gelukt was, en zijn eerste stelregel luidde: ‘Prima waar, groote om zet, kleine winst’. Direct daarna volgde: ‘Arm én rijk kunnen bij mij hun inkoopen doen’. Hij deed met name zijn best om rijk te lokken - niet door van de daken te schreeuwen dat hij de allergoedkoopste was, wat hij ook wel een beetje deed, maar door zijn kwaliteit te benadruk ken en tegelijk een overtuigend argument te leveren om die kwa liteit bij hem te komen kopen. Hij schreef: ‘Wie persoonlijk en direct geld wil besparen en prima waar ontvangen, koopt bij mij. Bedenkt, dat te duur kopen van consumptieartikelen is: Geld met moedwil wegwerpen.’40 Dat hij met deze aanpak een risico nam, liet vader Jan hem tijdens de opening weten door hoofdschuddend te voorspellen dat het mis zou lopen met de zaak.41 Maar eenmaal op weg wist Albert klaarblijkelijk wat hij wilde. In 1896 - toen ook de Bossche grutter P. de Gruijter Zn in Utrecht een eerste stap op weg naar een filialennet zette - opende Albert een winkel aan het Fnidsen in Alkmaar. Bij die gelegenheid gaf hij elke klant een Deventer koek, waaruit blijkt dat hij zich inmiddels ook tot het cadeaustelsel had bekeerd. Twee jaar later startte hij een zaak in kruideniers- en grutterswaren aan de Koningstraat in Den Haag en probeerde hij meteen iets nieuws: een sigarenwinkeltje op de Haarlemmerdijk in Amsterdam, waar de klanten bij hun aankopen lootjes kregen die kans gaven op een rijwiel.42 In al deze zaken benoemde hij oudgedienden uit Oostzaan, die hij uitgebreide instructies meegaf om een breed publiek te kunnen ontvangen. Zijn chefs moesten bovenal ‘correct’ zijn; tegemoetkomend en tegelijk bescheiden. Terwijl bijvoor beeld het personeel van Simon de Wit nauwelijks tijd kreeg om met de klanten te praten, zo snel werd er omgezet, werd de bedienden van Albert Heijn uitdrukkelijk geleerd wat zij wel en niet mochten zeggen. Zijn inzichten in deze zou Albert als volgt vastleggen: ‘Stel tegenover de klanten de voortreffelijkheid van uw eigen firma in het licht, maak echter niet uw concurrentie zwart en geloof ook niet alles, wat men u over haar vertelt. REVOLUTIE IN OOSTZAAN 37 1 In 1895 begint Albert Heijn met zijn expansie: het eer ste filiaal in Purmerend. Een kruidenierswinkel voor iedereen.

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 42