294 Alle nadruk op lichaamsverzorging en gezondheid moest wel ten koste gaan van de consumptie van alcoholische dranken. De kwestie of de Alberto-slijterijen binnen het concern konden blijven lag dan ook beduidend ingewikkelder. Alberto onder vond eigenlijk van alle kanten tegenwind. De wijnafdelingen in de supermarkten In Nederland bleken de drogisterij-activiteiten daarentegen nog voor diversificatie vatbaar te zijn. Begin juli 1991 werd De Tuinen BV overgenomen, die in 12 jaar tijd in de regio Den Haag zeven winkels had neergezet. De Tuinen werkte vanuit de trend naar natuur en gezondheid in plaats van esthetica. Binnen die trend - vitaminenpreparaten, homeopathie, theeën en kruiden - vertegenwoordigde De Tuinen met een interieur van Fins berkenhout en wuivende palmbomen de weldadige kant, als tegenwicht voor de meer Spartaanse benadering van de reformwinkels. De expansie van De Tuinen werd onder directeur Arend Hofland meteen ter hand genomen. Binnen enkele jaren werd het aantal filialen op dertig gebracht, en verdere groei is voorzien. Van hieruit leek het een kleine stap naar een combinatie van een drogist met een apotheek, zoals in Engeland en de Verenigde Staten heel gewoon is. In de tweede helft van 1987 begon in de Amsterdamse Helmholtzstraat een proef met een Etos en een apotheek onder één dak. Hoewel deze apotheek qua interieur een voorbeeld was voor de hele branche werd dit initiatief door de vereniging van apothekers niet op prijs gesteld. ‘Ik hoop dat Etos terugkeert naar z’n leest’, becommentarieerde de voorzitter van de knmp.40 Dat gebeurde niet, maar wel werd voor de apotheken een aparte organisa tie in het leven geroepen, die successievelijk acht filialen zou verwerven. In april 1988 werd bovendien Pharmacis BV overgenomen, een kleine pharmaceutische groothandel uit Duiven, die sinds dertien jaar een aantal apothekers bevoorraad de. Pharmacis kon onder meer Etos en De Tuinen gaan bevoorraden met genees middelen waar geen recept voor nodig is, maar de exploitatie van de eigen apothe ken verliep onbevredigend. Het bleek ook moeilijk te zijn om schaalvoordelen te verkrijgen, want maar weinig apothekers waren bereid bij Pharmatos in dienst te treden. Los daarvan was de geneesmiddelenmarkt ‘een kubus van beton’, waarin contractvrijheid nauwelijks bestond, hoewel op die markt nog enorme besparingen te verwezenlijken zijn. Pharmatos verlegde zijn koers. Het verhuisde in januari 1992 naar Velp, waar het onder de naam Pragmacare probeert een samenwerkings verband met apothekers op te zetten op het gebied van logistiek en distributie. De eigen apotheken werden begin 1995 afgestoten.41

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 299