Verkenningen in Canada cr. Vervolg jaarve, rslag Vervolg" bezoek Zandvoort ips voor io\\\eY\\\£\r\\\c{ew 80 °/o extra rente voor onze spaarders A H-FLITSEN 3 Hei leven als verkoopsier in een grooi warenhuis is helemaal niei gemakkelijk Mej. Bossen, de vroegere personeelchef van Unilever, Nassaukade, Rotterdam, verblijft al sinds 2 jaar in Canada, waar zij allerlei „banen" heeft gehad, o.a. als verkoopster in een groot warenhuis. In het personeelsorgaan van Unilever „Op eigen terrein", vertelt zij over haar ervaringen: „Ik was," schrijft mej. Bossen, „reserve-verkoopster voor de drukke maanden. In November en December koopt iedereen voor iedereen cadeautjes en dat geven van gescnenken is zelfs (heiaas) uitgegroeid tot een soort prestige kwestie. Dat veroorzaakt in de grote warenhuizen een onvoor stelbare drukte. Iets van die druk te heb ik beleefd. Ingewijd. Ik werd twee dagen lang ingewijd in de geheimen van bonnen schrij ven en kasregister bedienen en toen losgelaten op de klanten. Ik moet er Dijvoegen, dat er een wa re verscheidenneid van kassabons is, want het systeem van op re kening kopen is wijd verbreid. Men aan uijvoorbeeid oen bedrag storten en uan tot dat bedrag uit geput is aankopen doen, maar ei zjjn ook verschiliende andere mo gelijkheden. Men geeft eer. vrij wel onbeperkte service. Het kan aan ook gebeuren dat je ïr. het heetst van de strijd voor een aankoop van 10 cent een el- lemange bon met naam, adres, nummer, prijs, artikel, en/., staat uit te schrijven, de gedeelten van de bon ter bestemde plaatse depo- neert, intussen vragen van een in de reservepot als een half dozijn wachtende klanten appeltje voor de dorst. tracht te beantwoorden en dan Uit deze verdeelde gulden blijkt I een beetje wil het verzoek j.._ i - i krne't nm het avfikpl alcjiphliAft Aan kosten werd 9.5 CENT betaald. Dit zijn kosten voor reclame, onderhoud, vrachten, telefoon en voor 100 andere dergelijke posten. 3 CENT werd van elke gul den apart gelegd. Deze zijn bestemd om oude en versleten machines, oude winkelinven tarissen e.d. te vervangen door 2.4 CENT gaat naar de be lasting. Hier is zeker geen nadere uitleg voor nodig, de aandeelhouders ontvangen 0.7 CENT per ontvangen gul den. 0.2 CENT elke gulden van wat schroeven en moeren j was, ging ik af op wat de klant opgaf. Het was te druk om te in formeren. Als het artikel er duur der uitzag dan de klant opgaf, stuurde ik ze terug naar een ver koper om een briefje met de prijs te halen. Mijn vermoeden dat ik beduveld werd, kwam altijd uit. Er zitten heel wat verlieselemen- ten in een dergelijk bedrijf. Het is bijvoorbeeld ontzagwekkend wat vernield wordt op de toon- banken door ruwe klanten. Ik merkte dat vooral op de speel- j goedafdeling. Eerst trekken ze een doos zo ongeveer kapot om te zien wat er in zit, en dan j vraagt men om een andere doos. Zo nu en dan kon ik niet nalaten I een opmerking te maken die niet i gewaardeerd werd, maar men kan I niet te veel zeggen. Een van onze seizoen-zaken" Eén uan onze „seizoen-zaken" is hef winkeltje in Madurodam. Madurodam is een miniatuur stadje in den Haag, gesticht ter nage dachtenis aan de student George Maduro, die in het verzet zijn leven gaf. De baten van „Madu rodam" komen ten goede aan het Ned. Studenten Sanatorium, 's Zomers is er altijd grote belang stelling voor het miniatuur stadje en 's winters wel, dan verhuist het hele stadje naar opslagplaat sen. Wanneer 11 eens in den Haag of Scheveningen komt, moet U toch beslist eens gaan kijken. Het is de moeite waard. dus wel duidelijk, dat niet minder dan 98.9 cent wordt opgeslokt door grondstoffen plus lonen met sociale lasten plus kosten plus afschrijvin gen en de belasting. Het is de gewoonte, dat in een jaarverslag de verwachtingen van het nieuwe, lopende boekjaar, voor zover mogelijk, worden bekend ge maakt. Dit is mogelijk omdat bij het uitkomen van het verslag het nieuwe jaar alweer 45 maanden loopt. Van dit lopende jaar kan ge zegd worden dat het gestart is met kostenverzwaring door huurverho ging plus loonsverhoging en de verhoging van kosten voor bewe zen diensten. Vanaf de aanvang van dit jaar hebben wij er ons op toegelegd en zeer wel overwogen deze kostenverzwaring op te vangen, door een verhoogde pro ductie en een vergroting van de omzetten. Vooral onze mensen in de filialen en niet minder onze mensen in de fabriek hebben ervaren, dat onze prijsverlagingen in het begin van dit jaar hebben geleid tot gro tere omzetten. Hoewel wij een groot deel van onze winst hebben prijsgegeven im mers alleen de prijzen werden ver laagd de kwaliteit ten volle ge handhaafd hebben we door de grotere omzetten, de resultaten kunnen handhaven. Voor de spaarders in ons bedrijf, die hun spaarpenningen hebben belegd in onze „Stichting Spaar fonds", is er nog een extra'tje. De vaststelling van het dividend op de aandelen van 9 brengt met zich mee, dat aan de spaarders bij onze Stichting een „extra rente" zal wor den uitbetaald van 20 voor elke 1 waarmee het dividend boven 5 uitkomt. Nu er dus sprake is van een dividend van 9 be draagt de rentetoeslag 4 x 20 krijgt om het artikel alsjeblieft te bezorgen, waarvoor weer een ander soort bon nodig is. Rui- iingsmogelijkheden zijn onbeperkt waarvan dan ook danig misbruik wordt gemaakt. Ik heb mij kostelijk geamuseerd in de vijf weken die ik heb door gebracht in de verkoop van over zeese pakketten, overschoenen, peignoirs, blouses, zakdoeken, speelgoed, sneeuwschoenen, isola tiemateriaal, vogeltjeszaad, enz. Het is ongelofelijk, hoeveel een fonisch aangesloten, verkoopster verondersteld wordt te weten. Het moeilijkste in dat opzicht was de „hardware afde ling". Ik dacht met potten en pannen te maken te krijgen, maar kwam terecht tussen allerlei vreemdsoortige artikelen, waar- Gezicht op Zandvoort vanaf de watertoren. vrouw Wimmers. Hier geen bad- durende 5 jaar is de heer Prins er pakken, maar zonnejurkjes. De chef geweest. Deze is nu gepen- sionneerd en woont permanent op ,tent", zoals de winkel genoemd wordt, staat aan het Jan Vroegop- plein, genoemd naar de stichter de Bond van Volkstuinders. Een toepasselijke naam voor een tuinder. De tent is 's Zondags open van 10-1 uur en verkoopt naast kruidenierswaren Vami-ijs en is, ten behoeve van de klanten, tele- In een huisje met een tuintje. De chef woont tijdens het sei zoen, van Mei tot September, ook in een huisje met een tuintje. In tegenstelling met Zandvoort staan hier permanente huisjes. Het uiter- van ik noch de naam, noch het i lijk van huisjes en tuinen is aan gebruik kende. De voornaamste strenge controle van de schoon- aftrek had het materiaal waar mee je een huis tochtvrij maakt. Ik leerde al gauw drie soorten klanten onderscheiden. Eén cate gorie weet precies wat hij of zij wil hebben en hoe het begeerde artikel werkt. Dat is de gemak kelijkste. Een tweede categorie vraagt om uitleg en durft niet te bekennen dat ze je vage verkla ring-, half opgepikt van verkoop gesprekken van anderen en zeif half begrepen, niet begrijpt, en koopt of koopt niet. Maar het moeilijkste zijn de mensen die het naadje van de kous willen weten. Dan moest ik meestal de hulp van een van de vaste krachten inroe pen. Met fantasie kom je echter een eind in de verkoop, waarbij je echter wel eens je hart vasthoudt voor de toepassing van je theo rieën. Klanten onthullen zich. Wanneer je een artikel verkoopt dat wat meer tijd vraagt, peig noirs bijvoorbeeld, dan is het ver bazingwekkend hoeveel klanten heiascommissie onderworpen. Er staan 600 huisjes. De „tent' staat er nu voor het 7e jaar. Ge- „Ons Buiten" in een winkel met tuingereedschap. Er zijn feest avonden maar ook lezingen, b.v. van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. De tuintjes zijn het eigendom van de bewoners. Er zijn veel slootjes en bruggetjes, die het geheel een genoegelijk en lande lijk aanzien geven. De Nieuwe Meer. Aan het terrein van „Ons Buiten" grenst de „Nieuwe Meer" met ge legenheid tot zeilen, vissen en zwemmen en vele sportvelden. Een dergelijk lustoord zo vlak onder de rook van Amsterdam zou je er niet verwachten. Het leek ons aar dig om in deze Zomersproetflitsen eens iets over onze nederzettingen vacantie-oorden te vertellen. 80 over de in 1953 gekweekte over zichzelf onthullingen doen. Je rente. Op 19 Juni 1954 werd deze - - - extra rente aan het saldo van de spaarrekeningen toegevoegd. Wij danken deze resultaten over 1953 aan al onze toegewijde mede werkers, allen van hoog tot laag, die zich ieder op de plaats waar zij gesteld zijn, met ijver en enthou siasme van hun taak hebben ge kweten. En vooral dit laatste, dat enthou siasme, hebben wij zo nodig, niet alleen om goede resultaten geza menlijk in ons bedrijf op te bou- men, maar zeer zeker ook om in ons zelf de voldoening van ons werk te voelen. Er is enthousiasme voor „Ons Plan '54" en dat geeft ons het vertrou wen, dat we er ook in 1954 weel een goed jaar van gaan maken. Wij, in Zaandam, zullen als het moge lijke doen, om onze kwaliteit zo hoog mogelijk op te voeren. Wij zorgen daarbij voor prijzen, waar mee wij Albert Heijn de toon aangeven. Béter èn goedkoper dat is immers ons geheim. krijgt dan vaak ongelofelijk ple zierige contacten voor de tijd van de onderhandelingen en als de koop gesloten is, ken je een stuk mensenleven. Massa's echtgenoten of zoons kwamen peignoirs ko pen; geen eenvoudige kwestie, wanneer de heren geen maat we ten. De smaak van hun vrouw is minder belangrijk, want ze kopen toch alleen wat ze zelf mooi vin den. Als ik vrouwen mag raden: koop nooit een donkere peignoir, want negen van de tien mannen willen hun vrouwen niet in een somber gewaad zien. Een paar dagen bracht ik door als cassière achter een kasregis ter. Dan zie je een warenhuis weer uit een andere hoek. Het geeft goede gelegenheid om ver kopers te observeren, hun hebbe lijkheden GRWt»' „Ons Buiten". Chef Bolland voor zijn huisje, met een juk met wateremmers, met zijn Pit-ploeg en voor zijn winkel. VOOR DE SLA De huisvrouw eet thans anders sla, inplaats van warme groen- In cle eerste plaats de SLASAUSEN. onhebbelijkheden. Denk er aan dat wij reeds in vorige Verder niet te vergeten het pu- PIT-nummers leerden, dat de dunnere bliek. Het was in de „hardware afdeling". Men kon zelf geprijsde artikelen meenemen naar de kas sa. De prijs ontbrak echter op vele dingen. Als het een kwestie soorten Slasaus, Salata en Citrolata) voor dóór de sla zien en Livorno en Mayonnaise als iets meer vet be vattend, dikker zijn en zich speciaal lenen voor over de sla of het slaafje, waar de eerstgenoemde soor- veel meer dan ten niet voor te gebruiken zijn, ter wijl de Livorno èn de Mayonnaise ook voor dóór de sla te gebruiken zijn. Van de zuur waren komen naar voren de AUGURKJES en de UITJES. De KAPERTJES komen meer bij een luxe slaatje voor. Verder verkopen wij voor bij de sla: EIEREN. Tomaten Ketchup. V1SCONSERVEN, o.m. zalm, ansjo- vis eerst uitspoelen in melk!), ma kreel, pilchards, haring. Paprika, kerry, mosterd, peper en aroma. Zeer fijn gesneden vleeswaren sma ken met een weinig mayonnaise of Livorno heerlijk als een vleesslaatje! Hiertoe verkopen wij de stukjes vlees waren die ook bij de macaroni en nasi goreng verkocht worden. Zij moeten alleen iets fijner gesneden worden. Inplaats van aardappel gebruikt de huisvrouw ook koucle macaroni, kou de rijst, DOPPERS en SPERCIE- BOONTJES (slaboontjes). OM TE DRINKEN Onze LIMONADE, de betere soor ten, zijn steeds de lekkerste. THEE (koucle thee met citroen!). KOFFIE. SINAASAPPELSAP ook voor onderweg, gemakkelijk mee te nemen). NESCAFE (vooral voor op reis en in het kamp). Diverse vruch tensappen eventueel voor het maken van bowl. (Met blikvruchten: ananas, mandarijntjes, perziken, kersen). OM MEE TE NEMEN Verpakte zomerdrups, rolletjes vruch tendrups, ananasblokjes, pepermunt- rollen, repen (nog steeds goedkoper dan andere merkrepen). OM GEMAKKELIJK TE ETEN Blikgroenten, blikjes soep (Heinz), Plat du jours (gehele maaltijd in blik), Zuidvruchten zoals pruimen en abri kozen. Voor compote, als groenten of bij rijst, gort of griesmeel. Als vlees, vleesconserven zoals Smac, Knax (bij bloemkool), theeworstjes, Pic-ups. Als soep: pakjes soep speciaal de diverse soepen champignon, asperge, kalfsbouillon) en groenten bouillon soepen en als dessert. De pudding soorten en de custard met abrikozen, pruimen, aardbeien, ananas, pudding- sausen, bessensap. Als ontbijt: Brinta met vruchtensap pen, o.m. sinaasappelsap, cornflakes, griesmeelpap met bessensap of andere vruchtensappen. Maak nu op verschillende manieren uit deze artikelen een keuze voor een aardige opstelling. Stichting Spaarfonds Albert Heijn Door de Algemene Vergadering van de aandeelhouders van Albert Heijn N.V. werd op 9 Juni 1954 het aan aandeelhouders uit te keren dividend conform het voor stel van directie en commissaris sen vastgesteld op 9 De vaststelling van het dividend op dit percentage brengt met zich mee, dat aan de spaarders bij onze stichting een extra rente zal worden uitbetaald, gelijk aan 80 over de in 1953 gekweekte rente. Ter toelichting zij vermeld, dat de rentevergoeding over de ingeleg de gelden als volgt is. Over de inlagen wordt een rente vergoeding gegeven van 3.9 per jaar, bovendien wordt een extra rente vergoed, afhankelijk van het dividend, dat door Al- bert Heijn N.V. op de gewone aandelen wordt uitgekeerd. Elk geheel procent dividend, dat, bo ven de 5 op de gewone aan delen wordt uitgekeerd, geeft recht op 20 toeslag op de over het betreffende boekjaar ge kweekte rente. Indien het saldo van een spaar rekening aan het begin van 1953 J' 100.aanwees, dan wordt aan het eind van het jaar 3,90 aan rente vergoed. Bovendien wordt, nu het dividend op 9 is vastgesteld, een toeslag gegeven van 9 5 4X20% of 80 hetgeen in dit voorbeeld 80 van 3.90 of 3.12 is. Deze spaarder heeft dus over 100.een rentevergoeding ont vangen van 7.02 of 7.02 Zou het dividend op 8 zijn vast gesteld, dan was de extra rente 8 5 3 X 20 of 60 Het extra rentebedrag zal een de zer dagen op Uw spaarrekening- worden bijgeboekt, waarvan U een afrekening zult ontvangen. Voor onze personeelleden, die nog geen gebruik maken om op deze voordelige conditie bij onze stich ting te sparen, delen wij mede, dat alle werknemers, in dienst van het concern Albert Heijn N.V., bij onze stichting kunnen sparen. Inlichtingen worden gaarne door personeelsafdelingen verstrekt. HET BESTUUR.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 3