Een vraag stellen, is haar beantwoorden Vorst in Brazilië maakte koffie duur In de toekomst zullen prijzen weer dalen ^Wlef peper ew 3owt 6 AH-FLITSEN 11§1f de succesvolle verkoop, van de goede verkoper of verkoopster, dat hij of zij door een vriendelijk, voorkomend en dienstvaardig op koper (ster) zich in de eerste plaats instelt op de belangen van de klant. Levendige interesse voor Onlangs werd ons de vraag gesteld, waaraan het nu kon liggen, dat van 2 verkopers welke in hetzelfde filiaal werkzaam waren, de één vrijwel altijd een beter verkoopresultaat wist te behalen, dan de ander. Beiden verstonden hun vak uitstekend en waren met dat prettige enthousiasme bezield, dat nu eenmaal een goede verkoper niet kan ontberen. En toch, Jansen verkocht beter, meer dan Pietersen. Het waren twee goede collega's, vrienden zou men kunnen zeggen, maar de gezonde eerzucht van Pietersen prikkelde hem dusdanig, dat hij met een tik keltje afgunst z\jn collega begon te bekijken. Ja, zich er over verheugde, wanneer het Jansen eens een keer ook niet zo best was gelukt. Vol komen fout natuurlijk. Toen stelde Pietersen ons de vraag: „Waaraan ligt het toch, dat hij meer verkoopt dan ik. Ik doe toch ook mijn best, niets is mij te veel". Enfin, U kent dat wel. Tja, daar stonden wij, een antwoord werd gevraagd, maar was nog niet direct gegeven. Want wij allen kunnen ijverig en vakbekwaam zijn, er zijn zovele factoren, die het al of niet succes boeken in ons maatschappelijk leven, kunnen be- invloeden. Factoren, die buiten ons om gaan, maar ook en zoals het bij Jansen en Pietersen, die onder ge lijke omstandigheden hun taak ver richtten het geval was, ook door oorzaken die bij ons zelve zijn te zoeken. En dit geldt wel in het bijzonder in ons wereldje van de verkoop. Wat bleek nu het geval? Pietersen in zijn ijver en enthousiasme zag bij iedere verkoophandeling in de eerste plaats zichzelf. Zijn gedach ten, zijn wijze van werken waren er op gericht, hoe kan ik in het belang van de zaak maar ook tot meerdere eer en glorie van mijzelf, iedere verkoop het hoogst opvoe ren. Hij verkocht niet in de geest van de klant. Hij dacht in de eer ste instantie aan de directe ver koop, hij verkocht zoals wij dit zeggen op de korte termijn. Voor éénmaal mogelijk succesvol, maar geen succes van lange, blijvende duur. Jansen deed het anders, ook hij wilde graag veel, maar hij wilde in de eerste plaats „beter" verko pen. Dat is mijn blijvend succes, dacht Jansen. En hij dacht goed. Jansen stelde zich bij iedere ver koop niet in op zichzelf, maar op de klant, haar wensen en verlan gens en op haar mogelijke koop behoeften. Vooral dit laatste was belangrijk. Interesse kweken bij de klant voor artikelen, waaraan zij mogelijk niet dacht, maar die juist voor haar aantrekkelijk en nuttig konden zijn. Zo verkocht Jansen met een blijvend en duurzaam suc ces, in het belang van de klant, waaraan de belangen van de zaak en die van hem persoonlijk nauw verbonden zijn. Wij hebben met Pietersen gespro ken en hem er op gewezen, dat niet het behalen van een op zich zelf staand succesje bepalend is voor onze verkoopcapaciteiten, maar dat de wijze waarop wij bij iedere verkoophandeling onze dien sten aan de klant bewijzen, daar voor beslissend is. Wij wezen er op, dat wij bij ieder contact met de klant een sfeer moeten trachten te scheppen, waar in deze zich thuis voelt. Dat wij hebben te zorgen, dat na de eerste vriendelijke begroeting elk van onze handelingen er op gericht is, de klant een indruk te geven, dat wij het prettig vinden haar „van dienst" te mogen zijn. Deze indruk kunnen wij wekken, door ons bij iedere verkoophandeling door niets te laten afleiden, doch ons denken en doen geheel op de klant en haar belangen te concentreren. Iedere klant wil, als gevolg van dat tikje menselijke ijdelheid, dat wij allen bezitten, persoonlijk gaarne het gevoel hebben, dat zij meer voor U betekent dan een an dere klant. Het is het geheim van Over Hollandse kozakken en Papa strijkt de vlag Geslaagde contactavond Haarlem De derde Haarlemse contactavond behoort al weer tot het verleden en het was een avond, waaraan men met plezier terugdenkt. De avond werd, zoals gebruikelijk, geopend door de heer Vermaire, die allen hartelijk welkom heette en wel speciaal de heren Daalhuy- sen, Rozema en de Roode. De spre ker sprak er zijn vreugde over uit, dat door de twee voorafgaande avonden een kern was ontstaan van zangers en toneelspelers, die geheel vrijwillig twee avonden per week hun vrije tijd geven om de contactavonden te doen slagen, treden, de klant dit gevoel weet te ;Hiemiede werd de avond als geven. j opend verklaard. Daarvoor k het nodig, dat bij Toen hrf dQek w men iedere verkoophandeling, de ver- he(. toneel een MnteI verkoopsters en verkopers in witte jas met in signe en voor hen vier boodschap penmanden. Allen zongen uit volle ueiiiiidiiueij. ziucu haar wensen, smaken haar koop- A.H.-lied van de Spaarne- mogelijkheden en -behoeften heeft Facetten van verkoopkunde stad en bij ieder refrein schoten twee jongste bedienden achter de kracht, waal-door het blijvend aan- manden *andaan en wezen heel genaam contact tussen onze neemsters en onze zaak sterk wordt bevorderd. De goede A.H. verkoper(ster) tracht zijn klanten van AZ te kennen en te dienen. Door verkoop „in de geest van de klant". Hij verkoopt dan prettiger, beter en meer. Medewerkers, dit was het ant woord, dat wij in dit verhaal aan Pietersen meenden te moeten ge ven. Pietersen vond het een juist en goed antwoord. INSIDER. Regelmatig hebben wij uit de cou ranten kennis moeten nemen van prijsverhogingen voor koffie. Hoewel moeilijk voor ons als con sumenten is het toch goed ons een zo objectief mogelijk beeld te vor men van de oorzaken hiervan. In verband hiermede zij in de eer ste plaats opgemerkt, dat deze ver hogingen niet slechts voor Neder land gelden, doch internationaal zijn. Zoals zo vaak wordt één bepaald feit, in dit geval namelijk een mis lukte oogst, verantwoordelijk ge steld voor iets, wat eigenlijk het gevolg is van een reeks gebeurte nissen, waarin de laatste Wereld oorlog een belangrijke plaats in- Laten wij ons eerst eens de derti ger jaren herinneren, toen Brazilië, „het" land van de koffie, dit pro duct niet aan de straatstenen kwijt kon. Voor zover men het niet in lo comotieven opstookte, werd het in zee geworpen, zo groot was de overproductie. De werkelijk als koffie verkochte hoeveelheden brachten allermiserabelste prijzen op. Gevolg: armoe troef bij de planters. Dit feit moeten wij goed vasthou den bij het nagaan van de verdere ontwikkeling. Wat gebeurde er namelijk bij het uitbreken van de 2e Wereldoorlog? De Wereldeconomie werd volko men scheefgetrokken. De Europese landen, vroeger zeer grote afnemers Indien U dit model krant op prijs stelt, wilt U dat dan aan Uw rayonleider mededelen? De redactie wil graag weten, hoe U er over denkt. Bij voorbaat dank. parmantig op het A.H.-embleem van de manden. Het was een da verend succes. Hierna volgde declamatie van John Hali, gevolgd door het A.H.-Trio, bestaande uit Ina de Vries, Jan Bijster en Jan Smolders, begeleid door Mar- tien, gitaar. Ze kregen dave rend applaus en gelach en zon der toegiften kwamen ze niet weg. Het Don Kozakken-Koor o.l.v. Theo Hart met piano-om- lijsting van de lieer Boeinga, bewees dat ook Hollandse Ko zakken niet onderschat moeten worden. voetlicht en besprak de toekomst mogelijkheden bij A.H. Het kwam er op neer, dat deze legio zijn bij onze firma, maar.je moet er voor werken en tonen dat je iets waard bent. Het Toneelgezelschap o.l.v. de heer Vlieland voerde nu de klucht „Pa pa strijkt de vlag" op. Hierin speel den P. v. Leeuwen, Mej. N. v. d. Meer, Mej. R. Kuiper, J. Bijster, Th. Hart, T. Polak, Mej. L. Frank. Regie A. Vlieland. Het werd een zeer geslaagde opvoering en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Uiteindelijk kwam nog de prijsuit reiking van de tombola, die vele, Na de pauze volgde na het twee- waaronder zeer attractieve, prijzen, de optreden van het Trio de sketch telde. „De Leugenlamp" met mej. Corne- Toen de avond werd gesloten was lissen en de heren Vlieland, Kol- laert en Bijster. Nu kwam de heer Hali voor het ieder voldaan en iedereen in Haar lem kijkt al meer met verlangen naar de volgende Contactavond. vielen als afzetgebied uit. De oog sten konden nog slechts naar de vrije wereld worden verkocht. Dit betekende in hoofdzaak Amerika. (Engeland is, zoals men weet, geen koffie-, doch een theedrinkend land). De productie was voor dit beperkte gebied natuurlijk te groot en weer stapelden de voorraden zich op. Wat zagen wij dus na 1945? Zeer behoorlijke voorraden, waar de con sumptie voorlopig voldoende aan had. Doch daarnaast een naar ver houding kleine productie en, ge zien de ervaringen, geringe lust tot uitbreiding hiervan. Het herstel in het bevrijde Euro pa deed echter het verbruik hier snel stijgen, waar de toename van de bevolking nog het hare bijdroeg. Hier kwam tevens nog bij de ho gere levensstandaard in tal van landen, die nu ook tot de koffie- eonsumenten gingen behoren. Deze ontwikkeling maakte, dat men de situatie wel even anders ging bezien en tot snellere aanplant be sloot. Het duurt echter een jaar of vijf alvorens een koffiestruik vrucht draagt. De voorraden zou den echter voor deze periode vol doende zijn, mits zich geen onvoor ziene gebeurtenissen voordeden. En dit was nu juist wèl het geval. Tijdens de bloesemperiode van het vorige jaar trad in Brazilië een voor deze tropische streken zeld zame vorst op, die gehele planta ges ineen deed schrompelen tot velden met lege, kale takken. Een troosteloos gezicht en voor de be trokken planters rampzalig. Het onvermijdelijk gevolg was een wereldtekort, daar Brazilië pl.m. 40 van alle koffie levert en der halve steeds oplopende marktprij zen. Ongelukkig, daar zijn wij het allen over eens, doch gezien de kracht, waarmede in alle productie-landen naar hei-stel en uitbreiding van het koffie-areaal wordt gestreefd, me nen wij te mogen zeggen, dat deze prijzen na enige tijd zeker zullen dalen, hoewel wij nog een moeilijk jaar tegemoet gaan. Wat dit zal brengen, niemand weet het. Het is nu eenmaal eenvoudiger na afloop de gevolgen uit hun oorzaken te verklaren, dan aan de hand van zeer onvolledige gegevens voorspel lingen te doen. Gehoord, op de auto- races in Zanduoort: Hij is bij het tanksta tion voor een ouwe klare en een dubbele Esso. De beste medicijn, een klantenboekje van Al- bert Heijnl De enige manier, waarop die man in het leven blijft is door zich dood te roken. ^bj«, J>to&q vader v-M'efc Heb je ook zo'r Pil van deze Flits Koffie?: Als U vijf mi nuten wilt wachten is het in een seconde klaar. Ik vind het prettiger de tenniskampioen schappen te Noord- wijk op de televisie te zien; je hoeft je hoofd dan tenminste niet steeds van links naar rechts en omgekeerd te bewegen. Vacantie-regenverzekering De polis!! Ik denk niet dat ik morgen naar Holland- België gal Op*\\de [directieverga dering: De Baas rekent er op, dat het contract gete kend zal worden, zo dra de cigarenrook voldoende opgeklaard En toen vertelde ik haar over mijn rijke oom en nu is zij mijn tante. „Pappie!Daar is Mammie al. Ze rijdt net de garage binnen!" Natuurlijk: hij heeft ook zijn goede fouten. Indien twee mensen, die dezelfde taak heb ben, het steeds eens zijn, is een van de twee nutteloos; indien zij het steeds oneens zijn, zijn beide nutteloos, k Wij maken een zo snel gevechtsvliegtuig, dat het niet eens bewape ning nodig heeft. Wijs pappie precies waar je dat ding gevonden hebt

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 6