WW GROOTVERBRUIK Op 1 September 1989 werd AC-restaurants met zijn 1800 medewerkers zelf standig. Vaco werd buiten deze transactie gehouden, evenals het sterrenrestaurant ‘De Hoop Op d’ Swarte Walvis’. Vaco kon worden ingeschakeld als huistraiteur van Albert Heijn. En het succes van ‘d’ Swarte Walvis’ was te aansprekend om er afstand van te doen - ook niet toen op nieuwjaarsdag 1994 een felle brand het interieur ver woestte. Onder directeur Arie Siliakus is d’ Swarte Walvis binnen tien maanden herbouwd. nemen. Zwartendijk ging op zoek naar een koper en vond die uiteindelijk dicht bij huis: de AC-directeuren Ed Bezaan en Rob Ruisch, aangevuld met Ted van Fulpen, die samen met enkele beleggers de gevraagde 80 miljoen gulden op tafel konden leg gen.33 Het afscheid van AC-restaurants werd deels goedgemaakt door de verwelkoming van Grootverbruik Ahold - of verwelkoming; opbouw is een beter woord. Officieel was men al bezig met de rechtstreekse bevoorrrading van instellingen, hotels en vakan tieoorden sinds 15 juli 1942, toen Albert Heijn’s Groothandel het licht zag. Deze Groothandel leidde jarenlang een sluimerend bestaan, totdat zij in 1962 onder de juistere benaming ‘Grootverbruik’ onderdak kreeg in het distributiecentrum in Zaandam.34 Vanaf dat moment werd de ‘buitenhuismarkt’ met zijn geheel eigen sfeer eerst echt geëxploreerd. De belangrijkste karakteristieken van die markt zijn zakelijkheid, vertrou welijkheid en tegemoetkomendheid, in de letterlijke zin van het woord. Een chef kok van een instelling komt niet naar een winkel toe om improviserend bood schappen te doen; hij wórdt bezocht door een vertegenwoordiger met een proposi tie en bestelt dan voor de lange termijn. Uiteraard gaat het daarbij om grotere ver pakkingseenheden, die aan de deur moeten worden afgeleverd, tegen een bedui dend lagere prijs dan in de winkels. Een winkelier zou hier wanhopig van worden, maar de kunst van een grootverbruikleverancier is een dusdanige band met zijn afnemers te kweken dat hij menu-adviezen mag verstrekken, zodat hij niet alleen tot tevredenheid van de wederpartij hoeft te werken. Omdat de buitenshuismarkt steeds groeide, volgde ‘Grootverbruik’ in de jaren zeventig onder Gerrit Jan Heijn de trend naar toenemende commercialisering en zelfstandigheid. In 1974 begon men met de levering van melk en groenten, wat tot die tijd technisch onhaalbaar werd geacht.35 Eind 1980 betrok men voor het eerst een eigen onderkomen in Breukelen. Op die locatie zou ook Grootverbruik Ahold Export neerstrijken, een erfenis van het cateringbedrijf apco, die hulpgoederen aan 290

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 295