FEIR MO VA leiding marktkeien Pingo Doce (‘Zoete Druppel’). Sindsdien ging het hard. Portugal, vroe ger bestempeld als het Afrika van Europa, was definitief begonnen aan zijn moder nisering. Op detailhandelsgebied betekende dit dat de 35.000 kruidenierswinkeltjes, die ieder gemiddeld driehonderd klanten bedienden, zouden worden vervangen door ketenbedrijven. Om zich hierin te positioneren koos Jerónimo Martins de weg van overnames en internationale samenwerking. Voor de eigen supermarkten riep het bedrijf de expertise in van het Belgische Delhaize ‘De Leeuw’. Samen met Delhaize werd in 1987 de keten Pao de A^ucar gekocht en ingebracht in Pingo Doce, waarna het aantal supermarkten van die naam steeg tot veertig. Maar Jerónimo Martins wilde veel meer. Er moesten ook hypermarkten komen, zoals Frankrijk en Spanje die hadden. Delhaize stond echter bekend als category killer en wenste zich alleen in te laten met supermarkten. In mei 1992 leidde dit tot een breuk tussen Jerónimo Martins en Delhaize. Ahold kende Jerónimo Martins al dertig jaar als fabrikant en was ‘stinkend jaloers’ (Everaert) op de band die Delhaize met het bedrijf bezat. Everaert had Ahold zelfs al als mogelijke partner aangediend bij de familie Santos, die voor driekwart eigenaar was van Jerónimo Martins (de rest zat sinds 1989 op de beurs). Hij kreeg nu een telefoontje: of Ahold de plaats van Delhaize wilde innemen. Hier had Ahold lang op gewacht. Tsjechië kwam zeer moeizaam van de grond en Ahold stroopte sinds jaar en dag de Europese landen af om een acquisitie te kunnen plegen, maar verder dan enkele enerverende overlegsessies was men nooit gekomen. Met Jerónimo Martins kreeg men bovendien contact met een bedrijf dat net als Ahold voor onbe twiste kwaliteit stond en geen trendvolger maar trendsetter wilde zijn. Een extra aantrekkelijkheid was dat men een betere kapitaalverhouding kon bewerkstelligen dan Delhaize had gehad. Die verhouding was tussen Jerónimo Martins en Delhaize 56:44 geweest, bij Ahold werd dat 51:49, met de aantekening dat beide partners het recht van veto zouden bezitten. Om dit te bekrachtigen werd op 29 juli 1992 een aparte vennootschap opgericht, Jerónimo Martins Retail, waarbij de Portugezen de aandelen van Pingo Doce inbrachten en Ahold een bedrag van circa 100 miljoen gulden. Van der Hoeven vertelde tijdens de presentatie dat Pingo Doce in staat moest worden geacht binnen zeven jaar zijn aantal filia len te verdubbelen tot tachtig, maar hij had buiten de waard gerekend.76 Jerónimo Martins Retail, onder van Edoardo Soares dos Santos, S5» DE GROTE WERELD 327 Feira Nova in Portugal: toch weer terug bij Miro. HIPERMERCADO

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 332