Albada Jelgersma koos voor een andere tactiek. Hij schreef Vos een brief waarin hij voorstelde zijn 45 procent te verkopen aan een door Schuitema aan te zij vrijelijk over samen- een kans om van Unigro af te komen en wijzen partij, opdat de lucht tussen beiden werd geklaard en werking konden spreken. Vos zag hierin stapte weer naar Ahold met de vraag of deze ook het Unigro-pakket wilde over nemen. Ahold had genoeg aanleiding om dat te doen. Schuitema, met ruim vijf honderd zelfstandige supermarktonder- nemers achter zich, vulde enkele lege plekken op de kaart in voor Albert Heijn en haalde een omzet van bijna twee mil jard gulden, wat goed was voor een marktaandeel van acht procent. Op 12 augustus 1988 tekenden Ahold en Schuitema een overeenkomst en op dezelfde dag werd het Unigro- Schuitema was in het concentratieproces van het vrijwillig filiaalbedrijf bekneld geraakt. In 1986 was SHM Beheer ingelijfd, waartoe onder meer Van Well BV behoorde. Hiermee had Schuitema een belang van ongeveer dertig procent in de overkoepelende Spar-organisatie verworven. Als belangrijkste tegenstrever ont stond Unigro van E. Albada Jelgersma, die de rest van de Spar zou verwerven. In 1984 bleek ineens dat Unigro ongemerkt veertig, later zelfs 45 procent van de aan delen van Schuitema had vergaard en aanstuurde op een fusie danwel een overna me. Vos wilde dit tegenhouden. Een combinatie van Schuitema en Unigro zou op papier een bijna even grote marktpartij als Albert Heijn opleveren, maar Unigro was een lappendeken van winkelformules en had nauwelijks iets aan sanering gedaan; bij Schuitema had men het er onder elkaar over dat men een gezonde en een zieke in één bed zou leggen. Afgezien daarvan leek Unigro vooral uit op macht, zoals ook de huidige opdringerige vrijage illustreerde. Vos vroeg Ahold, in de persoon van Ahlqvist en Van der Hoeven, als witte ridder te fungeren en bood daartoe in het voorjaar van 1988 een aandelenpakket van tien procent aan dat anders op de beurs zou verschijnen. Ahold, ietwat verbaasd, was alleen al uit defensieve overwegingen bereid om dat pakket over te nemen, wat uiteindelijk via een Zwitserse trustmaatschappij gebeurde. Met dit belang kon Ahold vervolgens een voorstel van Vos steunen om Schuitema via preferente aan delen tegen een vijandige overname te beschermen. Unigro had voorlopig het nakij ken. DE GROTE WERELD 315 Eerst een concurrent als partner maar nu een partner als concurrent: de C1000 Voordeelmarkt.

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 320