1 I Grootverbruik Ahold in Ede. KWALITEIT III GHOOlffimtijn humanitaire organisaties levert en ervoor zorgt dat Nederlanders in den vreemde hun pindakaas, hagelslag, drop, spliterw- ten en picalilly kunnen blijven eten. In Breukelen deed Grootver bruik het beter dan ooit, maar als groei end bezwaar ging tellen dat het bedrijf met zijn ongeveer honderdvijftig mede werkers en 150 miljoen gulden aan omzet tamelijk klein was. Wat te doen? Afstoten of een groter verband zien te creëren? Omdat het een markt betrof van inmiddels meer dan acht miljard gulden, die anders Ahold zou passeren, was het te aantrekkelijk om niet de laatste optie te kiezen. Sterker nog: het moest mogelijk zijn minstens een miljard gulden van die markt te veroveren, want de meeste bedrijven die zich op dat moment met groot verbruik bezighielden waren eveneens klein. Ahold wendde zich om te beginnen tot de nestor op dit vakgebied, Kok-Ede. De Westfries Cornells Kok was in mei 1949 in het Veluwse Ede in zijn eentje begon nen met de fabricage van puddingpoeders.36 Kok richtte zich in eerste instantie op kruideniers in de omgeving, maar hij ondervond zware concurrentie van de meer dan zestig collegabedrijven die Nederland toen nog telde. Een toevallig ziekenbe zoek aan een sanatorium, waar een zuster geïnteresseerd raakte in de puddingpoe der die hij bij zich had, leverde hem een tienvoudige bestelling op van wat hij door gaans aan kruideniers leverde. Kok trok zijn conclusie: hij verlegde zijn inspannin gen naar grootverbruikers. Omwille van hen dijde zijn assortiment uit tot meer dan tienduizend artikelen, variërend van dieetprodukten tot keukenapparatuur. Goedkoop was Kok intussen niet. In 1969 wilde Kok de toekomst van zijn bedrijf veilig stellen; hij had bovendien geld nodig om de drie vestigingen die het bedrijf inmiddels telde in een complex samen te brengen. Het bedrijf veranderde in de NV Kok-Ede, waarvan op 1 mei 1970 alle aandelen werden verworven door de land- en tuinbouwcoöperatie Cebeco. Later zou veertig procent hiervan worden doorverkocht aan de Melkunie. Vanuit het nieuwe complex startte Kok-Ede met de verkoop van geschenkpakket- ten en de bevoorrading van kleine toko’s in instellingen. Daarnaast bleef het bedrijf trouw aan de fabricage van puddingpoeders, die uiteindelijk onder de naam Irma Dessertprodukten zouden verschijnen.37 In januari 1981, na de pensionering van Kok, nam het bedrijf de voormali- DE GROTE WERELD 291 f J

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 296