Finast Edwards Super Food Stores Omdat zij met de unions in Boston niet tot overeenstemming konden komen, besloten Bogomolny en de zijnen begin jaren tachtig de geboortegrond van First National te verlaten, waarbij in een klap honderddertig winkels werden afge stoten. Voor wat restte van de ‘Eastern Division’ werd in Windsor Locks, Connecticut, een apart hoofdkantoor neergezet. Bogomolny, een doctor in het recht die toeval lig in het kruideniersvak was terechtgekomen, kreeg geen rust. Net als zoveel andere detailhandelsbedrij- ven met eigen vermogen werd First National op een gegeven moment doelwit voor een overval met junk bonds. Deze bonds, uitgevonden door de roemruchte Michael Milken, hadden een zeer hoge rente en hoefden bij een faillissement pas als laatste te worden afgelost, waardoor ze makkelijk als voorfinanciering konden dienen bij de aanschaf van aan delenpakketten. De clou kwam meestal daarna: het onroerend goed werd uit een overgenomen bedrijf geplukt, zodat de bedrijfsoperatie alleen moest verdergaan. First National werd in 1984 twee keer met een dergelijke opzet belaagd. Bogomolny zag geen andere uitweg dan met zijn managementteam alle aandelen op te kopen en First National van de beurs te doen verdwijnen, een operatie waarvoor ironisch genoeg eveneens van junk bonds gebruik werd gemaakt. Na deze leveraged buy out waren de moeilijkheden geenszins voorbij. In 1986 dwong een prijzenoorlog in Cleveland tot opwaardering én prijsdevaluatie van de bestaande supermarkten, die daarvoor successievelijk zouden worden getrans formeerd in grotere ‘Finast’. Deze transformatie kostte echter schatten geld, terwijl Bogomolny en de zijnen juist hun hele vermogen hadden vastgezet in aandelen. Zij realiseerden zich dat zij het best hun bedrijf konden herkapi- taliseren en besloten eerst een ander bedrijf te kopen om manoeuvreerruimte te krijgen. Er werden gesprekken aangeknoopt met sir James Goldsmith van Grand Union, dat maar liefst drie zo keer zo groot was als First National. Tijdens de onder- handelingen kreeg Bogomolny van zijn bank Lazard-Frères een telefoontje dat de Parijse vestiging van die bank voor een ander bedrijf met sir James aan het praten was: Ahold! Bogomolny zat al jaren met Ab Heijn in het bestuur van het Food Marketing Institute en hij had ten tijde van de aandelenuitkoop nota bene aan Everaert gevraagd of Ahold geen interesse had om daaraan mee te doen (wat niet het geval was omdat het slechts een deelbelang zou betreffen). Bogomolny en Everaert besloten samen Grand Union over te nemen, maar toen de vraagprijs te hoog bleek ging men onverrichterzake uit elkaar. 312

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 317