328 DE SLEUTEL NAAR DE ACTUALITEIT kwam voordat het kalenderjaar om was met een nieuwe overnamekandidaat op de proppen: Inova<;ao, dat 54 kleine Ino Supermercados telde, plus drie splinternieu we hypermarkten onder de naam Feira Nova (‘Nieuwe Markt’) van elk achtduizend vierkante meter. In juni van het jaar daarop hadden de Portugese collega’s ander maal beet: 45 moderne supermarkten van de vroegere rivaal Sonae Distribui<^ao die zonder al te grote ingrepen tot Pingo Doce’s konden worden omgebouwd. Hiermee was het aantal winkels van Jerónimo Martins Retail binnen een jaar op 142 gekomen met ruim tienduizend medewerkers en een totaalomzet van 1,6 miljard gulden! We komen eindelijk in de tegenwoordige tijd. Een blik op de lopende gebeurtenis sen. In januari 1992 werd in Geldermalsen een nieuw distributiecentrum voor Albert Heijn in gebruik genomen voor houdbare goederen, die deels in draaiende carrousels naar de medewerkers toekwamen. In maart van het jaar daarop verhuis de Marvelo van zijn historische maar bouwvallige panden aan de Oostzijde naar een hypermoderne fabriek aan het Noordzeekanaal, waar ook al een nieuw distributie centrum en een nieuwe centrale slagerij voor Albert Heijn waren verrezen. Een maand later meldde Albert Heijn-president ir. Jan Andreae dat Albert Heijn zijn grijze toren op het Ankersmidplein wilde verruilen voor een transparant en beweeg lijk kantoor langs de spoorlijn. Ook liet Andreae weten dat zijn bedrijf de distribu tie volledig zou omgooien, waarbij niet de distributiecentra maar de scankassa’s in de winkels voor de aansturing gaan zorgdragen - een eenvoudig idee maar een revo lutionair concept, waarvoor alle goederenstromen moeten worden heringericht, met als gevolg dat de levertijd van 24 naar 18 uur kan worden teruggebracht (‘Vandaag Voor Morgen’) en er wederom minder magazijnruimte nodig zal zijn. Het leek wel alsof iedereen zijn oude jas wilde afleggen. Eind 1992 verklaarde Everaert plotseling dat hij per 1 maart van het jaar daarop naar het noodlijdende Philips zou overstappen, wat alom verbazing wekte. Degenen die bleven begrepen andermaal dat Ahold geen familiebedrijf meer was en Ab Heijn maakte tijdens een telefoongesprek met dr. Wisse Dekker, president-com- missaris van Philips, zelfs de opmerking: ‘Ik ben er trots op dat je een kruidenier nodig hebt om Philips uit de shit te halen’.76 Een gelukkige omstandigheid was dat men een opvolger in huis had, de jeugdige financiële man Van der Hoeven, die met zijn combinatie van durf en dege lijkheid volledig in de traditie van Ahold paste. Van der Hoeven pakte ook met elan de handschoen op. Hij hamerde terstond op efficiëntie-verbetering en innovatie, opdat binnen vijf jaar het netto-resultaat van het concern kan verdubbelen. Bij een

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 333