298 LEVENSSTIJL ALS WINKELFORMULE ladingen koekjes moesten worden teruggestuurd. Drie jaar later werd het bedrijf failliet verklaard en middels een sterfhuisconstructie gesplitst in de Oosterhoutse Zoetwarenfabriek BV en het Winkelbedrijf Oosterhout BV, dat het recht kreeg de naam Jamin te voeren. Het Winkelbedrijf werd overgenomen door P.W. Vrolijk, die met behulp van de ‘Actie Poederdoos’ een algehele fleurigheid in de winkels bracht plus het zogenaamde zelfscheppen, een revolutie voor Jamin. In 1987 deed Vrolijk het bedrijf over aan Wolters Schaberg en het jaar daarop leek Jamin definitief de goede weg te zijn ingeslagen met zijn ‘Verwen-formule’, afgestemd op de consument die zichzelf in de watten wil leggen. Zelfs gratis proeven mocht voortaan bij Jamin. Ahold begon op het bedrijf te letten. Met zijn 150 eigen winkels en 100 franchisers haalde Jamin een omzet van 125 miljoen gulden, wat een marktaandeel van zeven procent betekende. In november 1992 had directeur Van den Broek een eerste geprek met Wolters Schaberg en op 30 december was de letter of intent voor de overname van Jamin getekend. De drastische opruiming onder de diversificaties uit de jaren zeventig betekende niet dat Ahold nooit meer experimenten zou aangaan. Dat was ook te verleidelijk, want sinds de winkel als merk was ontdekt ontstond er een hausse aan winkelcon- cepten, die allemaal bepaalde marktsegmenten op het oog hadden. Eén zo’n con cept was de telefonische supermarkt. Omdat de supermarkt op het punt van service altijd verloor van een gewo ne bedieningszaak had Albert Heijn in het begin van de jaren zestig al even over wogen om een ‘telefonische supermarkt’ (tsm) te beginnen. De Gruyter had juist zijn boodschappendienst omgebouwd tot ‘Winkel Thuis’, die met bestelautootjes het land doorkruiste. ‘Winkel Thuis’ leed echter permanent verlies. Er waren rela tief weinig mensen die over een telefoon beschikten en bij gebrek aan elektronische verwerkingsapparatuur duurde het lang voordat een bestelling was opgenomen, wat de opbellende klant op flinke kosten joeg. Afgezien daarvan was het publiek nog gewend aan visuele koop van levensmiddelen, een vertrouwenskwestie immers, waardoor de belangstelling voor ‘Winkel Thuis’ toch al beperkt bleef.44 Twee decennia later lag de situatie anders. Postorderbedrijven als Wehkamp hadden het publiek vertrouwd gemaakt met winkelen op afstand, de telefoon was een algemeen gebruiksartikel geworden en de automatisering bood ■- JAMIN

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 303