Verantwoordelijk voor de zelfbedieningszaken Elf zelfbedieningszaken bij winkelvloot gevoegd Verslaggevers zetten de schouders er onder IllllIIlilIIl Mei Pasen schietwedstrijden Ik heb voor mijn gevoel te lang moeten rondkijken Telefooncentrale geen boodschappendienst Hervatten van werkzaamheden H-WTSL 11e Jaargang No. 1 - Januari 1954 SAH002000001 Flitsen Fabr/Zaan januari 1954 2000 eieren als prijzen Op Zaterdag 10 April a.s. zullen in ons O.G. schietwedstrijden wor- den georganiseerd, waartoe uit- genodigd worden de politie, de re- I serve-politie, Steun Wettig Ge- zag, de bewakingsgroepen van de Artillerie Inrichtingen, P.T.T., Sterel en Wechelaar en A.H. en een aantal Directies van bedrijven. Afhankelijk van het aantal pun ten dat geschoten wordt, bestaan de prijzen uit eieren. In ons April-nummer hopen wij U een reportage met foto's van deze wedstrijden te brengen. Kienavond werd succes Woensdag 16 December was de traditionele kienavond van de P. V. Driehonderd leden hebben weer gekiend dat het een lust was. De Kienavond van onze P. V. is naar onze smaak de gezelligste avond van het jaar, een avond die we in ere moeten houden. Albert Heijn Jr. meent: Ieder bedrijf is een grote familie gemeenschap. Met elkaar probeer je er wat goeds van te maken. Hoe beter dit gebeurt, des te meer bescherming biedt het aan wie er hun dagelijks brood in verdienen. Met elkaar hebben wij er voor te zorgen, dat die bescherming zo groot mogelijk is. Baas Albert de Tweede Het is natuurlijk te gek om te beweren, dat de jonge baas Albert (26 jaar) zoon van baas Jan aan zijn naam verplicht is op zijn grootvader te lijken, die de grondlegger was van dit bedryf. Maar zeker heeft hy één ding met hem gemeen: zijn gevoel voor humor. Het was een van de sterkste wapens van de oude heer, dat hij moeilijke situaties met een glimlach tegemoet kon treden, en als het er op aankwam, ook om zichzelf kon lachen. Zelfs in de ernstig ste vergaderingen, kan de jonge baas Albert nog een milde lach om zijn mond plooien. Die lach werkt dikwijls verkwikkend. Moeilykc zaken worden er vaak minder moeilijk door dan ze even tevoren nog leken. Het is een weldaad zo iemand in een styve vergadering naast je te hebben. Plannen voor stijgend aantal Z.B. 's in 1954 sprake is van stilstand, laat Uit mededelingen van de Heren A. Heijn, J. Legerstee, onder directeur verkoop en zijn assis tent de Heer C. Govers blijkt dat de afdeling verkoop bijzonder ac tief is geweest. Vooral de nieuwe loot, de zelfbediening, had in 1953 de bijzondere aandacht. Nadat men in 1952 voorzichtig be gonnen was (men opende toen 3 z.b.'s) werden er in het afgelopen jaar niet min der dan 11 zelfsbedieningsza- ken aan de winkelvloot toe gevoegd tesamen met een totaal grondoppervlak van 880 m-. Ook de bedieningszaken werden niet vergeten. In Castricum, Haarlem en Nieuwenhagen (Lim burg) verschenen de zo bekende gouden letters van ons bedrijf boven de ruime etalagekasten van drie moderne bedieningszaken. En, om nog even in de hoek van de cijfers te blijven zitten, een staf van ruim 2000 man verkoop personeel zorgde er voor, dat de producten, die U fabriceerde, vlot van de hand gingen. „Stilstand is achteruitgang" wordt wel eens gezegd en de plannen voor het komende jaar getuigen er van dat bij de af deling verkoop volstrekt geen staan van achteruitgang. Een stijgend aantal openingen van nieuwe winkels staat op het programma. De eerste winkel van het zelf- oedieningstype kwam in Schie dam, waar het systeem lange tijd nauwkeurig werd besLudeerd. Aan de hand van de hier opgedane ervaringen bouwde men verder, i^r kwamen dergelijke zaken in Veendam, Zwolle, Zaandam, Doe- tinchem, Tiel, Breda, Rotterdam, Utrecht, Leeuwarden, Vlaardin- gen, Sittard, Helmond en Bruns- sum. Van deze zaken is*het filiaal Rotterdam, Nieuwe Binnenweg, het grootste en modernste van Nederland. In al die zaken deed men gedu rende de afgelopen tijd steeds nieuwe ervaringen op. Thans ziet het er naar uit dat men zover is, dat de zelfbediening volledig aan gepast is aan de eisen, die de Nederlandse huisvrouw stelt. Een typische ervaring, die men bij alle z.b. zaken heeft opgedaan is, dat mannen klaarblijkelijk min der bezwaar hebben om in der gelijke winkels inkopen te doen, dan voorheen in een gewone krui denierswinkel. Psychologen zullen moeten uitmaken wat hier precies de reden van kan zijn. Mannen" kopen graag nfin, met deze baas Albert Jr. dan hebben we een lang en breed gesprek gehad. Niet op kantoor natuurlijk. Daar was er geen tijd voor. En bovendien om de haver klap ratelt dan die nare telefoon. We waren dus op een avond bij hem thuis in zijn nieuwe woning aan de Provinciale Weg. Een glanzende spaniel, die als mollig handjevol gekocht werd van een Amsterdamse hondenkoopman, maar nu al tot een halve meter hoogte uit de kluiten gewassen is. sprong ons bij onze binnenkomst tegemoet. Maar toch moest-ie de hele avond aan de stoelpoot van baas Albert's stoel worden vast gelegd om uw penneridder gele genheid te laten een paar aan tekeningen te maken. Het gesprek, dat we gevoerd heb ben, is dood-ernstig geweest. On derwijl de jonge mevrouw Heijn naar ik met zekerheid meen te weten, Boffie-koffie schonk en restanten Sinterklaasgebak uit deelde, hebben we baas Albert gevraagd, wat hij zijn prettigste werk vond. Hij glimlachte eens, staarde een ogenblik voor zich uit en zei toen zonder aarzelen: „De zelfbedie ningszaken". Nieuw element. „Waarom?" wilden we toen we ten. „Wel, in de eerste plaats, omdat het een nieuw element is in ons bedrijf, en er dus nog naar de beste vorm gezocht moet worden. Maar ook omdat ik er volledige verantwoording voor kreeg." „Volledige verantwoording? Maar vóór die tijd dan?" „Een lange studietijd in binnen- en buitenland, en daarna een pe riode van rondkijken in het eigen bedrijf om alle afdelingen te leren kennen, die me veel te lang duur de naar mijn zin. Begrijp goed, dat het natuurlijk een uiterst be langrijke tijd voor me geweest is. Maar je wilt op een zeker ogen blik ook wel eens zelf iets doen, waarvan je onmiddellijk resultaat ziet. Zulk een werk heb ik nu, en daar heb ik pleizier in." „Wat voor doel staat U bij dat werk voor ogen?" „Maar één doel: de Nederlandse huisvrouwen een zo groot moge lijk assortiment te geven tegen de laagst mogelijke prijs. Het is toch ergerlijk als jc b.v. in Fries land een blikje sinaasappelsap ziet verkopen voor de prijs van een gulden, terwijl je het zelf voor 49 cent bij de mensen kan bren gen. Goed, laten wij dan iets gro tere partij hebben kunnen inko pen en dus een wat lagere prijs hebben kunnen bedingen, dan die Friese kruidenier. Maar moet het leren vallen prijsverschil dan zo schandalig zijn „Maar dergelijke verschillen zijn toch zeker uitzondering?" „Wis en waarachtig niet. Her haaldelijk kom ik ze tegen. Ik ben (Doorlezen op pagina 3, 1e kolom) Het gebeurt de laatste tijd nogal eens dat onze telefoniste verzocht wordt om door te verbinden met een meisje in de fabriek. Hieraan kan geen gevolg gegeven worden, maar meestal neemt Personeels zaken de boodschap dan aan. Wanneer het gaat over een ern stig geval, zoals ziekte of iets dergelijks, dan is dat natuurlijk vanzelfsprekend. De laatste tijd gebeurt het echter nogal eens dat een „afspraak" afgezegd moet worden en dat wordt ons toch een beetje te gortig. Wilt U er dus rekening mee hou den dat er alleen in ernstige ge vallen een beroep op onze bemid deling gedaan kan worden. Actueel nieuws over bedrijf en medewerkers Teneinde de berichtgeving in A.H. flitsen levendig en actueel te houden is bij de nieuwe opzet van dit blad besloten de nieuws voorziening zoveel mogelijk in handen te geven van de medewerkers in ons bedrijf, bedryfs-verslaggevers. Een aantal A.H.'ers kwam eind vorige maand in ons ontspannings gebouw bijeen tydens een eerste redactievergadering om eens over de mogelijkheden en niet te vergeten moeilykheden van de nieuwe opzet te praten. Over het algemeen was men van van goede informatie geworden, mening, dat dit experiment, dat die men blijkens later gehouden ook in een tweetal andere Ne- enquête gaarne leest. Ook in ons bedrijf zijn de voor waarden tot succes aanwezig. De verslaggevers van wie de na men op pagina 2 links boven af gedrukt staan, zijn vol goede moed om A.H. flitsen inderdaad te maken tot wat het moet zijn: het zuiver meetrillende klankbord van het Albert Heijn bedrijf. Wanneer U tijdens verzuim we gens ziekte, voor controle de Me dische Dienst bezoekt, is het niet toegestaan om tevens uw afdeling op te zoeken, aangezien dit de derlandse bedrijven met succes beproefd werd, bij onze onderne ming zeker kans van slagen zou hebben. In beginsel liggen de plannen zo, dat iedere afdeling in het bedrijf een contactman voor A.H. flitsen, een verslaggever dus, krijgt. Hij heeft tot taak het nieuws van de afdeling bijeen te speuren; an derzijds kan een ieder, die vragen of verzoeken met betrekking tot het blad heeft, zich tot hem wenden. Wat de lezers er van zeggen. De verslaggevers zullen regelma tig bijeenkomen en tijdens deze bijeenkomsten zullen dan o.m. de opmerkingen en suggesties van de zijde van de lezers besproken worden. Behalve het zuiver persoonlijke i werkzaamheden stoort, nieuws zullen de bedrijfsverslag- Wanneer de Medische Dienst be- gevers ook met argusogen letten j lt heeft v volgende op nieuwigheden die ingevoerd 6 worden in de verschillende afde- werk moet hervatten, lingen van ons bedrijf en zij zullen dient U dit bij Personeelszaken te U daar nauwkeurig verslag van melden P.Z. waarschuwt daarna de afdeling. By de twee al eerder genoemde Nederlandse bedrijven, zijn de ru- 1S dringend noodzakelijk, an- brieken, die verzorgd worden door ders rekent de afdeling niet op U de eigen verslaggevers bronnen j en geeft dat moeilijkheden.

Personeelsbladen | 1954 | | pagina 1