- 306 ‘1987’ vijftig winkels naar honderdvijftig winkels 1,5 miljard gulden. Het marktaandeel van nam zodoende in dezelfde periode toe van Tussen al deze ontwikkelingen door, sommige waren al gerealiseerd, andere zaten nog in de pen, viel het honderdjarig bestaan van de onderneming. Wat Albert se nior op 27 mei 1887 samen met zijn vrouw was begonnen, zou gedurende een heel jaar uitbundig worden gevierd. Een jubileumcommissie onder leiding van Leo Oranje kwam met de origi nele vondst alle medewerkers en gepensioneerden door het concern een kunstwerk te laten aanbieden, in plaats van andersom. Hiervoor kregen 25 grafici de opdracht ieder vier prenten te maken met als het thema ‘het dagelijks leven’. Pierre Jansen verzorgde dit gedeelte. De medewerkers en gepensioneerden lieten zich van hun kant niet onbetuigd: zij droegen op 2 juni 1987 in Doorn een bijeengespaarde vakan tiewoning voor gehandicapten (veelzeggend genaamd het Steentjeshuis) over aan De Nieuwe Supermarkt in Tilburg, die open ging op 13 april 1988, had bin nen driekwart jaar al meer dan de helft van het publiek uit een wijdere omtrek dan een doorsnee supermarkt. De klanten beoordeelden de winkel als een ‘warm bad’, ‘een jaarbeurs’, ‘een pretpark’, en desondanks voelde niemand zich buitengesloten, want ook alle vertrouwde artikelen stonden op de schappen. De Tilburgse Supermarkt werd aldus het paradepaardje van Albert Heijn. Uit Japan, Rusland en Australië stroomden bezoekers toe, wat zich herhaalde toen elders in het land ‘ver- volgwinkels’ werden geopend, waaronder een in december 1991 aan de Vermiljoen- weg in Zaandam. Voor het bedrijf zelf was eigenlijk nog belangrijker dat men met deze Nieuwe Supermarkten een model bezat om de bestaande supermarkten aan te passen, een koers die men eind 1989 insloeg. Hierdoor kon eindelijk hun verschil met de rest van de winkelstand worden weggewerkt. Waar die aanpassing - inmiddels bij een honderdtal supermarkten - was verricht, hoefde niemand die van een boetiek een Albert Heijn binnenstapte een breuk in stijl en sfeer te ervaren. Boodschappen doen was winkelen geworden. De supermarkt had zijn voorlopige hoogtepunt bereikt. Het publiek bleek dit alleszins te waarderen, want de omzet van Albert Heijn zou tussen 1985 en 1993 stijgen van ruim 5 miljard gulden naar bijna 9 miljard gulden, terwijl het aantal winkels slechts toenam tot 460. Daarnaast bloeiden ook de AH-franchisers in aantal en omvang: van en van 325 miljoen gulden omzet naar Albert Heijn en de franchisers te zamen 21,1 procent naar 26,9 procent, hoewel het eerste percentage destijds al door menig een voor onwaarschijnlijk was gehouden

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 311