- 323 De onverkwikkelijke zaak met Asko legde een domper over de start van ERA. Niettemin boekte ERA aanwijsbare resultaten met een gezamenlijke inkoop van hardware bij IBM en dito verzekeringspolissen, waardoor enkele miljoenen aan pre mies konden worden bespaard.73 Verder waren er enkele voorzichtige pogingen om tot verdeling van bepaalde werkzaamheden te komen. Onmeetbaar bleef natuurlijk het effect van de informatieve kruisbestuiving rond automatisering, logistiek, dis tributie en winkelformules, waarbij alle betrokkenen een grote nieuwsgierigheid aan de dag legden, al was het maar om te ontdekken dat zij de zaken in eigen huis veel beter aanpakten. ams had een concreter arbeidsterrein, zodat het werk makkelijker tot zichtbare resultaten kon leiden. Onder supervisie van Ahlqvist was al binnen een jaar met ruim honderd fabrikanten een samenwerkingsovereenkomst getekend. Een van de eerste vruchten hiervan was een kruidenroomkaasje voor Albert Heijn, dat door ams bij een Deense fabrikant werd geplaatst. Andere projecten ontstonden rond keukenrollen, luiers, wasmiddelen, dierenvoeding, whisky en wijn. Op zichzelf ging het daarbij steeds om kleine stappen maar het was de optelsom die het moest doen. Zeker zo belangrijk was het netwerk dat ams bood, waarvan niet alleen de inkopers van de bedrijven konden profiteren... De reactie bij Ahold was: ‘Met de mensen van Asko willen wij niets meer te maken hebben’. Asko, in de persoon van Lachotzki, liet doodleuk weten dat Ahold wel gedwongen zou zijn tot verdere besprekingen als Asko nog meer aande len zou verwerven. Dit riekte naar een vijandige overname. Op 29 augustus 1989 haalde Ahold zijn beschermingsconstructie uit de kast. Het concern plaatste om precies te zijn 107.130 preferente aandelen bij de Stichting Ahold Continuïteit, die sinds 1977 voor zulke gelegenheden achter de hand werd gehouden. Hiermee werd het aantal stemmen op de aandeelhoudersvergadering in een keer verdubbeld, zodat Asko weinig meer in te brengen had. Het verhaal was echter nog niet ten einde. Asko eiste in kort geding dat Ahold de onderlinge gesprekken zou hervatten en dat het bedrijf ook tot AMS zou worden toegelaten; beide eisen werden door de rechter afgewezen. Vervolgens kreeg Lachotzki de lachers op zijn hand doordat tot vier keer toe een buitengewone aandeelhouders vergadering, waarin tot een uitbreiding van het aandelenkapitaal moest worden besloten, niet het vereiste quorum bezat en voortijdig werd ontbonden. Asko begon nu een bodemprocedure waarin de rechtsgeldigheid van de preferente aandelen werd bestreden; ook zonder succes. In juli 1990 verkocht Asko uiteindelijk zijn Ahold-aandelen aan diverse beleggers en twee jaar later zou het bedrijf zelf worden opgeslokt door het Zwitserse Metro.72 Hi ■i DE GROTE WERELD

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 328