DE AHOLD-HOLDING De raad van bestuur kende twee mutaties, waarbij eveneens aan verdere internatio nalisering werd gedacht. Als opvolger van de pensioengerechtigde Van Meer trad begin augustus 1985 drs. Pierre Everaert in dienst.7 Everaert, een Belg van geboorte, was na een studie handelswetenschappen in Leuven naar de Verenigde Staten getrokken om voor Goodyear te werken. Goodyear maakte in die jaren onder meer rekfolies voor verpakkingen en hij leerde tijdens een verblijf in Europa ‘de vlees- jongens van Albert Heijn’ vlees inpakken. Later stapte Everaert over naar het Franse familiebedrijf Générale Biscuit, waarvoor hij verscheidene acquisities pleegde en saneringen doorvoerde. Everaert was echter bovenal een marketing-man en wat dat betreft scheen het kruideniersvak zeer aantrekkelijk. Autobanden zijn na drie jaar aan vervanging toe, koekjes worden om de drie maanden bijbesteld, maar een win kelbedrijf in levensmiddelen kent een cyclus van een week: elke maandag kan men zien hoe men het de week daarvoor heeft gedaan. Everaert, zesenveertig jaar oud, werd op 1 juni 1986 lid van de raad van bestuur. Andere marktverhoudingen verlangden een andere bedrijfsstrategie; het was een gelukkige samenloop dat zowel de raad van commissarissen als de raad van bestuur van Ahold nieuwe mensen nodig had, die hiervoor bij wijze van spreken konden worden uitgezocht. In 1983 werd Jan Kreiken president-commissaris, die al sinds het begin van de jaren zestig betoogde dat de detailhandel en de industrie ieder een eigen koers hoorden te volgen. Onder Kreiken was de aandacht gericht op verbete ring van de liquiditeitspositie en het rendement, maar in 1987 gaf hij om gezond heidsredenen de voorzittershamer over aan ir. Jan Choufoer van de Shell, die de internationale uitbouw van het concern zou gaan begeleiden. Uit de top van het Nederlandse bedrijfsleven stonden Choufoer terzijde: mr. Roelof Nelissen van de Amro en dr. Jan de Soet van de klm. Verder kwamen nieuw in de raad ir. Arie Kranendonk van cc Friesland, oud-minister drs. Jan de Koning en dr. Richard Meijer, een Harvard- hoogleraar van Nederlandse komaf. Als oude getrouwen fun geerden drs. Assie Spaander van de Samas-groep en drs. Len Rempt-Halmmans de Jongh, lid van de Tweede Kamer voor de vvd. kregen gezet. Maar in wezen was het zo dat de detailhandel altijd gratis voor hen had gewerkt en nu meer tegemoetkomendheid eiste. De betere fabrikanten begre pen dit: zij begonnen met accountmanagement waarmee een nieuw evenwicht met de detailhandel kon worden bereikt.6 DE GROTE WERELD 277

Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen | 1996 | | pagina 282