mËwmwwwm Een dag in Eindhoven uiVAn i\ Over thee en President Eisenhower Gast van gemeente, Philips en Daf AH -FLITSEN 3 We ruimen direct een plaatsje in voor deze bij zonder aardige en pakken de etalage van filiaal Groe ne Hilledijk te Rotterdam, geheel inhakend op de He- licopter-campagne. Bravo!! Mijn rayonleider, de heer Den Ambtman, had een monstercollectie Victor ia- figuren bij zich in de auto. Dat zouden we even ophalen. Samen gingen we naar zijn auto. Met de Lipssleutel wilde hij de kofferruimte achter de wagen openmaken, maar het lukte niet. We hadden bijna de moed opgegeven, maar opeens gaf het slot mee en ging de klap open. Maar geen doos Vic- toria-figuren, alleen een oude broek was te zien. Wel drommelsnu is die doos gestolen. De auto stond hoek Koningstraat' Groenewegje, nogal een gehaaid buurtje, dus je kon hier van alles verwachten. We keken om ons heen of we de dief nog zagen en toen ontdekte de heer Den Ambtman zijn eigen wagen. Die stond vóór de wagen die we opengebro ken hadden en was van hetzelfde merk en dezelfde kleur Chef G. v. Langeveldt, fil. Koningstraat. WARMDRAAIEN Dat onze bekerhouder, fi liaal Koningstraat, niet van plan is zonder meer van zijn beker afstand te doen. blijkt wel uit de wijze waarop chef v. Langeveldt met zijn ploeg aan het warmdraaien is om bij het begin van de OPW direct op volle toeren te kunnen starten. Het verslag van verkoper Wierda op pag. 2 vinden we zo interessant, dat we het onze lezers en lezeressen niet willen ont houden. Onderstaande brief ontvin gen we met de Luchtpost uit New York: 345 West 12th St. New York 14 N.Y. July 22, 1954. Albert Heijn fabrieken. Zaandam Holland. Mijne Heren, Gedurende verscheidene ja ren heeft mijn echtgenoot meerdere reizen gemaakt naar Holland, waarbij hij er steeds een gewoonte van maakte in een AH-winkel een hoeveelheid AH-thee Zilvermelange te kopen. We zijn allebei verslaafd geraakt aan deze bijzonde re, overheerlijke thee en helaas kan hij nu niet meer naar Holland komen. Zou het U mogelijk zijn cm ons 50 pakjes van 100 gram van deze thee te zen den? Hoogachtend, Mevr. June S. Kambach P.S. Pas op, actieve Pit- verkoopster of verkoper! Verkoop nu niet ineens aan iedere klant een pakje Zilverthee. Smaken ver schillen! Wij hebben DRIE bijzonder fijne theesoorten. Goudmerk de „geurige", Blauwmerlc de „pittige" en Zilvermerk voor „speciale kenners" èn om te mengen met Blauwmerk! •k ACHTER DE TOONBANK „Chef, Albert Heijn ver hoogt weer zijn prijzen, hè?" „Mevrouw, hoe komt U daarbij, de pindakaas is juist weer afgeslagen." „Ja maar, het staat in de krant." „Mevrouw, dat bestaat niet. Als er iets in de krant staat, dan staat er in geen geval ónze naam bij. „Nou chef, ik zal de krant meebrengen." Twee dagen later bracht mevrouw de krant mee. Ik vouw de krant open. „O. nou snap ik het me vrouw." Ik las het bericht. Albert Heijn verhoogt weer zijn prijzen. Bosbessensap 30 ct. hoger. Stemgember, vanil lestokjes, Calif, abrikozen." „Mevrouw, heeft U al eens stemgember gegeten?" „Neen, chef." Bosbessensap misschien?" „Neen, ook niet." „Nou, maar vanillestokjes zijn ook een cent omhoog hoor, en U gebruikt Per zische abrikozen en die zijn nog 25 ct. per ons. Als U nu één pot pindakaas bij mij koopt, spaart U in één week 5 cent uit. Deze prijsverhoging, die hier in de krant staat, kost U nog geen 5 cent per jaar." „Ja, misschien heeft LI ge lijk, maar er staan toch veel ware dingen in die krant." „Ik heb het gemerkt, me vrouw." Chef G. v. Langeveldt Den Haag. NA DE VACANTIE Gesprek in één van de Rotterdamse filialen: „Slecht vacantieweer, me vrouw." „Ja, gelukkig heb ik het r.o'gal getroffen." „O ja, dat is prettig." „Ja en wat ik zo leuk vond, we waren in Nunspeet en natuurlijk moesten we boodschapen doen en dan is het even zoeken. Ineens grijp ik mijn man bij zijn arm en zei: ik heb het ge zien! ik heb het gezien! Ja, wat heb je dan gezien? Daar is Albert Heijn!! Nou ja en toen heb ik heerlijk gewinkeld, want in een AH-zaak voel ik me thuis, de beste kwaliteit en alles goed verzorgd!" •A COMMENTAAR OVERBODIG Het gebeurde in een AH- winkel toen de chef lunch te. In de winkel waren drie verkoopsters. Voor de toonbank staan twee klan ten. Eén verkoopster helpt, de anderen zijn aan 't stof fen. Mevrouw vraagt aan de stoffende juf of ze haar wil helpen. „Geen tijd, v, ik moet stoffen." DE NIEUWE SPELLING Of er in Oosterhout alweer een nieuwe spelling is in gevoerd, hebben we niet aan de weet kunnen ko men, maar dit boodschap penlijstje, dat de chef ons zond, geeft wel die indruk: 2 bleuband 1 poltje arbijen scham pond zuiker 2 ons met worst alf pond piendas. Onze demonstratrice mej. R. Hart kreeg de uitnodi ging op de VIMATO, de vismarkttentoonstelling die in Amsterdam werd ge houden van 15 tot 18 Sept., een demonstratie te leiden met Noorse diepgevroren visfilets. Zij bediende 2000 proevers en zorgde, dat 3000 AH-foldertjes hun weg vonden. Een prima propaganda voor onze vis- verkopende filialen. Verkoopteam Groenestraat, Nijmegen. Pitploeg Groenestraat Nijmegen tijdens een uitstapje op Zondag 12 September j.l. in Königswinter Weet u wat de wereld zonder thee zou zijn? Waarschijnlijk zult u zeggen: Precies dezelfde, doch dan dronken we iets anders dan thee, misschien koffie of chocola demelk." En toch wagen wij het te betwij felen of dit juist zou zijn. Wij zijn namelijk de geschiedenis van dit artikel eens nagegaan en zouden u graag even meenemen op dit x'eisje door de eeuwen heen in versneld tempo. Dan beginnen we in het jaar 2737 voor Chr. Volgens overlevering moet men toen onder de regering van keizer Shen Nung in China het genot van thee hebben ont dekt, maar meer reële gegevens vinden we eerst in de Erh Ya, een oude Chinese dictionnaire, omstreeks 350 jaar na Chr. ge schreven door Kuo P'o. Boeddhistische priesters ver spreidden het verbruik over Chi na en Japan. In dit laatste land werd het savoureren van thee een j ceremonie, verheven tot een hei lige plechtigheid; het gehele leven stond onder de invloed er van. Omstreeks 1200 verscheen hier reeds een speciaal theeboek. Het duurde echter nog lange tijd, voor Europa met dit product ken nis maakte, n.l. in 1610. En het doet ons goed, dat het juist onze Hollandse voorvaderen waren, die deze aanvoer verzorgden. De neam „thee" namen zij over van de Chinezen in Amoy, die het ar tikel de naam t'e gaven. Engeland, nu theeland bij uitstek, leerde het pas omstreeks 1650 kennen. De thee werd nu ook één van de artikelen, die de onderne mingszin tot het vestigen van ko loniën aanwakkerden. Ook werd door de Europeanen een perfec- tionnering van de productie-me thoden bereikt door toepassing van een fermentatie-proces, waardoor de zwarte blaadjes ontstaan. De Chinezen gebruikten en gebruiken nog ongefermenteerde of groene thee. Ongemerkt is de loop der geschie denis zo door kleine dingen in een bepaalde koers gedreven, 't Beste komt dit wel tot uiting bij de los making van Noord-Amerika van Engeland. Vele grieven hadden de Amerikaanse kolonisten tegen het Moederland, doch de emmer liep over toen door John Buil een zwa re belasting werd geheven op de invoer van thee in Amerika. Dit leidde n.l. tot de bekende „Boston Tea Party", waarbij de door de Engelsen aangevoerde kisten thee in het water werden geworpen, hetwelk het begin van de vrij heidsstrijd werd. Hierop doelden wij dan ook in de aanvang van dit artikeltje. Hoe anders zou de wereld er misschien zonder dit voorval hebben uitge zien. President Eisenhower was dan nu bijv. Gouverneur-Generaal van een Engelse kolonie en Sena tor Mac Carthy zou op het matje geroepen kunnen worden door Premier Churchill. Ja, als Maar thee bestaat wel en dat is maar gelukkig ook. Wat een op wekkende kracht kan er uitgaan van een kop thee, maar dan een kop goede thee. Niet het lichtge- kleurde water, dat wij soms voor gezet krijgen, want dit heeft met thee niets meer gemeen. Wij adviseren u daarom: Weest niet zuinig met. de theeblaadjes (thee is de goedkoopste drank ter wereld). Gebruik altijd vers ko kend water (dus niet uit een boi ler) en voeg naast suiker ook wat melk toe. Het bindt het looizuur en ver hoogt het genot. Zet uw thee niet op een lichtje doch onder een theemuts. Bent u het niet gewend het zo te doen, probeert u het dan toch eens een paar keer. U zult meeii van uw thee-uurtje gaan genieten en iets begrijpen van de heilige eerbied die de Oos- j terlingen tot hun ritueel bracht. 17 September j.l. was de vooravond van de 10-jarige bevrijding van Eind hoven. Met een 70-tal journalisten zijn we toen een dag de gast geweest van de stad. 's Morgens bezichtigden we het demonstratielaboratorium van Philips. Wij meenden, dat wij met onze z.g. visuelemiddelen in onze bedrijfsschool al een aardig shownummer weggaven, maar wat Philips daar vertoont, overtrof alles wat we gewend waren. Een geraffineerde gehoorzaal waar alle soorten verlichting ge demonstreerd worden, waar een super reclame-film, door Joop Geesink in Dollywood samenge steld, draait, waar men uitgelegd krijgt uit welke kleuren licht is opgebouwd en dat rode en groene verkeerslichten eigenlijk fout zijn (rood en groen geeft n.l. wit, evenals geel en blauw). Show-etalages. Beneden in het lab zijn o.a. show etalages en daar kun je zien hoe je vrouw voor de gek gehouden kan worden wanneer ze een jurk koopt. Met de etalageverlichting, indirect, diffuus, of achtergrond, kan n.l. zo gegoocheld worden, dat de goedkoopste stofjes peperduur lijken en omgekeerd. We hooi'den daar andere interes sante dingen. Wanneer de zon schijnt is men goed gehumeurd. Licht en fleurigheid zijn be langrijk. Gedurende 4 maan den had men een schooljuf frouw een zwarte jurk, zwar te kousen en lieur haar in een „knoetje" laten dragen. Daar na droeg zij 4 maanden een kleurige jurk, en lichte ny lons, heur haar was geper manent en haar make-up was goed verzorgd. Resultaat: de cijfers lagen gemiddeld 2 punten hoger! 's Middags zagen we de DAF. We hebben altijd een beetje sceptisch gestaan tegenover de snelle ont wikkeling van de DAF, omdat we meenden dat de DAF wel in een bij zonder gunstige positie verkeerde. DAF imponerend. Na ons bezoek zijn we echter vol- J ledig gecapituleerd. Wat daar in 2 jaar gepresteerd is, grenst aan het ongelofelijke. Een fabriek, waar nu 1500 geschoolde mensen werken, die 2 jaar terug nog land bouwer enz. waren, is daar als het ware uit de grond gestampt. Wel iswaar is dat met 175.000.000 Marshall-hulp gebeurd en werkt de fabriek gedeeltelijk voor het leger, maar aan de andere kant is de DAF ook een deviezen-ver diener. Na afloop van de rondgang door het bedrijf hebben we een dolle rit mee mogen mogen ma ken in een artillerietrekker, dat is zo'n wagen die over bergen en door sloten kan rijden. Eindhoven lichtstad, 's Avonds werden we, als gast van de gemeente, nog rondgereden door Eindhoven-lichtstad. Elke I buurt had zijn eigen feestverlich- i ting. Vrijwel elk huis had een ver lichte bevi'ijdingsster en een para- I chute met de Ai'end van de Air- boxaxe-tx'oepen voor de ramen han- I gen. We kunnen ons nu indenken dat 18 September voor Eindhoven I meer zegt dan 5 Mei. Nog een „Zaan'-groep. Wanneer we een enkele keer de lunch van een groep meisjes meemaken, verwondert het ons altijd dat de gesprekken niet over kleren, films, jongelui e.d. gaan, maar dat er gesproken wordt over artikelen, voorvallen in de winkel en andere zaken het werk betreffende. Bravo meisjes, het bewijst dat jullie hart voor de zaak hebben en ook dat de heer Pilger op de goede manier aan de discussie leiding geeft. De laatste „vierweekse"

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 3