3B Dan, in de herfst van 1987, brak op de beurs ‘zwarte maandag’ uit, in zekere zin de straf voor alle junk bond-avonturen. De kapitalisatiewaarde van de meeste super marktketens slonk tot bijna de helft.60 Everaert begon te denken. Afgezien van de financiële perikelen zou First National een mooie slag zijn, want met meer dan tien duizend medewerkers en 122 winkels werd een omzet gehaald van 1,6 miljard dol lar, waardoor de Amerikaanse activiteiten in een keer bijna dubbel zo groot zouden worden. Los daarvan ademde First National een vergelijkbare sfeer als Albert Heijn uit. De slagzin van het bedrijf luidde: ‘First class shopping for total lower costs’, een combinatie van lage prijzen en toegevoegde waarde die Albert Heijn eveneens nastreefde. Ook bezat het bedrijf in Oyster Bay op Long Island een uiterst moderne supermarkt met een visgraat-opstelling, die onder vakgenoten als de crème de la crème bekend stond. Tegelijkertijd legden Bogomolny en zijn staf veel eer in met vestigingen in armoedige wijken. Zo zou in 1989 een filiaal in Cleveland Heights worden geopend, een gewelddadig getto waaruit in de loop der tijd bijna alle win kels waren verdwenen. Deze gebeurtenis haalde de nationale pers vanwege de onmiddellijke verbetering die er voor de buurt van uitging - hier sprak de idealisti sche zakelijkheid (of zo men wil: het welbegrepen eigenbelang) van het moderne detailhandelswezen. Everaert reisde naar Bogomolny met de mededeling: ‘We like you’. Bogomolny en zijn staf hoefden niet lang na te denken; de overname door Ahold zou door de medewerkers van First National zelfs met applaus worden begroet. De rest was voor Van der Hoeven. Bij de twee vorige acquisities in Amerika had Ahold alle aandelen ineens verworven, maar om fiscale redenen was het dit keer aantrek kelijker met tranches te werken. Eerst zou tachtig procent van het uitstaande kapi taal worden verworven en de resterende twintig procent in vier tranches, tegen een som die bepaald werd aan de hand van de prestaties van het zittende management. Het totale overnamebedrag zou op deze manier op ongeveer 150 miljoen dollar uit komen. Dit was nog maar een gedeelte van de transactie, want ook de schulden van First National (345 miljoen dollar) moesten worden gesaneerd, waarbij het feit dat Ahold Financierings Maatschappij op Curasao die schulden overnam en er zo voor zorgde dat de rentebetalingen van First National althans binnen het concern bleven. Ook kon de Financierings Maatschappij hernieuwde leningen sluiten tegen lagere tarieven, wat First National meteen miljoenen scheelde. De junk bonds zelf werden geherfmancierd door preferente aandelen bij First National te plaatsen. De overeenkomst tussen beide bedrijven werd op 6 januari 1988 bekend gemaakt.61 First National kon aan zijn verdere ombouw beginnen. Het aantal win kels zakte eerst naar 108 maar groeide daarna tot 116. Tegelijkertijd steeg de omzet van 1,6 miljard dollar naar 2,2 miljard dollar. Dit was opmerkelijk, want het zat First DE GROTE WERELD

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 318