SUPERMARKTSERVICE L Dat er andere tijden waren aangebroken was ook Albert Heijn BV bekend. De klan ten, zo werd opgemerkt, bleven net als het bedrijf op de kleintjes letten, maar ver langden daarnaast steeds meer keus, om het even hoe het hun economisch verging. Met het oog hierop groeide in de jaren tachtig het supermarktassortiment geruis loos van vierduizend tot achtduizend artikelen, een verdubbeling. Het hele wensen pakket van de moderne ‘momenten-consument’ was voortaan bij Albert Heijn te vinden...11 Uit de internationale keuken stamden nieuwigheden als croissants, tortil la en rösti. De gezondheid werd gediend met het inmiddels bekende scala light-arti- kelen, waaraan Albert Heijn in 1987 de Zaanlander light-kaas toevoegde.12 Ook de verswaren namen enorm in omvang toe; sinds 1985 werd bovendien een aantal filia len toegerust met een afdeling voor verse vis.13 Het streven naar gemak werd beant woord met kleinverpakkingen voor eenpersoonshuishoudens en grootverpakkin- gen voor hele gezinnen. Op het gebied van gemaksvoeding, waarin Nederland altijd had achtergelopen omdat relatief weinig vrouwen buitenshuis werkten, vertienvou- zeven jaar tijd het eigen vermogen van Ahold toenemen van 800 miljoen gulden tot 1,5 miljard gulden en het vreemd vermogen van 1,5 miljard gulden tot 3 miljard gul den. Ahold kwam hiermee in een andere sfeer terecht. Terwijl het concern tegen over zijn kapitaal-verschaffers altijd vrij ingetogen was geweest, werden dezen onder Van der Hoeven benaderd met een modern ‘investor relations-programma’, waarvoor tot drie keer toe de Bank Van Haften Labouchère-prijs werd toegekend. Zelfs internationaal timmerde men aan de weg. In april 1991 werd Ahold aan de Amerikaanse beurs genoteerd via het NASDAQ-systeem en in mei van het jaar daar op aan de beurs van Zürich. Een notering op het big board van de New York Stock Exchange, waarop zeven andere Nederlandse fondsen prijken, vond plaats in november 1993. Het was logisch dat de holding ook fysiek zijn gezicht begon te tonen. Tot dusver had Ahold steeds bij Albert Heijn ingewoond, maar in december 1988 werd de eerste paal geslagen voor een eigen kantoor aan de nieuwe ‘Albert Heijnweg’ in Zaandam. Het licht granieten gebouw, dat op 31 mei 1990 officieel in gebruik werd genomen, was ontworpen door architect W. Visser en straalde met zijn enigszins gespreide vleugels ambitie, kracht en degelijkheid uit. Het glazen atrium op het kruispunt van de vleugels lijkt daarbij twee dingen te willen meedelen: er is voor een bedrijf als Ahold oneindig veel buitenwereld, maar er is ook al heel veel buitenwe reld in huis. 280

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 285