delenindustrie partij te bieden. Ahold gedroeg zich trouwens toch te veel als een grote vis in een kleine vijver; het werd tijd dat het concern het open water opzocht. Anders gezegd: Ahold moest van een Nederlands kruideniersbedrijf met enkele internationale vestigingen een echt internationaal detailhandelsconcern worden. Everaert en Van der Hoeven zetten zich aldus in voor een bedrijfsstrategie die ook elders ingang vond. De periode van small is beautiful was voorbij. Dit kwam indi rect tot uiting in de afschaffing van de twin-structuur (Ahold NV in Nederland en Stichting Ahold Internationaal op Curasao) die in 1977 was ingevoerd als tege moetkoming aan de toenmalige tijdgeest die tegen multinationals gekant was. Deze opzet gaf bestuurlijk veel extra werk en daarom werd Ahold met ingang van 1987 weer een moedermaatschappij met dochters in diverse landen.9 De vraag of het publiek dit zou waarderen kwam daarbij niet aan de orde en het publiek liet ook niets van het tegendeel blijken - het was een andere tijd. Ahold onderging allerlei veranderingen. Ter wille van een grotere slag vaardigheid werd het decentralisatieproces versneld. Verscheidene stafdiensten werden ondergebracht bij de afzonderlijke dochtermaatschappijen. Na afspraken over doelstellingen en rendementen konden die maatschappijen ook de verant woordelijkheid voor hun activiteiten krijgen, inclusief de bijbehorende bevoegdhe den. Aansluitend werden enkele afdelingen tot aparte vennootschappen omge vormd, zoals Ahold Vastgoed bv (1988) en Ahold Insurance NV (1990).10 Een hoog tepunt in deze reorganisatie was de definitieve verzelfstandiging van Albert Heijn BV in 1989, waarmee de keten een hedendaagse dochter werd in plaats van een histori sche moeder. Op deze manier verschoof Ahold steeds nadrukkelijker van een operationele holding naar een strategische of manage ment-holding. De meerja renplannen, die vanaf het begin van de jaren zestig in zwang waren, werden ver vangen door ‘groeiscena rio’s’, die zowel intern als extern bekend werden ge maakt. Om deze scenario’s te bekostigen zou in amper Zaandam. s» DE GROTE WERELD 279 Het gevleugelde Ahold-kantoor aan de Albert Heijnweg 1 te 1 BB

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 284