Bloemendaal en Overveen werden in één ruk ge nomen. Door de dichte bebouwing waren onze filialen niet vanuit ons toestel op te merken, doch enige cirkels om het Marine-Hospitaal getrokken, deden de hoop uitspre ken, dat men Albert Heijn in de lucht zou bemerken. Laurens Jansz Coster sloeg een blad om. Boven Haarlem werd de Grote Kerk ons middelpunt. Wij keken inge spannen en duidelijk zagen wij op de Grote Markt Lourens Janszoon Coster (het was precies 11 uur) een blad omslaan. Mensen bleven staan om de wonderlijke libel in de lucht te be kijken. Via Halfweg naar Amsterdam, waar de nieuwe bebouwing van de Slotermeer onder ons heengleed. On danks het rumoer in deK.N.V.B. bleek het Olympisch Stadion er nog te staan en de majestueuze Marathon toren in rechte lijn met de Wester toren waren prachtige richtpunten. Even zoeken naar hel Jan van Galen plein, maar een grote mensenmassa, uit de lucht gezien als een kleine zwarte stip, wees ons de juiste plaats. Even draaien, steeds lager zakkende, zette piloot Schuller met vaste hand, op de centimeter nauw- _u—t firma. Laten wij eerlijk Jk|H. V: bekennen, dal het ons fjp-* V. als verslaggever te moei- «éi. V lijk is om al onze indruk- opgedaan, weer te ge- XsËÊtÊÊSÊÊ^'mÊUÈf^r ven. Wel kunnen wij dit MhHHB zeggen, zij is over de ge- iv i, Unie een enorm sue- ees geworden. Wij heb- BHV ben uren over Nederland W-(.gevlogen, over steden en «Pfjf oj-- .gyra do» /)f> <7 '^hHÜ I ve^('n> ol('r 'vruchtbare H ^djflbona- en Heidelanden. I IgHH kanair n en rivieren, zee en strand en onvergelc.- *11 IdI I 3§g| lijk waren onze indruk- ïtfd'kj*- -'r?fpipipj|| dat ons kleine landje Ine dl. De belang>teUu-.g: pedaal in de landings- HBnti plaatsen, was overweldi- ■HBBBrara ge'nd. Gemeentebestu- '■dmBBBÈ ten, Politieautoriteiten, Bn> ara mmm Brandweer, Pers, Foto- - BP'I JÜttL K& aii giajcn. zij allen wilden de landing van de vlie- gencle kruidenier niet missen en gaven acte de presence. Het"publiek was met duizenden samenge stroomd, overal waar wij kwamen en het enthousiasme had hen niet alleen te pakken, maar ook onze respectievelijke Chefs en Pit ploegen, die met bewondering en trots vervuld waren. Zij waren toch de afgevaardigden van hun firma, hun Albert Heijn, die als een der eersten een ver, maar mogelijk toe komstbeeld de bevolking van Nederland demonstreerde en voor de zoveelste maal haar vooruitstre vendheid bewees. Want zodra de A.H.-Helicopter als een grote libel aan de hemel zichtbaar werd, tot het moment, dat piloot Schuller haar als een donsje op het groene grasveld neerzette, (of was liet zand Breda, of water en modder Almelo?) begon ieder A.H.-hart wat sneller te kloppen. Overal op gewekte en verheugde, gezichten, een wuivende mensenzee en boven het geraas van de machine in de cabine uit, hoorden wij het gejuich waarmede deze specifieke afgezant van Albert Heijn, Neêrlands voordeligste kruideniersbedrijf, uit duizenden kelen werd begroet. We moesten de eersten zijn. i moeilijk, maar wij zetten door en ondanks het feit, dat een paar radertjes in ons schema hebben geweigerd, heeft het enorme suc ces van deze vlucht de juistheid van de genomen beslissingen be wezen. Dit even ter oriëntering van diegenen, die mochten menen Is alles dan zo vlot verlopen, wa ren er geen teleurstellingen? Ja, deze waren er. Denken wij slechts aan Zaandam, Leeuwarden en Eindhoven. Na een aanvankelijke accoordbe- vinding van de autoriteiten, moest fCf tfito fc vln^t rip dat.de eelste Helicopter m Ne- tijdens de vlucht de toestemming tot landen op het daarvoor aan gewezen terrein worden ingetrok ken, aangezien achteraf bleek, dat dit niet aan alle bepalingen, ge steld door de Rijksluchtvaart dienst, voldeed. Vele mensen wachtten daardoor tevergeefs. In Zaandam zijn wij op een andere dag terug gekomen en bij het lezen van deze regelen zal ook Eindhoven zeker 't trotse schouw spel van de daling en start der A.H.-Helicopter hebben meege maakt. Of Leeuwarden nog eens aan de beurt zal komen, dit hangt af van de medewerking der plaat selijke autoriteiten aldaar. Waren deze teleurstellingen te voorko men geweest? Ja en nee. Ja, wan neer wij alle tijd voor de voorbe reiding van deze historische vlucht hadden genomen. Wanneer wij niet direct, maar bijvoorbeeld op 15 Sept. of 1 October wa ren gestart. Maar dan hadden wij de primeur niet gehad, waren an deren ons voor geweest en was de belangstelling van het publiek, de pers en autoriteiten tot een mini mum beperkt gebleven. Nee, dit mocht en zou niet gebeuren. Reeds op de dag, dat de helicop ter vanuit Amerika voet op Ne derlandse bodem had gezet, was het contract getekend, waarna bij een directe start werd vastge steld, dat niemand vóór ons voor reclamedoeleinden van de machi ne gebruik zou kunnen maken. De reclameborden werden ge maakt en aangebracht. Na 2 da gen vond de eerste start reeds plaats, met de mogelijkheid, dat iets onze plannen zou kunnen doorkruisen, maar ook met de on betwiste zekerheid, dat Albert Heijn ook in deze weer „Nummer Eén" zou zijn. Wij moesten wat risico nemen, in een paar dagen tijds moest een uitgebreide orga nisatie met inschakeling van de Rijksluchtvaartdienst, Gemeente besturen, Politie- en Brandweer autoriteiten, Eigenaars en Pach ters van landingsterreinen, Pers en niet te vergeten onze Filiaal chefs worden opgebouwd. De tijd van voorbereiding was kort en derland voor commerciële doel einden, gelijk een auto, maar zon der meer op elk gewenst uur en zonder toestemming op iedere parkeerplaats kunt nederzeten. Ook de concurrentie had aandacht. Zeker, er waren bij ons per soneel in die plaatsen waar wij niet landden, maar wel overvlogen, en in de omge ving van het filiaal cirkelden, mogelijk te hoge verwachtin gen gewekt. Dit spijt ons, maar in onze plannen was be raamd dat wij ook op deze plaatsen waardebonnen moch ten uitstrooien. Op het laatste moment kwam ook hier een kink in de kabel, omdat de autoriteiten voor namelijk met het oog op de verkeersveiligheid, hiervoor geen toestemming gaven. Deze bonnen kunnen namelijk op drukke verkeerswegen neerkomen, waar in het by- zonder het kind alleen oog heeft voor de dalende bon en het gevaar in het drukke ver keer negeert. Ook mocht niet beneden een bepaalde hoogte boven de be bouwde kom worden gevlo gen, maar hoe het ook zij, op onze vlucht door Neder land hebben wij de letters op de pui van onze filialen en de naam Albert Heijn duidelijk kunnen onderschei den. En waar wij deze ver trouwde naam uit de lucht konden ontcijferen, heeft men van de grond ook ons gezien. Dit werd wel bevestigd door het feit, dat in vele filialen voor een moment de klant even de klant werd gelaten en het gehele personeel en de aanwezige klanten met of zonder zakdoek gewapend, ons enthousiast toewuifden. Niet alleen A.H., maar in vele plaatsen gaf ook de concur rentie aandacht aan het won derlijke schouwspel van Neêr lands eerste vliegende krui denier. Ofschoon wij in de eerste plaats kruidenier zijn, zullen onze lezers het ongetwijfeld interessant vin den enkele technische bijzonderhe den omtrent de A.H.-helicopter te vernemen. Welnu, het is een Ame rikaanse machine van het Hiller- type, ontwoi'pen door de bekende Amerikaan Stanley Hiller. Een opvallend kenmerk van de Hiller is de tweebladige rotor met sta- bilisator. Met deze rotor en sta bilisator wordt de besturing van het toestel geregeld. In de korte, bloede cabine, die geheel door plexiglas is afgeschercxxd, kunnen 3 personen naast elkaar plaats nemen. De schroef aan het ach tereinde van de staart dient om het toestel niet om zijn eigen as te laten di'aaien. De motor van de Hiller heeft 200 P.K., die het toe stel een ki'uissnelheid geven van 110 km per uur. De maximum snelheid is 135 km per uur. De maximale hoogte 4100 m. en het vliegbereik 260 km. Het totale gewicht bedraagt 1090 kilogram. De benzinetank kan 100 liter be vatten, terwijl het benzinever bruik ongeveer 1 liter op 2 y2 km is. Het toestel start en vliegt onder strenge controle van de Rijksluchtvaartdient. Deze instan tie bepaalt o.a. of de landings terreinen aan de gestelde eisen voldoen. Een landingsterrein voor de helicopter moet momenteel aan de minimum afmetingen van 100- 200 m. voldoen. Op ieder landings terrein moet aangebracht zijn een witte letter H, 4 meter lang, 2 meter breed, een windzak of vlag voor het bepalen van de wind richting, brandblusapparaten met bedienend personeel en een goede afzetting. Bovendien moet er een vx'ije, onbebouwde invlieghoek zijn vanuit het Noord-Oosten. Dit in verband met het feit, dat de wind richting hier te lande veel Zuid- West is. Natuurlijk kan men op kleinere tex*reinen landen, maar waar het hier voor Nederland een vrij nieuw experiment betreft, meende de Rijksluchtvaartdienst daar terecht deze voorzorgsmaat regelen te moeten nemen. En nu de vlucht van de eerste Albert Heijn He licopter. Het was niet alleen zo, dat de reis in de lucht goed geregeld werd, ook de gx-ondorganisatie moest pex-fect in orde zijn. Op iedere landingsplaats werd n.l. als een welkome verrassing aan een In de vorige flitsen zeg den wij toe nog eens te rug te komen op deze nieuwste stunt van onze

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 4